Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  692 Yorum

   
    sevilask  
  15.06.2016-09:59
  s

  Merhaba
  Ben 10 ekim 2015 tarihinden beri Lg G3 kullanıyorum. Telefonumu sıfır olarak ve garantili aldım. Yani orijinal şarj aleti kullanıyorum. Telefonu ilk aldığımda android cihazlar için artık eskisi gibi ilk şarj süresini uzun tutmama gerek olmadığı söylendi. Bende normal şarj olunca telefonu fişten çektim ve normal kullanmaya devam ettim. İşyerinde şarj problemi olmaması için gece şarja takıp ancak sabah uyanınca çıkarıyordum. Fakat son 2-3 aydır telefonumun şarj süresi 15 saate kadar yükseldi ilk aldığımda 3 saatte dolan şarj simdi 15 saatte ancak doluyor bu da gün boyu şarjda kalması demek. Telefonu aldığım zamandan bu güne kadar hiç kendiliğinden kapanmadı şarjı azalınca kendim kapattım. Şimdi ne yapmam gerekiyor. Yeni bir orijinal batarya almalı mıyım?

   
    Burak Altın  
  16.06.2016-11:07
  B

  Telefonumu alalı 10 oldu ilk sarja %15 altındayken taktım dolunca çıkardım ve telefonla baya oynayan biriyim günde iki kere sarja takıyorum ve sarjdayken arada bir iki dakikalığına çıkarıp taktım , dört beş gündür de mesela akşam sarjım 44 ya sabah 40 olduğunu gördüm uygulama sildim geçti gibi oldu ama geçmemiş sizce sorun nedir bataryası bozulmuş mudur

   
    Mert  
  17.06.2016-19:36
  M

  Telefonumu yeni aldım ve içindeki şarjı bitirdikten sonra 4-5 Saat sarah taktım bir sorun olurum tekrar 8 saat taksim olur mu

   
    Yigit  
  20.06.2016-10:52

  Note 4
  Ben cihazimi aldim %60 şarjı vardı kullandim
  Şarja taktım ama 8 saat gibi bi sürede şarj etmedim ve şarjım çok çabuk bitiyor ben şimdi 8 saat şarj etsem bi etkisi olur mu

   
    Ümit Özdere  
  20.06.2016-13:21
  Ü

  Teşekkürler güzel bir yazı olmuş

   
    Ahmet doğan  
  24.06.2016-06:06
  A

  Telefonu ilk aldigimda 8 10 saat sarj etmedim simdide sarjim cok cabuk bitiyor.telefonu alali 3 gun oldu ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  01.07.2016-23:06
  andropedi

  Telefon şarjınızı uzatmak için diğer yazılarımıza da göz atın:
  Android Pil Ömrü Uzatma: Uygulamalar ve Oyunlar
  Android Pil Ömrü Uzatma: Ekran Parlaklığı
  Android Pil Ömrü Uzatma: Senkronizasyonlar

   
    aylin  
  01.07.2016-22:58
  a

  10 gün önce a3 aldım fakat sarzi çok erken bitiyor napmam lazım

   
    Halim  
  03.07.2016-12:40
  H

  Güzel ve aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
  Ben de Lg G4 var. Telefonu kapatıp şarja taktığımda telefon kendini açıyor. Ben tekrar kapatıyorum.
  Bu normal mi, bir arıza mı, bu durumda ne yapmalıyım?
  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

   
    andropedi  
  03.07.2016-20:36
  andropedi

  Bunun bir arıza olacağını sanmıyoruz. Şu şekilde yapabilirsiniz. Önce telefonu açıkken şarja takıp sonra kapatabilirsiniz. İyi dilekleriniz için teşekkürler.

   
    Ege  
  13.07.2016-11:29
  E

  bugün telefon alacagımda bu 8 saat şarjda durma olayını yaparken hattımı çıkartıp eski telefonuma taksam onu kullansam hatsız şekilde 8 saat dursa şarjda telefon sorun olur mu?

   
    andropedi  
  13.07.2016-19:37
  andropedi

  Hatsız şekilde bu işlemleri yapmanız hiçbir sorun oluşturmaz. Uyguladığınız yöntem gayet iyi.

   
    Barış  
  15.07.2016-18:04
  B

  Merhabalar yeni orjinal galaxy s4 batarya aldım ama daha takmadım birde telefonu sıfırlıycağım sıfırlamadan önce yeni bataryayı takıyım mı yoksa eskisiyle telefonu sıfırlayayım mı?
  2.soru
  Yeni bataryayı taktığım zaman ne yapmalıyım
  Teşekkürler

   
    andropedi  
  17.07.2016-12:36
  andropedi

  Öncelikle yeni aldığınız bataryayı telefona takıp sonra fabrika ayarlarına sıfırlasanız daha iyi olacaktır. Fabrika ayarlarına döndükten sonra ise bu sayfada anlattığımız adımları uygulamanız yeterli.

   
    Barış  
  17.07.2016-16:48
  B

  Allah razı olsun

   
    Yahya Sağlam  
  18.07.2016-08:44
  Y

  mehaba note 5 kullanıcısıyım akşam %75 olan şarjm sabah %45 oluyor sorun nedir ?

   
    Barış  
  18.07.2016-17:50
  B

  Bir şey daha soracaktım unuttum s4 ün şarj aleti yok ama general mobilenin tablet şarj makinası var onu kullansam sorun olur mu

   
    andropedi  
  18.07.2016-23:12
  andropedi

  Tablet şarj aletlerinin amperi normal telefonlara göre genelde biraz daha yüksek oluyor. Bu yüzden aslında orijinal başka bir telefon şarj aleti kullansanız daha iyi. Ama böyle bir şansınız yoksa tabletin şarj aleti pilinizi kötü yönde en fazla %10 etkiler zamana yayarsak.

   
    andropedi  
  18.07.2016-23:14
  andropedi

  Yahya Bey yüklediğiniz bazı uygulamalar arka planda sürekli çalışıyor gibi gözüküyor. Bu da telefonunuzun kendi kendine şarjının bitmesine neden oluyor. Aslında en temizi telefonunuza bir format atarak deneme yapmanız. Böylece sorunun pilden mi yoksa bazı uygulamalardan mı kaynaklandığını anlamış olursunuz.
  Genel olarak da herkese tavsiyemiz, yüklediğiniz uygulamalardan sonra pil akışını, telefon hızını gözlemleyin. Eğer gözle görülür bir fark yaşarsanız son yüklediğiniz uygulamaları kaldırarak tekrar gözlemleyin.

   
    hüseyin  
  27.07.2016-18:35
  h

  ben sikayetim su.4 gun once pazar gunu sony ayisinden xperia z3 plus aldım.sarjı%5,10 lara dusunce sarja takıyom.biraz gec sarj oluyor.4,5 saatte yuz de yuz sarj oluyor.telefon daha yeni 4 gunluk. ne yapmalıyım.sarjı iyi gidiyor cabuk bitmiyor.tek sorun gec sarj oluyor.yardımcı olurmusunuz?

   
    Anonim  
  29.07.2016-23:54

  Vestel venüs aldım. Şarjı %2 olunca kendi kendine kapandı ben de şarja taktim 12-13saat şarja takılı halde bıraktım daha sonra çıkardım. Sizce doğru yapmış mıyım ?

   
    Mahmut Adacık  
  31.07.2016-16:39
  M

  Admin telefonumun sarji bi 3 kere kendinden sarj alarak %1lik bir artis yasandi meslea 99 dan 100 e 5 den 6 ya 2 den 3 e yukseldi telefinu garantisi var garantiye gindersem yaparlarmı yani deişirmi batarya tekefon samsung halaxy A8

   
    Yusuf Ercan  
  01.08.2016-15:43
  Y

  ben yeni telefon aldım dedigniz gibi 7 gün boyunca 9 saat fln şarj ettim ( hatta uyuya kalıyodum +10 saat fln oluyordu ) sonra işte 7 gün boyunca tekrarladım 7 gn boyunca çok dayanıyordu artık tekrarlamıyorum ve çabuk bitiyor nedne ?

   
    andropedi  
  01.08.2016-19:48
  andropedi

  İşlemi yeterince tekrarlamışsınız. Şimdi normal şarja geçebilirsiniz. İlk zamanlar yeni telefonlar daha fazla kurcalanır. İlk zamanlarda şarjın çabuk bitmesi normaldir. Zamanla kullanımınız azaldıkça şarj da daha uzun gitmeye başlayacak. Ayrıca sitemizdeki diğer “Pil Ömrü Uzatma” konularını da gözden geçirebilirsiniz.

   
    andropedi  
  01.08.2016-19:50
  andropedi

  Şarjı %2 kalan telefon kapanabilir. Bu durum normaldir. Telefonunuzun şarjını %5ten aşağı çok kullanmamaya çalışın. Önerdiğimiz adımlara devam edebilirsiniz.

   
    DOGAN KORKMAZ  
  03.08.2016-10:48
  D

  Merhaba.ben asus zenfone 2 almak istoyorum.jarzi nasil bir gun rahat dayanir mi.bi bilgin varsa yardim edermisin.simdiden saol

   
    andropedi  
  03.08.2016-21:03
  andropedi

  Zenfone 2’nin pil ömrü gerekli ayarlar yapıldıktan sonra 1 gün kolay dayanır..

   
    Ümit  
  07.08.2016-16:46
  Ü

  İlk bir hafta birşey yüklemeyin diyiyorsunuz peki hattı takalım mı?

   
    andropedi  
  07.08.2016-21:14
  andropedi

  Hattınızı takabilirsiniz. Şarj adımları ile ilgili bir etkisi yoktur. Ayrıca hiçbir şey yüklemeyin demekten ziyade telefonunuzu kasacak ağır uygulama ve oyunları yüklememenizi öneriyoruz. Sadece ilk iki-üç gün telefonlar uzun süren konuşmalar yapmanızı önermeyiz. Telefon görüşmesi de pili hızlı harcadığından daha alışmamış pile olumsuz etkisi olabilir.

   
    andropedi  
  08.08.2016-19:45
  andropedi

  Bu anlattığımız şarj adımlarını 3-4 kere tekrarladıktan sonra telefonunuzun şarjı yüzde kaç olursa olsun istediğiniz zaman şarj edebilir veya tam dolmadan şarjdan çıkarabilirsiniz.


1 9 10 11 12 13 24

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571157
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020