Her Şarj Aleti Her Telefonla Uyumlu mu?


telefon-sarj-aleti
Giderek artan telefon markası ve model çeşidi olmasına rağmen şarj girişleri bildiğiniz gibi standart olarak üretiliyor. Yani eski telefonunuzun şarj aletini veya başka bir telefonun şarj aletini yeni telefonunuzda kullanabiliyorsunuz. Peki bu şekilde farklı şarj aletleri ile farklı telefonları şarj etmek sağlıklı mı?

Telefon şarj aletilerinin girişleri artık neredeyse standart hale geldi. Bir çok şarj aletinin girişi her telefonla uyumlu. Aynı girişe sahip şarj aletini telefonunuza takıyorsunuz ve telefonunuz şarj oluyor. Ya da şarj oluyormuş gibi duruyor? Aslında telefon şarjı konusunda yapılan hatalardan birisidir bu konu. Her telefonun şarj adaptörünün girişi standart da olsa adaptörün akım, voltaj gibi değerleri biribirinden genellikle farklıdır. Bunun nedeni ise her telefonun veya tabletin pil gücü değerlerinin birbirleri ile farklı olmasından kaynaklanır.

telefon-sarj-aleti-volt-ampere
Mesela bir tabletin pili 4000mAh kapasiteye sahipken bir telefonun pili 2500mAh kapasiteye sahip olabilir. Bu durumda her iki cihazın da kısa sürede şarj edilebilmesi için adaptör güçlerinin pile göre farklı değerlerde olması gerekir. Tabletin şarj cihazını telefona taktığınızda telefonunuza birim zamanda gelen akım standardına göre daha fazla olacaktır. Çünkü tabletin şarj aleti, tabletin pilinin daha büyük olmasından dolayı büyük ihtimalle daha güçlü üretilmiştir. Peki böyle bir durumda ne olur? Görünürde bu gibi durumlar telefonunuza zarar vermiyormuş gibi gözükse de aslında telefonunuzun pili normalden daha hızlı gelen akım ile dolacaktır. Bu durumda telefonunuzun pili aşırı ısınabilir, hem pile hem de telefona zarar verebilir. Siz telefonunuzu şarj olmuş olarak görürsünüz ve durumu fark etmeyebilirsiniz. Fakat bu ani bozulmalara, hatta pilin patlamasına/yanmasına veya uzun süreli kullanımlarda pilinizin veriminin düşmesine sebep olabilir. Durumu tam tersi olarak ele aldığımızda ise bir telefonun şarj aleti ile bir tableti şarj ettiğinizde, telefonun şarj aletinin gücü daha düşük olacağından tabletiniz normalden daha yavaş şarj olur. Bu anlık olarak herhangi bir deformasyona sebep olmasa da uzun süreli kullanımlarda yine tabletinizin pilinin performansını düşürür ve tabletinizin şarjı daha çabuk bitmeye başlar.

telefon-sarj-aleti-patlama
Bir diğer konu ise orijinal olmayan ve normalden daha ucuz fiyatlara satılan çin malı adaptörlerdir. Bu adaptörlerin akım ve voltaj değerleri her ne kadar orijinal şarj aletiniz ile aynı yazılmış olsa da durum bundan farklı olabilir. Yani üzerinde yazan değerlere aslında ship olmayan bir adaptör ile telefonunuzu veya tabletinizi şarj ettiğinizde bir üstte yazdığımız durumlar meydana gelebilir. Ayrıca çin malı oalrak adlandırılan ucuz adaptörlerin donanımı da oldukça düşük kalitede üretilir. Ucuz maliyetle üretilmiş adaptör kablosunda ve iç sargısında ısınma, kısa devre ve yanma/patlama gibi durumların meydana gelme olasılığı çok daha fazladır. Böyle bir durumda hem adaptör kullanılmaz hale gelir, hem de telefonunuz veya tabletiniz gelen ani ve bozuk akımla bozulabilir ya da pili kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca bu gibi durumlar yangına veya yaralanmalara bile yol açabilir.

telefon-sarj-aleti-arac
Başka bir konu ise araç içi şarj cihazları. Bunlar da aslında birebir orijinal adaptör kalitesinde şarj sağlamazlar. Mümkün olduğu kadar telefonunuzu veya tablet cihazınızı araçta şarj etmemeye çalışın. Yine de araç içi şarj kiti kullanılacaksa orijinal ve kaliteli bir şarj aleti almanızı öneririz. Çünkü kalitesiz araç şarj aletleri kullanmanız durumunda yukarıda yazdıklarımızın çoğu yine geçerli hale gelecektir.

Tüm bu yazdıklarımızdan dolayı her zaman telefon ve tablet cihazlarınızı mutlaka orijinal şarj aletiyle şarj edin. Ürünü satın alırken yanında verilen şarj aletinden başka şarj adaptörü ve kablosu kullanmamaya özen gösterin. Eğer başka şarj aleti kullanmak durumunda kalırsanız da mutlaka telefonunuz için gerekli akım ve voltaj değerlerine sahip, kaliteli bir adaptör kullanın. Ayrıca kablosunun da kaliteli ve telefonunuz ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. (www.andropedi.com)

Eğer telefonunuzu yeni aldıysanız ve telefonunuzun pil kullanımını ileride en yüksek verimde kullanmak isterseniz daha önce paylaştığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz: “Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni telefon İlk Şarj“. Yeni telefonlar için şarj işlemi hakkında sorularınızı o sayfaya, şarj adaptörü ve farklı cihazlarla şarj konularındaki sorularınızı ve yorumlarınızı da bu sayfaya yazabilirsiniz.

Ayrıca sizin de değerli tecrübe ve yorumlarınızı yazarak diğer kullanıcılar ile paylaşmanızı bekleriz. Telefon ve tablerinizi sağlıklı günlerde kullanmanız dileğiyle.


Sponsorlu  51 Yorum

   
    GreenOne  
  13.05.2015-10:18
  G

  Yazıyı okudum gayet doğru ve mantıklı açıklamalar. Yalnız bilgisayar USB girişinden şarj etme konusunda değinmemişsiniz. Bu konuda bilginiz var mı?

   
    andropedi  
  15.05.2015-21:59
  a

  Haklısınız usb şarj konusundan bahsetmemişiz. Kısaca burada bahsedelim sonrasında yazımıza daha detaylı ekleriz.
  Bilgisayardan usb aracılığı ile yapılan şarj işleminin telefona herhangi bir zararı yoktur. Sadece usb’den yaptığınız şarj daha yavaş olur. Ayrıca yeni alınan telefonlarda en azından bir iki hafta bilgisayardan usb şarj yapılmamasını öneririz. Yeni pilin oturması aşamasında sağlıklı olmayacaktır. Daha detaylı bilgiyi yazımıza ekleyeceğiz. Değerli yorumunuz için teşekkürler.

   
    grand  
  19.07.2016-19:08
  g

  samsung marka cep telefonunu lg marka sarj aletiyle sarj edersek bisey
  olurmu?

   
    andropedi  
  19.07.2016-22:24
  a

  Sorun çıkarmaz fakat kendi orijinal şarj aleti ile şarj etmeniz önerilir.

   
    Eylül  
  18.08.2016-14:42
  E

  Telefon şarjıma hangi usb yi denesemde şarj olmuyo ama orjinal şarjdı . Şu anda ise tablet şarjı kullanıyorum aslında hızlı değilde yavaş dolduruyo bi sorun olur mu?

   
    andropedi  
  20.08.2016-11:20
  a

  Eğer kendi orijinal şarj aleti ile şarj yapmıyorsa ve tablet şarjı ile de düşük hızda şarj yapıyorsa bir problem olabilir. Telefonunuz garanti kapsamındaysa teknik servise götürmenizde fayda var.

   
    Sadiq  
  09.09.2016-16:35
  S

  Sakin baska sarj aleti denemeyin..telefonumun anasini belledi

   
    Anonim  
  12.09.2016-22:22

  asus marka adaptöre samsung usb takıp şarj etsek sıkıntı olurmu

   
    anonim  
  06.10.2016-19:40
  a

  Benim htc one m8s model telefonum var. Sarj alerimin usb kablosu bozuldu. Orjinal LG sarj aleti kullanicam. Sorun olur mu ? Usb kablosunu kullanacigim sarj aletinin amperi 1.8 ama ben kendi telefonumun yaninda gelen orjinal adaptoru kullanicam

   
    andropedi  
  10.10.2016-21:12
  a

  Kendi telefonunuzu başka şarj aletleri ile şarj edebilmenizin tek sağlıklı yolu kendi adaptörünüz ile diğer adaptörün üzerinde yazan çıkış yani “Output” amperinin aynı veya çok yakın olmasıdır. Eğer bu değerleri karşılaştıramıyorsanız ve başka adaptör kullanmak zorundaysanız şöyle bir basit değerlendirme yapabilirsiniz. Tablet şarj aletleri tabletlerle, büyük ekranlı telefon şarj aletleri büyük ekranlarla ve küçük ekranlı telefonların şarj aletleri küçük ekranlı telefonlarla genelde benzer değerleri verir. Bu kesin bir değerlendirme olmayabilir ama en azından başka bir şarj aleti kullanmak zorunda olduğunuzda basit bir değerlendirme yapmanızı sağlar.
  USB kablosu konusunda ise kablo orijinal olduktan sonra başka telefonların kabloları büyük olasılıkla sorun çıkarmaz, önemli olan adaptördür.

   
    UĞUR  
  24.12.2016-19:42
  U

  İyi günler
  Her telefonun amper voltaj değerleri farklı telefonun markasına göre bu değerleri bulmam için yol gösterir misiniz ikinci sorum artık bütün telefonlar aynı şarj cihazına mı döndü

   
    abdürrezzak  
  27.12.2016-15:48
  a

  galaksy telefonlarının herhangi bir şarj aleti note 5 uyar mı?

   
    andropedi  
  28.12.2016-17:48
  a

  Uyar, şarj eder. Fakat galaxy telefonlarının şarj adaptörleri note model telefonlara düşük geleceğinden daha yavaş şarj eder.

   
    andropedi  
  28.12.2016-17:51
  a

  Bütün android telefonlar aynı şarj ucu ile çalışır. Iphone’lar farklıdır. Telefon ve tabletlerin volt ve amper cinsinden şarj değerlerine orijinal şarj adaptörü üstünden veya telefonun teknik özelliklerini detaylı olarak gösteren sitelerden ulaşabilirsiniz.

   
    Adam  
  26.04.2017-12:47
  A

  Kesinlikle yanlış telefonu ilk aldığım da sarja taktimp 100% oldu çikardim ve telefonumda 12 saat ekran açık kalma süresi aliyorum tlfnm j7 prime

   
    Nurettin  
  07.05.2017-01:03
  N

  samsung p1000 tablet şarj aleti acaba ipad 3 ilede kullanılabilirmiz zira çıışları aynı gibi geldide resimlerde..

   
    Yıldırım  
  08.05.2017-12:30
  Y

  1500 Mah pile sahip olan bir cihazın özellikleri kısmında 0.2C standart diacharging yazısı mevcut… Cihazın yanında adaptör verilmediği için araştırma yaptım ama anladığım kadarı ile 300Mah lık bir şarj aleti ile 5 saat şarj etmem gerekiyormuş… Bu konu da doğru mu anladım yoksa bir hatam var mı?

   
    Erdal  
  20.05.2017-16:03
  E

  casper şarjı ile samsungunki uyumlumudur

   
    Kullanıcı  
  30.05.2017-23:31
  K

  Telefon şarj aleti ile tablet şarj edildiği zaman adaptöre zarar gelir mi ?

   
    andropedi  
  01.06.2017-12:27
  a

  Hayır adaptöre zarar gelmez. Sadece tablrtiniz büyük ihtimal daha yavaş şarj olur.

   
    Mustafa  
  23.07.2017-02:10
  M

  Merhaba!Ben Yeni Powerbank 12.500 mAH (taşınabilir şarj aleti) aldım.Ürünün yanında adaptör vermiyorlar.Ama ben ıphone adaptörü ile şarj etmemde bir sakınca var mı? Şarj aletine zarar verir mi? Yoksa android şarj aletimi kullanmam gerekiyor.Teşekkürler…

   
    andropedi  
  24.07.2017-21:54
  a

  Hem iphone hem de android şarj aleti kullanabilirsiniz.

   
    Barış  
  22.09.2017-19:48
  B

  Merhaba s8+ hızlı şarj aleti ile j7 2016 telefonumu şarj ediyorum adaptör s8+ ın ama kablo j7 2016 nın bir sorun olurmu ve 2 saatde şarj oluyor sizce normalmi hızlı şarj olduğu halde
  kablonunda hızlı şarj özelliği olması gerekmi

   
    andropedi  
  22.09.2017-22:20
  a

  Kablo da hızlı şarjı az da olsa etkiler. Bir de telefonun da hızlı şarj olma özelliğinin bulunması önemli. Eğer telefonun hızlı şarj özelliği yoksa pil ömrü açısından acil olmayan durumlarda kendi adaptörünü kullanmanızı öneririz.

   
    damla  
  24.11.2017-00:43
  d

  merhaba ben htc x9 kullanıyorym bu adaptör meselesini pek anlamadım ama ben kullandığım adaptör samsungun output 5.0v – 1.0A YAZIYOR bu nasıl oluyor

   
    andropedi  
  24.11.2017-18:01
  a

  Telefonunuzda hızlı şarj özelliği varsa bu kullandığınız adaptör telefonunuzu yarı yarıya daha yavaş şarj edecektir. Hızlı şarj özelliği kullanmak için orijinal adaptör veya muadili 5V-2.4A değerinde adaptör kullanmanız gerekiyor.

   
    Ayşe  
  26.11.2017-23:12
  A

  Arkadaşımın telefon yada tablet şarj aletiyle benim telefonumn şarj aleti karıştı şu an yavaş dolum yapıyor 3-4saat sürüyor.Kendi şarj aletimin hangisi olduğunu yada bu şarj aletinin benim olup olmadığını anlayabilirmiyim.

   
    andropedi  
  26.11.2017-23:57
  a

  Tablet şarj aletleri normalde daha güçlü olur. 2.4A yazan varsa o tablet şarj aleti olabilir. Ama telefonunuzun hızlı şarj özelliği varsa sizinki de 2.4 olabilir.. Arkadaşınızla deneme yanılma ile anlaşmanız lazım :)

   
    be  
  29.12.2017-16:52
  b

  gm 5 plus telefonuma samsung adaptörü kullanmalımıyım? ama prizde takılıyken ısınıyo samsung adaptör

   
    andropedi  
  30.12.2017-19:00
  a

  Her iki telefonun da amper şarj değerini karşılaştırın. Her ikisinin de aynı değerlerde olması gerekiyor. Eğer kullandığınız adaptörde hızlı şarj özelliği varsa adaptörün ve telefonun normalden bir miktar daha fazla ısınması normal. Fakat bu ısınma aşırıysa o adaptör şarj için uygun değildir.

   
    ahmet  
  01.01.2018-16:30
  a

  huawei mate10 lite aldım. galaxy s4 ün şarj aletiyle şarj edeblir miyim? girişler aynı gibi görnüyor

   
    Kenan  
  27.04.2018-03:55
  K

  Şimdi ben huawei p9 lite telefon aldım yalnız 4 saate doldu biraz ayarları yapan derken güncelleme yapdım neden sarzi 4 saate doluyor onu anlamış deilim ikinciside samsung a7 adaptörü aldım huwai nın kendi kaplosunada samsung adaptörü ile huawei sarj ettim bu konuda sakincalimi sorun olurmu bana bilgi verirseniz sevinirim

   
    andropedi  
  27.04.2018-19:51
  a

  Samsung adaptörü orijinalse sıkıntı çıkarmayabilir. Fakat yine de huawei adaptörünün amper ve voltajlarıyla aynı olduğunu kontrol etseniz daha iyi.
  İkinci konu ise telefonun ilk birkaç şarjında şarj olma ve boşalma süreleri sağlıklı olmayabilir. 1 hafta sonra bu süreler normale dönecektir.

   
    Erdem  
  17.06.2018-12:33
  E

  Lg g3 telefonumu samsung 2.0 amper şarj aletiyle şarj etsem sıkıntı yaratırmı lg nin kendi şarj aleti 1.8 amper

   
    andropedi  
  17.06.2018-18:22
  a

  0.2 amperlik fark herhangi bir sorun oluşturmaz.

   
    ahmet can baydar  
  08.11.2019-14:20
  a

  0.2 amperlik fark güzel bir fark. lg g4 telefonumun orjinal şarj aleti 1.8 amper. Elimde bir de General Mobile şarj aleti var 2.0 amper değerinde. denemek için şarj ettim, ekranda ilk defa hızlı şarj ibaresi çıktı ve 75-80 dakikada %10’dan %100 e doldurdu. Lg adaptör 2 saatte dolduruyordu. Herhangi bir ısınma veya hızlı deşarj olma durumu yaşamıyorum. Sanki orjinali olması gerekeni buymuş gibi.
  0.2 amperlik fark büyük fark yarattı bir anda.

   
    andropedi  
  08.11.2019-14:43
  a

  0.2 amper sorun yaratmak için küçük ama yaşadığınız durum gibi telefonun yazılımında örneğin hızlı şarj alt sınırı 1.9 veya 2.0 amper olarak kodlandıysa o zaman 0.2 amper kayda değer oluyor :) Yorumunuz ve katkınız için teşekkürler.

   
    Omar  
  05.05.2020-17:57
  O

  A10s im var orijinal şarj aletimi annemin galaxy notuna taksak bişey olr mu

   
    andropedi  
  05.05.2020-18:10
  a

  Adaptörlerin üzerinde amper değerleri yazar. Birbiriyle aynıysa veya çok yakınsa uygundur.

   
    Ayşe  
  25.06.2020-16:07
  A

  Orjinal galaxy adaptörümün output değeri 5 V-1,55 A ama artık sürekli geç sarj ettiği için diğer galaxy adaptörüyle denedim onun da değer kısmında 9 V-1,67A or 5V-2A yazıyor. Telefona ya da bataryaya uygun olur mu bir zarar verir mi sizce?

   
    andropedi  
  26.06.2020-12:52
  a

  5V kısmı uyumlu fakat 2A kısmı biraz fazla gelebilir. Eğer telefon şarj olurken çok fazla ısınmıyorsa deneyebilirsiniz. Eğer fazla ısınma var tehlikeli olabilir.

   
    Rüveyda  
  06.08.2020-22:38
  R

  Casper Via A3 telefonum.
  Şarj kablosu bozuldu. Takıldığında şarj etmiyor. Orjinal şarj aleti bulamıyorum.
  Samsung şarj aletlerini kullnamak telefona zarar verir mı?
  Genelde etrafımda casper kullanan çoğu kişi şarj aletinnden bu durum yüzündn muzdarip.
  Yaridmc olursanız sevinirim. Teşekkürler

   
    andropedi  
  06.08.2020-23:00
  a

  Eğer sadece şarj kablonuz bozulduysa herhangi kaliteli bir şarj kablosu kullanabilirsiniz. Eğer şarj aletinin kendisi yani adaptör bozulduysa telefonun orijinal adaptörüyle eşdeğer başka şarj aleti kullanabilirsiniz.

   
    Aysel  
  22.01.2021-00:31
  A

  Samsung a20 telefonu xiomi red mi 8 orijinal şarjı ile şarj etsek sorun olurmu?bataryama zarar verirmi

   
    Aa  
  22.01.2021-00:33
  A

  Telefonum hızllı şarj özelliği var ve normal kablo şarj kullanıyorum bi sorun yaşarmıyım (orijinal kablo)

   
    andropedi  
  22.01.2021-00:33
  a

  Hayır bataryanıza zarar vermez. Belki daha çok ısınır veya belki daha yavaş şarj eder.

   
    andropedi  
  22.01.2021-00:35
  a

  Hızlı şarjı normal kablo ile kullanmanız telefonunuza zarar vermez. Sadece belki hızlı şarj yapmayabilir.

   
    Merve  
  21.04.2021-10:20
  M

  Oppo reno 4 lite orjinal telefon şarj aletini redmi kullanırsa oppo reno ya herhangi bi zarar olur mu ?

   
    andropedi  
  22.04.2021-13:01
  a

  Eğer şarj adaptörlerinin voltaj ve akım değerleri aynıysa veya çok yakınsa bir zararı olmaz.

   
    Ali  
  05.10.2021-00:02
  A

  Xiaomi redmi note 8 kullaniyorum orjinal sarj aleti cok pahali bende eski Samsung telefonumun sarj aletini kullaniyorum bi sıkıntı olurmu


1 2

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuHaber 51 yorum 52589
Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı Bilgiler
,
Yazar: andropedi  Puan: 39.6  Y: 06/05/2015  Güncelleme: 14/09/2019      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2021