Cep Telefonunuz Suya Düşerse veya Islanırsa Ne Yapmalısınız?


telefon-suya-dustu-01
Yüksek fiyatlara aldığınız ve gözünüz gibi koruduğunuz cep telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız? Cep telefonunuz suya düştüğü veya ıslandığı takdirde telefonunuzun sağlıklı şekilde çalışmaya devam etmesi için alacağınız bu önlemler etkili olabilir. Her ne kadar ıslanan telefonu tekrar sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesi zor olsa da aşağıda anlattığımız adımları uygulayarak şansınızı artırabilirsiniz. İşte telefonunuz suya düştüğünde yapmanız gerekenler:

1) Telefonunuz suya düştüğünde onu sudan almak için oldukça çabuk hareket etmelisiniz. Telefonun suda veya ıslakken geçireceği her saniye telefonunuzun kullanılmaz hale gelmesine bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu yüzden suya düşen telefonda ilk yapmanız gereken bir an önce telefonu sudan çıkarmaktır. Hemen sonrasında ise eğer telefonunuzun pili çıkabiliyorsa arka kapağı açıp pili telefondan ayırmak ilk işiniz olmalıdır. Eğer telefonun pili çıkmıyorsa güç düğmesine basarak telefonu hemen kapatmanız gerekiyor.

2) Pili çıkarttıktan veya telefonunuzu kapattıktan sonra ise telefonun çıkabilen tüm parçalarını telefondan sökmeniz gerekiyor. Örneğin sim kart, micro usb, kalem gibi çıkabilen tüm parçaları telefondan sökün.

Not: Şu ana kadar anlattığımız adımlar telefonun tatlı ve temiz suyla ıslanması durumunda geçerliyidi. Eğer telefonunuzu deniz suyu gibi tuzlu su veya kola gibi asitli içeceklerle tamamen ıslattıysanız ilk iki adımı uyguladıktan sonra üçüncü adıma geçmeden önce telefonunuzu normal tatlı suya yatırmanız gerekecek. Çünkü telefon eğer asitli veya tuzlu suyla kurursa bu asidik madde telefonunuz tamamen kurusa bile telefonunuza zarar vermeye devam edeceğinden asitli/tuzlu/şekerli sıvıyı ilk olarak telefondan uzaklaştırmak için telefonu tatlı/temiz suda bekletmeniz gerekiyor. Ne kadar bekleteceğiniz konusu, telefonun asidik/tuzlu/şekerli suyla ne kadar temas ettiğine bağlı. Eğer telefonunuz tuvalete düştüyse ilk olarak hırdavatçılardan bulabileceğiniz denatür alkol ile telefonunuzu hijyene kavuşturun. Alkolün denatür olması çok önemli çünkü diğer alkoller telefonunuza daha çok zarar verecektir. Sonrasında üçüncü adıma geçebilirsiniz.

3) Sökülebilen tüm parçaları söktükten sonra ise bir bez veya peçete yardımıyla görülebilen yerdeki tüm su kalıntılarını silin. Sonrasında ise elektrikli süpürge veya saç kurutma makinası ile telefonun aralıklarından suyu telefonun içinden uzaklaştırmaya çalışın. Bu üfleme veya vakumlama işini çok abartmadan dikkatli olarak yapın. Çünkü suyu uzaklaştırmak isterken telefonunuzun hassas parçalarını sökebilir veya onlara zarar verebilirsiniz. Aynı zamanda saç kurutma makinesinin mutlaka soğuk modunu kullanın. Sıcak hava üflerseniz telefonunuzu daha çok bozabilirsiniz. Eğer bu aletlere ulaşamayacak surumdaysanız telefonun deliklerinden ağzınızla suyu çekmeye çalışın. İlk amacınız çekmek/vakumlamak olsun. Bunu yapamıyorsanız üfleme yöntemini kullanın. Aynı zamanda telefondan söktüğünüz diğer parçaları da aynı yöntemlerle kurulayın.

4) Son olarak telefonu pirinç dolu bir kavanozun veya hava geçirmeyen bir kabın içine yerleştirin (Telefondan söktüğünüz parçaları telefona takmayın). Bunu yaparken telefonun tamamen pirince gömülmesi gerekiyor. Aynı zamanda telefonu pirinç dolu kaba yerleştirdikten sonra kabın/kavanozun kapağını kapattığınızda mutlaka hava almaması gerekiyor. Çünkü pirin havasız ortamda, ortamdaki tüm nemi kendine çekecek ve bu şekilde telefonunuzun içindeki kalan son ıslaklığı ve nemi alacaktır. Telefonu hava almayan ve pirinç dolu olan kabın içinde en az 48 saat, kapağını hiç açmadan bekletin.

 telefon-suya-dustu-02
Tüm bu işlemler sonrasında 48 saat sonucunda telefonunuzu kavanozdan çıkartın ve daha önce sökmüş olduğunuz parçalarını yerleştirin. Sonrasında telefonunuzu güç düğmesine basarak açın. Telefonunuz açılırsa açıldıktan sonra ilk olarak ses çıkışını/hoparlörü, simkart/sdkart’ı görüp görmediğini, internet ve gsm bağlantılarının aktif olup olmadığını ve telefonunuzun şarj olup olmadığını test edin. Eğer telefonunuz pirinçten çıkardıktan sonra hiç açılmadıysa ilk olarak şarja takıp açmayı deneyin. Yine açılmazsa telefonunuzu hemen şarjdan çekin ve telefonu şarda tutmayın. Bu yöntemlerle açılmayan telefonunuz için tek yol teknik servis. Islanan telefonlar teknik serviste garanti kapsamında değildir. Telefonunuzu teknik servise götürdüğünüzde çakallık yapmaya çalışmayın. Çünkü telefonun içinde bulunan bir takım etiketler/renk değiştiren materyaler sayesinde teknik servis telefonun ıslandığını hemen anlayacaktır. Bu yüzden telefonun suyla temas ettiğini söyleyin ve bir an önce bu yönde gerekli işlemleri yapmaya başlamalarına olanak verin.

Bu sayfada anlattığımız yöntem ile telefonunuzun tekrar çalışma ihtimalini artırmış oluyorsunuz. Yani bu yöntemlerin işe yarayacağını garanti vermiyoruz. Hatta bu yöntemler telefonunuzu daha çok bozabilir. Fakat normal şartlarda mantıklı bir yol izlemek istiyorsanız bu yazdıklarımız sizin için sadece bir öneridir. Bol şanslar.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


TürkçePopülerÖnerilenİpucuNasıl YapılırHaber 8165
Teknoloji HaberleriTürkçe Android UygulamalarıPopüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
Yazar: andropedi  Puan: 2.6  Y: 13/12/2015      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023