Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  692 Yorum

   
    Ömur  
  01.02.2016-00:00
  Ö

  Telefonu ilk aldigım da 24 saat şarj da bekletmeden ne yapabilirim

   
    Enes Genç  
  06.02.2016-16:46
  E

  Merhabalar admin sana bir sorum olacak ben yeni telefon aldım ve şarjını tam bitirmeden yani %22iken şarja taktım bir sorun olurmu?

   
    hakan  
  06.02.2016-17:37
  h

  çok faydalı bir paylaşım olmuş emeğiniz için teşekkürler

   
    Gökhan  
  06.02.2016-23:08
  G

  lg g4 stylus aldim ve ilk kullanimda sarj %17 ye dustukten sonra sarja taktim ve %100 oldu ve sarjdan cikardigimda yaklasik 2 saat sonra birden %87 ye dustu ve sonrasinda yine birden %54 e dustu su anda ise %34e dustu yaklasik 2 saattir surekli kullanmama ragmen hala %34de. yardim ederseniz sevinirim tesekkurler

   
    andropedi  
  07.02.2016-14:44
  andropedi

  Telefonu il başta %15-%25 arası şarja takmanız herhangi bir sorun oluşturmaz. Sonraki adımlarda %5’e kadar düşürüp şarja takıp anlattığımız adımları aynen uygulamaya devam edebilirsiniz.
  Ayrıca telefonun şarjının ilk başlarda stabil olmayan şekilde azalması bazen meydana gelebilir. Önemli olan birkaç günlük kullanımdan sonra telefonun pil hafızası oturduğunda hala bu şekilde düşüşler meydana geliyorsa telefonunuzu teknik servise göndermeniz gerekebilir.

   
    EZGİ  
  11.02.2016-09:16
  E

  Benimde 1 hafta oldu A7 aldım fakat bende şarjda bırakmadım 6-8 saat %100 olunca çıkardım şarjım %5 olduğu zaman kapatıp 6-8 saat bekletsem sıkıntı olur mu?

   
    ezgi  
  11.02.2016-09:25
  e

  ayrıca bu dediğiniz uygulamaya kaç kez yapmalıyım?

   
    Samsung a7 2016  
  11.02.2016-19:52
  S

  Bu hafta Samsung A7 2016 aldım. telefonu sarji bittikten sonra kapalıyken 12 saat kadar şarJ ettim. İkinci sarj edisimde kapali 8 saat kaldı. Telefonun şarj etmem şu an 8 saat sürüyor. Sorun ne olabilir?

   
    SElimm  
  13.02.2016-11:29
  S

  merhabalar j7 aldım ilk açtıgımda içinde kendı şarjı vardı güncellemeleri yukledım sonra normal sekılde kullanmaya devam ettım .2gün sonra yüzde 5 düşünce şarjı kapadım telı akşam 20:30 civarı gece 03:00 de cıkardım..sanırım bu uygulamayı 2-3 kere daha tekrarlarsam dahada yapmama gerek kalmıcak dimi…

   
    andropedi  
  14.02.2016-13:24
  andropedi

  Evet 2-3 kere tekrarlamanız yeterli. Telefonunuzun ilk zamanlarda şarj olma ve şarjının bitmesi süreleri değişiklikler gösterebilir. En az 1-2 hafta kullandıktan sonra şarj olma ve şarjının bitme sürelerini tekrar gözlemleyin.

   
    Anonim  
  20.02.2016-10:00
  A

  Merhaba ben geçen gün lg g4 aldım yazdığınız şarj işlemini farklı bir şarj aletiyle taktım fakat 1 saat sonra çocuğum çıkarıp yine farklı bir şarj aleti ile takmış ama bana söylenen süre (8 saat) şarj olmuş herhangi bir sorun olurmu ve bu sorunu etkileyen faktörler nedir?

   
    andropedi  
  20.02.2016-13:40
  andropedi

  Farklı bir şarj aleti ile şarj etmenizin iki yan etkisi olur. Birincisi taktığınız şarj aletininin gücü daha düşükse telefona herhangi kalıcı bir zararı olmaz. Sadece daha yavaş şarj eder ve o dolumda piliniz daha çabuk bitebilir. Eğer taktığınız farklı şarj aleti normalden daha güçlü bir şarj aletiyse telefonda ısınmalara ve pilinizin ömründe kısalmalara sebep olabilir.
  Bu işlem sadece bir kere başınıza geldiyse telefonda veya pilde kalıcı bir hasara sebep olmaz. Yukarıdaki işlemleri telefonunuzun kendi şarj aleti ile uygulamaya devam edin. Sonrasında da her zaman orijinal şarj aleti kullanın.

   
    Kamil  
  21.02.2016-04:10
  K

  İyi günler, ben samsung s6 kullaniyorum, abd den aldim, bu yuzden priz girisi oraya uygun. Ben de ek bi uç ile türkiye uyumlu olmasini sagladim. Ancak telefonu her şarja taktığımda şarjın fullenmesine kalan süre farklı oluyor, bende normalde olması gereken (yaklaşık 1 saat-1 saat 20 dk arası) süreyi görene kadar çıkar tak yapıyorum, bu telefona bi zarar verir my, ne yapmalıyım?

   
    Havva  
  22.02.2016-16:40
  H

  Merhaba admin. 20 şubat Cumartesi günü akşam üstü lg g3 telefon aldım. alır almaz açtım şarjı % 50 civarındaydı. Birazcık karıştırdım, kullandım sonra şarjı daha bitmemişken % 30 falanken kapatıp şarja taktım % 100 olunca çektim tekrar kullandım. Bugün, telefonun şarjı tamamen bitti, kapandı ve kapalı bir şekilde şarja taktım. bi 15 saat takılı bırakacağım yani sizin söylediklerinizi uygulayacağım. bir sorun olur mu? keşke daha önce okumuş olsaydım yazdıklarınızı. teşekkürler…

   
    Anonim  
  22.02.2016-20:56
  A

  Öncelikle teşekkür ederim ama diğer soruma yanıt alamadım. İlk gün olan bu olay yani çıkarılıp 2. kez takılması zararlı olmuş mudur? Ayrıca az önce yanlışlıkla 2. kez aynı yorumu yaptım galiba kusura bakmayın.

   
    andropedi  
  23.02.2016-00:30
  andropedi

  Son yazılan yorumlara cevaben, telefonunuzu ilk aldığınızda şarj kullanma ve şarj etmeyi anlattığımız gibi yapmamış olabilirsiniz. Bu sorun değil. Bir iki kez yapılan yanlış işlemler telefona veya piline zarar vermez. Bu yazıyı okuduktan sonra adımları baştan uygulamaya başlayabilirsiniz. Aynı verimi yine de alacaksınız ve herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

   
    cem kemiksiz  
  25.02.2016-11:39
  c

  ilk şarjı 3 saat telefon açıkken yaptık. bu durum bataryayı nasıl etkiler. bi de durumu kurtarabilir miyiz.

   
    andropedi  
  25.02.2016-20:08
  andropedi

  Telefon açıkken veya kapalıyken şarj etmeniz çok fazla fark etmez. Herhangi bir sorun yok.

   
    Selman  
  28.02.2016-21:12
  S

  Merhaba. Ben note 5 aldım lakin oradaki elemanlar 6 saat şarj edin dedi eve geldim ve %30 civarında pili vardı bunu %2 ye getirdim ve telefonu kapatıp 6 saat şarjda tuttum sonra çıkardım ama şarjım hızlı bir şekilde gidiyor yani note 4 kullanan arkadaşlarım var onların telefonu 6 aylık olmasına rağmen bu kadar hızli gitmiyor şarjı acaba neyapabilirim bir sorun falan mı var yoksa cihaz yeni olduğu için mi böyle yapıyor cevabınızı bekliyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden..

   
    Anonim  
  28.02.2016-21:56

  Abi benim LG g2 im var ben bataryayı değiştirdim değiştirdim içinde bunları yapmam gerekir mi ama ben bataryayı değiştirdikten den sonra 7-8 kez şarj ettim

   
    andropedi  
  29.02.2016-22:26
  andropedi

  Ekranda gördüğünüz sürenin istediğiniz süreyi göstermesi için çıkar-tak yapmanız telefona zarar verebilir. Gösterilen süre doğru olmayadabilir. Siz en iyisi takın şarja, süre tutun. Bu şekilde karşılaştırma yapın.

   
    Kamil  
  29.02.2016-21:35
  K

  İyi günler, daha once yazdim ama cevap alamadim. Ben samsung s6 kullaniyorum, abd den aldim, bu yuzden priz girisi oraya uygun. Ben de ek bi uç ile türkiye uyumlu olmasini sagladim. Ancak telefonu her şarja taktığımda şarjın fullenmesine kalan süre farklı oluyor, bende normalde olması gereken (yaklaşık 1 saat-1 saat 20 dk arası) süreyi görene kadar çıkar tak yapıyorum, bu telefona bi zarar verir mi, ne yapmalıyım?

   
    can  
  09.03.2016-17:25
  c

  Galaxy J7’imi ilk defa şarja taktım. Şarjı O iken, kapalı olarak 8 saat şarda kaldı ilk saat sonunda baktığımda %100 dolu gösteriyordu. 8 saat sonunda şarjdan almadan önce baktım %99 gösteriyor. Şarj soketini cihazın girişinde hafif itince kutu içinde zikzak şimşek şekli gibi bir işaret geliyor. Sonra %99 diyordu. Bu normal mi?! O %1 ne oldu. Telefonu bu arada hiç açmadım.

   
    can  
  09.03.2016-17:26
  c

  Deminkine düzeltme. İlk 3 saat sonunda baktığımda %100 gösteriyordu.

   
    Anonim  
  09.03.2016-23:27

  Telefonun yeniyse bir iki hafta sonra pil oturur düzelir.

   
    faruk  
  11.03.2016-20:44
  f

  Merhabalar lc g4 tlfn aldm.icindeki sarji bitirmeden sarja takdim 9 saat sarj ettim ama telefn acik olarak sarj ettim bi sorun olurmu.

   
    meloki  
  12.03.2016-10:45
  meloki

  Hayır, telefon açıkken şarj etmeniz herhangi bir sorun çıkarmaz.

   
    Cybyter  
  12.03.2016-18:39

  Merhaba, ben Casper Via V6 marka ve model bir telefon aldım. Telefonun kullanma kılavuzunda, telefonun şarj sırasındaki durumu için “Telefonun üst kısmındaki LED ışığı kırmızı renkte yanar. Telefon tamamen şarj olduğunda ışık yeşile döner ve şarj aletini çıkarmanız gerekir.” diye bir yazı yazıyor. İlk şarj için, ışık yeşile dönünce mi yoksa 6-8 saat şarjda bıraktıktan sonra mı şarjdan çıkarsam daha sağlıklı olur?

   
    veli  
  12.03.2016-22:19
  v

  yeni nesil telefonlarda bu kurallar fazlasıyla değişti. ilk seferde fazla şarj etmek çokta bişey değiştirmiyor. ben lg g3 ü ilk aldım ve sürekli düzenli şarj ettim ama sonuç aynı hızlı pil tüketimi. çok fazla tak çek yapmamak lazım. birde bataryayı fazla ısındırmamak önemli. siz gece şarja takıp yatsanız bile telefon şarj dolunca akımı keser . araştırın isterseniz.

   
    ALİ  
  16.03.2016-14:35
  A

  j7 kullanıyorum ilk aldığımda %67 idi %100 doldurdum sonradan 8saat bekletme işlemini yapsam sorun çıkar mı?


1 7 8 9 10 11 24

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571145
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020