Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  333 Yorum

   
    Ahmet  
  29.09.2014-13:20
  A

  Bende de “Can” in belirttigi sorunun harfiyen aynisi var. Simdi denedim, hem 3G hem de Wi-Fi da ayni sorun oluyor. Chrome disindaki tarayicilari da yukledim, sonuc ayni maalesef. Cozum bulamazsam, bilgilerimi laptopa aktarip tabletin fabrika ayarlarina donmeyi deneyecegim bu gidisle.

   
    andropedi  
  29.09.2014-13:37
  andropedi

  Eğer hem Wi-Fi hem 3G üzerinden reklam açılmaya devam ediyorsa çok yüksek ihtimalle telefonunuza yüklediğiniz bir oyun veya uygulama arka planda çalışarak bu reklamları size gösteriyor. Bu sıradan bir oyun veya uygulama olabilir. Uygulamanın reklamları göstermesi için açık olması da şart değil. İlk yöntem olarak telefonunuzda reklamların ne zaman gösterilmeye başladığını hatırlamaya çalışın. O tarihlerde yüklediğiniz uygulama veya oyunlardan biri buna sebep oluyor yüksek ihtimalle. Şüphelendiğiniz ve kaldırabildiğiniz uygulama veya oyunları tek tek kaldırarak reklamların çıkmaya devam edip etmediğini kontrol edin.
  Hangi uygulama veya oyunun size reklamlar gösterdiğini söylemek zor. Bunu ancak deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. İnternet üzerinde telefonunuza reklam bulaştıran bazı uygulamalardan bahsedilmiş. Bunlar Counter Elite Force, Counter Strike Ground Force, CounterStrike Hit Enemy, Heart Live Wallpaper, Hit Counter Terrorist, Stripper Touch girl, Balloon GameDeal & Be Millionaire, Wild Man Pretty Women, Lingerie Puzzle, Sexy Girls Photo Game, Sexy Girls Puzzle, Sexy Women Puzzle. Bunlardan birisi telefonunuzda yüklüyse ilk olarak onu kaldırın. Sonra şüphelendiğiniz diğer uygulama ve oyunları reklamlardan kurtulana kadar kaldırmaya devam edin. Genelde çok popüler olmayan uygulamalardır.

   
    Ahmet  
  29.09.2014-13:46
  A

  Tesekkurler”andropedi”. Ben de silmistim zaten yuklenen uygulamalari, sorun devam ediyor maalesef.

   
    tuğçe  
  29.09.2014-16:13
  t

  ben samsung note2 kullanıyorum.internete girdiğim zaman aramaya yaptığımda önce sayfa açılıyor tam sayfa doluyor. sonra hemen itunes.apple.com/tr diye bir siteye veya cowboy2u.com.tr/newdownload/ diye devam eden bi siteye giriyor telefonumu sıfırladım virüs programlarında tarattım kesinlikle bişey bulunmuyor ve düzelmedi lütfen yardım edin..

   
    Ahmet  
  29.09.2014-16:38
  A

  Ben tabletimi yedekleyip fabrika ayarlarina geri dondurdum, yine ayni sorun oldu. Bu sefer sadece 3G ile yukledim ve sayfalar normal calisti. Sorun “andropedi” nin tahmin ettigi gibi Wi-Fi dan kaynaklaniyor. Simdi TTNET ile onu cozmeye calisacagim.

   
    andropedi  
  29.09.2014-16:49
  andropedi

  Sorun sadece wi-fi bağlantıda gerçekleşiyorsa kullandığınız modem üzerine yoğunlaşın. Genelde bazı modemlerdeki güvenlik açıklarından kaynaklı olarak bu reklamlar karşınıza çıkabiliyor. Modem üzerinde yapabileceğiniz bir takım şeyler var. Onları derleyip yazacağız.

   
    andropedi  
  29.09.2014-18:37
  andropedi

  Eğer reklam virüsü ile sadece wi-fi üzerinden karşılaşıyorsanız, yani reklam virüsü modem kaynaklı ise; ADSL modeminizin ayarlarına girerek “Firewall” seçeneği kapalıysa açık duruma getirin. Ayrıca DNS seçebildiğiniz bir sunucu ayar sayfası varsa DNS’i değiştirmeyi deneyin. Eğer modem ayarlarınıza şifresiz giriliyorsa modem giriş arayüzüne şifre koyun. Tüm bu işlemlerden sonra telefonunuzdan internete girerek tekrar reklamlar çıkmaya devam ediyor mu diye deneyin. Hala reklamlar çıkmaya devam ediyorsa adsl modeminizi komple resetledikten/fabrika ayarlarına döndürdükten sonra tekrar ayarlarını yapmanız gerekebilir ve güçlü bir şifre koymanız gerekir. Bu şekilde modem virüslerinden kurtulabilirsiniz.

   
    Ahmet  
  29.09.2014-22:32
  A

  Tesekkurler “andropedi”. Ben de zaten modem sirketimin teknik servisi ile temasa gectim. Onlar da uzaktan reset yaparlarsa sorunun cozulebilecegini soylediler. Ethernet baglantisi gerekiyormus bunun icin, kablom yoktu, aldim, yarin iletisime gececegim yeniden. Sizleri de bilgilendirecegim gelismeler hakkinda.

   
    andropedi  
  29.09.2014-22:33
  andropedi

  Teşekkür ederiz. Gelişmeleri bekliyoruz, iyi şanslar.

   
    Mustafa Coşkun  
  30.09.2014-00:22
  M

  Merhabalar Andropedi Valla google yyazdığımda türkçe olarak bir tek bu sayfayı buldum mobildede göremedim şimdi pcden girince yorumlarda olduğunu gördüm bende bundan yaklaşık 2-3 hafta önce başladı farklı bir şekilde “Gezintiye devam etmek için tıklayınız” bağlantısı işe google playden bir oyuna yönlendiriyordu sorunu çözemedim ayrıca bir kaç kişide daha olduğunu gördüm 2-3 gündür rahatım derken bugün akşam başladı 11mobilei.com diye bir siteye yönlendiriyor oda itunes sayfasına bağlanıyor bir kaç kalan uygulamayıda sildim chrome bütün güncellemelerini silip devre dışı bıraktım tekrar etkinleştirip güncelleştirdim yok olmuyor ne yazık ki önceki yine daha kolay arada sitelere bakabliyordum şimdi sadece uygulamaları kullanıyorum güncel sitelere bakamıyorum tarayıcılardan bir an önce çözümü bulabilmeniz ümitlerimizle.. Hayırlı Akşamlar..

   
    andropedi  
  30.09.2014-00:59
  andropedi

  Merhaba Mustafa Bey. Sizin probleminiz ile aynı problemi buraya yorum yazan birkaç arkadaş daha yaşıyor. Şu an için sorunun adsl modemden kaynaklandığını düşünüyoruz. Ahmet Bey kendi modemi ile ilgili gerekli ayarları yap(tır)arak reklamlardan kurtulup kurtulamadığını bize bildirecek. Böylece reklam probleminin modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayacağız. Duruma göre çözüm aramaya devam edeceğiz. Yorum yazan herkesin ilgisine teşekkürler. Lütfen gelişmeleri paylaşmaya devam edin, bu sayfayı ziyaret eden diğer android kullanıcıları da bu şekilde problemden kurtulabilir.

   
    Murat  
  30.09.2014-01:11
  M

  aynı sorun bende var beklemedeyim

   
    Murat  
  30.09.2014-01:13
  M

  2 farklı wi-fi ve 3g ile denedim sonuç aynı

   
    andropedi  
  30.09.2014-01:38
  andropedi

  Şu şekilde olabilir. Modem aracılığı ile telefonunuzdan ilk bağlandığınızda belki de telefonunuza reklam dosyaları/komutları yerleşebilir. Sonrasında farklı modemler veya 3G üzerinden bağlansanız da reklamları görmeye devam ediyor olabilirsiniz. Modemin veya telefonun kullandığı DNS adreslerinden kaynaklanıyor gibi. Yani internette dolaşan bir dosya, modemin DNS numaralarını değiştiriyor olabilir. Belki de sonrasında telefonun DNS ayarları da değişiyor modem aracılığı ile.
  Gerçekten ilginç bir problem. Tam bu sıralar bir çok kişide meydana geliyor. Telefonuna reset atanlar yine reklamlarla karşılaştıklarını yazmışlar. Demek oluyor ki reklam sorunu telefondan kaynaklanmıyor. Bir modem açığı bulunmuş olabilir. Veya Telekom’un sunucularından bile kaynaklanabilir. Yakında çözümü ve sebebi net bir şekilde belli olur. Bu sayfada mutlaka paylaşılacak.

   
    Murat  
  30.09.2014-01:59
  M

  Modem resetledim farklı dns denedim sonuç aynı modem yada dns değil

   
    Murat  
  30.09.2014-02:01
  M

  Tarayıcıda masaüstü görünümü seçerseniz sorun düzeliyor yani sadece mobil görünümde m.siteadi.com da açılıyor lanet sayfalar

   
    Murat  
  30.09.2014-02:27
  M

  Wps kingoffice, androturk radyo, indirilenler, gibi 3 5 uygulamayı kaldırıp tarayıcı sıfırlama ve temizliğinden sonra sorun çözüldü. Yani sorunun kaynağı bir uygulama tek tek denemediğim için hangisi olduğunu söyleyemiyorum en güzeli sonradan yüklenen tüm uygulamaları kaldırmak

   
    huseyin  
  30.09.2014-04:36
  h

  Arkadaslarla olan ayni sorun bendede var 3g den baglaninca sorun ortadan kalkiyor . sanirim bu sadece modemle alakali degil . hepimiz ttnet mi kullaniyoruz acaba . hepimizin modeminde ayni sikinti varsa hepimizde ortak bisey olmali. Hep beraber cozebiliriz sanirsam . Yeni tureyen bi virus bu sadece 3 gundur var bu .

   
    Yulya  
  30.09.2014-10:07
  Y

  Javayı kapatarak browserde, bu problemden kurtulabilirsiıniz.

   
    tuuba  
  30.09.2014-13:46
  t

  aynı sorun bende de var fabrika ayarlarına geri döndüm tüm uygulamaları sildim, ttneti de aradım fakat değişen bir şey olmadı :(

   
    Ahmet  
  30.09.2014-15:17
  A

  Modemi şirket yardımıyla resetledim ve şimdilik sorun çözülmüş görünüyor :)

   
    ysmn  
  02.10.2014-00:16
  y

  bende de aynı problem vardı bir haftadır arkadaşlar(11mobilei.com diye bir siteye yönlendiriyor oda itunes sayfasına bağlanıyor) modemimiz uzun zamandır sıkıntı yaşatıyordu bugün yeni modem aldık sorunlarımız bitti

   
    andropedi  
  02.10.2014-10:29
  andropedi

  Sorunun büyük ihtimal modemden kaynaklandığı gözüküyor. Yasemin hanım, sorun yaşadığınız eski modemin markası neydi? Modem markalarını da yazarsak, hangi marka modemlerde sorun yaşandığını tespit etmiş oluruz. Geri dönüşleriniz için teşekkürler.

   
    cagan  
  05.10.2014-16:05
  c

  bilgi için teşekkürler ben reklamların hangi uygulamadan geldiğini gösteren bir uygulama arıyordum siz bişeyler önerebilirmisiniz

   
    andropedi  
  05.10.2014-17:06
  andropedi

  Reklamların hangi uygulamadan geldiğini görmek için Notification History uygulamasını kullanabilirsiniz:
  http://www.andropedi.com/notification-history-bildirim-gecmisini-goruntuleyin/

   
    burak örten  
  06.10.2014-23:20
  b

  11mobilei sorunu Chrome uygulamasında ayarlardan Java Script’i devredışı bıraktığınızda düzeliyor.

   
    hulya  
  17.10.2014-08:40
  h

  Merhabalar,
  Bilgiler için teşekkürler. Benim telefonum (galaxy s3) en son bataryası bittiği için kapandı ve tekrar açtığımda güvenli mod’da açılıyor. Tekrar tekrar kapadım açtım ama kesinlikle normal açılmıyor. Virüs bulaşmış olabilir mi? Google app’ten pek çok uygulama indirdim, telefonumun internetini oldukça aktif kullanmaktayım. Eğer virus bulaşmışsa hangi programı tavsiye edersiniz? Çok teşekkürler.

   
    andropedi  
  17.10.2014-14:46
  andropedi

  Merhaba. Telefonunuzu kapattıktan sonra pilini çıkararak en az 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra pilini takarak telefonu normal şekilde açın. Bu yöntemi iki kere tekrarlayın. Hala güvenli modda açılmaya devam ediyorsa buraya tekrar yazın. Diğer yöntemleri deneyelim.

   
    Ufuk  
  20.10.2014-20:17
  U

  Merhaba telefonumda bir oyun oynuyordum ve virüs deteced yazısı çıktı oyunun altında bende tıkladım beni bi sayfaya attı sayfa açılmadı googledende arattım sayfayı açılmadı reklam olduğunu sonradan fark ettim sizce o açılan sayfadan virüs bulaşmışmıdır

   
    andropedi  
  20.10.2014-21:30
  andropedi

  Sadece sayfa açılmasıyla telefonunuza virüs bulaşma ihtimali yok. Ancak açılan sayfadan herhang bir dosya indiyse ve siz o dosyayı açtıysanız bu şekilde virüs bulaşabilir. Herhangi bir dosya indirmediyse ve açmadıysanız güvendesiniz. Bu tarz aldatıcı reklamlara daha çok dikkat edilmesi gerekiyor.


1 2 3 4 12


siz de Yorum Yazın

E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 171056
Android ve Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen Sayfalar
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 228.4  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019 

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019