Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  861 Yorum

   
    Ahmet  
  11.09.2020-06:54
  A

  Redmi note 9 pro aldım yukarıda yazılı olduğu şekilde mi yapacağım?

   
    Ahmet  
  11.09.2020-06:58
  A

  Ben genelde Huawei de ilk aldığımda 10 saat şarjda tuttum tek sefer yaptım ve 2 buçuk sene olacak hala şarjı iyi sizin dediğiniz gibi 3 kere yüzde 5 olunca kapatıp 8 saat bekleticez 3 gün üst üste doğru mudur.

   
    andropedi  
  11.09.2020-15:47
  a

  Evet ilk telefonunuzda yaptığınız gibi ve bu yazımızda paylaştığımız gibi aynı işlemi 3-5 kere yapmanız daha da faydalı olacaktır.

   
    Ahmet  
  12.09.2020-00:46
  A

  Hocam bugün 9 saate yakın kaldı şarjda biraz hızlı gibi şarjı gitti normal mi sizce 5 kere daha denedik den sonra mi düzelecek

   
    andropedi  
  12.09.2020-00:48
  a

  5 kere daha denemenize gerek yok. İki üç kere daha tekrarlayın yeterli. İlk 2-3 haftalık normal kullanımdan sonra şarj tüketimi kendi kendine normale dönecektir merak etmeyin.

   
    Ahmet  
  12.09.2020-08:17
  A

  3 defa denedim diyelim şarjım kapanmadan yüzde 5 kalacak kapalı bir şekilde yine 8 saatte kadar durucak bu kadar dimi hocam

   
    andropedi  
  12.09.2020-11:00
  a

  Aynen öyle doğrudur ?

   
    Hamit Mert Polat  
  21.09.2020-23:10
  H

  Ben Yeni Realme 5i Aldım Telefon %55 şarjla geldi ve telefon Kendini kapatana kadar kullandım (kullanım kılavuzu böyle diyordu) Telefon 4.5 Saattir Şarjda Ancak 1 saattir %99 da Kaldı ve artmıyor kullanım kılavuzu %100 olana kadar çekmememizin daha sağlıklı olduğunu söylüyor ne yapabilirm

   
    Hamit Mert Polat  
  21.09.2020-23:11
  H

  Not: Telefonun Bataryası Bitmek Bilmediği İçin 1 2 saat mlbb oynadım ona rağmen 6 saate yakın dayandı

   
    andropedi  
  21.09.2020-23:13
  a

  Telefonun ilk şarj zamanlarında yüzde yüz dolması biraz zaman alabilir. Yüzde yüz olmasını bekleyin. Ayrıca ilk hafta çok ağır oyunlar oynamamanızı öneririz.

   
    Ercan Altıparmak  
  01.10.2020-21:26
  E

  Merhaba. Oppo A72 aldım. İlk Şarjı sıfırladı kapandı. Ve 2 saat şarj edip yüzde yüz olunca çıkardım. Şimdi söylediğiniz adımları uygulasam düzelir mi acaba ?

   
    Hasan Alıç  
  23.10.2020-06:59
  H

  Ben bunların hiç birini yapmadın ve bir bilgimde yoktu ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  23.10.2020-11:08
  a

  Merhaba, bu sayfada anlatılanları yapmak zorunda değilsiniz ve bunları yapmamış olmanız telefona hiçbir zarar vermez. Bu adımlar sadece pil performansının daha çabuk oturması için ve pil ömrünün çok az biraz daha uzaması için. Endişelenmenize gerek yok.

   
    Enes  
  31.10.2020-02:41
  E

  işlemi 2 kere yaptım sorun olurmu

   
    andropedi  
  31.10.2020-12:31
  a

  Sorun olmaz

   
    Şeyda  
  08.11.2020-01:53
  Ş

  Keşke yazıyı daha erken okusaaydim ya telefonu bugün aldım şarjı 76 falandı 12 saatten fazla süre normal kullandım %5 olduktan sonra taktım şarja ama ben telefonu kapatmadan şarja taktım sorun olur acaba ya :(

   
    andropedi  
  08.11.2020-10:45
  a

  Merhaba, herhangi bir sorun olmaz. Bundan sonra yazıdaki şekilde 2-3 adım yapsanız yeterli.

   
    Suna  
  12.11.2020-00:31
  S

  Depoda unutulmuş vodofone smart 6 ultra sıfır yeni telefon aldım 8 saat şarza taktım bir seferlik daha ilk bu telefonu saklamak istiyorum uzun süre kullanmamak şarj etmemek yani her hangi bir zararı olurmu telefona pile aydınlatırsanız memnun olurum nasıl saklamalıyım uzun süre

   
    andropedi  
  12.11.2020-01:10
  a

  Merhaba, uzun süre saklayacağınız telefonun şarjı tam dolu değil de yüzde 70 civarlarında olmalıdır. Ayrıca telefon kapalı bile olsa çıkarabiliyorsanız pilini de çıkarın. Eğer çıkaramıyorsanız ayda bir, ya da iki ayda bir gibi şarja takıp tekrar eğer deşarj olduysa yüzde 70e kadar şarj edin. En uzun ömürlü olacak şekilde böyle saklayabilirsiniz.

   
    Suna  
  12.11.2020-21:19
  S

  Vodofone smart 6 ultra yeni aldığım telefonda tüm uygulamalarının gizlilik izin verilme ayarını deyiştiremiyorum uygulama izinleri verilmiş kapanmıyo bu izinler başımıza bi bela açarmı? Diyelim mobil banka yüklüyoruz riksmi uygulama izinlerini kendimiz yönetemiyoruz aydınlatırsanız memnun olurum uygulama izinlerine değişiklik yapamıyorum

   
    andropedi  
  12.11.2020-21:22
  a

  Eğer tüm uygulama izinlerinde değişiklik yapamıyorsanız bir sıkıntı var. Eğer bazı uygulamaların izinlerinde değişiklik yapamıyorsanız normal olabilir.

   
    Ahmet  
  19.11.2020-07:56
  A

  Ben yeni mi note 10 lite aldım
  Şuan 8 saat oldu
  Çıkarsam sorun olmaz değilmi bazıları 8 bazıları 10 bazıları 12,16 saat dolsun diyor anlamadım ne yapsam ????

   
    andropedi  
  19.11.2020-10:23
  a

  8-10 saat yeterli.

   
    Abdulkerem  
  27.11.2020-09:08
  A

  Hocam ilk yapista tak çıkar yaptım şarjdan sonraları devam etsem olurmu

   
    andropedi  
  27.11.2020-09:38
  a

  Evet sonraları devam edersiniz.

   
    Akın  
  29.11.2020-23:39
  A

  Merhabal bugun telefonum geldi sarjı sıfır oldu u
  kapandı kapalı bir sekilde sarja koydum bir sorun olurmu hep bilindik sarjı sıfırlayıp sarjı yapın derlerdi demekki oyle degilmiş insallah bir sorun olmaz sekiz saat dolmasını bekliyorum

   
    andropedi  
  30.11.2020-08:40
  a

  Merhaba, bir kereden bir şey olmaz. Bir dahakine sıfır olmadan yüzde 2 3’te şarja takabilirsiniz.

   
    Ahmet  
  10.12.2020-19:56
  A

  Merhaba telefonum yeni geldi kapalıydı direk şarja koydum şarjını otomatik olarak gösterdi 54 civarındaydı acaba sorun olur mu?

   
    andropedi  
  10.12.2020-21:12
  a

  Merhaba, sorun olmaz, yüzde yüz şarj olduktan sonra sayfadaki adımları uygulayabilirsiniz.

   
    Telefon  
  15.12.2020-09:57
  T

  Telefonu alalı 2 hafta oldu ilk gece ve 2.ci gece bunları yapmadım bisi olurmu

   
    andropedi  
  15.12.2020-11:01
  a

  Bir şey olmaz, şimdi yapabilirsiniz.

   
    Anonim  
  15.12.2020-11:17

  Simdi mi

   
    Anonim  
  15.12.2020-11:17

  Ama ilk ve ikinci gece yapmadim

   
    andropedi  
  15.12.2020-11:19
  a

  Evet şimdi baştan yapmaya başlayabilirsiniz, önemli değil ilk iki gece kaçırmanız. Bu geceden itibaren başlayın.

   
    Anonim  
  15.12.2020-11:31

  Simdi mi yapmaya basliim

   
    Anonim  
  15.12.2020-11:31

  Kaç gün boyunca yapiiim

   
    andropedi  
  15.12.2020-11:34
  a

  Bu akşam yatarken şarja takın ve 3 gece yapın.

   
    Anonim  
  16.12.2020-09:31

  Abi anlamionmu ilk ve 2.ci gece bunları yapmadım simdi yapimmi

   
    Anonim  
  16.12.2020-09:32

  He olurmu

   
    Anonim  
  16.12.2020-09:34

  Abi olurmu ilk gece şarjı 12 d taktım sonraki 6 gün boyunca sarji 10 ‘ün altında taktım telefon ilk hafta boyunca 8 saatten fazla şarjda kaldı ama tek sorun telefonu şarja takarken kapatmadım telefon acıktı şarja takarken

   
    andropedi  
  16.12.2020-10:40
  a

  Telefonun kapalı veya açık olması çok önemli değil ?

   
    Ali  
  26.01.2021-01:41
  A

  İnatla neden o kadar uzun süre şarjda bekletmelerini söylüyorsun anlamış değilim. Ayrıca not düşmek yerine yazını tamamen silip güncellemeni tavsiye ederim. Arkadaşlar yeni üretilen telefonlarda kullanılan bütün pillerin teknolojisi Li-ion veya Li-Polimerdir. Bu teknolojiye sahip piller eski teknoloji pillerde olduğu gibi hafıza etkisi yoktur. Eski pillerde hafıza etkisi denilen olay vardı bu yüzden tamamen bitirip şarj etmeliydin. Eski piller öyle yapılmayıp sürekli %20 %25 ken şarj edildiğinde bir zamandan sonra bataryanın sadece %75 %80 lik kısmı doluyordu. Ancak yeni teknoloji pillerde böyle bir durum söz konusu değil. İstediğiniz zaman şarja takıp istediğiniz zaman çıkarmanın pek bir önemi yok ama bataryanın daha uzun ömürlü olması açısından %5 lere kadar arada bir düşmesine izin vermelisiniz. Bataryanın ilk kullanım haricinde tamamen şarjının bitirilmesi önerilmez çünkü bu bataryaya zarar verir. Huawei bu yüzden %2 olunca otomatik kapanacak şekilde ayarlamışlardır telefonu. 8 10 12 16 20 saat şarjda bırakma işlemleri eski telefonlar için geçerliydi. Çünkü yeni nesil telefonların hepsinde şarj %100 olunca telefon şarj işlemini otomatik olarak durdurur. Bunun sebebi bataryanın fazla akıma maruz kalıp zarar görmemesi içindir. Yani bu kadar süre şarjda bekletmenin hiç bir anlamı yoktur. Yeni alınan telefona gelicek olursak. Telefonunuzun bataryasının ömrünü ve performansını arttırmak adına ilk aldığınızda sadece ilk sefere mahsus şarjı tamamen bitirip kapalı bir şekilde %100 oluncaya kadar şarjdan çekmemeniz dışında ve daha sonrasında normal kullanımda arada bir %5 lere kadar boşalmasına izin vermek dışında yapacağınız bir şey yoktur. Bazı telefonların bataryası 3 4 defa şarj ettikten sonra kendini topladığı gibi bazı telefonlar %95 den sonra özellikle %99 da daha yavaş şarj olur. Bu gibi şeylere takılmayınız normaldir. Telefonunun şarjı tamamen bitmeden şarja takmayan ama bunun bataryaya zarar verdiğini yeni öğrenen arkadaşlar gibi telefonunuzun bataryasının ömrünü uzatmak adına yapılması gereken diye söylediğimiz şeyleri yapmayan veya yapılmaması gereken diye söylediğimiz şeyleri yapanlar söylediklerimizin çok fazla bir etkisi olduğunu düşünerek sakın kafanıza takmayın. Çünkü bu söylediğimiz yapılması ve yapılmaması gereken şeylerin bataryanın ömrüne tabi ki katkısı olacaktır lakin bu katkı veya zarar çok azdır. Bunları yapmayabilirsinizde çünkü yeni teknoloji piller söylediğimiz şeylerden çok az etkilenir. Zaten bunlardan çok az etkilendikleri için bu teknoloji kullanılmaktadır. Ama tavsiye arada bir normal kullanımda şarjın %5 lere kadar inmesine izin vererek kalibre olmasını sağlamak ilk alındığında da bitene kadar kullanıp kapalı bir şekilde %100 olmadan çekmemektir. Önemli olan %100 olmasıdır ekstra bekletmenin hiç bir anlamı yok. Önemli olan orjinal şarj adaptörü ve kablosunun kullanılmasıdır.

   
    andropedi  
  26.01.2021-01:51
  a

  Detaylı yorumunuz için teşekkürler. Bizim de güncelleme kısmında bahsetiğimiz gibi yazdıklarınız ile hem fikiriz. Ama bazı yeni telefon kullanıcılarına işin en garanti yolunu adımlatmak için eski yazımızı da silmiyoruz. Şarjda 100de 100e kadar bekletip şarjdan çıkarın dediğimizde bu sefer de muhtemelen gece yatmaya yakın şarjı bitmek üzere olan telefonun başında uyumadan geceye kadar yüzde yüz olup şarjdan çekmesini bekleyecekler :) Böyle şeylerle uğraşmamak için en garantisi gecelik şarja takıp sabah çıkarmak olduğundan biz yine de saat kısmını silmiyoruz. Zaten sizin gibi teknolojiye aşina olan kişiler 2 saatte yüzde yüz olan şarjı hemen de çıkarabileceklerini veya sabah da çıkarabileceklerini biliyorlar. Yani şarj yüzde yüz olunca çıkarın desek inanın bu sefer de şöyle sorular gelecek “yüzde 99da çıkardım birşey olur mu” ya da “gece sabaha kadar şarjda unuttum bozulmuş mudur” gibi. Söylediğinizde haklısınız, bir ara bu sayfada değişen teknoloji ışığında yazdıklarımızı güncellememiz gerek. İlginize teşekkürler.

   
    anonim  
  27.04.2021-20:29
  a

  merhaba samsung m51 aldım telefonu actıgımda sarjı 52 idi sizin yazdıgınız adımları uyguladım telefonu da kapattım kac saat sarj etmeliyim?

   
    andropedi  
  01.05.2021-11:59
  a

  Normalde en az 4-6 saat şarj etmeniz yeterli ilk birkaç gün.

   
    zÜlkü  
  03.05.2021-04:16
  z

  Merhaba bn redmi9c aldım telefon açılmadı şarza taktım açıldığında TLF yüzde 70 di kullandım TLF şarjı yüzde 18 e düşürdüm şazda açık bi şekilde 12 saat beklettim şarzdan çıkardım kullandım şarzı hemen bitiyor sizin dediklerinizi şimdi yapsam olur mu?

   
    Ülkü  
  03.05.2021-05:04
  Ü

  Benim soruma cvp verrmisin bn TLF şarzı şu an yüzde 19 şarza takayımmı kaç saat dursun şarzda

   
    andropedi  
  06.05.2021-17:30
  a

  Şarj yüzde 3-5 civarına düşünce şarja takın 6-8 saat arası şarjda kalsın ve şarjdayken çok kullanmamaya çalışın. 3-4 kere tekrarlayın bunu.

   
    murat  
  10.05.2021-20:45
  m

  Merhabalar..Yeni alıdığım sıfır telefonu kutudan açtığımda şarjı yüzde 1’di.Bu normal mi sizce?Daha önce aldığım telefonlar biraz şarjlı geliyordu.

   
    andropedi  
  13.05.2021-00:11
  a

  Merhaba, telefonun şarjının yüzde 1 olarak gelmiş olması pek normal değil ama bu bir problem de değil. Birkaç şarj içinde telefonun pil performansı hemen normal seviyeye gelecektir.


1 15 16 17 18

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 861 yorum 688181
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 449.6  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023