Android Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Huawei, Xiaomi gibi markaların da gelmesi ile birlikte çok çeşit Android var. Peki Android telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler neler?

Ekran boyutu, dahili hafıza, geçici bellek (RAM), işlemci vs derken birçok teknik terim Android telefon satın alırken kafanızı karıştırıyor olabilir. Mümkün olduğunca teknik terimlere takılmadan önceliğinizi belirlemenize ve hangi telefonu alacağınıza karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Fakat telefon almadan önce esas karar vermeniz gereken telefonu ne için kullanacağınızdır. Bu yüzden ne için telefon alacağınıza göre alt başlıklarda açıklamalar yapma gereği duyduk.

Oyun için Android Telefon

Eğer telefonda oyun oynamayı seviyorsanız Android telefon alırken ilk dikkat etmeniz gereken telefonun geçici bellek dediğimiz RAM miktarıdır. Çünkü günümüzdeki çoğu Android oyunları yüksek RAM miktarına ihtiyaç duymaktadır. Alacağınız telefonun RAM miktarı minimum 2GB olmasına dikkat etmeniz gerekir. Hatta biraz daha PUBG gibi üç boyutlu aksiyon oyunlarını seviyorsanız 3GB-4GB civarı RAM olması önemlidir.

Oyun oynamak için telefon alıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise pil kapasitesi olabilir. Çünkü bildiğiniz gibi oyunlar yüksek miktarda pil tüketirler ve dışardayken ya da telefonunuzu şarja takamadığınız zamanlarda telefonun şarjının çabuk bitmesini istemezsiniz.

Oyun için telefon alıyorsanız bir diğer kriter ise telefonun dahili belleğinin kaç GB olduğudur. Çünkü artık oyunlar telefonlarda oldukça yer kaplıyor ve ortalama 50 MB’tan başlayıp 1GB’a kadar yer kaplayan oyunlar mevcut. Bu yüzden telefonun dahili belleğinin de günümüz için ve oyun oynamak için ortalama 32GB olmasına dikkat edin. Eğer çok fazla çeşit oyun yüklemeyecekseniz 16 GB bir dahili bellek de işinizi görebilir.

Oyun için Android telefon alırken bu özellikleri karşılayan telefonların fiyatlarının en az 2000TL’den başladığını ve 5000-6000TL fiyatlara kadar ulaştığını göreceksiniz. Oyun için alacağınız telefonun fiyatının ortalama 2000-3000TL arasında olmasını normal karşılamak gerekir.

Sosyal Medya ve İnternet için Telefon

Eğer telefonda çok fazla oyun oynamıyorsanız fakat sosyal medya, yani Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformları ve Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları önceliğiniz ise yeni bir telefon alırken dikkat etmeniz gerekenleri yazalım. Tabi bu kullanımın dışında internette de çok gezindiğinizi varsayıyoruz.

Normal şartlarda sosyal medya kullanımı öncelikli olarak ve internette gezinme için telefon alırken çok yüksek özellikli telefonlara ihtiyaç yoktur. Fakat artık Facebook ve Instagram gibi uygulamalara özellik eklendikçe telefonun en azından ortalama özelliklerde olması size biraz avantaj sağlar. Çünkü uygulamada gezinirken uygulamanın kapanması, yavaşlaması veya takılmasını istemezsiniz.

Bu tür kullanım için geçici bellek yani RAM her ne kadar 1GB olarak yetecek olsa da biraz ilerisini düşünüp biraz da daha rahat kullanım için 2GB RAM olmasına dikkat edin. Telefonun dahili hafızası ise en az 8 GB olması gerekirken yükleyeceğiniz diğer uygulama ve oyun sayısını da düşünürsek ortalama 16GB bir dahili hafıza işinizi görecektir.

Sosyal medya kullanımı için bir diğer özellik ise telefonun kamera özellikleri olacak. Bir de fotoğraf çekip paylaşmayı seviyorsanız daha kaliteli fotoğraflar ve arkası bulanık özellikte vs fotoğraflar çekebilmek için en az iki kameralı ve nispeten yüksek megapikselli kameraya sahip telefonları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Sosyal medya ve internet için telefon alırken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone internet paketleri. Çünkü sosyal medya ve internet kullanırken ciddi bir internet harcama durumu olabilir. Çoğunlukla evde değilseniz ve wi-fi ağından değil de 3G ile internete girecekseniz internet paketlerini de detaylı olarak incelemeniz ve ortalama en az 4 GB’lık bir internet paketi almanız gerekebilir. Tabi bu internetten ne kadar gezdiğinize ve ne kadar sosyal medya kullandığınıza da bağlı bir durumdur.

Bu özelliklerdeki telefonların fiyatı 1500TL-2500TL arasında karşınıza çıkabilir ve bu aralık istediklerinizi yapabilmek için yeterli olacaktır.

Fotoğraf ve Video Çekimi için Telefon

Eğer telefondaki öncelikli amacınız fotoğraf ve video çekmek ise ilk olarak telefonun kamerasının özelliğine, sonrasında ise dahili bellek ve RAM büyüklüğüne bakmak mantıklı olacaktır. Çünkü fotoğraf çekerken her ne kadar kamera üzerindeki lensin özelliklerinin iyi olması gerekse de çekilen fotoğrafların telefonunuza kaydedilmesi ve fotoğrafı çekerken telefonun kullanacağı RAM biraz daha iyi olmalıdır.

Kamera için günümüzde telefon üzerine gömülü lenslerin adet miktarı artmaya başladı. Daha iyi fotoğraflar ve efektler için en az iki lensten 4-6 lens sayısına kadar gömülü lensli telefonlar mevcut. Bu konudaki karar size kalmış, ne kadar net (çözünürlük büyüklüğü) ve ne kadar fonksiyonel bir kamera istediğinize bağlı. Tabi önceliğiniz fotoğraf olacağı için en az 2 kameralı telefon almanızı tavsiye ederiz. Lenslerin megapiksel özelliklerinin de en yüksek olanlarından tercih etmeniz gerekir.

Fotoğraf çekimi için gereken telefonda RAM miktarı da en az 2GB olacak şekilde fakar 3-4 GB seviylerinde olursa da sizin için daha hızlı ve seri fotoğraf çekimleri anlamına gelecek. Bunun yanında CPU gibi telefon hızı ile ilgili de bazı özelliklerin iyi olması beklenir fakat CPU biraz daha teknik bir birim olduğundan çok detayına girmiyoruz. Zaten kamera özellikleri çok iyi bir telefon aldığınızda bu CPU biriminin rahat bir kullanım için kaliteli seviyelerde olması beklenir.

Fiyat olarak çok iyi fotoğraf ve video çeken uygulamalar üzerindeki kamera/lens özelliklerinin iyi olması ve bu fotoğraf video çekimini rahatlatacak olan RAM, Sabit Bellek ve CPU özelliklerinin de iyi olmasından dolayı en az 2000TL, ortalama 3000TL civarında karşınıza çıkacaktır. Hatta 5000-6000TL civarındaki telefonlar ile çok daha profesyonel karşılık alabileceksiniz.

Sadece Whatsapp ve Konuşma için Telefon

Eğer telefonda sadece konuşma yapıyorsanız ve Whatsapp uygulaması ile mesajlaşıyorsanız, arada bir de çok sık olmamak kaydı ile Facebook ve Instagram uygulamalarını kullanıyorsanız çok yüksek özellikli bir telefona ihtiyacınız yok. Bu durumda RAM miktarı en az 1GB olmak şartıyla ortalama 2GB RAM’li, 8-16GB dahili hafızalı bir telefon işinizi görecektir. Fiyat olarak bahsedecek olursak günümüzde 800-1500 TL arası fiyatlı telefonlar rahatlıkla bu işinizi görür.

***

Kabaca kullanım amacınıza göre alacağınız telefonun özelliklerinden bahsetmeye çalıştık. Kabaca diyoruz çünkü işin içinde aslında teknik olarak çok daha fazla parametre var. Örneğin CPU özellikleri, GPU özellikleri, Focus için F değeri, ekran çözünürlüğü, PPI oranı, ekran çeşidi gibi aslında daha birçok teknik terim telefonun kalitesini ve hızını etkileyen faktörler arasında. Eğer bu tür konularda da sorularınız olursa aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Ayrıca çift sim kartlı olması, ekran büyüklüğü, üzerinde dokunmatik tuşların olup olmaması, marka kalitesi, hızlı şarj özelliği, temassız şarj özelliği gibi diğer kriterleri de kendi isteğinize göre belirlemeniz gerekiyor.

Android telefon alırken dikkat etmeniz gerekenleri kısaca anlattık. Eğer kafanızda hala soru işaretleri varsa ve karar veremiyorsanız, telefonu ne için aldığınızı ve hangi telefonları karşılaştırdığınızı da yorumlara yazdığınızda yardımcı olabiliriz.