Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu  333 Yorum

   
    fatih  
  03.01.2014-10:18
  f

  Yukardaki bilgilerden dolayı öncelikle tesekkürler.peki uygulamaların haricinde internet sayfasında dolaşırken herhangi bir virüs bulaşma ihtimali varmı? (
  kullandığım telefon sony xperia z1)

   
    andropedi  
  03.01.2014-19:42

  Internet sayfalarında dolaşırken virüs bulaşma düşük de olsa ihtimali var. Fakat bilgisayarda internet sayfalarında dolaşırken virüs bulaşma ihtimalinden daha düşük. Gezindiğiniz sayfalarda dikkatli olarak, tıkladığınız bağlantıların sahte veya reklam bağlantıları olmadığını adres çubuğundan kontrol ederseniz, dolaştığınız sayfaların telefonunuza herhangi bir şey indirip açmaya çalışmadığına dikkat ederseniz ve banka, çevrimiçi hesap gibi bilgilerinizi girdiğiniz sayfalarda o sayfanın resmi bir sayfa olduğunu sürekli kontrol ederseniz virüs bulaşma ihtimali oldukça düşük olacaktır. Yani telefonda internet sayfalarında gezerken virüs bulaşma ihtimali tamamen sizin dikkatiniz ve kontrolünüzle alakalı bir durum. Bilinçli olduğunuz sürece problem yaşamazsınız.

   
    Merhaba  
  19.03.2014-18:05
  M

  Googleda dolaşırken bir resme tıkladım ve bir sayfa açıldı sayfada galaxy note2 telefonunuza virüs bulaşmıstır virüsler verilerinizi siler virüs programı indirin gibi bir yazı geldi ve play store da önüme bir uygulama sayfası geldi. Bu bana reklam gibi geldi yoksa telefonuma gerçekten virüs mü bulaştı. Aynı yazı tabletimede gelmişti şu yönergeleri izleyin tamama basın falan gibi arkada bir android işareti falan vardı ama onda da ne tamama bastım nede uygulama indirdim? Umarım sorumu anlatabilmişimdir internette araştırdım böyle bir sorunla karşılaşan görmedim umarım yardımcı olursunuz.

   
    andropedi  
  19.03.2014-21:22

  Tabletinizde denk geldiğiniz o tür uyarılar tamamen sahte reklam amaçlı ve sizi sahte uygulamalara yönlendiren reklamlardır. Sizin de tahmin ettiğiniz üzere bunlar kandırmaca reklamlardır. Android sisteminde anlattığınız şekilde uyarı verecek herhangi bir sistem mevcut değildir. Bu yüzden aynen yaptığınız gibi karşınıza çıkan bu tür kandırmaca sayfalara itibar etmeyiniz. Tabletinize herhangi bir virüs bulaşmamış. Rahat olun.

   
    hasan  
  09.04.2014-10:47
  h

  Bu güzel yazi için çok teşekkürler. Benim sorum indirdiğimiz uygulamaların telefonumuzdaki galeriye ve oradaki çektiğimiz şahsi fotolarımıza ulaşma imkanı var mı dır. Nette yapılan bir araştırmayı okuduğum zaman android uygulamaların yüzde 13lik kısmı galerinizdeki verileri reklam şirketine gönderiyor bilgisi yazıyordu. Böyle bir şey mümkün müdür ve bunuverdiğimiz hangi uygulama erişim izni dahilinde yapabilirler. Şimdiden çok tşkler

   
    andropedi  
  10.04.2014-22:03

  Hasan Bey merhaba. Konu ile ilgili olarak şu bağlantıdan sitemizin tavsiye ve yorumuna ulaşabilirsiniz:
  http://www.andropedi.com/android-destek/mesaj/androd-gzlilik/#comment-2643

   
    abdullah  
  06.05.2014-16:46
  a

  Bilgi için teşekkürler. Peki hafıza kartı yada bluetooth üzerinden vürüs bulaşma olabilirmi? Olursa ne yapmalıyız. Tekrar dan TEŞEKKÜRLER

   
    andropedi  
  08.05.2014-11:01

  Hafıza kartı veya bluetooth üzerinden de virüs bulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Riski minimuma indirmek için bluetooth sinyalinizi kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutun. Sadece bildiğiniz kişiler ile bluetooth üzerinden dosya alışverişi yapın. Hafıza kartınıza ise attığınız dosyaları her zaman virüs taramasından geçirin veya güvenilir kaynaktan edindiğinize emin olun.

   
    utku  
  17.07.2014-15:26
  u

  Baze sitelerde her hangi bir yere tikladigimda otomatik olarak yeni pencere açıyor ve mobagiene market adında bir şey indiriyor. Bunu engellemenin bor yolu var mi yada bubsey zararli mi

   
    andropedi  
  17.07.2014-15:41

  Reklam engelleyici uygulamalar var aslında fakat internet gezintinizin hızını ve verimini düşürebilir. Ayrıca bu tarz uygulamalar genelde root izni gerektiriyor. Telefonda internette gezinirken bu tür indirmeler olursa, indirilen dosyayı açmadığınız sürece telefonunuza herhangi bir zarar gelmez. Bu tür sizin isteğiniz dışında inen dosyaları açmadan sildiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

   
    Ömer  
  01.09.2014-19:42
  Ö

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Boyutu düşük olan gereksiz dosyaları silme proğramı önerebiliriz misiniz

   
    andropedi  
  01.09.2014-23:58

  Telefonda gereksiz dosyaları silmek için iki adet program önerebiliriz.

  Bunlardan ilki, özellik ve seçenek olarak daha gelişmiş, fakat boyut olarak istediğiniz şekilde küçük olmayan profesyonel bir temizlik uygulaması: Clean Master, http://www.andropedi.com/clean-master-ile-telefonunuzda-gereksiz-alan-temizligi/

  Bir diğer uygulama ise özellik bakımından daha az özelliği olan fakat pratik ve küçük boyutlu bir uygulama olan Easy Cache Cleaner, http://www.andropedi.com/easy-cache-cleaner-telefonunuzdaki-gecici-dosyalari-temizleyin/

  Her iki uygulama da Google Play Store android markette oldukça beğenilen ve yüksek puanlar almış uygulamalar. Bu iki uygulamadan biri istediğinizi yerine getirecektir, deneyebilirsiniz.

   
    hakan  
  02.09.2014-00:37
  h

  Merhaba. İnternetten bi oyunun apk sını indirmiştim. Bildirim çubuğunun altında reklam çıkartıyordu. Daha sonra antivirüs programı ile taradım. Reklam virüsü çıktı. Sizce banka hesap bilgileri gibi kişisel bilgilere erişebilmiş midir? Eğer eriştiyse bunu nasıl anlayabilirim?

   
    andropedi  
  02.09.2014-00:45

  Hayır, banka hesap bilgileri gibi önemli verilere erişemez. Aslında durum tam olarak şöyle. Telefonunuzdaki antivirüs programının o reklam yapan uygulamayı virüs olarak görmesinin tek sebebi sizin izniniz olmadan uyarı çubuğuna reklam çıkarttığı için. Yani bu yüzden o uygulamanın virüslü olduğunu belirtiyor.
  Uygulamalar hesap bilgilerinizi alabilir mi sorusu ise evet olarak yanıtlanabilir. Fakat herkesin bildiği popüler uygulamalar ve oyunlar böyle bir işlem gerçekleştirmez. Yani marketteki %99 uygulama bu konuda tamamen güvenlidir. Biraz dikkat ederek ve indireceğiniz uygulamayı tanıyarak böyle bir olası tehlikeden rahatlıkla korunabilirsiniz. Böyle korsan uygulamalar zaten markette uzun süre barındırılmazlar, rahat olabilirsiniz.

   
    andropedi  
  02.09.2014-00:48

  Ayrıca bildirim çubuğuna gelen reklamların hangi uygulama tarafından geldiği gibi temel bilgileri gösteren bir “bildirim çubuğu geçmişi” uygulaması var. İhtiyacınız olursa buradan indirebilirsiniz: http://www.andropedi.com/notification-history-bildirim-gecmisini-goruntuleyin/

   
    hakan  
  02.09.2014-00:51
  h

  Teşekkürler. Yalnız oyun bilinen ve popüler olan bi uygulama değil. Kafama takılan noktada o zaten. Eğer o tarz kötü amaçlı bi kod bulunduruyorsa bunu nasıl anlayabilirim?

   
    andropedi  
  02.09.2014-01:00

  Bunu anlamanız biraz zor. Yani bu tarz direkt bir bilgi veren uygulama yok. Bunun için tek yapabileceğiniz internet üzerinde o oyun hakkında yapılan yorumları araştırmak. Reklam dışında herhangi bir rahatsızlık verici yorum yapılmadıysa sorun yok demektir.
  Yine de içinizin rahat olması açısından şöyle bir uygulama var. Telefonunuz internete bağlıyken arka planda internete hangi veriler gidiyor hangi veriler geliyor gösteren bir uygulama. Bu uygulama ile oyunu açtıktan ve kapattıktan sonra geçmiş gerçekleşen hareketleri kontrol ederek herhangi sıradışı bir bilgi iletimi var mı belki görebilirsiniz. Sadece şu konuda yanılmayın: Oyun reklam yayınlamak için internete bağlanıp reklamı alması gerekiyor olabilir. Bu kısmı ayırt edebilirseniz ve o oyunla ilgili başka hareket görmezseniz herhangi bir veri gönderimi yapmıyor anlamına gelir. İnternet hareketlerini kontrol etmeniz için deneyebileceğiniz uygulama: Network Log http://www.andropedi.com/network-log-hangi-uygulamalar-interneti-kullaniyor/

   
    andropedi  
  02.09.2014-01:02

  Eğer Network Log uygulaması telefonunuz root’lu olmadığı için çalışmazsa, markette root’suz telefonlarda da çalıştığını iddia eden bir uygulama daha var: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antispycell.connmonitor

   
    burak  
  05.09.2014-23:06
  b

  windows dan androide virüs bulaşma ihtimali var mı? telefonu bilgisayara usb ile bağlıcam ama bilgisayarım da virüs olabilir diye yapmıyorum.

   
    andropedi  
  05.09.2014-23:26

  Bilgisayarınız virüslü olsa bile telefonunuzu usb ile windows bilgisayara bağladığınızda, telefonunuza attığınız dosyaların ne olduğunu bildikten sonra telefonunuza herhangi bir virüs bulaşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Sadece telefonunuza hangi dosyaları gönderdiğinizi bilin yeterli.

   
    burak  
  06.09.2014-00:19
  b

  Teşekkür ederim. Telefona güncelleme yapacaktım sadece sorun olmaz umarım.Tekrar teşekkürler..

   
    Onur  
  10.09.2014-13:00
  O

  Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler. Market dışında internetten indirdiğimiz apklar bir tehlike oluşturur mu? Bunları kurarken sadece izinlerine bakarak sonuca varabilir miyiz yoksa indirdiğimiz apkların içine gizli bir takım kodlar ile virüs yerleştirilmesi mümkün müdür? Teşekkürler

   
    andropedi  
  10.09.2014-15:58

  İçlerine gerektirdiği izinler dışında işlem yapacak başka bir işlem yerleştirilemez. Fakat yine de emin olmak için uygulamanın marketteki ve internetteki yorumlarına göz atmanızda fayda var.

   
    Burçin  
  27.09.2014-01:46
  B

  Merhaba, bilgiler için teşekkürler. şöyle ki ; Not2 telefon kullanmaktayım uygulamalarla pek içli dışlı değilim ama indirdiğim bir kaç şey olmuştur.. yaklaşık 4 günden beri google açtığımda önüme bir reklam geliyor ve bunu kapatamıyorum da sayfayı komple kapatmama gerekiyor bir kaç kez öyle düzelebilir hal alıyor herhangi bir yazı yazdıgımdada önüme düşüyor virüs prgramları yükledim fakat herhangi bir yarar sağlamadı neler yapabilirim ki bir öneriniz var mı? virüs bulaşmış olabilir mi bulaştı ise nasıl giderebilirim teşekkürler.

   
    andropedi  
  27.09.2014-02:49

  Merhaba. Telefonunuza büyük bir ihtimalle reklam virüsü demeyelim de reklam botu yüklenmiş bir şekilde. Eğer sadece internet tarayıcınızı kullanırken reklam geliyorsa, telefonunuzun ayarlar bölümünden uygulama yöneticisine girin. Uygulamalar listesi karşınıza gelecek. Buradan internete girmek için kullandığınız internet tarayıcısını seçin. Açılan sayfada uygulama verilerini ve önbelleği temizle butonlarına basın. Bu şekilde internet tarayıcınız ilk günkü haline dönecek. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar normal bir şekilde internete girerek deneyin.
  Eğer reklam gelmeye devam ediyorsa kendini ayrı bir şekilde telefonunuza yüklemiş demektir. Bu durumda ise ayarlardan girdiğiniz uygulama yöneticisi sayfasında indirdiğiniz ve yüklediğiniz uygulamalar gözükür. Listedeki uygulamaların isimlerine tek tek bakın ve tanımadığınız, bilmediğiniz, kullanmadığınız bir uygulama görürseniz telefonunuzdan kaldırın.
  Bu işlemlerle sorunu gideremezseniz veya işlemlerin herhangi bir yerinde takılırsanız biraz daha detaylı bilgi verirseniz başka yöntemler deneyebiliriz.

   
    Can  
  28.09.2014-15:59
  C

  Merhaba. Galaxy s3 mini kullanıyorum. Sanırım bendede reklam botu var. Google’ı açtığım gibi karşımda reklam beliriyor. Kapatamıyorum , tamamen cıkmam gerekiyor.Tekrar girdiğimde aynı sorun.İndirdiğim uygulamalarda gözüme bir sey çarpmadı.Uygulama bilgisine girdim. Chrome’un Kayıt yeri–> Veriyi sil dedim.Herhangi bir virüs programı indirmedim. Açılan reklamlar ise (https:// itunes.apple.com/tr/app/id586910133?mt=8) (cowboy2u ve www. 11mobilei .com’un herhangi bir sitesi.Lütfen yardımcı olur musunuz

   
    andropedi  
  28.09.2014-17:06

  Merhaba. Bir de Chrome uygulamasını telefonunuzdan kaldırabiliyorsanız, uygulamanın verilerini sildikten sonra kaldırıp tekrar yükleyip deneyin. Eğer yine reklamlar çıkmaya devam ederse buradan bize bildirin, diğer çözümlere bakalım.

   
    Can  
  28.09.2014-17:32
  C

  Menüden kaldırılamıyor.Uygulama yöneticisinden chrome’a giriyorum.Durmaya zorla, Güncellemeleri kaldır ve Devre dışı ve de Bildirimleri göster diye butonlar var.Kaldır diye bir seçenek yok.

   
    Can  
  28.09.2014-18:14
  C

  Uygulama verilerini sildim.Devre dışı bıraktım.Menüden de kalktı sonra google play storedan tekrar indirdim.Açtım aynı sonuç google ‘dan search yapıyorsunuz.Tıklıyorsunuz aynı siteleri tekrar açıyor

   
    andropedi  
  28.09.2014-20:45

  Sorun bu şekilde giderilemediyse reklam siteleri adsl modeminizden dolayı açılabiliyor. Şu an bağlantı yaptığınız modeminiz dışında, 3G’den veya başka wi-fi alanları üzerinden internete girdiğinizde yine bu reklamlarla kaşılaşıyor musunuz? Yoksa sadece örneğin evinizdeki modem üzerinden internete girerken mi karşılaşıyorsunuz. Bazı modemlerde bulunan güvenlik açığından dolayı kullanıcılar bu sorunla karşılaşabiliyor. Eğer örnek verdiğimiz durum geçerliyse, yani sadece tek bir modem üzerinden internete girerken bu reklamlarla karşılaşıyorsanız modeminizdeki açığı kapatmaya çalışalım. Eğer sorun bundan kaynaklanmıyorsa soru-cevap şeklinde çözüm aramaya devam edeceğiz.

   
    Ahmet  
  29.09.2014-13:20
  A

  Bende de “Can” in belirttigi sorunun harfiyen aynisi var. Simdi denedim, hem 3G hem de Wi-Fi da ayni sorun oluyor. Chrome disindaki tarayicilari da yukledim, sonuc ayni maalesef. Cozum bulamazsam, bilgilerimi laptopa aktarip tabletin fabrika ayarlarina donmeyi deneyecegim bu gidisle.

   
    andropedi  
  29.09.2014-13:37

  Eğer hem Wi-Fi hem 3G üzerinden reklam açılmaya devam ediyorsa çok yüksek ihtimalle telefonunuza yüklediğiniz bir oyun veya uygulama arka planda çalışarak bu reklamları size gösteriyor. Bu sıradan bir oyun veya uygulama olabilir. Uygulamanın reklamları göstermesi için açık olması da şart değil. İlk yöntem olarak telefonunuzda reklamların ne zaman gösterilmeye başladığını hatırlamaya çalışın. O tarihlerde yüklediğiniz uygulama veya oyunlardan biri buna sebep oluyor yüksek ihtimalle. Şüphelendiğiniz ve kaldırabildiğiniz uygulama veya oyunları tek tek kaldırarak reklamların çıkmaya devam edip etmediğini kontrol edin.
  Hangi uygulama veya oyunun size reklamlar gösterdiğini söylemek zor. Bunu ancak deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. İnternet üzerinde telefonunuza reklam bulaştıran bazı uygulamalardan bahsedilmiş. Bunlar Counter Elite Force, Counter Strike Ground Force, CounterStrike Hit Enemy, Heart Live Wallpaper, Hit Counter Terrorist, Stripper Touch girl, Balloon GameDeal & Be Millionaire, Wild Man Pretty Women, Lingerie Puzzle, Sexy Girls Photo Game, Sexy Girls Puzzle, Sexy Women Puzzle. Bunlardan birisi telefonunuzda yüklüyse ilk olarak onu kaldırın. Sonra şüphelendiğiniz diğer uygulama ve oyunları reklamlardan kurtulana kadar kaldırmaya devam edin. Genelde çok popüler olmayan uygulamalardır.

   
    Ahmet  
  29.09.2014-13:46
  A

  Tesekkurler”andropedi”. Ben de silmistim zaten yuklenen uygulamalari, sorun devam ediyor maalesef.

   
    tuğçe  
  29.09.2014-16:13
  t

  ben samsung note2 kullanıyorum.internete girdiğim zaman aramaya yaptığımda önce sayfa açılıyor tam sayfa doluyor. sonra hemen itunes.apple.com/tr diye bir siteye veya cowboy2u.com.tr/newdownload/ diye devam eden bi siteye giriyor telefonumu sıfırladım virüs programlarında tarattım kesinlikle bişey bulunmuyor ve düzelmedi lütfen yardım edin..

   
    Ahmet  
  29.09.2014-16:38
  A

  Ben tabletimi yedekleyip fabrika ayarlarina geri dondurdum, yine ayni sorun oldu. Bu sefer sadece 3G ile yukledim ve sayfalar normal calisti. Sorun “andropedi” nin tahmin ettigi gibi Wi-Fi dan kaynaklaniyor. Simdi TTNET ile onu cozmeye calisacagim.

   
    andropedi  
  29.09.2014-16:49

  Sorun sadece wi-fi bağlantıda gerçekleşiyorsa kullandığınız modem üzerine yoğunlaşın. Genelde bazı modemlerdeki güvenlik açıklarından kaynaklı olarak bu reklamlar karşınıza çıkabiliyor. Modem üzerinde yapabileceğiniz bir takım şeyler var. Onları derleyip yazacağız.

   
    andropedi  
  29.09.2014-18:37

  Eğer reklam virüsü ile sadece wi-fi üzerinden karşılaşıyorsanız, yani reklam virüsü modem kaynaklı ise; ADSL modeminizin ayarlarına girerek “Firewall” seçeneği kapalıysa açık duruma getirin. Ayrıca DNS seçebildiğiniz bir sunucu ayar sayfası varsa DNS’i değiştirmeyi deneyin. Eğer modem ayarlarınıza şifresiz giriliyorsa modem giriş arayüzüne şifre koyun. Tüm bu işlemlerden sonra telefonunuzdan internete girerek tekrar reklamlar çıkmaya devam ediyor mu diye deneyin. Hala reklamlar çıkmaya devam ediyorsa adsl modeminizi komple resetledikten/fabrika ayarlarına döndürdükten sonra tekrar ayarlarını yapmanız gerekebilir ve güçlü bir şifre koymanız gerekir. Bu şekilde modem virüslerinden kurtulabilirsiniz.

   
    Ahmet  
  29.09.2014-22:32
  A

  Tesekkurler “andropedi”. Ben de zaten modem sirketimin teknik servisi ile temasa gectim. Onlar da uzaktan reset yaparlarsa sorunun cozulebilecegini soylediler. Ethernet baglantisi gerekiyormus bunun icin, kablom yoktu, aldim, yarin iletisime gececegim yeniden. Sizleri de bilgilendirecegim gelismeler hakkinda.

   
    andropedi  
  29.09.2014-22:33

  Teşekkür ederiz. Gelişmeleri bekliyoruz, iyi şanslar.

   
    Mustafa Coşkun  
  30.09.2014-00:22
  M

  Merhabalar Andropedi Valla google yyazdığımda türkçe olarak bir tek bu sayfayı buldum mobildede göremedim şimdi pcden girince yorumlarda olduğunu gördüm bende bundan yaklaşık 2-3 hafta önce başladı farklı bir şekilde “Gezintiye devam etmek için tıklayınız” bağlantısı işe google playden bir oyuna yönlendiriyordu sorunu çözemedim ayrıca bir kaç kişide daha olduğunu gördüm 2-3 gündür rahatım derken bugün akşam başladı 11mobilei.com diye bir siteye yönlendiriyor oda itunes sayfasına bağlanıyor bir kaç kalan uygulamayıda sildim chrome bütün güncellemelerini silip devre dışı bıraktım tekrar etkinleştirip güncelleştirdim yok olmuyor ne yazık ki önceki yine daha kolay arada sitelere bakabliyordum şimdi sadece uygulamaları kullanıyorum güncel sitelere bakamıyorum tarayıcılardan bir an önce çözümü bulabilmeniz ümitlerimizle.. Hayırlı Akşamlar..

   
    andropedi  
  30.09.2014-00:59

  Merhaba Mustafa Bey. Sizin probleminiz ile aynı problemi buraya yorum yazan birkaç arkadaş daha yaşıyor. Şu an için sorunun adsl modemden kaynaklandığını düşünüyoruz. Ahmet Bey kendi modemi ile ilgili gerekli ayarları yap(tır)arak reklamlardan kurtulup kurtulamadığını bize bildirecek. Böylece reklam probleminin modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayacağız. Duruma göre çözüm aramaya devam edeceğiz. Yorum yazan herkesin ilgisine teşekkürler. Lütfen gelişmeleri paylaşmaya devam edin, bu sayfayı ziyaret eden diğer android kullanıcıları da bu şekilde problemden kurtulabilir.

   
    Murat  
  30.09.2014-01:11
  M

  aynı sorun bende var beklemedeyim

   
    Murat  
  30.09.2014-01:13
  M

  2 farklı wi-fi ve 3g ile denedim sonuç aynı

   
    andropedi  
  30.09.2014-01:38

  Şu şekilde olabilir. Modem aracılığı ile telefonunuzdan ilk bağlandığınızda belki de telefonunuza reklam dosyaları/komutları yerleşebilir. Sonrasında farklı modemler veya 3G üzerinden bağlansanız da reklamları görmeye devam ediyor olabilirsiniz. Modemin veya telefonun kullandığı DNS adreslerinden kaynaklanıyor gibi. Yani internette dolaşan bir dosya, modemin DNS numaralarını değiştiriyor olabilir. Belki de sonrasında telefonun DNS ayarları da değişiyor modem aracılığı ile.
  Gerçekten ilginç bir problem. Tam bu sıralar bir çok kişide meydana geliyor. Telefonuna reset atanlar yine reklamlarla karşılaştıklarını yazmışlar. Demek oluyor ki reklam sorunu telefondan kaynaklanmıyor. Bir modem açığı bulunmuş olabilir. Veya Telekom’un sunucularından bile kaynaklanabilir. Yakında çözümü ve sebebi net bir şekilde belli olur. Bu sayfada mutlaka paylaşılacak.

   
    Murat  
  30.09.2014-01:59
  M

  Modem resetledim farklı dns denedim sonuç aynı modem yada dns değil

   
    Murat  
  30.09.2014-02:01
  M

  Tarayıcıda masaüstü görünümü seçerseniz sorun düzeliyor yani sadece mobil görünümde m.siteadi.com da açılıyor lanet sayfalar

   
    Murat  
  30.09.2014-02:27
  M

  Wps kingoffice, androturk radyo, indirilenler, gibi 3 5 uygulamayı kaldırıp tarayıcı sıfırlama ve temizliğinden sonra sorun çözüldü. Yani sorunun kaynağı bir uygulama tek tek denemediğim için hangisi olduğunu söyleyemiyorum en güzeli sonradan yüklenen tüm uygulamaları kaldırmak

   
    huseyin  
  30.09.2014-04:36
  h

  Arkadaslarla olan ayni sorun bendede var 3g den baglaninca sorun ortadan kalkiyor . sanirim bu sadece modemle alakali degil . hepimiz ttnet mi kullaniyoruz acaba . hepimizin modeminde ayni sikinti varsa hepimizde ortak bisey olmali. Hep beraber cozebiliriz sanirsam . Yeni tureyen bi virus bu sadece 3 gundur var bu .

   
    Yulya  
  30.09.2014-10:07
  Y

  Javayı kapatarak browserde, bu problemden kurtulabilirsiıniz.

   
    tuuba  
  30.09.2014-13:46
  t

  aynı sorun bende de var fabrika ayarlarına geri döndüm tüm uygulamaları sildim, ttneti de aradım fakat değişen bir şey olmadı :(


1 2 3 7

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 175383
Android ve Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen Sayfalar
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 203.7  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020