Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  692 Yorum

   
    Metin  
  23.11.2017-06:01
  M

  Samsung j3.tel Acikken .sarza takildiginda ekranda degisik sarz goruntusu vardi simdilerde Taktigimda ekran hic degismiyor sarz oluyor ama ekran goruntusu Ayni.merak ettim neden Acaba slm A

   
    dilara  
  28.11.2017-01:54
  d

  bügün samsung s8 plus telefon aldım şarjı %15 olunca şarja taktım ve güncelleme yaptım %100 oluncada çıkardım bana 8 saat şarjda durdurun yada durdurmayın demediler bende durdurmadım şimdi telefona zarar verdim mi ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  28.11.2017-13:23
  andropedi

  Telefona zarar vermediniz. Yeni telefonlarda bu tür işlemlere çok gerek yok diye tavsiye vermiyorlar fakat yine de bu işlemleri adım adım uygularsanız telefonunuzun pili daha çabuk tam kapasite çalışmaya başlayacaktır.

   
    Anonim  
  28.11.2017-19:16

  Telefonumu yeni aldım fakat bu ilk şarj yöntemlerini uygulamadım çok sorun çıkarır mı Samsung A7 telefonum

   
    andropedi  
  29.11.2017-21:44
  andropedi

  Hayır, herhangi bir sorun yaşamazsınız. Telefonu alalı 1-2 haftadan fazla olmadıysa yine de bu adımları uygulamanız telefonunuzun pil verimini daha çabuk maksimum hale getirecektir.

   
    Bataryam çabuk bitiyor  
  30.11.2017-18:42
  B

  Bataryam çabuk bitiyor?

   
    Anonim  
  04.12.2017-03:00

  A 3 nasl sarj etmli

   
    Mehmet  
  13.12.2017-11:54
  M

  Yeni batarya aldım fakat ablam %40 olunca açmış telefonu ilk şarj ederken 8 saat kalsın diyorsunuz ya bu sorun olurmu bundan sonra 8 saat şarj etmeye dikkat etsem bataryam uzun ömürlü olurmu

   
    andropedi  
  13.12.2017-12:01
  andropedi

  Bu sorun olmaz, sonraki şarjlarda devam ederseniz pil ömrüne olumlu yönde etki edecektir.

   
    Anonim  
  18.12.2017-18:09

  Ben kapalı bir şekilde 8 saat ıslemını 2 defa yaptım 3. Ve 4, yapmasam bır sıkıntı olmaz dimi ?

   
    andropedi  
  18.12.2017-19:00
  andropedi

  2 defa da yeterli.

   
    Anonim  
  18.12.2017-19:39

  Birde saat 6 da şarjda taktım saat 19.38 yuzde 65 sarj etmiş neden bu kadar yavaş 2 defa kapalıdan sonra ılk defa normal açık sarj edıyorum ? 

   
    Anonim  
  18.12.2017-19:41

  Eskı arızalı olan bataryamda 2 saatte yuzde yuz oluyordu 

   
    Aytu  
  22.12.2017-20:12
  A

  Samsun c5 pro aldim 5 dakikada bir yüzde bir eksiliyor normalmi

   
    Emrecan  
  30.12.2017-17:04
  E

  Selamun Aleykum, İyi Calismalar, Ben laptop batarya aldim, li lion batarya bu yukar’da yazanlari laptop bataryasi icin uygulasam verimli olurmu acaba ve uygulamalimiyim Sizce, oneriniz mobil icin, Ben laptop bataryasi icin uygulayacagim bir sakincasi’da yoksa goruslerinizi bekliyorum simdiden tesekkurler kolay gelsin iyi calismalar hoscakalin..

   
    andropedi  
  30.12.2017-18:55
  andropedi

  Li-On bataryalarda aslında bu adımları uygulamanız çok katkıda bulunmayacaktır. Li-On bataryalar zamanla en üst ve en alt şarj seviyelerini oturttuktan sonra verimli çalışmaya başlar. Ama bu adımları uygulamanızda bir sakınca yok. Az da olsa pilin hafıza deinlen üst alt limitleri konusunu hızlandırarak kısa zamanda daha verimli kullanmanızı sağlar.
  Li-On pillerde dikkat etmeniz gereken en önemli konu bilgisayarınızı tam şarj olarak veya şarjı bitik olarak 2-3 günden fazla kapalı konumda bırakmayın. Li-On piller kullanılmadığı zamanlarda %50-%70 arasında şarjlı kalmayı severler. Bu şarj miktarları kapalı konumda iken pilin uzun ömürlü olması için en ideal şarj miktarıdır. Hatta yeni laptop bilgisayarlarda devamlı şarjda kullanım durumunda pil ayarlarında bulunan ayar ile bu %60-%70 civarında şarjlı kullanım için ayar bulunmaktadır. Sürekli şarjda kullanacaksanız bu ayarı da açık hale getirmenizi ve sürekli %60-%70 arasında bilgisayarı kullanıp pil ömrünü artırmanızı öneririz.

   
    Emrecan  
  31.12.2017-02:17
  E

  Bu guzel Yardimlariniz ve Aciklamaniz icin Cok tesekkur ederim cok sagolun varolun iyi calismalar.

   
    Anonim  
  31.12.2017-23:28

  Benım sorumu hala cevaplamadın kardeş ??

   
    Gokay  
  03.01.2018-21:06
  G

  Şarjım 40 dkda 13 götürdü normalmi

   
    andropedi  
  04.01.2018-16:36
  andropedi

  Kullanımınıza bağlı. Oyun oynadıysanız veya video izlediyseniz normal. Eğer durduğu yerde yüzde 13 götürdüyse normal değil.

   
    Caner Aslan Ersoy  
  04.01.2018-21:31
  C

  Ben Xiaomi mi max 2 ALDIM 5300 mah pili var ve
  yüzde 19 gibi uyarı verdi tak diye ben kapattım ve taktım (hızlı şarj özelliği var) ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  04.01.2018-22:05
  andropedi

  Telefonu hızlı şarj ile şarj edebilirsiniz. %19’da uyarı vermesi biraz erken olmuş. Bu uyarıyı ayarlardan yüzde 10 civarına çekebilirsiniz. Uyarı verdiğinde hemen telefonu şarja takmanıza gerek yok. Yüzde 5’e kadar inmesini bekleyip öyle şarja takabilirsiniz.

   
    sinem  
  10.01.2018-23:46
  s

  yeni aldığım telefonu sarja taktım fakat çok yavaş sarj ettiğini fark ettim ilk sarj ettiğimden kaynaklı bir durum mu yoksa daha sonra çözülür mü

   
    andropedi  
  11.01.2018-11:27
  andropedi

  Şarjdayken telefonla çok fazla oynamayın, ilk şarjlarda buna dikkat etmek gerekiyor. Bir iki şarj yaptıktan sonra tekrar şarj hızını gözlemleyin ve mutlaka orijinal şarj aletini kullanın.

   
    Anonim  
  11.01.2018-21:39

  Telefonum kapandı sarja koyamadan bataryaya zarar verirmi ilk defa oldu bı defadan Bısey olurmu kapanmadan şarja koyun dıyorlar ama bı defa oldu

   
    andropedi  
  12.01.2018-00:24
  andropedi

  Hayır bataryaya zarar vermez fakat bu şarj bitip kapanma durumu çok sık meydana gelirse pil ömrünü kötü yönde etkiler.

   
    Anonim  
  25.01.2018-16:50

  Şarj 3 te taktım herhangi bir sıkıntı olurmu?

   
    Ahmet  
  25.01.2018-17:25
  A

  Telefonu aldıktan 3gun sonra uygulamaya başladım.Çok pil harcayan oyunlar var onlar kalsın mi?
  yoksa telefonun yararına sileyim mi?

   
    andropedi  
  26.01.2018-00:06
  andropedi

  Şarja yüzde 3’te takabilirsiniz.
  Çok pil harcayan oyunlar eğer telefonunuza oyun kapalıyken de bildirim gönderiyorsa şarjınızın daha çabuk bitmesine sebep olabilir. Onun dışında sadece ilk hafta telefon şarjdayken çok oyun oynamasanız pil açısından daha iyi olabilir.

   
    Anıl  
  02.02.2018-08:16
  A

  Telefonun bataryasi yeni bende akşam 5 indiğinde şarj şarja taktım saat 7 gibi sabah 8 de uyandım ve şarjımin 82 ve doluyor olduğunu gördüm


1 15 16 17 18 19 24

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571142
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020