Telefonunuzu Formatladığınızda Aslında Bilgileriniz Silinmiyor!


android-telefon-format-veriler-1

Her gün binlerce ikinci el android telefon alınıp satılırken telefon içindeki bilgilerde sürekli el değiştiriyor. Telefonunuzu satmaya karar verdiğinizde fabrika ayarlarına geri döndürerek içindeki tüm bilgilerinizin sıfırlandığını mı düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz… Şimdi size bilgilerinizi gerçekten nasıl silebileceğinizi anlatacağız.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde içindeki tüm verilerin silineceği uyarısı gelir. Siz de kabul edersiniz ve telefonunuzdaki veriler silinerek telefonunuza format atılır. Fakat aslında bu veriler telefonunuzdan tam olarak silinmez. İşi bilen ve teknik bilgisi yeterli kişiler bazı veri kurtarma yazılımları ile bu sildiğinizi sandığınız bilgileri geri getirebilir. Çünkü aslında veriler gerçekten silinmez. Sadece üzerine tekrar yazılması için ulaşılabilirliği kaldırılır. Yani hafızanız boş gözükse de aslında boş olan kısım eski verilerinizin üzerine yazılmasına izin verilen kısımdır.

Eğer bilgileriniz başkalarının eline geçmesin istiyorsanız ve bu konuyu oldukça ciddiye alıyorsanız bu sildiğiniz verilerin tekrar kullanılmasını engellemek için bir yöntem var. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra Google hesabınıza giriş yapmayın! Hemen sonrasına ise kamera uygulamasını açarak çekebildiğiniz kadar uzun boş bir video çekin ve telefonun hafızasını doldurun. Daha sonra çektiğiniz bu videoyu tekrar silin. Böylece eski verilerinizin yerini bu video alacak ve bu video sildiğinizde ancak bu videonun kurtarılabilmesi mümkün olacak. Eski verilerinize veri kurtarma yazılımları erişemeyecek. Eğer işinizi daha da garantiye almak istiyorsanız, bu hafızayı doldurana kadar video çekme işlemini birkaç kez tekrarlayın. En sonunda telefonunuzu tekrar fabrika ayarlarına döndürün.

Anlattığımız bu yöntemle kişisel bilgilerinize ulaşmak oldukça zorlaşacak. Tabi ki bu ve herhangi bir yöntem hiçbir zaman verilerinizi yüzde yüz garanti altına alamaz ama bu anlattığımız yöntem ile verilerinizin ele geçirilme olasılığını gerçekten oldukça zorlaştırmış olacaksınız.


Sponsorlu  2 Yorum

   
    deneme1  
  05.08.2016-00:18
  d

  kill disk benzeri proğramlarla (linux için olanıda vardır) telefon hafızasını kaç kez silmek istiyorsanız silin (3-5 kat) eski bilgilere ulaşılamayacaktır.

  burda mantık şudur. bilgilerin üstüne bir kaç kere veri yazıp silen bir proğram dır. yani yazar siler. yazar siler. 9-10 kez yazılıp silindigi için 9 kat geriden veriyi geri getirmek oldukça güçtür.

   
    ali  
  15.01.2017-15:34
  a

  neden google hesap acılmamaliYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

İpucuHaber 2 yorum 4247
Android ve Teknoloji HaberleriAndroid İpuçları ve Yararlı Bilgiler
Yazar: andropedi  Puan: 4.4  Y: 04/07/2016      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020