Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  675 Yorum

   
    Cansu  
  20.02.2018-00:19
  C

  Telefonumun şarzı çok hızlı bitmektedir sony Xperia agua M4

   
    Oktay  
  20.02.2018-17:28
  O

  Lithium bataryalar asla sonuna kadar bitirilmemelidir. Bataryalarda sarj dongusu vardir bir sarj dongusu %100 dur. Bunu 5 sarj dolumunda bile doldursaniz tek sarj etmis gibi olacaktir. Ornegin %80 den %50 e kadar bitirdiniz ve sarja taktiniz bu dongunun %30 luk bolumunu kullanmis olacaktir. 100 rakamini istediginiz sarja bolebilirsiniz. Lithium bataryalar bu sekilde uretilmistir. 0 a inen bataryalar bir kac sefer sonra sapitmaya baslar asla ve asla 0 a indirmeyin. Sarjinizin bitmesini beklemeyin. 20 den asagi da indirmeyin. Batarya plakalarini yemeye baslarsiniz ve bir sure sonra sarjiniz iyice az gitmeye baslar. Bu konuyu cok arastirdim applein sitesi dahi sarjinizi tam bitirmeyin tam doldurmayin diyor.

   
    Murat  
  05.03.2018-02:15
  M

  Telefonumun ilk şarjını yapacağım cihazım Samsung Galaxy J7 Core,şu an içinde fabrikasyon yüzde 24 şarj var ve açıktı kapattım sim kartımı taktım,telefonu açıp kullanıp şarjını yüzde 5’e düşürüp kapatıp şarja taksam yüzde yüz olduğunda çekebilirmiyim yoksa ortalama 4 saat felan şarjda tutmam gerekiyor mu ?

   
    andropedi  
  06.03.2018-17:12
  andropedi

  Yüzde yüz şarj olduğunda bir süre daha (1-2 saat) beklemeniz ilk bir iki şarjda daha iyi olacaktır.

   
    HİKMET  
  12.03.2018-20:35
  H

  BENİM TELEFONUMU YENİ ALDIM ŞARJI TAMAMEN BİTTİ ŞARJA TAKSAM BİŞİ OLURMU

   
    Berat  
  24.03.2018-21:59
  B

  Merhaba nasip olursa yarın a7 2017 alacağım. Telefonun pili bittikten sonra dediğiniz işlemleri uygulayacağım uygunmudur ? birde ben araba hastasıyım bu sebepten çokça fotoğrafım videom var. Bunları hemen yüklemek doğru olurmu yoksa ilk 5 gün 1 hafta telefonun rodajını (alışma) yapıp sonramı yüklemeliyim ?

   
    andropedi  
  24.03.2018-22:40
  andropedi

  Telefonun pilini tamamen bitirmeden %3 %5 civarı kaldığında bu işlemleri uygulayabilirsiniz. Telefonunuza fotoğraf ve video yüklemeniz ve oynatmanız telefonu çok kasmayacağından ilk günlerde de yapabileceğiniz işlemler.

   
    Fatih emre  
  01.04.2018-17:08
  F

  Peki telefonu şarja taktık 100%100 oldu çektik sonra telefonun şarjı 5 olmadan kapattık(ama şarja takmadık) geri açtık telefonun şarjına zarar verirmi

   
    Fatih emre  
  01.04.2018-17:13
  F

  Bide 1. Yorumumdaki ,telefonumun markası samsung j2 (2017)

   
    andropedi  
  01.04.2018-21:10
  andropedi

  Hayır telefona zarar vermez fakat şarj %5’teyken telefonu kapattığınızda telefonun şarjı yavaş yavaş bitmeye devam edecektir. Bu yüzden çok süre geçmeden telefonu kapalıyken veya açarak şarja takmalısınız.

   
    Fatih emre  
  02.04.2018-00:05
  F

  Merhaba 1 sorum daha var peki telefonun bataryasını çıkartmak ya da batarya değiştirmek telefona veya şarjına zarar verir mi

   
    andropedi  
  02.04.2018-02:26
  andropedi

  Hayır, batarya çıkartmak ya da değiştirmek telefona zarar vermez. Şarj ve pil ömrü tamamen taktığınız pilin kendisiyle alakalı olup telefondan bağımsızdır. Sadece taktığınız pilin orijinal veya kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Yeni pillerin teknolojisi gereği de eğer pilleri daha sonra kullanmayı planlıyorsanız yüzde 50-70 arasında dolu bırakmanız gerekir. Boşta duran piller yüzde yüz dolu veya tamamen boş bekletilmemelidir.

   
    Fatih emre  
  02.04.2018-07:59
  F

  Merhaba 1 soru daha sorucam telefonun orjinal kulaklığı nı kullanmıyorum .eski telefonun (orjinal kulaklık) ını kullanıyorum bunun telefona zararı var mıdır

   
    Fatih emre  
  02.04.2018-08:08
  F

  Merhaba 1 sorum daha olacak kuzenim’de asus zenfone 2 max var asus’larda süper tasarruf modu var kuzenim çoğu zaman süper tasarrufa aldığını ve bir süre sonra telefon sersemlediğini (şarjı bozulduğunu ) idda ediyor .Bu doğru mudur ?

   
    andropedi  
  02.04.2018-11:22
  andropedi

  Orijinal olmayan kulaklık telefona zarar vermez.
  Süper tasarruf modları telefonun ekranı kapalıyken internet bağlantısını vs keserek ve programları kapatarak pili en düşük düzeyde kullanmaya çalışırlar. Bu mod oldukça zorlayıcı olduğundan telefonun çalışmasını geçici olarak takılma ve yavaşlık şeklinde etkileyebilir. Şarja kalıcı bir hasar vermez.

   
    Alper  
  02.04.2018-22:07
  A

  Merhaba bugün aldığım Huawei Mate 10 Lite telefonumu satıcının söylemesi üzerine kapalı halde direk şarja taktım. Daha sonra internetten araştırıp doğru yöntemi gördüm ilk önce şarjı %5 indirmeliymişim. Telefonun yaklaşık %55 kendi şarjı vardı. Telefon çoktan 100’lük doluma ulaştı ama ben 8 saat şarjda bırakmayı düşünüyorum. Telefonun şarjını bitirdikten sonra şarja takmadığım için pil ömründe ya da bataryada sorun olur mu sizce?

   
    andropedi  
  03.04.2018-11:58
  andropedi

  Telefonu ilk aldığınızda direkt yüzde yüz şarj ederek sonra yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Telefonun pil ömrüne çok etki edecek bir durum değil. Yine aynı adımlarla 2-3 gün sona pil performansınız artacaktır.

   
    Mehmet karagöz  
  03.04.2018-21:03
  M

  Merhaba 1 sorum var telefonum samsung galaxy grand prim + .telefonumun ilk şarzında tamamen bitirip 16 saat şarja taktım. ama bilmiyordum % 5-10 da şarja takıcağímı .birazdan telefonu %5 de şarja takıp 16 saat şarjda bekletsem telefona birşey olurmu. 2.sorum :bide telefonu ilk açtığımda facebook vardı sonra whats app yükledim bu bilgi’yi okuduktan sonra sildim yine de telefonun şarjı zarar gördü mü.. 3.sorum :telefon aldıktan sonra oradaki bilgili kişilere sordum (yanlış biliyorsun öyle yaparsan telefonun şarjı bozulur) dedi size inanıyorum ama: samsung niye öyle bir bilgi söylemedi .yada söylemişse linkini atabilirmisiniz.

   
    andropedi  
  03.04.2018-21:34
  andropedi

  Merhaba,
  1) Telefonunuzun pilini tamamen bitirmeniz normal kullanımda çok tavsiye edilmeyten bir durum. Bunu bir kerelik yapmış olsanız da bundan sonra %3-%5 minimum şarj kaldığında telefonunuzu şarja takarsanız piliniz herhangi bir zarar görmez. Şu an için bir sıkıntı değil.
  2) Telefonunuza Facebook veya Whatsapp uygulamalarını istediğiniz kadar kurup kaldırabilirsiniz. Bu telefonunuza veya pilinize bir sorun oluşturmaz.
  3) Yeni teknoloji telefonlarda eskilere göre farklı pil kullanılmakta. Bu yukarıda yazdığımız adımlar eski teknoloji pillerde oldukça etkili olurken yeni teknoloji pillerde pil ömrüne az da olsa etki etmektedir. Ve esas etkisi yeni alınmış telefonda pil performansının kısa sürede oturup yüzde yüz ve yüzde sıfır aralığının verimli kullanılması için işe yaramaktadır. Özetle yeni piller eski pillere göre daha akıllıdır ve bu akıllı pillerin kısa sürede uzun vadeli bir performansa erişmesi için bu adımlar yine de az da olsa işe yaramaktadır. Tabi ki yine eğer donanımlı ve tecrübeli çalışanlara denk gelirseniz daha güncel bilgilerini ve tecrübelerini sizinle paylaşacaklardır. Bu işlemlerin telefonunuza hiçbir zararı olmayacaktır en azından bu kısmı yanlış diyebiliriz.

   
    Salih kaya  
  03.04.2018-21:39
  S

  Merhaba 4 sorum var 1.sorum: telefonumun markası samsung grand prime + ilk kullandığım da telelefonumun şarjını bitirip şarja taktım 16 saat bekledim .ama bilmiyordum şarjı %5-10 da takılacağını .birazdan şarjı %5 de takıcam 16 saat bekletirsem telefona veya bataryaya zarar görürmü 2.sorum:ben telefonu ilk aldığímda telefonun içinde facebook vardı .sonra whats app indirdim. sonra bu bilgiyi okuduktan sonra sildim telefon veya batarya zarar görürmü 3.sorum:ben telefonu alırken oradaki bilgili birisine şarjı 5 de şarja taksak birşey olurmu (olur şarjı bitsin öyle tak)dedi .ben size inanıyorum .ama niye samsung öyle birşey dememiş veya demişse linkini atar mısınız. 4.sorum: telefonumda güç tasarrufu modunda 1.kapalı düzeyde güç tasarrufu 2.orta düzeyde güç tasarrufu 3.maksimum güç tasarrufu modu var şarja takarken hangi modu kullanmalıyım? (Lütfen çabuk cevap verin)

   
    Salih kaya  
  03.04.2018-21:46
  S

  Pardon soruların cevabını aldım sadece 4. Soruya cevap verirmisiniz ilk başta gitmedi gözüktü ondan 2. kere yazdım teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz ???

   
    andropedi  
  04.04.2018-01:50
  andropedi

  Güç tasarrufu modları telefon şarj olurken bir anlam ifade etmez. İstediğinizi seçebilirsiniz. Güç tadarrufu modları sadece telefon şarda drğilken işlevsel olur. Bu modlar da derecesine göre ekran kapalıyken wifiyi kapatır vs gibi. Deneme yanılma ile size uygun tasarruf modunu bulabilirsiniz. Not düşmek gerekirse bazı güç tasarrufu modlarında ekran kapalıyken whatsapp, facebook gibi mesajları alamazsınız.

   
    Anonim  
  08.04.2018-09:09

  ilk aldığımda telefon %31 şarjı varken kendi kapanmış nedendir huwai 10 lite

   
    andropedi  
  08.04.2018-11:44
  andropedi

  Yeni telefonların pilleri henüz oturmadığından yüzde olarak gösterilen değerler gerçek değeri yansıtmayabilir. Yüzde 31 şarj göstermesine rağmen aslında pilin şarjı azdır ve kapanmıştır. Yukarıdaki adımlarla piliniz 2-3 güne normale dönüp tam performans çalışmaya başlar.

   
    halil turkmen  
  10.04.2018-09:17
  h

  merhaba ben dun asus zenfone 4 max aldim aldigim adam icindeki sarji tamamen bitirip yuzde 100 olunca cikartmami ve fazla sarjda tutmanin telefona zarari olucani soylediler sizce oylemi yapmaliyim

   
    andropedi  
  10.04.2018-14:44
  andropedi

  Şarjı tamamen bitirmek derken yüzde 2-3 kalınca telefonu şarja takmanız daha iyi olur. Ayrıca telefonu dolunca şarjdan çıkarmanız şart değil. Telefona bir zarar vermez. Yüzde yüz olduktan sonra telefonu kullanmayın ve 1-2 saat daha şarjda dursun.

   
    Hasan Doğukan  
  23.04.2018-13:44
  H

  İyi günler andropedi. Bir sorum olacaktı ben a7 2017 aldım . 3600 mAh bataryasi var bu konuda biraz cahildim ve ilk aldığimda telefon ile oynuyordum hızlı sarzıda var diye ilk açtığımda %50 e yakın bir şarzı vardı. Bende oynadıgım için şarzı azaldı . % 20 civarlarında şarza bağlafım yakĺaşık %50 60 doldu ve cektim bir daha ayni si oldu %20 civarlarinda bağlayip yattim sabah %100 olunca aldim okula felan gittim geldim. Sonra cahilliğim vardı bu yazıyı yeni görüyorum telefonun pilini sıfırlayıp şarza bağladım 15 saat civarı sonra telefonun pili çok düzensiz gimeye başladı biraz fazla gidiyordu . Sonra internette saatlerce araştırmam sonucu bu yazıları gordüm şimdi 2 kere lik telefonun şarzını %5 e kadar indirip 6 saat şarza bağlıyorum biraz daha sarzı düzene gecti gibi birde ben dün asphalt 8 airborne yi indirip oynamiştim yazilati gorünce pisman oldum geri silmelimiyim oyunu çok fazla oynamadim ama 15 20 dk anca . Çok teşekkürler

   
    andropedi  
  23.04.2018-15:32
  andropedi

  Merhaba, öncelikle oyunu silmenize gerek yok. Oyunu açmadığınız sürece şarjınıza çok fazla etki etmeyecektir. Telefonu yeni aldığınız için bazı zamanlar fazla kurcalıyorsunuzdur. Bu durumdan dolayı da yaptığınız işlere göre şarjınız hızlı veya yavaş bitebilir.
  Bu sayfadaki adımları 2-3 gün daha uygulayıp telefonu çok yoracak işlemlerden kaçınırsanız pil dengeniz 2-3 gün sonra oturur. 1-2 hafta sonra da telefon kullanım sıklığınız normale döneceğinden en erken o zaman telefonun pil kullanımını tam verimli sağlayabilirsiniz.

   
    Hasan Doğukan  
  23.04.2018-22:04
  H

  Çok teşekkür ederim sevgilerle

   
    andropedi  
  23.04.2018-23:09
  andropedi

  Rica ederiz, sevgiler bizden.


1 16 17 18 19 20 23


siz de Yorum Yazın

E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 675 yorum 560354
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 680.7  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 31/10/2019 

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019