Android’in Yeni Versiyonu “Android O” Yenilikleri

   İNDİR Okunma: 1109   Yorum: 0  Puan: 2.3  Favori: 0  Link: vk6   Y: 15/08/2017   HABER 

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir konferansta Google tarafından tanıtılmaya başlanan Android O versiyonunda Android kullanıcılarını sevindirecek bazı yenilikler…

1) Artık Telefondan Telefona Gönderilen Emoji’lerde Bozuk Görünümler (☐ gibi) Olmayacak

Klavyenizde ve telefonunuzda yüklü olmayan bir emoji size gönderilse de yeni entegre edilen gömülü emoji paketi sayesinde sizde olmayan emoji’ler telefonunuza geldiğinde ne tür bir emoji olduu algılanıp telefonunuzda yüklü gelen emoji kütüphanesinden bir emoji’ye otomatik olarak dönüştürülerecek.

2) Akıllı Paylaşım Özelliği

Android O versiyonu paylaşmak istediğiniz fotoğrafın içeriğinde ne tür birşey olduğunu anlayacak ve bu içeriğe göre telefonunuzda yüklü olan uygulamaları paylaşım esnasında öncelikli gösterecek. Yani bir liste fotoğrafı paylaşmak istediğinizde bir not defteri veya bir selfie fotoğrafı paylaşmak istediğinizde Instagram öncelikli olarak paylaşım uygulaması sırasında gösterilecek.

3) Daha Net ve Akıllı İkonlar

Android telefon markanıza ve temanıza göre eğer yuvarlak ikonlar kullanıyorsanız yeni yüklediğiniz uygulamalar da otomatik olarak yuvarlak ikonlu olarak yüklenecek. Bu durum telefonunuzda yuvarlak, dikdörtgen veya radyüs köşeli ikonlardan hangisini kullandığınıza göre otomatik olarak algılanacak.

4) Bildirim Erteleme Özelliği

Android O versiyonundaki bir diğer yenilik ise uyarı çubuğunuza gelen bir bildirimi sonradan tekrar görmek için bir süreliğine erteleyebilyor olmanız. Bu özellik sayesinde müsait olmadığınız bir durumda ilgilenemediğiniz bir bildirimi daha sonra tekrar hatırlatması için erteleyebileceksiniz.

5) Baloncuk Bildirimler (Badge Notifications)

Bildirimler konusunda bir diğer yenilik ise artık bildirimleri baloncuk olarak ilgili uygulamanın üzerinde görebiliyor olmanız. Bir uygulamaya bildirim geldiğinde o uygulama ikonunun köşesinde bir nokta işareti gözükecek. Bu nokta işaretine basılı tuttuğunuzda ise o uygulamanın bildirimleri baloncuk (badge) şeklinde açılacak.

6) Bildirim Arkaplan Renkleri

Bildirimlerle ilgili bir diğer yenilik ise bildirimlerin arka planların uygulamalara göre farklı renklerde gelecek olması. Örneğin Gmail uygulamasından bir bildirim aldığınızda bu bildirim arka planı uygun bir kırmızı renk olabilecek. Bu bildirimlerin arka planlarının hangi renkte olacağına uygulama geliştiricileri karar verecek.

7) Bildirim Kanalları

Bildirimler konusundaki yenilikler sadece görünümlerle alakalı olmayacak. Aynı zamanda Google bildirimler konusunda daha fazla ince ayar ve yetkiyi entegre etmeye çalışıyor. Bu yeni özellik ile hangi uygulamanın bildirimlerini başta görmek istediğinizi seçebilecek veya hangi uygulamanın bildirimlerini ne şekilde alacağınıza ya da bloklayacağınıza karar verebileceksiniz.

8) Yeni Android TV Başlatıcısı

Android TV kullanıcılarını ilgilendirecek bir yenilik ise Android TV arayüzünün birçok yenilikle beraber değişecek olması. Bu değişimle ilgilendiğiniz içeriklere yeni menüler ve arayüz ile daha kolay erişebileceksiniz.

 

Şimdilik bazı Android O yenilikleri bu şekilde. İlerleyen zamanlarda daha fazla yenilikleri yine paylaşabiliriz. Siz de bu yenilikler hakkında veya öğrendiğiniz yeni yenilikleri yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
Android’in Yeni Versiyonu “Android O” Yenilikleri 
Benzer Sayfalar:

Yorum Yazın


İsim:
Üyeliğiniz varsa giriş yapın veya kayıt olun. Üye olduğunuzda profilinize fotoğraf ekleyebilir ve çeşitli avantajlardan yararlanabilirsiniz.
Yorum:

   

Yorum göndermeden önce yukarıdaki kutucuğu işaretlerseniz, bu sayfaya sonradan yapılacak yorumlar e-posta adresinize gönderilir.

Kategoriler: Android ve Teknoloji Haberleri
Etiketler: , , , , ,


Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2018  (1663sayfa/6964yorum/31favori) k201208021123 m9809