Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Getty_010913_ChargingPhoneTablet
Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  656 Yorum

Sayfalar: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 2122 »

    Berk Fatih Güral  (misafir)
  10.02.2015-17:38
  B

  Merhabalar gecen hafta note 4 aldim. Sarj konusunda biraz arastirma yaptim. 10 saat sarj etmeler tarih oldu %100olunca sarjdan cikartin tarzinda sonuclara ulastin. Telefonun ilk bataryasini bitirdim ve %100olunca direk cikardim. Sanirim bu yuzden sarjim cok kisa surede bitiyor. Hic dayanmiyor. Guc tasarrufu modlari olmasa gunu cikaramayacagim. Simdi hatamin farkindayim ancak telefonu ilk actigimda direk yazilim guncellemesi geldi ve bende kurdum Yazilimi guncellememin kotu bir etkisi olmus olabilir mi ?

    andropedi  (üye)
  10.02.2015-21:59
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba, telefonunuz yeniyken pili tam performans çalışmaz. Pilin tam performans çalışması için yaklaşık bir ay geçmesi gerekir. Telefonu alalı çok olmadıysa siz yine de 10 saat %100 şarj olacak şekilde 2-3 defa daha yapın. Telefonunuzu bir ay kullandıktan sonra pilin daha iyi gideceğini göreceksiniz. Ayrıca şunu da söylemek gerekir. Genelde yeni telefon alanlar gün içerisinde telefonlarıyla normalden çok daha fazla oynarlar. Bu da sizi ilk zamanlar aldatabilir. En kötü ihtimal bir ay sonra hala pilin çok kısa gittiğini düşünürseniz garanti kapsamında servise gönderme konusunu düşünebilirsiniz. Telefonunuzu güle güle kullanın.

    zehra  (misafir)
  11.04.2015-10:42
  z

  Merhaba ben yeni telefon aldım. Discoveryr air. Telefonu alduktiktan sonra dediginiz gibi yapmadım için sanırım çok çabuk şarjı bitiyo. Hic kapatmadim sarja koyarken ve 8 saatte tutmadim. Daha bir kere şarj ettim zaten ama dk da şarj gidiyor resmen. Bundan sonra şarjı bittikce sizin dediginiz gibi yapsam düzene girermi ???

    andropedi  (üye)
  11.04.2015-13:01
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Telefon henüz yeni olduğu için dediğimiz yöntemleri uyguladığınızda biraz da olsa etkisi olacaktır.
  Ayrıca pil harcaması ile ilgili olarak başka yöntemler içeren iki sayfamız daha var. Onları da okuyarak uygularsanız biraz daha tasarruf etmiş olursunuz:
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-senkronizasyonlar/
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-ekran-parlakligi/

    busra  (misafir)
  22.04.2015-09:26
  b

  merhaba yeni note 4 aldım ilk şarjda 10 saat takılı kalma olayını unutmusum 2. kere yapsam sorun olur mu bı de bu işlemi yaparken tel kapalı olsun dıye okumustum gerceklık payı nedir?

    andropedi  (üye)
  22.04.2015-12:56
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Cihaz yeni olduğu için sıradaki şarjda yukarıda yazdığımız yöntemleri uygulasanız da işe yarar. Telefonun kapalı olması şart değil fakat kapalı olarak şarj ederseniz çok az da olsa belki etkisi olabilir.

    Emre Karakaya  (misafir)
  29.04.2015-15:11
  E

  telefonu alalı 2 sene oldu telefonu kullanmasam bile şarj bitiyo örneğin şarj ediyorum açıyorum bırakıyorum 5 saat sonra gelince şarj 0 oluyo

    andropedi  (üye)
  29.04.2015-15:17
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Daha önce yazdığımız android telefonun pil kullanımı ile ilgili olan sayfalardan şu ikisi sizin durumunuz ile alakalı olabilir. Her iki sayfayı da dikkatlice okuyarak uygulayın:
  Android Pil Ömrü Uzatma: Uygulamalar ve Oyunlar
  Android Pil Ömrü Uzatma: Senkronizasyonlar
  Ayrıca son olarak da telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. (ayrıca telefonunuzun pili tak-çıkar özelliğindeyse yeni bir pil satın alabilirsiniz.)

    arzu  (misafir)
  29.04.2015-15:31
  a

  Merhaba GALAX A7 aldım ilk şarjda tamamen kapanınca taktım ve henüz tam dolmadan cıkarmak zorunda kaldım bu durum zarar vermişmidir . Ne yapmam lazım.

    andropedi  (üye)
  29.04.2015-15:52
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Bu durum az da olsa verim kaybına yol açabilir. Bu aşamadan sonra yukarıda yazdığımız adımları sırasıyla tam olarak uygularsanız bu kaybı telafi edip telefonunuzun pilini gelecek için daha verimli kullanabilirsiniz. Henüz telefonunuz yeni olduğu için yukarıda anlattığımız yöntem hala geçerli ve işe yarayacaktır.

    Ersin  (misafir)
  30.04.2015-14:28
  E

  Merhabalar. Öncelikle ben geçen gün 2.el bi Sony xperia u aldım ama bataryası eski ve hasar görmüş gibiydi bu yüzden de telefon şarj tutmuyodu ben de yeni bi batarya aldım ve bataryanın içindeki enerjiyi tamamen harcayıp telefonu sony marka şarj aletiyle yaklaşık 12 saat kadar şarj ettim. Fakat akşam yatarken %100e yakın olan şarjım wifi nin falan kapalı olması halinde bile 7-8 saat sonra uyandığımda %20 azalmış çok şaşırdım. Ve sonra wifiyi açık bırakayım dedim şarjı etkileyecekmi diye ve 3-5 dk sonra tekrar baktım ki birdenbire hiç telefonu kullanmadan şarj %80 den %3e kadar düşmüş bu sefer şaşırmak değil şok oldum resmen. Sizce telefonumda mı sorun var yoksa bataryada mı? Bataryadaysa geri iadesini yapıcam. Yorumlarınız bekliyorum şimdiden teşekkürler..

    andropedi  (üye)
  30.04.2015-15:25
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. İlk ve daha yüksek olan ihtimal satın aldığınız bataryada sorun olması. İkinci ihtimal ise aldığınız ikinci el telefonun daha önce herhangi bir sıvıyla teması söz konusu olabilir. Bu gibi sıvı teması durumlarında ilk ve en çok mevcut pil ve pil kullanımı etkilenir. Yeni bir pil alınsa bile telefonun iç donanımında meydana gelen kısa devreler yeni pilin de şarjının hemen bitmesine yol açabilir. Bu ikinci ihtimal her ne kadar düşük de olsa, ilk olarak sorunu satın aldığınız yeni pilde aramanız gerekir. Sorunun pil ile alakalı olmadığına emin olduğunuzda telefonda sorun aramanız gerekecek. Çünkü bahsettiğiniz şarj düşüşleri yeni piller oturana kadar bi müddet olur. Fakat sizin yazdığınız oranlarda ani düşüşler olması mümkün değildir. Kesinlikle ilk olarak ya satın aldığınız pilde sorun var, ya da ikinci olarak satın aldığınız telefonda sorun var.

    Ersin  (misafir)
  30.04.2015-15:33
  E

  Sanırım telefonum daha önceden bi sıvı içine düşmüş.Şuanda bunun olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü ekranın iç kısmında lekeler ve tozlar mevcut. Fakat telefonun çalışmasında hiçbir problem yok. Tek sorun şarjı tutmaması ve ani şarj düşüşleri. Bu sorunu gidermek için yapabileceğim bişey varmı sizce yada bana ne önerirsiniz? Tekrardan teşekkürler..

    andropedi  (üye)
  30.04.2015-15:45
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Ekranın iç kısmında tozlar ve lekeler olması, telefonun daha önce içinin açılıp tamir gördüğüne işaret olabilir. Çünkü içi açılan ve tamir gören telefonların ekran camı genellikle yeni gibi kapatılamaz ve aralardan toz vs. girmesi söz konusu olabilir. Yani sıvı teması veya herhangi bir sebepten dolayı tamir ihtimali biraz daha yükseldi.
  Tavsiyemiz ilk olarak eğer yeni aldığınız pili yakınlarınızda varsa aynı telefon ile pil değiş tokuşu yaparak hem telefonun pil kullanımını hem de pilin performansını test etmeniz.
  Sonuç negatif olursa telefonu aldığınız yere iade etmeniz, tabi mümkünse.
  Bunun dışında uygulayabileceğiniz başka çözüm yolu maalesef yok. Donanım problemli telefonların sorunu genellikle tam olarak çözülemez. Yazdıklarımızın da ihtimaller üzerine olduğunu ve ön yargı oluşturmamasına dikkat edin lütfen.

    Ersin  (misafir)
  30.04.2015-16:01
  E

  Dediğiniz gibi başka bi telefonda denemeye çalışıcam bataryayı ama sanırım ne yazıkki sorun telefonda. Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız ve yardımlarınız için sağolun.

    andropedi  (üye)
  30.04.2015-20:20
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Rica ederiz, umarım az uğraşla işi çözersiniz.

    akın gümüş  (misafir)
  03.05.2015-23:05
  a

  merhabalar.ben samsung s6 aldım.ilk şarjı dediğiniz gibi yaptım bugün ikinci günü yine aynı şekilde yaptım.fakat bazı yerlerde yeni pillerde %100 olduktan sonra telefonun şarj almadığını yani telefonun %100den sonra şarjda durmasının bir işe yaramadığı yazıyor.Alıntı: ”Esci Ni-Cd, Ni-Mh pillerde bu geçerliydi. Artık Li-on pillerin içerisinde zaten şarj %100 olunca şarjı kesmek gibi bir özellik var. Yani İstersen 100 saat bırak, o batarya %100 olduktan sonra şarj falan olmayacaktır.”

    andropedi  (üye)
  03.05.2015-23:15
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Evet dediğiniz yeni nesil telefonlarda yüksek oranda doğrudur. Şarj yüzde yüz olduktan sonra telefon şarjı keser. Fakat her yerni marka ve model telefonda bu özellik bulunmayabilir. Bu yüzden biz gelen tüm ziyaretçilerimize bu şekilde tavsiye veriyoruz. Bu özellik bulunan telefon olsa da olmasa da ilk birkaç şarjda telefonun fazladan şarjda kalması herhangi bir probleme yol açmaz. Dediğimiz gibi yazdığınız özellik bulunan veya bulunmayan telefona sahip tüm ziyaretçilerin bu işlemi garanti altına alması için bu şekilde öneriyoruz. Yine de verdiğiniz değerli bilgi için teşekkürler.

    ayshe  (misafir)
  06.05.2015-00:18
  a

  Mrb. Yeni s5 aldım, içindeki şarjı tamemen bitirdikten sonra sarja taktım ve yaklaşık yarım saat sarjda kaldıktan sonra bi baktım %12 de kalmış şarj olmuyo. Şarj aleti aşırı isinmis ve çalışmıyordu. Hemen şarj aletini çıkardım daha sonra eski telefonumun şarj aletine taktım. İlk sarji olduğu için sıkıntı olur mu acaba ne yapmalıyım?

    andropedi  (üye)
  06.05.2015-00:25
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Eski dediğiniz şarj aletinin adaptörünün üzerinde volt(V) ve amper(mAh) değerleri yazar. İki şarj aletinde de aynı değerler mevcutsa eski şarj aletini de kullanabilirsiniz. İlk şarjda böyle bir sorun meydana gelmesi ilginç. Umarız problem sadece adaptördedir, ki öyle gözüküyor. Eski şarj aletinizle yukarıdaki yönteme devam edin. Herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır.

    ayshe  (misafir)
  06.05.2015-13:53
  a

  Eski şarj aletim corby 2 nin şarj aletiydi ve üzerinde;
  input 100-240v frekuensi: 50-60Hz 0.15A output: 4.75v-0.55A yazıyor.
  Yeni olan s5 inkinde ise;
  input 100-240v 50-60Hz 0.35A output: 5.3v-2.0A yazıyor.
  Yani değerler tutmadığı için kullanmamalı mıyım? bir de ilk şarj için bu aleti kullanmam sorun teşkil etmiş midir? İlginize çok teşekkürler…

    andropedi  (üye)
  06.05.2015-14:06
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Eski şarj aletiniz yazdığınız değerlere göre yeni telefonunuz için yetersiz kalır. Yani şöyle; şarj eder fakat normalden biraz daha uzun sürede şarj eder. Ayrıca telefonunuz ve pil yeni olduğu için bu eski şarj aletinizi kullanmamanızı öneririz. İleriki zamanlarda zor anlarda kullanabilirsiniz fakat şu an yeni telefonunuza uygun şarj aleti kullanmalısınız.
  Yapmanız gereken; yeni telefonunuzla gelen şarj aletini bir kez daha deneyin ve kontrollü bir şarj daha gerçekleştirin. Eğer ısınma ve şarj etmeme gibi sorunları tekrar yaşarsanız telefonunuza uygun ve mutlaka orijinal şarj aleti alın ve telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Şu anda hala ilk şarj aşamasında olduğunuz için büyük bir sıkıntı yok. Fakat mutlaka yukarıdaki yöntemi orijinal ve sağlıklı çalışan bir şarj aleti ile baştan uygulayın. Bu şekilde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

    ayshe  (misafir)
  06.05.2015-14:27
  a

  İlginize çok teşekkür ederim. Sanırım sorun devam ederse garantiye göndermem gerekecek, eski şarj aletini kullanmamak için. Tekrar teşekkür ederim, iyi günler…

    andropedi  (üye)
  06.05.2015-15:06
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Rica ederiz. Umarız sorunu kısa sürede kolayca halledebilirsiniz…

    Ertan TOKER  (misafir)
  17.05.2015-14:03
  E

  Bu güzel bilgilendirmeler için teşekkürlerimi sunuyor ve her okuyana faydalar saylayacağına inanıyorum…

    andropedi  (üye)
  17.05.2015-14:16
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Ziyaret ettiğiniz ve okuyarak zaman ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.

    mlk  (misafir)
  21.05.2015-23:35
  m

  Bazi arkadaslarin da dedigi gibi yeni telefonlarda 8 10 saat sarj etmek bir ise yaramiyormus benim telefonum grand2 oyle bir sey yapmam gerekiyor mu bi bilginiz var mi acaba

    andropedi  (üye)
  21.05.2015-23:40
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Yeni teknoloji telefonların bazılarında fazla şarj etmek mümkün olmuyor. Telefonun pili tam dolduktan sonra şarj otomatik olarak kesiliyor. Bu konudaki yorumlar doğru.
  Fakat yine de yazımızdaki tavsiyemizi aynen tekrarlıyoruz. Telefonunuzu ilk aldığınızda birkaç kez normal süreden daha uzun sürede şarjda tutumanızı öneririz. Telefonunuz şarj tam dolduktan sonra şarjı otomatik kesiyor olsa da bu yöntemle başlamanız pil konusundaki soru işaretlerinizi giderecektir. Telefonunuzun bu özellikte olsun veya olmasın, yeni telefonunuzun şarjda fazladan kalmasının herhangi bir zararı olmayacak, aksine telefonunuz tam dolduktan sonra da şarj almaya devam ediyorsa işinize yarayacaktır.

    mlk  (misafir)
  21.05.2015-23:46
  m

  Peki telefonun kendi sarji bitti ve kapandiktan sonra sarja taktim bi sikinti cikarir mi

    andropedi  (üye)
  21.05.2015-23:50
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Bunu sık yapmadığınız sürece herhangi bir sorun olmaz. Fakat telefonun şarjı bitip kendi kendine kapanmadan şarja takarsanız pilinizin ömrünün daha uzun olmasını sağlamış olursunuz.

Sayfalar: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 2122 »siz de Yorum Yazın   PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 656 yorum 551919
PopülerÖnerilenAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 685.9  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/09/2019 

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019