Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu  333 Yorum

   
    andropedi  
  14.02.2015-00:50

  Biraz yukarıda yazdığımız yorum sizin için de geçerli: “İnternette dolaşırken karşınıza çıkan “cihazınıza/telefonunuza virüs bulaşmış” gibi yazılar aldatıcı reklamlardır. Telefonunuza herhangi bir virüs bulaşması ve bunun internette gezerken tespit edilmesi mümkün değildir. Bu tarz reklamlara tıklamayın, tıklarsanız da karşınıza çıkan uygulamaları indirmeyin ve söylenenleri yapmayın. Tamamen aldatıcı reklamlardır, telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.”

   
    buse  
  14.02.2015-00:23
  b

  telefonum samsung galaxy mini 2 googlede dolaşırken ekrana virüs ile ilgili not geldi napmalıyım?

   
    andropedi  
  18.02.2015-12:23

  Merhaba, telefonunuza herhangi bir virüs bulaşması söz konusu değildir. Bu aldatıcı reklamı hemen kapattığınız için hiçbir işlem meydana gelmemiştir ve telefonunuzu rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz. Bizi ziyaret ettiğiniz için biz teşekkür ederiz.

   
    memoli  
  18.02.2015-12:12
  m

  Merhaba . İnternette gezinirken karşıma şöyle bir uyarı geldi : telefonunuza virüs bulaşmıştı temizlemek için gerekli talimatları izleyin dedi . uyarıyı kapattım hiçbir talimat gelmedi . Bu arada telefonum General Mobile Discovery . Telefonuma virüs bulaşmışmı . Cevap verirseniz sevinirim . Bu güzel yazı için teşekkürler

   
    memoli  
  19.02.2015-22:53
  m

  Birşey daha soracağım . Telefonum arada kendi kendine oraya buraya basıyor sebebi nedir

   
    andropedi  
  20.02.2015-00:00

  Yağmur altında ekrana ufak bir damla geldiği zaman bu olabiliyor. Veya telefonun kulaklığı takılıyken de bu olabiliyor. Tamamen durup dururken bu sorun meydana geliyorsa telefonun dokunmatik algılayıcı panelinde sorun olabilir. Çok sık oluyorsa ilk başta tamamen resetleyerek/fabrika ayarlarına döndürerek deneyebilirsiniz. Sorun devam ettiği takdirde garanti kapsamındaysa belki servise gönderebilirsiniz.

   
    memoli  
  20.02.2015-11:55
  m

  Bu durum bazen oluyor

   
    andropedi  
  20.02.2015-18:55

  Kablosuz bağlantıyı değil telefonun 3g bağlantısını açıyorsunuz. Bu bağlantıyı açtığınız anda internete girmeseniz bile arka planda güncelleme yapan uygulamalar oluyor. Mesela Facebook arka planda hesabınıza ulaşıp yeni haberleri size göndermek için kontrol yapıyor. Yani bu durumda internete girmeseniz bile telefonunuz 3g bağlantısını açtığınız anda aslında arka planda internetinizi kullanıyor ve bu normal bir durum. Ayrıca bağlantının üzerinde çıkan H harfi de telefonunuzun 3g üzerinden internete bağlandığını gösterir. Bu H işareti de normal bir durum. Yani kısacası anlattığınıza göre telefonunuzda herhangi bir sorun yok. Standart olarak 3G bağlantınızı açınca telefonunuz arka planda internete ulaşıyor, bu yüzden internet kullanımı sonucunda kontörünüz gidiyor. H harfi de standart olarak bağlantı tipini gösteriyor.
  Eğer akıllı telefon kullanıyorsanız ve internete giriyorsanız zaten aylık mobil internet paketi almanızı öneririz. Akıllı telefonda paketsiz internet kullanımı çok kısa sürede TL’lerinizi bitirecektir ve bu normal bir durumdur.

   
    tecnoloji  
  20.02.2015-18:02
  t

  Merhaba . Benim telefonumda bugün başlayan bir sorun oldu. Kablosuzu açtığım zaman (daha internete girmeden) kapatınca beni internet kullanmış sayıp köntürümü yiyor bu arada hat işaretinin üstünde h harfi ortaya çıktı bunla bir alakası varmı

   
    tecnoloji  
  20.02.2015-18:12
  t

  Yani bide internete girmiyorum kablosuzu açıyorum anında kapatıyorum kontör gidiyor
  . Nolur cevap ver . Verrsen Allah senden razı olsun

   
    tecnoloji  
  20.02.2015-20:05
  t

  Ama bugüne kadar hiç birşey yoktu . Yinede teşekkür ederim

   
    ali ak  
  27.02.2015-14:51
  a

  Aslında windovs ortamlı cihazları çok aşırı sayıda oldugundan virüs programı satıcıları satışlarının sürekliligi açısından tanınmayan yeni virüs yazıılımlarını düzenleyip onları internete serpiştirirler. Tabiî ki exe nin içinde kodlanmaları nedeniyle kurulumuyla gelen reklamlar kodlayıcılarına tık lanması sonucu para kazandırıyor.Bu nedenlede pc için indiripte kurdugum 3 programdan enaz 2 si reklam atıyor.Virüs programlarıda silemiyor.
  Artık bu yöntem kodlayıcısına para kazandırdıgından,İşletim sisteminin gözükmeyen dosyalarının içine kurulum yapıyor. Örnegin bu dosyaları varsayalım silebilseniz dahi işletimin dll lerinide muhtemelen silebileceginizden işletimi kullanırken aksama ve takılmalar olur.

  Androit satışlarını şimdilik aksatmamak için bu satışlar belli ve üretici için doyurucu bir sayıya ulaştıgında yane kısa süre sonra androit sistemide demode olacaktır (tıpkı wince gibi) sonra, tıpkı pc lerde uygulanan virüs bombardımanı net üzerinden androitlerede uygulanacaktır.
  İnternetede giren wince li nevigasyonum ,androit çıktıgında virüsten hayli sorun çıkartmıştı.Yane,çaktırmadan artık wince yi çöpe atıp ,mecburen androite geçmek zorundasınki biz kazanabilelim ikazını veriliyordu.
  Şimdi o cihazımı internete girmeden vede kafam rahat olarak kullanıyorum.

  BİLGİ PAYLAŞIMI AMACIYLA YAZDIM

   
    mesut  
  05.03.2015-14:05
  m

  guzel ve gerekli bir yazi

   
    andropedi  
  06.03.2015-16:04

  Eğer müzik ve fotoğraf dosyalarının kendisine virüs bulaştıysa evet Bluetooth ile gönderdiğinizde karşı tarafa da virüs geçer. Fakat dosyalara değil de müzik ve fotoğrafların olduğu klasörün içerisine ayrı bir dosya şeklinde virüs bulaştıysa karşı tarafa büyük ihtimal virüs bulaşmaz. Fakat virüsün yapısı bilinmediği için kesinlik söz konusu değildir.

   
    mehmet  
  06.03.2015-15:57
  m

  benim hafıza kartımın içindeki müzik ve fotoğraflara virüs bulaştı ben bluetoothla müzik ve fotoğraflarımı atarsam virüs geçermi lütfen sorumu cevaplayın.

   
    hasan  
  07.03.2015-17:57
  h

  merhaba ,

  yıllardır iphone kullandım şuanda 5s var fakat bunun şarj sorunundan sıkıldım artık sony xperia z3 almaya karar verdim. Bildiğiniz üzeri android ve ben hiç android kullandım.
  Kafama takılan 2 sorudan 1 tanesi bu virüs sıkıntısıydı , sizin sayenizde biraz olsa içim ferahladı. Şimdi anladığım kadarıyla googleda bi şey araştırınca tıkladığım sitelerden virüs bulaşmıyor eğer bi sakat bi şey indirmezsem ya da sahte linklere tıklamazsam ve sadece virüs ( reklam daha doğrusu ) bu google play uygulamalarından. yanlış anlamadım değil mi ? şimdi ben bilinçli bi şekilde internette gezinirsem ve google playde tanınmış ünlü uygulamalardan başka bir şey indirmezsem virüs sorunum olmaz değil mi ?

  aklıma takılan son soru ise bildiğiniz üzere androidlerde lisanslı müzik indirme yani para vererek müzik indirme yeri yok. iphone u o yüzden çok seviyordum itunesdan düşük ücret karşılığında müzik indirebiliyorduk. fakat ben şimdi nasıl yapıcam hangi uygulama güvenli ve ses kalitesi iyi bilemiyorum siz tavsiye eder misiniz ? mp3truck.net i tavsiye ettiiler oradan bilgisayara indir telefona öyle yükle ya da direkt telefondan siteye gir öyle indir diye ama şimdi virüs girer mi korkuyorum napmam lazım

   
    andropedi  
  07.03.2015-20:57

  Merhaba, Birinci sorunuz için yanıt vermek gerekirse doğru anlamışsınız. Yukarıda yazdığımız şekilde bilinçli olarak internette gezindiğinizde virüs konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. İçiniz rahat olsun.
  İkinci sorunuza gelirsek. Aylık 10 tl karşılığında Spotfify üyeliği öneririz. Android telefonlarda bu ücret karşılığında ses kalitesi ve dilediğiniz mp3’ü ücretsiz olarak anında dinleme veya telefonunuza indirerek daha sonra çevrimdışıyken dinleme konusunda oldukça başarılı. Üstelik bilgisayara yükleyebileceğiniz programı da mevcut ve indirdiğiniz müzikleri dilediğiniz bilgisayardan hesabınıza giriş yaparak ücretsiz olarak dinleyebilirsiniz. Spotify müzik konusunda isteklerinize tam anlamıyla karşılık verebilecek bir sistemdir ve oldukça ucuzdur. Spotify’ı da internetten daha detaylı araştırdığınızda içiniz rahat ederek kullanabileceğiniz bir sistemdir.

   
    andropedi  
  08.03.2015-14:04

  Merhaba. 2048 oyununu yükleyip kaldırmayı denediniz mi? Basit bir yöntem ama en azından işe yarar mı denemek lazım.

   
    M.KARACA  
  08.03.2015-13:13
  M

  Merhaba andropedi
  Telefonda son üç dört gündür kendiliğinden tuş kilidini açtığımda(yani telefonu uyandırdığımda) direkt google playde 2048 diye bir oyunun sayfasını açıyor ne yaptımsa kurtulamadım antivirüslerde bir işe yaramadı lütfen yardımcı olurmusun. Teşekkür ederim.

   
    M.KARACA  
  08.03.2015-16:44
  M

  oyunu yükleyip sonra da uygulamalardan kaldırdım bakalım işe yarayacak mı? sonucundan bilgi vereceğim.

   
    M.KARACA  
  08.03.2015-18:43
  M

  maalesef oyunu yükleyip silmekte bir işe yaramadı ne yapacağım bilmiyorum artık :(

   
    andropedi  
  08.03.2015-21:26

  İlk defa böyle bir problemle karşılaşıyoruz. Sorunu isterseniz internette biraz daha araştırın. Çözümünü bulamazsanız tek çözüm telefona format atmak gibi gözüküyor.

   
    Hilal  
  18.03.2015-10:34
  H

  Merhabalar son 1 2 haftadır android telefonumdan chromede gezinirken otomatik farklı sitelere yönlendiriyor ve bu siteler bazen absürtte olabiliyor. Telefonu sıfırladım olmadı,virüs programı yükledim virüste bulmadı. Lütfen yardım edin napmam gerekiyor? Cidden canımı sıkmaya başladı bu durum.

   
    Nuri Bayram  
  28.03.2015-08:42
  N

  M.Karaca nin sorununu bende yasiyorum. Tus kilidi acildiginda 2048 adli oyunun google playdeki sayfasina yonlendiriliyorum. Formatta atmama rağmen cozum olmadi. Yardimci olursaniz sevinirim

   
    yusuf  
  01.04.2015-19:07
  y

  Merhebe andropedi benimttelefonun rootlu ve King Root uygulaması yüklü ve telefona telefon kapalı iken bile reklam geliyor internet yokken de sadece beyaz bir çubuk oluyor kapıyorum geçiyor bir süre sonra yyinegeliyor lütfen yardım edin

   
    andropedi  
  02.04.2015-00:41

  Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmenizi öneririz. Sorun devam ederse tahmini olarak reklamlara custom rom içerisinde yer alan bir kodalama sebep oluyordur. Farklı bir rom denemeniz gerekir.

   
    mert  
  18.04.2015-11:45
  m

  Galaxy S3 mini kullanıyorum google play store den telefonun ekranına game yazısı ve luck try diye bir uygulama geliyor tıkladığım zaman uygulamaya beni google play store ye yönlendiriyor sinir bozucu ben siliyorum o yine geliyor 3 defa telefona format attım yine kurtulamadım hangi siteye girersem gireyim o uygulamanın reklamı çıkıyor önüme. . .

   
    büşra  
  24.04.2015-16:04
  b

  Merhaba bir kaç gün önce note 3 aldım, dün kardeşimin hafıza kartını telefonuma taktım kısa süreliğine, bugün bilgisayarımdan bluetooth la müzik attım telefonuma ama müzikler sadece dosyalarımda indirilenler kısmında görünüyor, müzik kısmında gözükmüyolar, arkadaşıma sordum virüs bulaşmış dedi, hafıza kartından olduğunu düşünüyorum. Ne yapmam lazım?

   
    andropedi  
  24.04.2015-16:12

  Telefonunuza attığınız müziklerin Müzik Çalar uygulamasında gözükmesi belli bir süre alabilir. Çünkü Müzik uygulaması belli aralıklarla telefonunuzu tarar ve bulduğu müzik dosyalarını kendi listesine ekler. Telefonunuzu kapatıp açarak Müzik uygulamasını açın ve varsa uygulama içerisinde “liste güncelleme”, “medya listesini güncelleme” gibi işlemler arayın. Bulursanız bu şekilde telefonunuzdaki müzikleri tekrar taraması için uygulamayı yönlendirebilirsiniz. Eğer bu şekilde manuel işlem için bir buton vs. bulunmuyorsa bir süre bekleyin. Telefonunuza yeni eklediğiniz müzikler bir süre sonra listeye eklenecektir. Eğer bir süre sonra tekrar müzikleri listenizde göremezseniz indirilenler klasöründeki müzikleri yeni açacağınız bir klasöre taşıyın ve aynı işlemleri tekrar yapın.
  Bu durumun herhangi bir virüsle alakası yoktur. Telefonunuza takıp çıkardığınız sd karttan direkt olarak bir virüs bulaşması söz konusu değildir. Sadece Müzik uygulamanız telefonunuza yeni attığınız müzikleri henüz taramamış ve görmemiş gibi gözüküyor.

   
    büşra  
  24.04.2015-16:21
  b

  Çok teşekkürler cevapladığınız için, şimdi deneyeceğim.

   
    Tuğçe  
  24.04.2015-17:01
  T

  telefonum samsung galaxy s4 internete girerken bir yazı çıkıyor telefonunuz virüs kapmış power clean indirin yazıyor bir cok kez karşıma çıktı bu ne yapmalıyım?

   
    büşra  
  24.04.2015-17:27
  b

  Merhaba, söylediklerinizi denedim fakat, telefonu aldığım ilk zamanlarda bluetoothla sorunsuz yolladığım bir müzik vardı, müzik çalarda görünüyordu, onuda diğer görünmeyenlerle taşıdım farklı bir dosyaya şuan oda gözükmüyor. Yine daha önceden sorunsuz yolladığım resimler galeride görünüyordu fakat şimdi bir resim attım bluetoothla ve o gözükmedi. Sizce bir sorun var mı telefonda?

   
    andropedi  
  24.04.2015-18:29

  @Tuğçe; Yukarıda yazdığımız daha eski yorum sizin için de geçerli: “İnternette dolaşırken karşınıza çıkan “cihazınıza/telefonunuza virüs bulaşmış” gibi yazılar aldatıcı reklamlardır. Telefonunuza herhangi bir virüs bulaşması ve bunun internette gezerken tespit edilmesi mümkün değildir. Bu tarz reklamlara tıklamayın, tıklarsanız da karşınıza çıkan uygulamaları indirmeyin ve söylenenleri yapmayın. Tamamen aldatıcı reklamlardır, telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.”

  —-

  @büşra; Telefonu tamamen kapatarak sd kartınızı çıkarın. 2-3 dakika bekledikten sonra sd kartı yavaşça takın ve tam oturduğundan emin olun. Telefonunuzu tekrar açın ve telefon açıldıktan sonra en az 5-10 dakika kadar hiçbir işlem yapmayın.(Telefonunuzun sd kartı tamamen okuyabilmesi ve dizinleyebilmesi için). Sonrasında tekrar Galeri ve Müzik uygulamalarına göz atın ve yeni resim ve müziklerin gelip gelmediğini kontrol edin. Bu durumun herhangi bir virüsle falan alakası yok. Sadece telefonunuz yeni gelen resim ve müzik dosyalarını normalde hemen müzik ve galeri uygulamalarına eklemesi gerekirken bir tıkanıklık veya gecikme meydana geliyor. Daha önceden müzik listesinde gözüken fakat başka klasöre taşıdıktan sonra artık gözükmeyen müzik dosyasını da tekrar eski yerine koyduktan sonra müzik uygulamasında tekrar gözüküp gözükmediğini de kontrol edin. Yapacağınız şeyler burada yazdığımız gibi biraz deneme yanılma yöntemiyle telefonun yeni resim ve müzik dosyalarını tarayarak uygulamalara eklemesi. Eğer sorun hakkında daha kesin bir çözüm bulursak yine buraya yazacağız.

   
    dygm  
  26.04.2015-12:39
  d

  merhaba, tlefonum samsung E5 , her internete girdiğimde virüs zanettğim reklamlar çıkıyor. androidiniz eski sürüm ya da pil ömrünüzü uzatın fln diye apus louncher diye uygulama öneriyor . internette dolaştırmıyor beni diye bi kez indirdim :) anasayfa değişti fln.. virüs zannedip virüs koruma programı indirdim, içime sinmedi ardından da tlf fabrika ayarlarına döndürdüm. şimdi hala her internete girdiğimde aynı reklamlar çıkıyor ancak o kadar çok karşıma çıkıyor ki internette gezemiyorum. istisnasız reklam çıkıyor ve geri tuşuna bassam da farklı reklamlar çıkıyor. ne yapmalıyım ??

   
    andropedi  
  26.04.2015-13:28

  merhaba, karşılaştığınız apus uyarı reklamları sıradan google reklamlarıdır. uygulamanın yazdığı hiçbir şeyin gerçeklik payı bulunmuyor. Yani telefonunuza reklamda yazdığı gibi virüs bulaşması, yavaşlaması, temizlenmesi gibi durumlar söz konusu değil.
  Eğer bu reklamlar internet sayfalarının içinde çıkıyorsa maalesef buna yapacak bir şey yok. O reklamları kaydırarak ve geçerek yok sayacaksınız. Fakat pop-up, açılır reklam şeklinde çıkıyorsa veya istisnasız gezdiğiniz her sayfada çıkıyorsa telefonunuzda reklam sistemi çalıştıran bir uygulama mevcut demektir. Aslında reklamların nerede ve nasıl çıktığını resimli olarak görmemiz durumda daha detaylı yardımcı olabiliriz. Ekran görüntülerini çekerek herhangi bir resim yükleme sitesine yükleyip linkleri burada paylaşırsanız daha detaylı yardımcı olabiliriz.
  Fakat anladığımız kadarıyla fabrika ayarlarına da döndüğünüz için bunlar tamamen internet sayfalarında veya kullandığınız bazı oyun/uygulamalarda çıkan doğal reklamlar ve telefonunuzda virüs gibi herhangi bir problem bulunmuyor.

   
    özlem  
  30.04.2015-19:57
  ö

  “dygm”nin sorununun aynısını yaşıyordum, buradaki yazılar ve açıklamalar çok yardımcı oldu, sonunda problemin modemdeki virüsten kaynaklandığını anladım, çünkü telefondan kendi internetimle böyle bir sorun oluşmuyordu. modemi resetledim, tekrar kurdum ve sorun kalmadı. belki başka arkadaşlara da yardımı olur.

   
    jstn  
  01.05.2015-11:46
  j

  Merhaba,telefonumda google sayfasında herhangi bir arama yaptığımda sayfa beni başka başka sayfalar açarak virüs programı indirmeye yönlendiriyorve sayfayı açmıyor.Bununla ilgili ne yapabilirim yardımcı olursa nız sevinirim.Teşekkürler,

   
    andropedi  
  01.05.2015-13:48

  İlk olarak telefonunuza başka bir internet tarayıcı yükleyin (Google Chrome, Opera, Tably, Puffin, Next Browser gibi tarayıcılardan biri olabilir). Aynı sorunun o tarayıcıda da meydana gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer yeni yüklediğiniz tarayıcıda aynı sorun meydana gelmiyorsa eski tarayıcınızın dosyalarına reklam yerleşmiş anlamına gelir. Bu durumda telefonunuzun ayarlar sayfasından uygulama yöneticisine gelin. Listeden eski tarayıcınızı bulun ve onun sayfasında verileri temizle, önbelleği temizle seçeneklerini seçin. Hatta kaldırabiliyorsanız uygulamayı kaldırıp tekrar kurun. Tamamen kaldıramıyorsanız da eğer mümkünse güncellemeleri kaldırın ve tekrar güncelleyin.

   
    ali  
  05.05.2015-18:47
  a

  mrhaba aynı sorunu bende yaşıyorum,google yada chrome dan bir sayfaya girmeye çalıştığımda ard arda başka sayfalar açılıyor.Wifiden yada mobil veriden farketmiyor.Ne yapmam gerekiyor çözemiyorum.

   
    Cnn  
  06.05.2015-01:35
  C

  Eğer virüs bulaştı uyarısına tamam deyip başka bir şey yapmayıp kapadıysak sorun olur mu. ( iPhone 6 kullanıyorum)

   
    andropedi  
  06.05.2015-02:13

  Ancak reklama tıklayarak açılan sayfadan uygulama vs. indirip kurmanız durumunda virüs veya reklam kodları telefonunuza yerleşebilir. “Virüs bulaştı” tarzında reklamlara tıklamadıysanız ve herhangi bir dosya indirip uygulama kurmadıysanız hiçbir problem yok.

   
    htc  
  06.05.2015-18:26
  h

  merhaba samsung galaxy s5 telefon aldım internete girerkn sorun yaşıyorum yukarıda yazmış olduğunuz her şeyi denedim telefonu fabrika ayarlarına tekrar çevirdim fakat sorun devam ediyor .SORUNUM: internete girmek istediğim sayfaya giriyor ama hemen ardından başka yerlere yönlendiriliyor ayrıca virüs msj geliyor tamam demiyorum ama istediğim siteyede ulaşamıyorum. LÜTFEN LÜTFEN LÜTFEN ne yapabilirim bana kesin bir çözüm söyleyin ve bu bir virüsmüdür onu öğrenmek istiyorum ..yardım edin lütfen

   
    andropedi  
  06.05.2015-19:35

  Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmenize rağmen bu olay devam ediyorsa bağlı olduğunuz internet ağında ve modemde reklam virüsü yerleşmesi olabilir. Sadece wi-fi üzerinden ve belli bir modemden bağlandığınızda mı bu sorun meydana geliyor yoksa tüm wi-fi ve 3g bağlantılarında mı bu sorunu yaşıyorsunuz? Bunu bir test edip geri dönüş yapabilirsiniz. Ayrıca bu sayfadaki eski yorumları okuyun. Benzer problemi yaşayıp çözüme ulaşan ziyaretçiler vardı.

   
    htc  
  06.05.2015-22:13
  h

  wi-fi de ve 3g de aynı sorun yaşıyorum. denedim ve değişen birşey olmadı. sizce yapabileceğim başka birşey varmı LÜTFEN YARDIM EDİN. telefonumu henüz yeni aldım ilk taksitini bile ödemedim ve çok üzgünüm :( yardım edin lütfen

   
    andropedi  
  06.05.2015-22:53

  Merak etmeyin. Bu problem kalıcı bir sorun değildir. Çok büyük ihtimalle olay şu şekilde gerçekleşiyor. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra örneğin evinizdeki modemden internete bağlandığınızda modeminizdeki virüsten dolayı telefonunuza tekrar reklam kodu yerleşiyor. Sonrasında da wi-fi’den de bağlansanız 3G’den de bağlansanız bu reklam kodları devamlı çalışıyor. Telefonunuzda herhangi kalıcı bir sıkıntı yok endişelenmeyin.
  Yapmanız gereken telefonunuzu tekrar fabrika ayarlarına tamamen sıfırlamak ve sonrasında sadece 3G bağlantısı üzerinden internete girmek. Bu süre içerisinde internet tarayıcınız ile tekrar internette gezinin ve aynı reklamların çıkıp çıkmadığına bakın. Bu test sırasında hiçbir yeni uygulama vs. yüklemeyin. Eğer bu şekilde reklam sayfaları açılmıyorsa problem yok. Sonrasında tekrar ev veya sürekli bağlandığınız wi-fi ağına tekrar bağlanıp deneyin. Yine reklam sayfaları açılmaya başlarsa sorunun bağlandığınız modemde olduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra iste telefonunuzu tekrar fabrika ayarlarına döndürmeniz ve bağlandığınız modemi de resetleyerek fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekir. Bu şekilde sorunu çözen kullanıcılar bu sayfada daha önceki yorumlarda mevcut.

   
    salih  
  07.05.2015-22:56
  s

  Ben Chrome veya internetten bişey arastirirken sürekli sayfada farklı uygulamalar kndirmem için veya telefonun hack lenmeye çalıştığı için uyarı veriyor ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  07.05.2015-23:51

  Eğer gezdiğiniz internet sayfalarının içinde bu şekilde uyarı pencereleri çıkıyorsa bunlar sadece reklamdır. Tıklamadığınız sürece herhangi bir problem yok.

   
    Zeynep  
  08.05.2015-10:21
  Z

  Çok teşekkürler son yukarıdaki yönlendirmenizle virüsten kurtuldum.Gerçekten sinir harbi idi. Modemim de virüs var sanırım , şimdi onunla savaşacağım. Teşekkürler.

   
    Esma  
  08.05.2015-20:15
  E

  Merhaba bir süredir canımı sıkan bi olayla karşı karşıyayım telefonum g.mobile discovery internete ne zaman girsem kendi kendine farklı sitelere giriyor ve bu siteler tıkla tanış + erotik reklamlı siteler.antivirüs kurdum hiçbir şey bulamadı o da yetmedi telefona format attım ama yok yine de kurtulamadım artık gerçekten bıktım telefonda onun dışında bir sorun yok.kendi kendine google playden uygulamalara yönleniyor ben bu virüsten nasıl kurtulacağım lütfen yardımcı olun ?

   
    andropedi  
  08.05.2015-21:05

  Merhaba. Bu sayfadaki sizden birkaç önce yazılan yorumları okursanız sorununuza çözüm bulabilirsiniz.


1 2 3 4 5 7

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 176096
Android ve Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen Sayfalar
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 201.0  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020