Whatsapp Bu Telefonlarda Artık Çalışmayacak


Whatsapp 1 Ocak 2017’den itibaren bazı eski telefon ve işletim sistemlerine destek vermeyeceğini duyurdu. Bu telefon ve işletim sistemlerinde Whatsapp artık çalışmayacak.

iPhone 3GS, Android 2.1 ve Android 2.2, Nokia S40, Nokia Symbian S60, BlackBerry OS ve BlackBerry S10, Windows Phone 7 ve Nokia S40 model telefonlarda artık Whatsapp çalışmayacak.

Bu desteğin çekilmesinin Whatsapp tarafından nedeni, bazı yeni özelliklerin eski model bu telefonlarda çalışmayacak olması. Yani Whatsapp geliştirmeler yaparken bu model telefonları da desteklemeye çalışarak üzerinde büyük bir yük oluşurken artık bundan vazgeçmesi ile yeni özellikleri uygulamaya daha kolay entegre edebilecek.

Biraz daha geniş açı ile düşündüğümüzde de teknolojik gelişim ile kimsenin elinde eski fakat çalışan telefon veya cihaz kalması büyük teknoloji şirketleri tarafından sevilmeyen bir durum. Her yeni teknolojik donanım veya bir yazılımın yaklaşık olarak belli bir dönemi oluyor. Bu dönem tüketildiğinde uygulama yeni bir versiyon ile yoluna devam ederken kullanıcıların ise yeni telefonlar ve cihazlar satın alarak bu yeni yazılımları kullanabilmeleri sağlanıyor. Böylece hem yazılım şirketleri, hem donanım şirketleri harcadıkları yatırımları kazançla beraber her yeni üründe geri toplamayı hedefliyorlar. Tabi ki bu harcama+kazanç miktarı da kullananların cebinden çıkmış oluyor.

Whatsapp uygulamasını kullandığınız telefonun ortalama ömrü 3-5 sene ile sınırlı. Bir süre sonra siz de telefonunuzu bu yeni uygulamaları ve versiyonlarını kullanabilmek için değiştirmek ve yenisini almak zorunda kalacaksınız. Bu sektörde büyük firmalar maalesef parayı böyle kazanıyor. Tabi olumlu yönünden bakmaya çalışırsak da kullanıcılar her sene daha yeni ve akıllı teknolojileri kullanabiliyorlar. Harcanan para karşılığı alınan yeni teknolojiler veya hizmetler ise hakkını veriyor mu diye sorarsak bu biraz öznel bir durum.

Siz de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

Haber 27660
Teknoloji Haberleri
Yazar: andropedi  Puan: 14.0  Y: 02/01/2017      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2021