Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  675 Yorum

   
    Ümit  
  08.08.2016-19:28
  Ü

  Peki burada ne demek istemişsiniz? “İstediğiniz zaman şarja takıp çıkarabilirsiniz.”

   
    J7  
  09.08.2016-15:03
  J

  Ben galax j7 aldım ve 2 ay oldu gece uyumadan once telefonun sarji %20deiken uyaninca kapalı oluyor bataryada bir sorun mu oluştu acaba yoksa normalmidir sizce. Bir kaç kere farklı cihazlar la şarj ettim güneş enerjisiyle elektirik üreten aletlerle ve araç cihazlarıyla şarj ettim bundan dolayımı zarar gördü acaba

   
    Ümit  
  09.08.2016-15:47
  Ü

  “Haftada bir kere özellikle gece uyumadan önce bataryayı çıkartın.” Diyiyorlar peki siz bu duruma ne diyiyorsunuz?

   
    EmirÇO  
  10.08.2016-12:27
  E

  Öncelikle merhaba samsung s6 edge plus sahibiyim ilk telefonumu alınca şarjı %0 daydı sonra satan adam 10 a kadar şarj yaptım kurulumu yapıp verdi bana sonra ben o gün şarjı 0 a kadar harcayıp 8 saat 100 e kadar şarj yaptım. Sonrasında bu yazıyı okudum. 3 kere %5 den %100 e kadar şarj yaptım sizce önceden yüzde sıfır gelişinin nedeni nedir ? ve şarjı 0 a kadar düşürdüğüm için bi sıkıntı olur mu gelecekte ? şuan şarj konusunda sıkıntım yok. bi de aldığım 3 ve 4. gün kafa topu ve minecraft gibi oyunları en fazla 1 saat oynadım fazla değil bu oyunları oynadığım için bi sıkıntı oluşur mu ? saygılar …

   
    andropedi  
  10.08.2016-21:00
  andropedi

  @j7, Telefonunuzun pili zarar görmüş olabilir. Garantiniz devam ediyor gibi gözüküyor, teknik servise gönderebilirsiniz.

  @Ümit, Bu işlemi yapmanıza gerek yok. Haftada bir veya iki haftada bir kere kapatıp 5 dakika kapalı tutun yeterli.

  @EmirÇO, Telefon ilk geldiğinde şarjın yüzde sıfıra düşürülmesi bir sorun oluşturmaz. Telefonu aldıktan sonra bu işlemleri uyguladıysanız sıkıntı yok. Bahsettiğiniz oyunları bu işlemleri tekrarladıktan sonra oyndıysanız ve en fazla yazdığınız gibi 1 saat süre civarı oynadıysanız yine bir sıkıntı yok.

   
    Ümit  
  10.08.2016-21:33
  Ü

  Sarj ederken telefon kılıfını çıkartmalı mıyız?

   
    Adıgüzel  
  11.08.2016-10:20
  A

  slm ben sony xpreia xa ultra kullanıyorum telefonum daha yeni sarji aksma kadar gitmiyo napayin???

   
    andropedi  
  11.08.2016-22:20
  andropedi

  Şarj ederken telefon kılıfını çıkarmanıza gerek yok.
  “Adıgüzel” bu sayfadaki adımları uygulayın ve sitemizdeki diğer “pil ömrü uzatma” konularını okuyun.

   
    EmirÇO  
  12.08.2016-08:18
  E

  cevap yazdığınız için teşekkür ederim bir sorum daha olucak telefonu akşam şarja takıp %100 yapınca sabah %98 ve ya %97 oluyo sizce normal mi ? birde ekran açıkken 5 dk da bir %1 düşüo normal mi nette geziniorum bu arada. Ekran 2k olduğundan ekran daha fazla şarj yer mi ? saygılar…

   
    Onur  
  12.08.2016-12:50
  O

  Merhaba, yazınızda 8 saat şarj olacak demişsiniz. Ancak yeni nesil bataryalarda pil %100 olduktan sonra akımı kendiliğinden kesiyor diye biliyorum. Yani 8 saat telefonu şarjda tutmamız gereksiz değilmi ?

   
    andropedi  
  13.08.2016-10:59
  andropedi

  @EmirÇo, Bir alttaki yorumda da yazıldığı gibi telefonunuz 100% şarj olduktan sonra gece şarjı kesiyor olabilir ve sabaha kadar kalan sürede %2-%3 şarj düşüşü olabilir. Fakat ekran açıkken 5 dakikada bir %1 şarj düşüşü biraz fazla. Fakat kullanılan ekran parlaklığı, gezilen internet sitelerinin ağırlığı vs gibi bir çok parametre var. Sadece ekran açıkken ve hiçbir işlem yapılmazken, telefonun parlaklığı da otomatikte iken yaklaşık 10 dakikada bir %1 şarj düşüşü normal olurdu.
  @Onur, Merhaba, yazdığınızda haklısınız. Yazımızın yayınlandığı tarih itibari ile bu tarz %100 şarjdan sonra şarjı kesen telefonların sayısı çok değildi. Hala da %100 şarj olduktan sonra da yavaş yavaş şarj eden telefonlar mevcut. Bunu telefon kullanıcısı bilmeyeceği için biz yazımızda tüm telefonları kapsayacak şekilde önerilerde bulunduk. Yani %100 şarj olduktan sonra birkaç saat daha şarjda kalmasının telefona bir zararı olmayacağı için biz işlemi garanti altına almak adına bu şekilde süre verdik.
  İlgilerinize teşekkürler.

   
    EmirÇO  
  14.08.2016-14:07
  E

  Evt haklısınız 5 dk da %1 biraz fazla genelde parlaklık ortada güç tasarrufu kapalı kullanıyorum. Ama %80 ila %100 arası 5 dk da bir gidio şarj ama sonrasında dediğiniz gibi 10 dk da bir gidiyor. Ama bence şarjın hızlı gitmesi ekranın 2k olmasından dolayı çünkü ekran kapalıyken neredeyse hiç gitmio şarj ( s6 edge plus ) Bu arada çok teşekkür ediyorum bütün sorularımı yanıtladınız ? Bi de gta san andreas yüklücem tele şuan 10 günlük kaç hafta sonra yüklemeliyim saygılar…

   
    andropedi  
  14.08.2016-15:28
  andropedi

  10 gün olduysa yeterli. İlk bir iki hafta telefonu çok kastırmamak daha akıllıca gibi pil açısından. Artık ağır oyun vs yükleyebilirsiniz.

   
    Sa  
  14.08.2016-21:24
  S

  *#0228# pil kalibrasyonu kaç kere yapsak doğru olur ben etab5 in şarj aleti ile i9500 s4 ümü şarj ediyorumda hiç ısınma filan yok her hafta yapayımmı bunu ne dersin ?

   
    sevimlighoul  
  15.08.2016-09:41
  s

  Yukarda yeni model bazı telefonların şarjı tam olduktan sonra otomatikman şarjı kestiğinde bahsedilmiş.bu özelliğin bir ismi varmı.henuz satın almadığım bir telefonda bunu nasıl anlarım.

   
    şahin  
  19.08.2016-19:09
  ş

  Hocam merhaba. Ben dün t70 aldım ve telefonu aldığım yerdeki şahıs “pili/şarjı tamamen bitirdikten sonra 8 saat şarj et” dedi ve bende öyle yaptım. Siz ise pil %5-10 arası iken şarj edin demişsiniz, bu durum telefonun pil ömründe sıkıntıya yol açar mı acaba? Teşekkürler.

   
    andropedi  
  20.08.2016-11:01
  andropedi

  @Sa, Bu yaptığınız pil kalibrasyonu kodunu çok sık kullanmamanızı öneririz. Bunu 3 ayda bir gibi yapsanız yeterli. Zaten bir kere yapıp kalibrasyonu tutturduğunuzda tekrar yapıp kalibrasyonu boşuna bozmayın. Ancak uzun bir süre sonra pilde anormallikler sezerseniz tekrar yaparsınız.
  @sevimlighoul, Bu tam şarj olduktan sonra şarjı kesme özelliğinin kısa bir adı yok. Bunu cihaz alırken satıcıya bu şekilde sorsanız yeterli. Özelliği anlayacaktır zaten.
  @şahin, Telefonun şarjını tamamen bitirmeyin. Yani bu yeni telefonda ve her zaman kullanımda yanlış bir seçim olur. Telefonun pili bitip kendi kapanmasına izin vermek pil içinde hiç şarj bırakmayacağı için kalibrasyon ve açılmama problemlerine sebep olabilir. En iyisi zorlamak isterseniz %2-%3 gibi şarja takmak.

   
    şahin  
  21.08.2016-15:13
  ş

  Tamam hocam. Bilgi için teşekkür ederim. İyi günler.

   
    Gül  
  23.08.2016-11:27
  G

  Merhaba ben gm 5 plus aldım ve sizin tarif ettiğiniz gibi %8 e inene kadar kullandım sonra telefonu kapattim ve sarja taktim şarj olmaya başladı ve sonra kilif a denk geldiği için şarj çıktı sonra tekrar taktim ve 3 saat sonra baktığımda şarj olmuyordu ve artık kılıfı çıkartıp tekrar taktim şimdi doldugu için beyaz ışık yanıyor ama 6- 8 saat olana kadar cikarmayi dusunmuyorum.yarin tekrar 8 saat takmayi dusunuyorum.Sizce ilk taktigimda iki defa sarjdan cikarmak batarya performansıni olumsuz etkiler mi ?

   
    Anonim  
  24.08.2016-15:48

  yeni telefon aldım 2 gün oldu 8 saat şarj emedim çabuk bitiyo bundan sonra sarj etse olurmu daha fazla şarjı dayanırmı
  peki sekiz saat şarj ettikten sonra kullanıp şarjını itirip tekrar 8 saat takıcam yoksa kullanmıyıp şarjının bitmesinimi bekliyecem

   
    Anonim  
  24.08.2016-16:01

  1 hafta 8 saat boyunca şarj etsem şarjı düzelir mi
  yani şarjı daha yavaş bitermi

   
    gizem yılmaz  
  25.08.2016-11:21
  g

  telefonyn sarzi hic dayanmiyo onceden 2 saat dayaniyodu ama simdi bir saat zor dayaniyo tekefon surekli kendi kendine kapaniyo telefonun sarz omrunu uzatmak icin ne yapmaliyim

   
    Beyza  
  04.09.2016-00:06
  B

  Merhaba ben geçen hafta Samsung Galaxy S6 aldım. Telefonu ilk aldığımda şarjı yoktu ve kurulum için telefoncuda şarja taktık, %40 civarındayken çıkardık. O şarj %10 lara inince evde şarja taktım ve full dolunca çıkardım. Bir haftadır da telefon şarja takın deyince takıyor ve full dolunca çıkarıyorum. İlk hafta olduğu için fazla haşır neşir oldum ancak yine de şikayetim yok ama ilk aldığımda uzun süre şarj etmeli miydim diye aklıma geldi ve sayfanızı gördüm. Ne önerirsiniz? Bundan sonra ne yapmalıyım?

   
    Mert Bayazit  
  09.09.2016-00:55
  M

  Lütfen yardım edin 3 senelik birikimimle aldim telefonu asus zenfone 2 z00ad 32 gb ilk alinca telefon kapanana kadar bekleyip sonra 100 olana kadar sarj ettim zaten hizli sarj 1 saatte 100 yazdi cikarttim ilk sarjim boyleydi su an alali 3 gun oldu simdi parlaklik en kisik hicbirsey acik deil su gibi akiyor sarj simdi dediklerinizi yapsam yarari olurmu ? LÜTFEN YARDİM EDİN BENİM İCİN 3 SENELİK EMEK BU TELEFON.

   
    Mert Bayazit  
  09.09.2016-13:07
  M

  Yardimlarinizi bekliyorum

   
    Oğulcan  
  11.09.2016-12:56
  O

  Yaklasık bir ay once gm 5 plus aldim ve ilk sarj yapmadim telefonun sarjı dolunca şarjdan cektim bir sikinti olur mu? Yardımci olursaniz sevinirim

   
    Ferhat  
  12.09.2016-18:28
  F

  Diyelim ki bir hafta telefona hiçbirşey yüklemedik. Bir hafta bittikten sonra çok ağır uygulamalar, oyunlar ve videoları bir günde hepsini indirirsek birşey olur mu?

   
    Ahmet  
  21.09.2016-20:26
  A

  Bizde adettir telefonu ilk aldigimizda 12 saat sarj ederiz

   
    andropedi  
  25.09.2016-15:51
  andropedi

  2-3 kez tekrar yapsanız daha olumlu olacaktır.

   
    Lenovo  
  25.09.2016-15:08
  L

  Lenovo k5note aldım ilk şarj normal %100 olunca direkt çıkardım sıkıntı olur mu ikinci şarjda sekiz saat bekleteyimmi


1 10 11 12 13 14 23


siz de Yorum Yazın

E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 675 yorum 560367
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 680.7  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 31/10/2019 

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019