Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu



  692 Yorum

   
    andropedi  
  07.01.2016-20:54
  andropedi

  Batarya daha henüz yeni. Siz bu adımları aynen uygularsanız herhangi bir kayıp yaşamazsınız. Pilin orjinal veya kaliteli olması da çok önemli.

   
    Büşra D  
  08.01.2016-15:08
  B

  Merhaba bn yeni lg g4 aldim.Cok buyuk sarj problemi yasiyorm.sarji cabuk dolup cok cabuk bitiyor acaba ne yapabilirim oner1iniz var mi ?

   
    andropedi  
  08.01.2016-21:41
  andropedi

  Bu sayfadaki yöntemleri uyguladıktan sonra bir-iki hafta telefonun pilinin normal verimine ulaşmasını bekleyin. Ayrıca sitemizdeki diğer pil ömrü ile ilgili konuları arayıp orada anlattıklarımızı da uygulayın. Sorun hala devam ederse telefonunuzun pilinde problem olabilir.

   
    Anıl Ş  
  10.01.2016-01:25
  A

  Merhaba,

  Galaxy s6 edge+ sahibiyim. Cihazın ilk şarjını 12 saat, olarak tamamladım 2. şarjını 8 saat olarak gerçekleştiriyorum şuan. Ancak gün içerisinde önceki telefonumda da olan uygulamaları wi-fi ile indirdim, kişileri bluetooth ile gönderdim, oyunları test amaçlı kısa süreler şeklinde açtım.

  Uygulamalarım doğru mudur?

  Teşekkürler

   
    andropedi  
  10.01.2016-11:06
  andropedi

  Merhaba. Tek yapmamanız gereken, telefon şarjdayken telefonu yoran, ısınmasına sebep olan oyunları oynamamak. Bunun dışında yaptıklarınzda hiçbir sorun yok.

   
    Anıl Ş  
  11.01.2016-00:04
  A

  Teşekkür ederim bilgilendirme için

  Sizi takip etmeye devam edeceğim

   
    serap  
  11.01.2016-14:30
  s

  Merhabalar. Bende 3 gun once samsung j7 aldim ilk aldigimda 8 saat falan şarja takmadim unuttum acikcasi . Ve bir defada sarjim %0 dusup kapandi .şuan dediginiz yöntemleri uygulasam olurmu .

   
    andropedi  
  11.01.2016-19:49
  andropedi

  Evet bu yöntemleri en baştan uygulayın. Telefonunuz yeni olduğu için hala bu yöntemler geçerli.

   
    metin  
  15.01.2016-13:18
  m

  Ben bir hafta önce bir telefon aldım telefonun markası samsung A3 ama yeni aldığımda telefonu şarja takmadım telefon kapanana kadar şarjını kullandım daha sonra şarja taktım yaklaşık 5 bucuk saat gibi şarjda kaldı ama telefon şarjdayken az cok kullandım msj falan attıyodm arkadaşıma 5 bucuk şarj da kalınca cıkardım şajdan şimdi ise nerdeyse günde iki defa şarja takıyorum ne yapabilirim cok tez bitiyo kafayi yiyecem bu ne ya bana yardımcı olun ya

   
    andropedi  
  15.01.2016-20:31
  andropedi

  Bu sayfadaki tavsiyelerimizi adım adım uygulayın ve bir ay kadar kullandıktan sonra sonucu tekrar yazın.

   
    murat  
  18.01.2016-14:08
  m

  Admin tebrik ederim merkez elinden geldigince cevap yazdiginiz icin.ama dayanamadim ayse Hanim gibi edepten yoksun biri icin yaziyorum bir dk icinde iki mesaj ardina bir dk sonra bir mesaj daha yazacak kadar sabirsiz ve kustah birisi..Baskasina da kucucuk akliyla akil vercek kadar aciz birisi..Sacmalayacak kdr da kucuk birisi.Allah siz yonetime sabi versin.

   
    meraklı  
  20.01.2016-07:13
  m

  admin ben yatarken jarzı %89 du kalktım arzı %80 oldu bu sorunu çözmek lazım teşşekkürler

   
    andropedi  
  20.01.2016-22:59
  andropedi

  Telefonunuzu kapatıp pilini çıkartın. 10 dakika bekleyip telefonu açın ve 5 saat şarja takın. Yüzde yüz olursa sıkıntı yok. Arada pil hafızaları bu tarz sıkıntı çıkarabiliyor normaldir. Ama devamlı yüzde seksene kadar şarj yaparsa pil ömrü bitmiş demek olur…

   
    Anonim  
  21.01.2016-15:09

  Ben telefonu aldm 8 saat sarj ettim ama kapatmadım bi sıkıntı olurmu

   
    AYTUĞ  
  21.01.2016-15:15
  A

  Merhaba , Babam kendisine note 4 aldi banada s3unu verdi telefon yaklasik 2 senelik felan ama bataryasini yeni aldim ve yaklasik 1 hafta oldu dediginiz gibi yapmadim hatta ilk sarj ederken elektrikler kesildi ardindanda 2 kez felan yaridayken cikardim telefon yeni olmamasina ragmen batarya yeni sizin dediginiz gibi yapsam olurmu ?

   
    andropedi  
  21.01.2016-18:22
  andropedi

  Telefonu 8 saat şarj içn kapatmanız şart değil. Sadece telefonunuz şarjdayken telefonu yoğun kullanmayın, yani oyun açmayın ve video oynatmayın vs.
  @aytuğ, Bataryanız hala yeni olduğu için bu sayfada anlattığımız yöntemi hala uygulayabilirsiniz. Yöntemi uyguladıktan yaklaşık bir ay normal kullanım sonrasında piliniz tam verimle çalışacaktır.

   
    Leyla  
  23.01.2016-12:50
  L

  Meraba. Telefonum samsung j7. Birkaç aydır kullanıyorum. Bi haftadır telefonu her şarja taktığımda sorun yaşıyorum. Normalde 2 saatte falan şarj oluyodu bakıyorum %94 son 8 dk falan yazıyo ama 30-40 dk sürüyo şarj dolması. Şarj edildi % 100 diyo şarjdan çeker çekmez 97 ye düşüyor. Daha birkaç ay oldu telefonu alalı. Telefon bozulmuş olabilir mi acaba ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

   
    andropedi  
  23.01.2016-18:31
  andropedi

  Telefonda bir sıkıntı yok fakat pil’de bir sorun olabilir. Birkaç defa telefonun pilini %5’e kadar kullanıp sonrasında gece şarja bırakın ve 100% olmasını sağlayın. Bunu yaparken aralarda telefonunuzu şarja tak-çıkar yapmayın. Bu şekilde pil hafızasının düzelmesi lazım. Düzelmezse servise gönderebilirsiniz…

   
    Leyla  
  23.01.2016-19:38
  L

  Teşekkür ederim. Allah razı olsun.

   
    Ferhan  
  26.01.2016-02:11
  F

  Ben bugun lg g4 aldim ve tamamen sarjini bitirip sarja taktim ama 3-4 saat kaldiktan sonra yanlislikla cikarildi bende hemen taktim 10 saat falan dursa sarjda oyle cikartsam bir sey olur mu?

   
    Ferhan  
  26.01.2016-10:42
  F

  Bu arada Şarjini tamâmen bitirince telefon kendisi kapandı

   
    gulnur  
  26.01.2016-12:26
  g

  Iyi gunler dun samsung a7 aldim sarjini tamamen bitirdim sonra sarja taktim 8 saat sarj olayini unuttugum icin yaklasik 2 saat sonra çıkardım tekrardan 8 saat sarj etsem olur mu ne yapmaliyim?

   
    andropedi  
  26.01.2016-20:07
  andropedi

  @Ferhan, herhangi bir sorun olmaz. Normal olarak bu sayfada anlattıklarımızı uygulamaya devam edebilirsiniz.
  @gulnur, Bu sayfada anlattığımız yöntemleri en başından başlayarak uygulayabilirsiniz. Batarya daha yeni olduğu için herhangi bir sıkıntı çıkmaz.

   
    Ferhan  
  29.01.2016-11:57
  F

  Ben dediklerinizi uyguluyrm telefonumu kpatp sarja takiyorum ama sabah aldigimda acik buluyorum bu bisey yapar mi suan sarjibi gun gitmiyor

   
    JJ  
  30.01.2016-09:19
  J

  Merhaba , admin ben dün galaxy j7 aldım şarjı yüzde 15 olunca kapattım yani ilk uyarıyı verince şarza taktım kaç saat kalsın ?

   
    andropedi  
  30.01.2016-12:34
  andropedi

  Şarjını yüzde 5’e kadar düşürün bir dahaki sefere. 6-8 saat şarjda kalsın şu an. Sonra sayfada yazdığımız adımları tek tek uygulayın.

   
    sibel  
  31.01.2016-00:12
  s

  Samsung A7 aldım kutusundan çıkardım hiç açmadan sarza tktim ama için de ℅35 civarı sarzi vardi ama ben onu bitirip takcagimi bilmiyordum. Şuan ℅100 dolu 4 saattir sarzda. Ne yapmalıyım yanı o içindeki mevcut olan sarzi bitirmeden üstüne doluyor hala ve hiç çıkarmayı dusunmuyorum sabaha kadar. Ne gibi yan etkisi olacaktır???

   
    andropedi  
  31.01.2016-20:29
  andropedi

  Herhangi bir yan etkisi olmaz fakat telefonun bataryası için şu andan itibaren bu sayfada anlattıklarımızı baştan uygularsanız yine aynı strateji geçerli olacaktır. Herhangi bir sorun yok.

   
    andropedi  
  31.01.2016-22:42
  andropedi

  Herhangi bir sorun olmaz.

   
    Jj  
  31.01.2016-22:17
  J

  Peki bu aşamalarda telefonumu akşamları kapatırsam her hangi bir sorun olurmu ?


1 6 7 8 9 10 24

YORUM YAZ






E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571166
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020