Facebook Lite ile Arama ve Mesajlarınız Kaydediliyor

Facebook Lite ile Arama ve Mesajlarınız Kaydediliyor


Facebook’un Android telefonlardaki “Facebook Lite” uygulamasına yakın zamanda eklenen bir ayar ile artık kullanıcıların telefon arama geçmişi ve sms mesajları Facebook tarafından takip edilebiliyor.

Bu durum bir çok haber ve tartışma sitesinde Facebook’un bu bilgileri biriktirdiğini ve tehlikeli bir durum oluşurken aynı zamanda kullanıcıların gizliliğini tehlike altına soktuğu endişesine sebep oldu. Peki bu “Arama ve Kısa Mesaj Geçmişini Yükleme” ayarını Facebook neden ekledi ve ne işe yarıyor?

Bu ayar Facebook’un iddia ettiğine göre arama yaptığınız ve mesajlaştığınız kişilerle Facebook’ta ve Facebook Messenger’da daha kolay iletişime geçmenizi sağlamak için konulmuş durumda. Fakat bazı otoritelerin iddia ettiğine göre bu bilgiler kişiler arasındaki bağlantılar ve sms mesajlarının içeriği ile kullanıcılara daha isabetli reklamlar sunmak için toplanıyor.

Diğer yandan hangi sebeple olursa olsun telefonunuzdaki kişilerin isimleri ve telefon numaraları, onlarla yaptığınız görüşme sıklığı ve onlarla mesajlaştığınız herşey Facebook server’larına yüklenerek orada kullanılıyor. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa bu ayarları Facebook Lite uygulamasının ayarlarından kapatmak mümkün. Tabi bu ayarları kapatmak aynı zamanda telefonunuzla iletişim kurduğunuz kişileri Facebook’ta arama ve bulma işlemlerinde daha zor bulunur hale getirse de güvenlik sizin için daha önemli olabilir.

Facebook arama ve kısa mesaj geçmişini yükleme ayarını kapatmanız için telefonunuzdan veya tabletinizden Facebook Lite uygulamasını açtıktan sonra sağ üst kısımdan ayarlar sayfanıza geliyorsunuz. Ayarlar sayfasında biraz aşağı kısımda ilk önce tekrar “Ayarlar” yazan yere tıkladıktan sonra “Arama ve Kısa Mesaj Geçmişini Yükleme” seçeneği mevcut. Bu seçeneğin yanındaki anahtarı kapalı konuma getirirseniz bundan sonra Facebook bu bilgileri kendisine alamayacak (Resim 1). Daha önce yüklenmiş bilgileri silmek için de aynı ayarın üstüne tıklayarak çeşitli işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. (Resim 2 ve Resim 3)


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


UygulamaİpucuNasıl YapılırHaber 4151
Android UygulamalarTeknoloji HaberleriAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
Yazar: andropedi  Puan: 1.8  Y: 26/03/2018  Güncelleme: 09/08/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023