Her Şarj Aleti Her Telefonla Uyumlu mu?

telefon-sarj-aleti
Giderek artan telefon markası ve model çeşidi olmasına rağmen şarj girişleri bildiğiniz gibi standart olarak üretiliyor. Yani eski telefonunuzun şarj aletini veya başka bir telefonun şarj aletini yeni telefonunuzda kullanabiliyorsunuz. Peki bu şekilde farklı şarj aletleri ile farklı telefonları şarj etmek sağlıklı mı?

Telefon şarj aletilerinin girişleri artık neredeyse standart hale geldi. Bir çok şarj aletinin girişi her telefonla uyumlu. Aynı girişe sahip şarj aletini telefonunuza takıyorsunuz ve telefonunuz şarj oluyor. Ya da şarj oluyormuş gibi duruyor? Aslında telefon şarjı konusunda yapılan hatalardan birisidir bu konu. Her telefonun şarj adaptörünün girişi standart da olsa adaptörün akım, voltaj gibi değerleri biribirinden genellikle farklıdır. Bunun nedeni ise her telefonun veya tabletin pil gücü değerlerinin birbirleri ile farklı olmasından kaynaklanır.

telefon-sarj-aleti-volt-ampere
Mesela bir tabletin pili 4000mAh kapasiteye sahipken bir telefonun pili 2500mAh kapasiteye sahip olabilir. Bu durumda her iki cihazın da kısa sürede şarj edilebilmesi için adaptör güçlerinin pile göre farklı değerlerde olması gerekir. Tabletin şarj cihazını telefona taktığınızda telefonunuza birim zamanda gelen akım standardına göre daha fazla olacaktır. Çünkü tabletin şarj aleti, tabletin pilinin daha büyük olmasından dolayı büyük ihtimalle daha güçlü üretilmiştir. Peki böyle bir durumda ne olur? Görünürde bu gibi durumlar telefonunuza zarar vermiyormuş gibi gözükse de aslında telefonunuzun pili normalden daha hızlı gelen akım ile dolacaktır. Bu durumda telefonunuzun pili aşırı ısınabilir, hem pile hem de telefona zarar verebilir. Siz telefonunuzu şarj olmuş olarak görürsünüz ve durumu fark etmeyebilirsiniz. Fakat bu ani bozulmalara, hatta pilin patlamasına/yanmasına veya uzun süreli kullanımlarda pilinizin veriminin düşmesine sebep olabilir. Durumu tam tersi olarak ele aldığımızda ise bir telefonun şarj aleti ile bir tableti şarj ettiğinizde, telefonun şarj aletinin gücü daha düşük olacağından tabletiniz normalden daha yavaş şarj olur. Bu anlık olarak herhangi bir deformasyona sebep olmasa da uzun süreli kullanımlarda yine tabletinizin pilinin performansını düşürür ve tabletinizin şarjı daha çabuk bitmeye başlar.

telefon-sarj-aleti-patlama
Bir diğer konu ise orijinal olmayan ve normalden daha ucuz fiyatlara satılan çin malı adaptörlerdir. Bu adaptörlerin akım ve voltaj değerleri her ne kadar orijinal şarj aletiniz ile aynı yazılmış olsa da durum bundan farklı olabilir. Yani üzerinde yazan değerlere aslında ship olmayan bir adaptör ile telefonunuzu veya tabletinizi şarj ettiğinizde bir üstte yazdığımız durumlar meydana gelebilir. Ayrıca çin malı oalrak adlandırılan ucuz adaptörlerin donanımı da oldukça düşük kalitede üretilir. Ucuz maliyetle üretilmiş adaptör kablosunda ve iç sargısında ısınma, kısa devre ve yanma/patlama gibi durumların meydana gelme olasılığı çok daha fazladır. Böyle bir durumda hem adaptör kullanılmaz hale gelir, hem de telefonunuz veya tabletiniz gelen ani ve bozuk akımla bozulabilir ya da pili kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca bu gibi durumlar yangına veya yaralanmalara bile yol açabilir.

telefon-sarj-aleti-arac
Başka bir konu ise araç içi şarj cihazları. Bunlar da aslında birebir orijinal adaptör kalitesinde şarj sağlamazlar. Mümkün olduğu kadar telefonunuzu veya tablet cihazınızı araçta şarj etmemeye çalışın. Yine de araç içi şarj kiti kullanılacaksa orijinal ve kaliteli bir şarj aleti almanızı öneririz. Çünkü kalitesiz araç şarj aletleri kullanmanız durumunda yukarıda yazdıklarımızın çoğu yine geçerli hale gelecektir.

Tüm bu yazdıklarımızdan dolayı her zaman telefon ve tablet cihazlarınızı mutlaka orijinal şarj aletiyle şarj edin. Ürünü satın alırken yanında verilen şarj aletinden başka şarj adaptörü ve kablosu kullanmamaya özen gösterin. Eğer başka şarj aleti kullanmak durumunda kalırsanız da mutlaka telefonunuz için gerekli akım ve voltaj değerlerine sahip, kaliteli bir adaptör kullanın. Ayrıca kablosunun da kaliteli ve telefonunuz ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. (www.andropedi.com)

Eğer telefonunuzu yeni aldıysanız ve telefonunuzun pil kullanımını ileride en yüksek verimde kullanmak isterseniz daha önce paylaştığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz: “Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni telefon İlk Şarj“. Yeni telefonlar için şarj işlemi hakkında sorularınızı o sayfaya, şarj adaptörü ve farklı cihazlarla şarj konularındaki sorularınızı ve yorumlarınızı da bu sayfaya yazabilirsiniz.

Ayrıca sizin de değerli tecrübe ve yorumlarınızı yazarak diğer kullanıcılar ile paylaşmanızı bekleriz. Telefon ve tablerinizi sağlıklı günlerde kullanmanız dileğiyle.


Yorumlar

“Her Şarj Aleti Her Telefonla Uyumlu mu?” için 51 yanıt

  1. andropedi avatarı
    andropedi

    Merhaba, eğer amper değeri tutuyorsa veya çok yakınsa bir sıkıntı olmaz.