Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  861 Yorum

   
    Halime  
  08.06.2021-20:58
  H

  Merhabalar. 2 hafta önce Samsung A32 aldım ama sizin dediklerinizi yapmadım. Şimdi yapsam çok mu geç ? Hızlı şarj özelliği var ve bataryam 5000 mAh. Ne yapmamı önerirsiniz? Ve bir sorum daha olacaktı şarjı uzun zamanda doluyor bunun için ne yapmalıyım neden böyle oluyor sizce? Şimdiden teşekkür ederim.

   
    ömer  
  23.06.2021-14:43
  ö

  Telefon Xiaomi Mi 11 Lite. Daha dün aldım. Dün akşam telefonu açtım, şarjı 50 idi. Yüzde 10’a kadar bitirdim. Ondan sonra 6 saat şarj ettim. Bugün telefonun şarjı çok hızlı bitti. Trendyol’dan aldım, acaba bir arızası mı var?

   
    andropedi  
  23.06.2021-22:54
  a

  Merhaba, telefonun ilk günler şarjının daha hızlı bitmesi normal. En az 1 hafta sonra tekrar inceleyin.

   
    Şeyma Nur  
  13.01.2022-22:16
  Ş

  Merhaba Xiaomi Redmi 9C aldım.İlk şarj edicem nasıl şarj etmeliyim?

   
    andropedi  
  13.01.2022-22:20
  a

  Aslında yeni nesil cihazlarda çok önemi kalmadı ama isterseniz ilk iki üç gün yüzde 5’e kadar boşaltıp 4-5 saat şarjda bıraktıktan sonra çıkartabilirsiniz. Sonrasında ne zaman isterseniz şarja takıp çıkartabilirsiniz. Yüzde sıfır ve yüzde yüz şarjı ne kadar az yaparsanız o kadar iyi sürekli kullanımda.

   
    İskender  
  01.02.2022-14:36
  İ

  Selam Xiaomi note 8 telefonumu 20 aydır kullanıyorum son güncellemeden sonra şarj olduktan sonra bir iki daka içinde yüzde 93 seviyesine düşüyor şarjı daha sonra normal şekilde kulanıma devam ediliyor bunun güncellemeyle bir alakası ola bilirmi düzeltmek için ne yapa bilirim

   
    andropedi  
  01.02.2022-19:11
  a

  Merhaba, güncellemeden sonra telefonunuzu tamamen kapalı olarak bir gece şarjda bırakın. Bunu bir kere yaptıktan sonra telefonunuzu 1 hafta normal kullanıp tekrar kontrol edin.

   
    İskender  
  01.02.2022-19:24
  İ

  Selam peki şarj aletin ve kablosu orijinal olmasına rağmen şarj aletinin aşırı ısınması normalmi

   
    andropedi  
  01.02.2022-19:44
  a

  Hızlı şarj özelliğinden dolayı normal. Devam edebilirsiniz.

   
    Anonim  
  06.07.2023-13:36

  Merhabalar benim bi sorum olacak ben telefonu ilk aldığımda uzun bırakmadım şarjda ve şuan şarkı çabuk gidiyo sanki 2gun oldu alalı napabilirim?

   
    andropedi  
  09.07.2023-17:35
  a

  Merhaba, 2 gün henüz bataryanın tam performans ile çalışması için çok erken. Bu sayfada bahsettiğimiz yöntemler her ne kadar daha eski teknoloji piller için geçerli olsa da yine de deneyebilirsiniz. Telefonunuzu alalı yaklaşık bir 10-15 gün olduğunda o zaman şarjınızdan tam performans almaya başlayacaksınız.


1 16 17 18

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 861 yorum 688895
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 446.7  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023