Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  783 Yorum

   
    Hasan Doğukan  
  06.05.2018-00:49
  H

  Tamam teşekkürler

   
    Hasan Doğukan  
  06.05.2018-00:54
  H

  15 nisanda almışim hocam yani tam bir ay olmamıs hatta 3. Hafta gibi daha da az . O zaman telefon açık şekilde normal sarz ile şarz ediyorum inşallah 1 ay dolunca düzene oturut teşekkürler

   
    andropedi  
  06.05.2018-01:06

  Evet, 2-3 hafta olmuş. Ortalama 1 ayda şarjı oturmuş olması gerekir. Gerekmedikçe hızlı şarjı kapatıp normal şarjda telefon açık veya kapalı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

   
    Hasan Doğukan Avşar  
  07.05.2018-15:49
  H

  Hocam dediğiniz gibi şarzımı %2 ye inince tam şarza bağlıyordum %1 oldu hemen bağladım ardından şarzda iken %0 a düştü anlayamadım telefon açıkken şarza bağlamıştım. Bu ne anlama gelir hocam ben kapalı olarak 2 saat de doluyor ise 3 saat tutsam olmaz mı

   
    andropedi  
  07.05.2018-16:17

  Telefonlarda şarj sonunda bu şekilde %2-3’ten sonra ani düşün veya telefonun kapanması normaldir. Telefon her yüzde değerini tam olarak gösteremeyebilir. Yani örneğin şarj yüzde 50 olarak gösterirken gerçekte %48 veya %52 olabilir. Bu sapmanın aniden telefon tarafından düzeltilmesi ile böyle bir durum yaşamış olabilirsiniz. Sorun yok takılmayın.
  Telefonu kapalı veya açıkken 2 saatte doluyorsa 3 saat bırakmanız bir problem oluşturmaz. Hatta telefonlar tam şarj olduktan sonra en az bir on on beş dakika daha şarja tutmak daha iyidir.

   
    Hasan Doğukan  
  09.05.2018-10:39
  H

  Hocam merhaba tekrar ben . Hocam siz gelefonunuzu ilk 1 ay zorlamayın demiştiniz ben dün yeni bi oyun indirmiştim mobile legends ilk oynadığimda fazla şarj yemiyordu bugün yeni bi güncelleme gelmiş güncelledim ama oyunu güncellemeden önce 10 dk %2 şarj yerken daha çok yemeye basladı aşırı yihordu %4 civarı bende oyunu oynadiktan sonra baska el atmadim oyuna suan girmiyorum bunun bataryaya bir zararı olurmu hocam baya bi korktum ben birsey olacak diye yine sizin dedıgıniz gibi şarja devam ediyorum . Yorumunuzu bekliyorum hocam

   
    andropedi  
  09.05.2018-11:53

  Bataryanıza bir zarar gelmez. Hatta artık telefonunuzda oyun oynayabilirsiniz. Günümüzde güzel grafikli ve gelişmiş oyunlar maalesef şarjı su gibi içiyor. Buna yapacak çok birşey yok. Tek yapabileceğiniz telefonunuzun ayarlar bölümünden yüklü uygulamalardan oyuna gelip oyunun bildirimlerini kapatmak. Bu şekilde en azından oyunu oynamadığınız zamanlarda oyun pili daha az harcar. Bir de telefonunuz şardayken oyun oynamasanız daha iyi. Çünkü oyunlar pli ısıtır. Şarjdayken oyun oynadığınızda ise pil daha çok ısınacağından plin ömründen yemiş olursunuz. Tüm konuşmalarımıza istinaden artık pil konusuna kafayı çok takmadan telefonunuzun keyfini çıkarın. Sonuçta pil bu, bitecek, dolacak, pilin de telefonun da ömrü gün gelecek dolacak :)

   
    Hasan Doğukan  
  09.05.2018-12:25
  H

  Tamam çok teşekkürler

   
    Mehmet  
  11.05.2018-21:04
  M

  Iyi gunler. Abi ben bi telefon aldım . Yorumlara bakarken hasanin yorumlarini gordum benimkide ayni onun gibi ayni gunlere yakin almisi telefonlari kullanma seyleride neredeyse ayni abi. Acaba pil düzene oturmuşmu diye kuskulandim . Size sormak istedim hasandan farki sadece son zamanlarda normal sarj ediyorum %10 dan takiyorum ve bu sarj yuzdesi kactayken sarja baglamaliyiz sagolun cevabinizi bekliyorum

   
    andropedi  
  11.05.2018-21:33

  Merhaba, Hasan’la konuştuklarımızın geçerli olduğunu varsayarsak artık telefonu yüzde kaçta şarja taktığınızın pek önemi yok. Çünkü telefonu alalı yaklaşık 1 ay olmuş. Tabi genel olarak yine telefonu yüzde 5’lerde şarja takarsanız ve şardayken telefonu çok zorlamazsanız pil ömrüne biraz olumlu katkısı olur.

   
    Mehmet  
  12.05.2018-13:10
  M

  Birde abi %1 den sarja bagliyorum telefonu dolana kadar hatta 2 3 saat de daha fazla tutuyorum. Sonra sarjdan cekiyorum 5 6 dk da bir 6 7 dk da bir hemen düşüyor o sirada 2 3 dk oluyor ama ilk aldığim zaman hasan ki gibi sarj ettim ve sarzim %10 %15 gibi bagliyordum 100 e geliyordu yine 2 3 saat bekliyordu cikariyordum cok ilginc bi sekilde ilk aldigim zamanlar %100 de çok uzun gidiyordu 15 dk gidiyordu hatta oynamadigim zaman hic bir faaliyet yapmadigim zaman aksamdan oynadigim halde sabahliyordu telefon ve hala %100 dü cok iyi demistim ama bu seferde bataryayi %5 lere indirdigimde hemncik %1 e kadar düsuyordu simdi sonra ben onu denedim %5 e kadar duşurup acik halde sarja bagliyacaktim ama birden %2 1 e dustu hemen bagladim. Sonra 100 ü gordü bu sefer direk aldim bekletmedim . Abi bu sarjdan sonrada bu sefer %100 den çabuk düşmeye basladı bi 5 dk da bi 3 dk da belli olmuyor 95 94 e kadar böyle hatta 90 a kadar boyle gidiyor benim cok aklim karisti bu bataryayi bozdum galiba dedkm ama yeni aldim henuz 1 ay 9ldu olmadi . Telefonun %100 den hemen dusmesini istemiyorm abi yorumunu bekliyorum ve abi telefon durduk yere sarji kendi kendine %1 1 dusuyor 2 saate bi 3 4 saate bi wifi felan hep kapaliyken

   
    Mehmet  
  12.05.2018-13:12
  M

  Abi o sarjdan sonra da %5 den 1 e hemen dusmemeye basladi normal surde yani 7 8 9dk da dusmeye basladi ama %100 den hizli dusmeye basladi

   
    andropedi  
  12.05.2018-13:44

  Telefonun yüzdelik şarj göstergedi ilk 1 ay normal çalışmayabilir. Yani aslında anormal olan durum telefonun şarjının yüzde yüzde 10 dakikadan fazla kalması. Yani tam dolmuş bir telefonu şarjdan çıkardığınızda ortalama 10 dakika sonra yüzde 99a düşmesi lazım telefonun ekranı kapalı olsa bile. Birkaç yorum yukarıda yazdığım gibi telefonun yüzdeliği her an doğru göstermeyebilir. Örneğin pil yüzde 90 gösterirken bir anda yüzde 87ye düşebilir çünkü gerçekte telefonun şarjı yüzde 87dir ama yüzde 90ı telefon bir anda düzeltir. Bu yüzden küçük yüzde değişimlerine takılmayın.
  İkinci konu ise telefonun wifi vs herşeyi kapalıyken bile ekran da kapalıyken şarjının 15 20 dakikada bir azalması çok normal. Örneğin telefonunuzun hattı çok iyi çeken bir yerde ekran vs herşey kapalıyken şarj 20 dakikada bir düşerken telefonun çok az çektiği bir yerde ise şarjınız 5 dakikada bir azalabilir. Çünkü telefon hatta kalmak için daha çok çaba harcar ve pili düşürür. Veya telefon arka planda hiçbir işlem yapmazken 30 dakikada bir şarj düşerken telefonun interneti kapalıyken bile internete bağlanmaya çalışan arka programlar o an çalışmaya başlar ve telefonun şarjı 10 dakikada bir düşer. Dikkat, wifi vs kapalı olsa bile bu programlar belli aralıklarla internete bağlanmayı dener.
  Bu yüzden telefonun arka planında neler gerçekleştiğine bağlı olarak siz telefonu kullansanızda veya kullanmasanızda şarj azalmasında değişimler olabilir. Ayrıcatelefon pil göstergesi genelde yüzde 90 100 ve yüzde 1 5 aralığında her zaman çok da doğru değişimler göstermeyebilir, bu normaldir.

   
    yelda  
  10.06.2018-23:08
  y

  ben telefonu ilk aldığımda 3-4 saat şarja taktım .3. şarj dolumunda telefonun 6-8 saat şarjda kalması gerektiğnii öğrendim ve uyguladım. Ayrıca telefonun ilk kez şarjı dolduktan sonra 1 oyun ve 3 tane uygulama indirdim. sorun olur mu?

   
    andropedi  
  10.06.2018-23:48

  Telefon henüz yeni olduğu için 6-8 saat şarj ederek doğru yapmışsınız. Bunu 1-2 kere daha tekrarlayabilirsiniz. Oyun veya uygulama indirmeniz problem değil. Sadece telefonunuz şarjdayken ve 1 hafta geçmeden oyunları çok uzun süre oynamamaya çalışın. Henüz yeni pilin ısınması pil ömrü ve performansı açısından uygun olmayabilir.

   
    Asu  
  19.06.2018-21:25
  A

  Peki bu 8 saat kapalı şarz etme uygulamasını yapmadan telefonu kulkandi istek ne yapabiliriz geçde olsa

   
    Enes  
  09.07.2018-21:27
  E

  Telefon şarjda iken kullanmak bataryaya gerçekten zarar veriyormu ? Bunun zararsız olduğunu söyleyen sitelerde var zararlı olduğunu da. Telefon şarjda iken bataryadan mı güç alıyor şarjdanm?

   
    andropedi  
  10.07.2018-02:50

  Çok kısa bir cevap vermek gerekirse, eğer telefonunuzu şardayken kullandığınızda daha çok ısınıyorsa zararlıdır. Bu kadar net aslında, ısınan her şeyin ömrü daha kısa olur. Pil, ana kart, chipset’ler vs hangisi ısınıyorsa yük altındadır. Daha fazla yük altında çalıştığından ömürleri azalır.

   
    andropedi  
  10.07.2018-14:16

  İkinci sorunuz olan telefonun şarjdayken bataryadan mı yoksa prizden mi güç harcadığı konusuna gelirsek, çoğu telefon şarja takılı bile olsa pilden harcayarak çalışır ve prizden de pili tamamlar. Yani bataryayı kullanır. Bunu telefon prize takılıyken pilini çıkardığımızda telefonun kapanmasından da anlayabiliriz.

   
    Ahmet  
  21.07.2018-20:32
  A

  İyi günler abi benim bi sorum olacaktı A7 2017 kullanıyorum ve güncelleme yaptıkca uygulama güncellemesi hafiza daraliyor ve bu güncellemeleri uygulamarı en baştan kaldırıp yükluyorum ve o halde depolama azaliyor ilk baş 21,7 iken uygulamalari kaldirip tek tek indirdim 21.4 oldu bidaha botle bi güncelleme yaptım 21 oldu gittikçe azalıyor bunun sebebi nedir

   
    andropedi  
  21.07.2018-23:28

  Uygulamyı kullandıkça kapladığı yerin artması normal. Uygulamyı her açtığınızda hafızaya kendi dosyalarını atar daha hızlı çalışmak için. Siz uygulamayı kaldırıp tekrar yüklediğinizde bu geçici dosyalar silinir. Yani bahsettiğiniz olayın telefonun ana güncellemesiyle pek alakası yok.

   
    Anonim  
  28.07.2018-15:41
  A

  Merhabalar, bir Samsung galaxy A5 2017 telefonu almıştık ilk 4 şarjı 8 saat kapalı olarak yaptık çok memnunuz fakat kendime aldığım aynı telefonda bu sefer hızlı şarj özelliğini kapatmayı unutmuşum ikinci kez şarj ettim kapalı olarak 8 saat ve ilk seferine göre çabuk bitmeye başladı inceleyince hızlı şarj özelliğini kapatmadığımı fark ettim, bu bir zarar vermiş midir ?

  Kalan 2 seferi (ya da 3 sefer yaparım) yavaş şarjda yine aynı şekilde kapalı 8 saat yapsam eğer pil bu ilk iki şarja göre bir kalibrasyon yaptıysa durum düzelir mi ?

  Teşekkürler

   
    Anonim  
  28.07.2018-15:42
  A

  Bir üstteki mesajıma ekleme ilk iki şarj hızlı şarj özelliği ile 8 saat kapalı yapılmıştır.

   
    andropedi  
  29.07.2018-13:10

  İlk şarjlarda hızlı şarj özelliği kapalı olması ilk pil kalibrasyonları açısından daha uygun olurdu. Tabi bunu fark etmeniz ve sıradaki şarjları hızlı şarj kapalı olarak yapmanız durumu toparlayacaktır. Sıradaki şarjları hızlı şarj kapalı ve mümkünse telefon da kapalı olarak yaparsanız pil performansınız kısa sürede oturur.

   
    Anonim  
  29.07.2018-18:41
  A

  Cevabınız için teşekkür ediyorum, ben de kalıcı olarak bir etki bırakmak için erken olduğunu düşünüyordum açıkcası ilk iki şarjın böyle olmasının, umarım dediğiniz gibi durum düzelir tekrar teşekkür ederim.

   
    andropedi  
  29.07.2018-20:29

  Rica ederiz, telefonunuzu iyi günlerde kullanın.

   
    Mehmet  
  01.08.2018-12:51
  M

  Merhaba, bugün lenovo moto z telefon aldım, dediğiniz gibi yaklaşık %70 şarjı var telefonumun şu anda açık şarja takmadım %5 e düştüğünde kapatıp şarja takacağım ama bu telefonda turbo şarj özelliği var, siz 8 saar şarja takın demişsiniz, bu telefon içinde geçerlimi acaba?

   
    andropedi  
  02.08.2018-01:16

  Merhaba, kapatabiliyorsanız telefon ayarlarından turbo şarj özelliğini kapatıp telefonu ilk bir hafta bu şekilde kullanın. Eğer ayarlardan kapatamıyorsanız çok önemli değil. Yine sayfadaki adımları uygulamanız pil kalibrasyonunu kısa sürede tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

   
    Emir Kaan Solmaz  
  09.08.2018-13:57
  E

  Çok teşekkürler, tamamını okudum işime yarayacağını düşünüyorum.

   
    andropedi  
  16.08.2018-23:58

  Okuduğunuz için biz teşekkür ederiz. Faydası olursa ne mutlu bize.

   
    Ali  
  03.09.2018-19:27
  A

  Hocam Venüs V4 telefonum Lipo batarya ile çalışmakta. internette de bu pilin telefonlarda nasıl şarj edilmesi gerikildiği yazılmıyor.Lityum İyon Yazmakta Nasıl Sağlıklı Şarj etmeliyim yeni telefon.

   
    andropedi  
  03.09.2018-23:34

  Lityum Polimer piller de Lityum Ion pillerle benzer davranışları sergiliyor sanırım ama emin olmadığım için araştırmaya devam etmenizi öneriyorum. Bilgi sahibi olunca tekrar yazacağım.

   
    Ali  
  04.09.2018-14:24
  A

  Lipo Piller hakkında bilgiler buldunuz mu.Nasıl Şarj Edilmeli Ne Aralıklarda Şarja koyulmalı vs.

   
    andropedi  
  04.09.2018-14:57

  Kısa bir araştırmadan sonra Lityum Polimer pillerin de Lityum İyon pillerin bir türü olduğunu gördüm. Yani şarj ve deşarj konularında bu sayfadaki adımları aynen uygulayabilirsiniz.

  Ekstra dikkat etmeniz gereken konu ise aslında yine lityum iyon pillerde de olduğu gibi telefonun şarjını yüzde sıfıra kadar bitirmemek. Telefonunuzu yine istediğiniz zaman şarja takıp şarjdan çıkarabilirsiniz normal kullanımda. Ayrıca lityum polimer piller lityum iyon pillere göre biraz daha fazla ısınabiliyormuş, bu yüzden endişelenmeyin. Son olarak eğer pili/telefonu uzun süre kullanmayacaksanız asla pil bitik şekilde bırakmayın. İçinde %50 %80 civarı şarj olacak şekilde bırakın ve en az ayda bir kere tekrar şarj edip boşaltın.

   
    Ali  
  04.09.2018-22:34
  A

  Çok Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için lipo pillerde tam olarak pilin performans artışı için şarja yüzde 15 te felan mı takmam gereklidir.Birde Gece koyduk şarja sabaha kadar 3 4 saat yüzde yüzde durdu bi sıkıntı yapar mı bataryaya şimdiden bilgileriniz için saolun…

   
    andropedi  
  04.09.2018-23:03

  Pil seviyesini yüzde 5lere kadar indirebilirsiniz. Tabi yüzde 5’e düştüğünde hemen şarja takabileceğiniz bir yerdeyseniz..
  Pil tamamen şarj olduktan sonra şarjda kalmaya devam edebilir. Telefon ve pil şarj olmayı çok yüksek ihtimalle kesecektir zaten.

   
    Ali  
  07.09.2018-14:39
  A

  Yeni aldığım telefonu hiç açmadım ve %5’e düşmesini beklemeden şarja taktım. Yine de 8 saat bekleyim mi?

   
    andropedi  
  07.09.2018-20:58

  Evet yine de ilk şarjlarda biraz daha uzun süre şarjda bırakmanızı öneririz.

   
    Mutlu  
  24.09.2018-23:18
  M

  Telefonum huawei p smart yeni aldım dediklerinizi 1 gün sonra yaptım ama sarjda çok ısınma var ve sarjdan ses geliyor bu normalmi acaba

   
    andropedi  
  25.09.2018-13:53

  Hızlı şarj özelliği olan telefonlarda ve adaptörlerde ısınma bir miktar daha fazla olabiliyor. Özellikle yaz aylarında ve havanın sıcak olduğu günlerde bu fazla ısınma fark edilebiliyor. Ayrıca hızlı şarj özellikli adaptörlerin çınlama gibi çok hafif bir ses çıkarması da normal. Düşük miktarlarda olduğunda bu yazdıklarınız problem çıkarmaz.

   
    Hakki  
  15.10.2018-21:06
  H

  Ben ilk şarjı 6 buçuk saat ikinci şarjı kaç yapmayilim

   
    andropedi  
  16.10.2018-00:12

  2-3 şarjı yine aynı şekilde 6 saat şeklinde yapabilirsiniz.

   
    erdem  
  17.10.2018-07:55
  e

  Bu huc bana yardimci olmadi ama yinede tesekur ederim bunu yapanlara

   
    isim  
  17.11.2018-18:35
  i

  Merhabalar ben daha öncede sormuştum size şimdi merak ettiğim ilk şarjları gayet başarılı yaptık ve %5 civarında şarja takıyoruz. Sormak istediğim bu hep böyle mi devam edecek tamamen kapanmasınıda bekleyeyeyim mi 5-6 şarjda bir ?
  Yani telefonun kapanmasına hiç mi izin vermeyeyim yoksa arada bu işlem faydalı olur mu ?

   
    andropedi  
  17.11.2018-21:47

  Telefon kendi kendine kapanmadan en az yüzde 1-2’de şarja takmak her zaman daha iyi olur. Tabi telefon kapansa da bu bir problem değil. Yalnız kapandığı zaman aynı gün şarja takmak gerekli. Yoksa içinde kalan son enerji de bittiğinde bir daha şarj olmayabilir.

   
    İsim  
  18.11.2018-01:06
  İ

  Yani telefonun 4-5 şarjda bir olacak şekilde kapanmasını beklemem doğru değil, ben bunun bataryada dejarj gibi fayda sağlayacağını düşünmüştüm çünkü sürekli %5te şarja taktığımda o %5lik kısmın kullanılmayıp bataryanın ömrünü kısalttığını düşünmüştüm. Telefonum 4 aylık 4 aydır ilk 4 şarjı kapalı 8 saat yapmanın üzerine hiç kapatılmadı bu nedenle sormak istiyorum.

  Tekrar teşekkür ederim :)

   
    andropedi  
  18.11.2018-21:03

  Yoo özellikle şarjı bitip kapanmasını beklemenize gerek yok. Yüzde 3-5 şarj kaldığında taksanız yeterli. Kendi kendine kapanması da sorun olmaz. Yeter ki kendi kapandığında çok uzun süre şarjsız kalmasın, en fazla bi gün içinde şarja takın.

   
    Büşra  
  19.11.2018-20:05

  Merhaba telefonu alalı 3 4 gün oldu ve ben maalesef geldiği zaman 50 olan şarjı 100 olması için şarja taktım çok zarar verir mi bu ve bundan sonra ne yapabilirim ayrıca farkındayım ki pil asıl performansı göstermiyor şuan :(

   
    andropedi  
  19.11.2018-20:57

  Telefonu ilk geldiğinde şarja takıp 100e tamamlamanız çok problem değil. Bundan sonraki 3-4 şarjda yüzde 3-5e kadar şarjı bitirip yukarıdaki adımlara devam ederseniz yeterli olur.

   
    Anonim  
  29.11.2018-18:55

  Huwai mate 10 literatür aldım şarjım saattir şarjda ve şarjı 82de daha normalmi


1 10 11 12 13 14 16

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 783 yorum 600260
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 670.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020