Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  766 Yorum

   
    andropedi  
  28.06.2020-16:02
  andropedi

  Merak etmeyin, 1-2 hafta sonra telefonunuzun pili daha verimli çalışmaya başlayacak. 2 hafta sonra şarj hala hızlı gidiyorsa tekrar yazın.

   
    Elif  
  28.06.2020-21:57
  E

  Çok teşekkür ederim.Bu not 10 telefonlarda hızlı şarj özelliği varya bu yüzden 8 saat şarjda bırakmış olmam sorun olur mu pil bozulma veya başka bir açıdan.2-3 kez daha yine aynı şekilde 8 saat mi şarjda bırakmalıyım ve daha sonra normal kullanımda yüzde kaç iken şarj edip çıkarmalıyım? Birde bir arkadaş hızlı şarj çabuk bitiyor demiş bu neyle alakalı benim teldede varya hızlı şarj özelliği bu yüzden merak ettim

   
    andropedi  
  28.06.2020-22:34
  andropedi

  İlk 3-4 kere yüzde yüz şarj olduktan sonra 2 saat fazla bekleyin. Sonrasında istediğiniz zaman şarj bitince şarja takıp istediğiniz zaman şarjdan çıkarabilirsiniz. Hızlı şarj özelliğinin pilin ne zaman biteceği ile bir alakası yoktur.

   
    Elif  
  04.07.2020-12:33
  E

  Peki birde bu işlemleri yapınca pil yüzdesi kaçta iken şarja takıp kaçta iken çıkarmalı ? Nette görmüştüm ama doğrumu emin olamadım pil ömrü uzatmak için %45-%75 arası kullanım sağlayın diyordu.Yani %45 olunca jarj etmeli %75 öıkartın diyordu böyle bişey var mı?

   
    andropedi  
  04.07.2020-14:19
  andropedi

  Evet yeni nesil lityum ion pillerin normal kullanımında böyle birşey var. Yani telefonun şarjı 45’lere düştüğünde şarja takabilir ve 75’lere kadar dolduğunda şarjdan çıkarabilirsiniz. Çünkü bu aralıkta pilin şarj ve deşarj yüklenmesi en aza indiğinden uzun yıllar kullanıma olumlu olarak etki ettiği söylenmekte. Tabi telefonunuzu sadece yüzde 45-75 aralığında kullanmaya çalışmak size fazladan uğraş çıkartacak. Telefonun pilini yıllar boyunca kullanabilmek için bu işleme kafa yormak ve zaman ayırmak, sürekli bunu takip etmek mantıklı mı orası tartışılır…

   
    Elif  
  04.07.2020-16:01
  E

  İlk 3-4 kere yüzde yüz şarj olduktan sonra 2 saat fazla bekleyin. Sonrasında istediğiniz zaman şarj bitince şarja takıp istediğiniz zaman şarjdan çıkarabilirsiniz. Hızlı şarj özelliğinin pilin ne zaman biteceği ile bir alakası yoktur demişiniz nasıl yani pil %100 dolunca sekiz saat degilde 2 saat mi bekletmek gerekiyor yukarda açıklamalarda 8 saat dediğiniz için bwn ilk iki şarjımda öyle yaptım şimdi 3 kez şarj ediyorum.Anlayamadim

   
    andropedi  
  04.07.2020-20:04
  andropedi

  Merhaba, yazının zamanında hızlı şarj özelliği pek yaygın değildi. Eğer cihazınızda hızlı şarj özelliği varsa 8 saat değil de toplam 4-5 saat beklemeniz yeterli. Ya da yüzde yüz şarj olduktan sonra 1-2 saat daha bekleyin.

   
    Elif  
  05.07.2020-01:06
  E

  Ben her 3 defada da 8 saat beklettim pil zarar görmüşmüdür? Neti açar açmaz hemen %2,3 diyor.Hatta şarjdan çıkarınca hemen %99 oluyor.%45-75 arası kuralı uygulamak epey zor benim için %100 şarj edince yine pil uzun süre gitmezmi birde % kaça düşünce pili şarj etmeli?Teşekkürler

   
    andropedi  
  05.07.2020-01:09
  andropedi

  8 saat bekletmeniz pile herhangi bir zarar vermez. Zaten fazla şarj olduğunda telefon kendi kendine şarjı kesiyor. Normal kullanımda yüzde 5in altına çok fazla inmeden şarja takmanız uygundur. Piliniz yaklaşık bir ay sonra tam performans çalışmaya başlar. Başlarda yüzde yüz ve yüzde 5 civarlarında pil yüzdesi tam doğru göstermeyebilir.

   
    Selim  
  05.07.2020-21:44
  S

  Hocam 1,2 haftaya telefonun şarjı düzelir dediniz 2 hafta oldu şarjı daha hızlı gitmeye başladı lütfen yardım edin

   
    andropedi  
  05.07.2020-22:05
  andropedi

  Merhaba, yazışmalarımızın üstüne bir hafta geçmiş. 1 hafta daha telefonu normal şekilde kullanmaya devam edin.

   
    Elif  
  06.07.2020-14:56
  E

  Çok teşekkürler.Buarada 3 defa dediğiniz gibi yaptım yani şarjda beklettim artık notmal şarja dönmelimiyim?

   
    andropedi  
  06.07.2020-15:21
  andropedi

  Evet, artık normal şarja dönebilirsiniz. Sadece genel kullanımda şarja çok fazla tak çıkar yapmamaya çalışın. Örneğin günde bir veya en fazla iki şarj işlemi olsun. Süreleri önemli değil.

   
    Selim  
  09.07.2020-21:39
  S

  Abi hala hızlı gidiyor acaba babamı öyle geliyor

   
    Selim  
  09.07.2020-21:45
  S

  Telefonun markası ( HUAWEİ P SMART 2019 )

   
    andropedi  
  10.07.2020-00:08
  andropedi

  Telefon yeni olduğu için ilk 1-2 ay telefonla daha çok uğraşıyorsunuzdur ve şarjın daha çabuk bitmesi normal. Telefona ayırdığınız zaman düzene girdiğinde kontrol edin tekrar.


1 14 15 16

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 766 yorum 594986
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 669.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020