Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  783 Yorum

   
    andropedi  
  19.07.2017-11:11

  Pili sürekli olarak sonuna kadar kullanmak bataryanın uzun vadede ömrünü kısaltır. Normal kullanımda %2 civarında şarja takmalısınız.

   
    duru  
  19.07.2017-10:42
  d

  telefonum note 5 telefonu yeni aldım %30 şarjı vardı ben bilmediğim için tabi kapanasıya kadar kullanıp şarja taktım %100 oluncada çıkardım bu pile çokmu zarar verdi şimdi bi

   
    muhammed Şahin  
  27.07.2017-15:17
  m

  Telefonum note 5 telefonu aldığımda zatrn şarjı %0 di sarjda kac saat kalmalı birde telefon acik halde sarj oluyor şuan ne yapmali telefonu kapatayimmi

   
    Muharreö  
  31.07.2017-20:12
  M

  Merhaba benim j7 prime telefonum var normalde 2 günü çıkarır diyorlar ama bende bi günü zor çıkarıyo telefonu ilk gün yüzde beş felan iken şarj ettim arada sırada şarjda oyun oynuyom ve 2. Haftada oyun indirdim ne yapmalıyım şarjının daha iyi gitmesi için ?

   
    Turgay Kilic8  
  06.08.2017-17:30
  T

  Galaxy Not 5 cep telefonum 1.5 saatte şarz dolmuyor yani 2.45 dk da doluyor bunun için şarz kablosunu degiştirmeme rağmen değişen bir şey yok yardımcı olursanız sevinirim

   
    Kardelen  
  09.08.2017-13:56
  K

  Telefonumu alalı 2 gün oldu ve şarjı çok hızlı bitiyor.gece ise %5 oranında şarj yiyor ne yapmalıyım?

   
    Aslı  
  11.08.2017-00:03
  A

  Yeni telefon aldım şarja koydum 8 saat doldu fakat şarjı 80 gösteriyor ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  11.08.2017-13:08

  Yeni telefonun ilk şarjında şarjın tam 100% dolmadığını görmeniz normal olabilir. 2-3 şarjdan sonra yüzde yüz şarj ve yüzde sıfır şarjlar oturmaya başlayacaktır.

  Yeni telefonda ilk 1 hafta şarjın hızlı bitmesi normaldir.

  Ayrıca samsung note5’in tam şarj olması 2 -3 saat bulabilir. Yine de sadece kablo değil başka orijinal hızlı şarj adaptörü de deneyebilirsiniz..

   
    Anonim  
  12.08.2017-21:56

  Yeni j3 aldım ama tam sarjını bitirdim kapandı sarja taktım bir simsek isareti geliyor ardından %0 isareti geliyor ama ardından gine simsek israti geliyor ard arda oyle oluyor

   
    andropedi  
  13.08.2017-11:31

  Telefonun şarjını sonuna kadar, yani yüzde sıfıra kadar kullanırsanız telefon kapanır ve şarja taktığınızda bir süre telefonu açamazsınız. Bu süre içinde de şarj oluyor simgesi görürsünüz. Telefon açılmak için bir süre şarj olmalıdır. Telefonun şarjını sonuna kadar bitirmek, telefonun pilinin ömrü açısından oldukça zararlıdır. En düşük %2’ye kadar kullanmaya çalışın.

   
    YASUSEKA  
  22.08.2017-21:28
  Y

  Merhaba arkadaşlar, Lenovo P2 aldım. Aldığımda şarj %82 idi. %8 ‘e düşünce kapatıp şarja koydum. 7-8 saat şarja bıraktım. Pencereli deri kılıf aldım.Daha doğrusu Çin’den getirttim. Hakiki deri. 11,80 USD. Türkiye’de bulamadım . Suni deri olan kılıflara 30-40 TL istiyorlar. Kılıf mıknatıslı olduğundan önce kullanım zorluğu çektim. Şöyle ki; kılıf kapalıyken gelen aramaları penceresinden göremiyordum. Sonra ayarlardan düzelttik. Şimdi gayet memnunum. Üstelik aküsü 5100 mAh. Çok uzun süre gidiyor. Hızı da 2,0 Ghz. RAM 4 GB. Dahili hafıza 32 GB. 256 GB’ye kadar yükseltilebiliyor. Daha ikinci şarjı olmadı. 2-3 kez daha %8 ‘lere düştüğünde kapalı olarak 7-8 saat şarj edeceğim. Bu forum çok yararlı oldu. İyi ki okumuşum. Bu bilgileri veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Herkese mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

   
    Ferhat  
  25.08.2017-23:43
  F

  Merhaba,peki neden ilk şarjda telefonu kapatıp öyle şarj etmeliyiz.

   
    andropedi  
  26.08.2017-08:35

  Telefonu kapatmanız şart değil fakat açıkken şarj ettiğinizde telefon şarj olurken pil harcamaya devam edecek.

   
    Selin  
  27.08.2017-09:32
  S

  Mesela ben telefonumut yeni aldım oradaki adam ise telefonu 8 saat bekletmeyi 1 kere yap dedi

   
    Riley  
  07.09.2017-20:32
  R

  Ben bugün Samsung’un j2 modelini aldım.tamamen şarjını bitirip şarja taktım ve 100 oldu….. Dediğiniz şeyleri yapamam galiba değil mı? Yapabileceğim başka bir şey var mı şarj süresini uzatabilmek için?

   
    Riley  
  07.09.2017-20:33

  Telefonumu. Şarj performansı düşük mü olur?

   
    j5prime  
  14.09.2017-00:27
  j

  telefonumu ilk kez şarj etmek icin bilerek şarjını bitirdim %0 olup kendiliginden kapandı sonra burayı okudum bi sıkıntı olur mu

   
    andropedi  
  18.09.2017-23:09

  Telefonunuzun şarjını tamamen bitirdiğinizde, yani yüzde 0 olup kendi kapandığında modern telefonlar için konuşmak gerekirse pil tamamen boşalmaz ve yaklaşık yüzde birlik bir enerji kalır fakat telefon açılmaz. Bu pil ömrünü korumak için yeni telefonlarda geliştirilmiş bir sistemdir. Fakat bunu her zaman yapmak yine de pilinizin ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü telefonunuz kendiliğinden kapandıktan sonra kapalı konumdayken de yavaş da olsa enerji boşalacak ve pil tamamen biterek kullanılmaz hale gelmesine sebep oşabilecek veya pilin ömrünü kısaltacaktır.
  Yüzde sıfır pil kalana kadar, ya da telefon kendini kapatana kadar telefonu kullanmak bir iki kez yapıldığında telefona veya pile büyük oranda zarar vermeyecektir, fakat bunu her zaman yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

   
    kiraz  
  23.09.2017-11:13
  k

  telefonumu yeni aldım j7 prime ve şarjı yüzde 8 di telefonu kaptmadan taktım sonra şarjı yüzde 40 olduğunda telefonu kapattım herhangi bişey olurmu

   
    Naci Tiryaki  
  13.10.2017-00:40
  N

  Dün ben samsung a5 2017 aldım %33 sarjı vardi sarja taktım ve kurulum yapıp kullanmaya başladım tekrar akşam akşam sarja koymak için bir gün boyunca telefonu kullandım şarjı bitsin diye yarim saat kadar youtubede video izledim onun dışında hep elimde ve halen yüzde 5e düşmedi %15sarji var yâni telefonu bukadar oynamamin bir zarari olmusmudur

   
    Naci Tiryaki  
  13.10.2017-00:43
  N

  Ama ılk aldigimda %33 şarjı varken şarjda taktigimda 9 saat bekledikten sonra kurulum yaptım

   
    andropedi  
  13.10.2017-13:55

  Telefonla çok oynamanızın zararı yok. İlk birkaç gün şarj ederken yüzde 100, şarda değilken yüzde 3-5e kadar kesintisiz devam ederseniz pil performansı kısa süre içinde oturacaktır. Bunun da sebebi telefon pil yazılımının ne zaman yüzde yüz, ne zaman yüzde sıfır şarj kalmasını öğrenmesidir.

   
    engin  
  20.10.2017-21:37
  e

  ben bugün j7 pro aldım güncellemeleri uygulamaları tamamladıktan sonra şarjı yüzde 27 di bana denielen 15 saat hiç çıkarmadan şarj olsun 5 saattir takılı şuan şarjı % 100 olarak takılı duruyor sonraki işlemlerde % 3 düşünce 8 saat takılı tutacağım üç dört kez normal mi

   
    andropedi  
  20.10.2017-22:37

  Evet 3 4 kez tekrarlarsınız. İlk aldığınızda yukarıdaki işlemlere yüzde yüz yapıp da başlayabilirsiniz ya da yüzde 3 yapıp da başlayabilirsiniz. Çok fark etmemekle birlikte yüzde 3e düşürüp başlamak daha olumlu.

   
    andropedi  
  09.11.2017-21:30

  Şarjdayken kapatsanız sıkıntı olmaz. Kapalı şekilde, şarjda, sabaha kadar kalsın.

   
    Buğra Çankal  
  09.11.2017-20:48
  B

  Bugün Samsung Galaxy J7 Core adlı telefonu aldım şimdi 1.5 saattir sarjda telefoncu 8 saat dedi şuan telefon açık durumda şarjdayken kapatsam sıkıntı olur mu?

   
    veysel  
  14.11.2017-13:22
  v

  vestel venus aldım ama sarjı hemen bitiyor aldıhım yere gittim bir hafta bo-öyle dolup boşalaçakmış günde 5ve6 sefer dolduruyorum bu dogrumu

   
    andropedi  
  14.11.2017-18:56

  Günde 5-6 kere şarjı boşalıyorsa bu biraz fazla. Yeni bir telefon olduğunu düşünsek ve normalden fazla kullandığınızı varsaysak bile günde en fazla 2 kere şarj normal olurdu. Yani günde 5-6 kere şarj etmeniz gerekiyorsa bütün gün hiç ekranı kapatmadan devamlı oyun, video vs çalıştırıyor olmanız gerek.

   
    Seher  
  18.11.2017-20:27
  S

  Merhaba ben lgq6aldım telefonu ilk aldığımda şarjı70gibiydi bende onu 15yapana kadar oyalandım sonra şarja taktım nasıl 100deyüz oldu çıkarttım şimdi ise 2dakikada yüzde 2şarjı gidiyo sizce bu normal mi yani telefon alalı8_9gün oldu sizce ne yapmalıyım
  Ç

   
    andropedi  
  21.11.2017-15:24

  2 dakikada yüzde iki şarj gitmesi eğer oyun oynamıyorsanız veya video izlemiyorsanız normal değil.
  Telefon senkronizasyon ayarlarını optimum hale getirmek için şu sayfaya:
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-senkronizasyonlar/
  göz atarsanız belki de yeni telefonda özellikle yeni yüklediğiniz uygulamalar pil harcıyor olabilir.
  Örneğin Spotify’ı ilk yüklediğinizde çevrimdışı dinlenebilir şarkılar telefonunuza indirilirken şarjınız çok gider. Veya Google Fotoğraflar uygulamasını yüklediğinizde telefondaki fotoğrafları hesabınıza yükleyerek eşitlemek için şarjınız çok gidebilir.
  Bu tür ilk defa yüklediğiniz uygulamalar bir süre fazla şarj harcayabilir. Telefona uygulama yüklemediğiniz ve son bir hafta artık fazla kurcalamadan normal kullanıma geçtiğiniz süre içinde şarj bitişini tekrar kontrol edin.

   
    Metin  
  23.11.2017-06:01
  M

  Samsung j3.tel Acikken .sarza takildiginda ekranda degisik sarz goruntusu vardi simdilerde Taktigimda ekran hic degismiyor sarz oluyor ama ekran goruntusu Ayni.merak ettim neden Acaba slm A

   
    dilara  
  28.11.2017-01:54
  d

  bügün samsung s8 plus telefon aldım şarjı %15 olunca şarja taktım ve güncelleme yaptım %100 oluncada çıkardım bana 8 saat şarjda durdurun yada durdurmayın demediler bende durdurmadım şimdi telefona zarar verdim mi ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  28.11.2017-13:23

  Telefona zarar vermediniz. Yeni telefonlarda bu tür işlemlere çok gerek yok diye tavsiye vermiyorlar fakat yine de bu işlemleri adım adım uygularsanız telefonunuzun pili daha çabuk tam kapasite çalışmaya başlayacaktır.

   
    Anonim  
  28.11.2017-19:16

  Telefonumu yeni aldım fakat bu ilk şarj yöntemlerini uygulamadım çok sorun çıkarır mı Samsung A7 telefonum

   
    andropedi  
  29.11.2017-21:44

  Hayır, herhangi bir sorun yaşamazsınız. Telefonu alalı 1-2 haftadan fazla olmadıysa yine de bu adımları uygulamanız telefonunuzun pil verimini daha çabuk maksimum hale getirecektir.

   
    Bataryam çabuk bitiyor  
  30.11.2017-18:42
  B

  Bataryam çabuk bitiyor?

   
    Anonim  
  04.12.2017-03:00

  A 3 nasl sarj etmli

   
    Mehmet  
  13.12.2017-11:54
  M

  Yeni batarya aldım fakat ablam %40 olunca açmış telefonu ilk şarj ederken 8 saat kalsın diyorsunuz ya bu sorun olurmu bundan sonra 8 saat şarj etmeye dikkat etsem bataryam uzun ömürlü olurmu

   
    andropedi  
  13.12.2017-12:01

  Bu sorun olmaz, sonraki şarjlarda devam ederseniz pil ömrüne olumlu yönde etki edecektir.

   
    Anonim  
  18.12.2017-18:09

  Ben kapalı bir şekilde 8 saat ıslemını 2 defa yaptım 3. Ve 4, yapmasam bır sıkıntı olmaz dimi ?

   
    andropedi  
  18.12.2017-19:00

  2 defa da yeterli.

   
    Anonim  
  18.12.2017-19:39

  Birde saat 6 da şarjda taktım saat 19.38 yuzde 65 sarj etmiş neden bu kadar yavaş 2 defa kapalıdan sonra ılk defa normal açık sarj edıyorum ? 

   
    Anonim  
  18.12.2017-19:41

  Eskı arızalı olan bataryamda 2 saatte yuzde yuz oluyordu 

   
    Aytu  
  22.12.2017-20:12
  A

  Samsun c5 pro aldim 5 dakikada bir yüzde bir eksiliyor normalmi

   
    Emrecan  
  30.12.2017-17:04
  E

  Selamun Aleykum, İyi Calismalar, Ben laptop batarya aldim, li lion batarya bu yukar’da yazanlari laptop bataryasi icin uygulasam verimli olurmu acaba ve uygulamalimiyim Sizce, oneriniz mobil icin, Ben laptop bataryasi icin uygulayacagim bir sakincasi’da yoksa goruslerinizi bekliyorum simdiden tesekkurler kolay gelsin iyi calismalar hoscakalin..

   
    andropedi  
  30.12.2017-18:55

  Li-On bataryalarda aslında bu adımları uygulamanız çok katkıda bulunmayacaktır. Li-On bataryalar zamanla en üst ve en alt şarj seviyelerini oturttuktan sonra verimli çalışmaya başlar. Ama bu adımları uygulamanızda bir sakınca yok. Az da olsa pilin hafıza deinlen üst alt limitleri konusunu hızlandırarak kısa zamanda daha verimli kullanmanızı sağlar.
  Li-On pillerde dikkat etmeniz gereken en önemli konu bilgisayarınızı tam şarj olarak veya şarjı bitik olarak 2-3 günden fazla kapalı konumda bırakmayın. Li-On piller kullanılmadığı zamanlarda %50-%70 arasında şarjlı kalmayı severler. Bu şarj miktarları kapalı konumda iken pilin uzun ömürlü olması için en ideal şarj miktarıdır. Hatta yeni laptop bilgisayarlarda devamlı şarjda kullanım durumunda pil ayarlarında bulunan ayar ile bu %60-%70 civarında şarjlı kullanım için ayar bulunmaktadır. Sürekli şarjda kullanacaksanız bu ayarı da açık hale getirmenizi ve sürekli %60-%70 arasında bilgisayarı kullanıp pil ömrünü artırmanızı öneririz.

   
    Emrecan  
  31.12.2017-02:17
  E

  Bu guzel Yardimlariniz ve Aciklamaniz icin Cok tesekkur ederim cok sagolun varolun iyi calismalar.

   
    Anonim  
  31.12.2017-23:28

  Benım sorumu hala cevaplamadın kardeş ??

   
    Gokay  
  03.01.2018-21:06
  G

  Şarjım 40 dkda 13 götürdü normalmi

   
    andropedi  
  04.01.2018-16:36

  Kullanımınıza bağlı. Oyun oynadıysanız veya video izlediyseniz normal. Eğer durduğu yerde yüzde 13 götürdüyse normal değil.


1 8 9 10 11 12 16

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 783 yorum 600261
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 670.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020