Android Pil Ömrü Takip Uygulaması

Android Pil Ömrü Takip Uygulaması

Android pil ömrü ve pil tasarrufu ile ilgili sitemizde daha önce birçok yazı paylaşmıştık. Yeni telefonlarda şarj işlemi, pil ömrünü uzatmak için çeşitli yöntemler ve çeşitli bilgileri paylaştığımız yazıları sayfa sonunda ziyaret edebileceksiniz. Fakat öncesinde telefonunuzda pil tasarrufu için çeşitli önerileri uyguladınız ve pil sağlığı ile uygulamaların pil kullanımı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız şimdi tanıtacağımız bu uygulamanın detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Android telefonunuzu gün içinde veya en fazla gün aşırı şarj ediyorsunuz. Hatta çoğu zaman tam şarj yapmadan biraz şarja takıp sonra tekrar kullandığınız da oluyor. Geceleri ise tam şarj yapıp yüzde yüz olan pilinizi gün içinde çeşitli uygulamalarla farklı zamanlarda tüketiyorsunuz. Bazı günler piliniz oldukça verimli giderken bazı günler ise hızla bittiğini görüyorsunuz. İşte bu uygulama tüm bu kullanım verilerini toplayarak size oldukça detaylı kullanım istatistikleri sunarken pil ömrü ve şarj/deşarj süreleri hakkında bilgiler derliyor. Böylece telefonunuzu ne kadar şarjda tuttuğunuz, ne kadar sürede şarjın yüzde yüz olduğu ve şarjdan çıkardıktan sonra hangi uygulamaların telefonunuzun şarjını daha hızlı bitirdiğini görebiliyorsunuz. Ayrıca telefonun ekranı ne kadar süre açık kalmış, ne kadar süre kapalı kalmış ve telefonunuz ne kadar süreyi derin uykuda geçirmiş öğreniyorsunuz.

Bu bilgiler ve istatistikler ışığında telefonunuzu nasıl kullandığınız, hangi durumların şarjınızı çabuk bitirdiğini öğrenirken hangi uygulamaların pilinizi çabuk harcadığını da anlayabiliyorsunuz. Bu şekilde eğer çok kullanmadığınız veya işinize çok yaramayan, fakat pilinizi çok harcayan uygulamaları seçip kaldırma imkanınız oluyor. Bu şekilde gereksiz pil harcayan uygulamaları telefonunuzdan kaldırarak pil harcama sürenizi azaltabiliyorsunuz.

Ayrıca uygulamanın bir diğer özelliği ise pil ömrünüzün tahmini olarak ne kadar kaldığı ve pil sağlığı bilgisini de size sunması. Satın aldığınız telefonun pil kapasitesini mAh cinsinden uygulamanın ilgili bölümüne elle giriyorsunuz. Sonrasında birkaç şarj/deşarj işleminden sonra uygulama otomatik olarak pilinizin kapasitesini ölçmeye başlıyor. Sizin elle girdiğiniz örneğin 3000mAh pil kapasitesi değerine ne kadar yakın bir ölçüm çıkarsa piliniz o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü oluyor. Zaman geçtikçe piliniz şarj ve deşarj işlemlerinden dolayı eskieyeceğinden uygulamanın ölçtüğü değerler azalmaya başlıyor. Örneğin uygulama pilinizin artık 2500mAh kapasitesine kadar şarj olduğunu belirleyip pil ömrünüzün 5(0-%90’lara düştüğünü gösteriyor. Bu şekilde pilinizin ömrünün yaklaşık kaç ay veya kaç sene kaldığını, ne zaman yeni bir pil almanız gerektiğini de belli bir süre sonra anlamaya başlıyorsunuz.

AccuBattery uygulamasının bir diğer güzel yanı ise bildirim çubuğunda size şarj veya deşarj konusunda sürekli aktif olarak bilgi vermesi. Yani telefonunuzun şarjdaysa ne kadar hızda şarj oluyor, tam şarj için ne kadar süre daha gerekli veya şarjda değilse hangi hızda pil bitiyor, ne kadar daha pili kullanabilirsiniz gibi bir bilgi sunması.

Bu kadar çok istatistik tutması ve sizi sürekli bilgilendirmesi uygulamanın da pili harcadığını aklınıza getirebilir. Testlerimiz sonucunda AccuBattery uygulamasını kullanmak, tam dolu olan bir pilde yaklaşık %3-5 gibi bir pil kullanımı yaptığını gösteriyor. Bu da uygulamanın sağladığı bilgiler ışığında yapılan pil tasarrufu miktarlarına göre oldukça düşük olduğundan uygulama güvenle kullanılabilir.

AccuBattery pil istatistikleri sunan uygulamayı Google Play’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ücretsiz versiyonunda çok fazla kısıtlama bulunmadığından ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Üretsiz versiyonu bir süre kullandıktan sonra tam sürümü satın almak sizin tercihinize kalmış.

Yazının başında belirttiğimiz gibi pil tasarrufu konularında sizinle daha önce birçok yazı paylaşmıştık. Bu yazılarımıza da göz atmak isterseniz başlıklara tıklayabilirsiniz:

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Ekran Parlaklığı

Android Pil Ömrü Uzatma: Senkronizasyonlar

Android Pil Ömrü Uzatma: Uygulamalar ve Oyunlar


Sponsorlu


 Ekran Görüntüleri  İndirme Linkleri 

Android (Google Play)YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Android UygulamalarTürkçe Android UygulamalarıBilgi UygulamalarıCanlı Veri UygulamalarıSistem Araçları ve UygulamalarıVerimlilik ve Gelişim UygulamalarıWidget Uygulamaları
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 2.6  Y: 08/10/2018  Güncelleme: 14/09/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023