Android Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyorsa Bunları Deneyin

Android Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyorsa Bunları Deneyin


Özellikle yeni nesil telefonlarda bulunan Android parmak izi okuyucu çalışmıyorsa yazdığımız çözümleri deneyerek sorunu çözebilirsiniz.

Daha çok yeni çıkan Android ve iPhone telefonlarda bulunan parmak izi okuyucu ile telefonunuzun ekran kilidini açabiliyor veya bazı uygulamalara girerken şifre yazmak yerine sadece parmağınızı okutup giriş yapabiliyorsunuz. Bu çok hızlı ve pratik bir özellik. Fakat bazı telefonlarda bu parmak izi sensörü her zaman çalışmıyor veya tamamen devre dışı kalabiliyor. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız ve Android parmak izi okuyucu çalışmıyorsa aşağıdaki adımları tek tek kontrol edin. Telefonunuz iPhone olsa bile aşağıda Android telefonlar için yazdığımız adımların çoğunu yine de iPhone parmak izi okuyucu sorunu için de deneyebilirsiniz.

1 İlk olarak kontrol etmeniz gereken, eğer telefonunuzda ekran koruyucu kullanıyorsanız veya yeni bir kırılmaz ekran koruyucu taktırdıysanız bu ekran koruyucu jelatin parmak izi sensörünü kapatıyor olabilir. Eğer koruyucu parmak izini okuttuğunuz bölümü kapatıyorsa telefon parmak izinizi tarayamaz ve sorunu bu sebepten yaşıyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir sorun yoksa diğer adımları kontrol etmeye devam edin.

2 Parmak izi okuma sorunlarında bir diğer sık yaşanan sorun ise parmak izi okuma kısmının veya parmağınızın kirli olmasıdır. Ter, yağ veya diğer toz ve kir durumlarında hem sensör, hem de parmak iziniz doğru okunamaz ve eşleştirme yapılamayacağından parmak izi okunamaz. Bu durumu kontrol etmek için yumuşak bir bez, gözlük bezi veya peçete ile parmak izi sensörünün olduğu kısmı ıslatmadan hafifçe bastırarak silin. Aynı şekilde elinizi de yıkayıp kuruladıktan sonra tekrar parmak izinizi okutmayı deneyin.

3 Yukarıdaki iki durumla da bağlantılı olarak eğer parmak izinizi parmağınız temiz değilken, parmak sensörü kirliyken veya ekran koruyucu varken tanıttıysanız parmak iziniz bu şekilde kaydedilmiştir. Sonrasında ise telefon ve eliniz temiz olduğunda tam hafızaya alınamayan parmak iziniz artık eşleşmiyor olabilir. Böyle bir sorundan kurtulmak için ikinci adımda yazdıklarımızı tekrarladıktan sonra telefonu normal güç tuşu ile ve şifre ile açarak ayarlar’dan güvenlik bölümüne gelip parmak izinizi temiz sensör ve parmak ile tekrar tanıtmanız sorunu çözebilir.

4 Parmak izi okunamama sorununda bir diğer sebep ise telefonunuzun ahize tarafında bulunan yakınlık sensörü ile alakalı olabilir. Bazı telefonlarda yakınlık sensörü devreye girdiğinde parmak izi devre dışı kalıyor. Yani eğer yakınlık sensörü ekran koruyucu ile kapatıldıysa veya parmağınızı okuturken yakınlık sensörünü de kapatıyorsanız parmak iziniz okunmuyor olabilir. Parmak izinizi okuturken yakınlık sensörünün kapanmadığından emin olun.

5 Garip bir şekilde bazı telefonlarda ise Bluetooth açıkken böyle bir sorun yaşanabiliyor. Böyle bir ihtimali test etmek için eğer Bluetooth bağlantınız açıksa Bluetooth’u kapatıp tekrar parmağınızı okutmayı deneyin.

6 Eğer telefonunuzda arka planda çalışan uygulamaları kapatan “Task Killer” olarak tarif edilen uygulamaları veya güç tasarrufu modlarını en yoğun şekilde kullanıyorsanız bu tür uygulamalar telefonunuzdaki parmak izi okuma programının ekran kapalıyken arka planda çalışmasına engel oluyor olabilir. Bu arka plan uygulamalarını durduran uygulamaları kaldırmayı deneyin. Veya güç tasarrufu modunu kapatarak deneyin. Eğer sorun çözülürse sadece parmak izi uygulamasını bu kapatıcı uygulamalardan muaf tutmak için gerekli ayarları yapın, ya da böyle bir ayar yoksa o uygulamaları kullanmayın. (Bu yazıdan sonra vaktiniz varsa “Task Killer Uygulamalarını Kullanmanıza Gerek Yok” başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.)

7 Eğer “Launcher” olarak adlandırılan arayüz uygulaması kullanıyorsanız (örn: Nova Launcher gibi), bu tür arayüz başlatıcı uygulamalar da parmak izi okuyucusunu devre dışı bırakabilir veya sağlıklı çalışmasına engel olabilir. Eğer telefonun kendi arayüzü dışında farklı bir arayüz yüklediyseniz ve kullanıyorsanız bu arayüz uygulamasını kaldırın ve telefonun kendi arayüzünü kullanarak parmak izi sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

8 Son olarak bazı telefonlarda ilk satın alındığında ya da ilerleyen zamanlarda bu parmak izi okuyucu bozuk olabiliyor veya sonradan bozulabiliyor. Eğer telefonunuz garanti kapsamındaysa ve yukarıdaki adımların hepsini kontrol ettiyseniz telefonunuzu vakit kaybetmeden yetkili servise göndererek kontrol edilmesini talep edebilirsiniz.

Yukarıdaki adımlara ek olarak bu sayfaya farklı çözüm methodlarını eklemeye devam edeceğiz. İlerleyen zamanlarda ara ara sayfayı kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun yukarıdaki adımlardan biri ile veya kendi bildiğiniz bir yöntem ile çözüldüyse lütfen aşağıdaki yorum bölümünde bunu da yazın. Diğer ziyaretçilere yol göstermiş olursunuz.


Sponsorlu  1 Yorum

     
      Anonim  
    21.05.2022-00:21

    Parmak izini yeniden kaydettim başarılı olduYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


İpucuHaber 1 yorum 37518
Teknoloji HaberleriAndroid İpuçları ve Yararlı Bilgiler
,
Yazar: andropedi  Puan: 20.1  Y: 24/03/2019  Güncelleme: 24/03/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023