Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  333 Yorum

Sayfalar: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »

    kemal danoğlu  (misafir)
  21.10.2014-20:15
  k

  Merhabalar,
  Geçen hafta samsung galaxys5 telefonum ile chrome tarayıcı üzerinden gezinti yaparken dini temalı bir linke tıkladım ama karşınıza ne çıksa beğenirsiniz ; Afedersiniz yarı çıplak resimli “adult finder” reklami ve sitesi :(
  O korkuyla geri geldim ve kapattim uygulamayi gerci o gunden sonra yaklasik 10 gundur boyle birsey yasamadim cok sukur. Sizce telefonumu anti virus indirip taratmama gerek var mi? Ve hali hazirda telefonumdan bankacilik islemlerimi guvenle yapabilir miyim?
  Saygilarimla

    andropedi  (üye)
  21.10.2014-21:17
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Karşılaştığınız reklamdan dolayı telefonunuzda hiçbir sorun meydana gelmemiştir. Çıkan reklama tıklayıp telefonunuza dosya indirip açmadıktan sonra virüs bulaşması mümkün değil. Antivirüs yüklemenize gerek yok. Telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

    tuğba  (misafir)
  26.10.2014-23:28
  t

  merhaba ben samsung not 2 kullanıcısıyım.googlede bir ünlü kişinin adına tıkladım ve önüme bir yazı çıktı.telefonunuz virüs kapmıstır,uygulamalarınız galerınızdekı bılgıler kullandıgınız hatta zarar verecek dıye şu yolları izleyin ve google playden birsey ındırmemı ıstedı ama ben yapmadım gercekten de bulasmısmıdır virüs acil cevap verırsenız memnun olurum

    tuğba  (misafir)
  26.10.2014-23:30
  t

  android simgeside vardı açılan sayfada gercek mıdır acaba

    andropedi  (üye)
  26.10.2014-23:35
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Açtığı uygulamayı yüklemediyseniz herhangi bir virüs bulaşmamıştır. Telefonunuz hala güvenli, merak etmeyin.

    tuğba  (misafir)
  26.10.2014-23:38
  t

  hayır yüklemedim çok tesekkur ederim bundan sonra oyle seylere inanmayacam :) tekrar tesekkurler

    andropedi  (üye)
  26.10.2014-23:47
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Rica ederiz. Bu tarz aldatıcı reklamlara inanmadığınız için şanslısınız. Bir çok kişi bu tarz reklamlara inanıp tıklayarak ve yüklemeleri yaparak telefonlarına çeşitli tehlikeli uygulamalar yükleyebiliyorlar.

    taki  (misafir)
  03.11.2014-20:28
  t

  Konuyla ilgili önemli olduğunu düşündüğüm not eklemek istiyorum.

  “Android telefonlara root yaparken dikkat edin. Kendinize tam erişim sağlıyorsunuz ama virüslere de. Bazı root programları bir paralı numaraya otomatik mesaj yollayabiliyor.”

    andropedi  (üye)
  03.11.2014-23:39
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Evet root’lu cihazlar konusunda haklısınız. Root işleminden sonra telefonunuzda bir çok sistem dosyasına erişebildiğiniz gibi uygulamalar da bu sistem dosyalarına erişebiliyor. Bu yüzden root işlemlerini sadece deneyimli kişilerin yapmasını ve yaptıkları tüm işlemleri(uygulama yükleme dahil) bilinçli bir şekilde analiz ederek gerçekleştirmelerini öneriyoruz. Ekleme için teşekkür ederiz “taki”.

    yakupc  (misafir)
  27.11.2014-17:43
  y

  Merhabalar, kullandığım tureng uygulamasında açılan reklama yanlışlıkla tıkladım 7den geri doğru sayım başladı geri tuşuna bastım, virüs buluşma ihtimali var mıdır acaba

    andropedi  (üye)
  27.11.2014-18:23
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Reklama yanlışlıkla bastığınız hiç bir sayfada veya uygulamada direkt olarak virüs bulaşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Önemli olan reklama tıkladıktan sonraki sayfada işlem yapıldığında virüs bulaşma ihtimali vardır. Ya da sizin durumunuzdaki gibi 7’den geri saydıktan sonra süre sonunda telefonunuza herhangi bir dosya indirdiyse ve ardından siz bu dosyayı açtıysanız ancak o zaman virüs bulaşabilir. Yani geri sayımdan sonra herhangi bir sayfa veya dosya açmadıysanız bu işlemden dolayı telefonunuza virüs bulaşma ihtimali yok.

    yakupc  (misafir)
  28.11.2014-03:46
  y

  teşekkürler, hemen geri tuşuna bastım zaten bişeyler de inmedi inşallah bulaşmamıştır

    ayse serap  (misafir)
  07.12.2014-08:49
  a

  Bana birdaha virus uyarisi gelmesini istiyorum lutfen

    krm  (misafir)
  11.01.2015-10:33
  k

  netten ucretsiz ekitap indirme girisimim sirasinda mavi cerceveli, ekranda aniden beliren “cihaziniza virus bulasmis” uyarisi cikti. bunu nasil tesbit ederim? online ,guvenilir bir virus tarama programi var midir?

    andropedi  (üye)
  11.01.2015-14:48
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  İnternette dolaşırken karşınıza çıkan “cihazınıza/telefonunuza virüs bulaşmış” yazılar aldatıcı reklamlardır. Telefonunuza herhangi bir virüs bulaşması ve bunun internette gezerken tespit edilmesi mümkün değildir. Bu tarz reklamlara tıklamayın, tıklarsanız da karşınıza çıkan uygulamaları indirmeyin. Tamamen aldatıcı reklamlardır, telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

    Erkan  (misafir)
  12.01.2015-23:00
  E

  Benim telefonuma virüs girmiş ama hiç oyun indirmiyor bundan nasıl kurtula bilirim

    andropedi  (üye)
  12.01.2015-23:14
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Sorun hakkında detay verebilir misiniz? Google Play’e girdikten sonra herhangi bir uygulama veya oyunu indir butonuna basarak indirmeyi denediğinizde hata mı veriyor? Hata veriyorsa nasıl bir hata veriyor? Biraz daha detaylı bilgi verirseniz belki yardımcı olabiliriz.

    kenan  (misafir)
  14.01.2015-23:12
  k

  merhaba internette gezinirken telefona aniden android uyarı telefonunuza virüs bulaştı yazısı geldi sonra şu adımları izleyin dedi bu olaydan bir hafta sonra tekrar internette gezinirken androidten uyarı geldi şu tarihte telefonunuza virüs bulaştı sizin işlem aktivitelerinizi takip ediyor diye bir yazı çıktı ben ne yapmalıyım telefona virüs bulaşmış mıdır yardımcı olursanız sevinirim

    andropedi  (üye)
  15.01.2015-00:14
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Biraz yukarıda yazdığımız yorum sizin için de geçerli:
  “İnternette dolaşırken karşınıza çıkan “cihazınıza/telefonunuza virüs bulaşmış” gibi yazılar aldatıcı reklamlardır. Telefonunuza herhangi bir virüs bulaşması ve bunun internette gezerken tespit edilmesi mümkün değildir. Bu tarz reklamlara tıklamayın, tıklarsanız da karşınıza çıkan uygulamaları indirmeyin ve söylenenleri yapmayın. Tamamen aldatıcı reklamlardır, telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.”

    Tülay  (misafir)
  16.01.2015-22:24
  T

  Merhaba ben bir ders dokümanı indirmeye çalışıyordum bir sayfadaki indirme linkine tıkladım ama download edilen şey farklı bir şeydi ve 16 MB gibi küçük bir boyuta sahipti ve hemen indi. Acmaya çalışınca da file cannot open uyarısı çıktı fakat o günden sonra telefon performasimda dikkate değer bir düşüş var ve daha önce olmayan kilitlenme durumu, telefon ayarlarinda on off switchlerinin ayar sırasında çok hızlı aç kapatlar şeklinde sapıtması, kendi kendine reset atma vs. oldu. Bu konuda bilgi alabilir miyim? Ne yapılabilir? Teşekkürler

    andropedi  (üye)
  16.01.2015-22:32
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. İndirdiğiniz 16mb boyutundaki dosya büyük ihtimal exe uzantılı veya telefonunuzun açamayacağı başka bir formattaydı. Bu yüzden dosya indirildikten sonra açılamadığı için android telefonunuz file cannot open uyarısı verdi. Bu durumda dosyayı telefonunuz açamadığı için indirdiğiniz bu dosyanın anlattıklarınıza göre telefona herhangi bir kurulum veya zarar verme durumu yok. Eğer bir kurulum yapsaydı veya apk uzantılı olsaydı telefonunuza göremeyeceğiniz bir şeyler belki yükleyebilirdi.

  Sonuç olarak telefonunuzdaki yavaşlamanın ve kilitlenmelerin tahminimizce indirdiğiniz dosyadan kaynaklanmadığını söyleyebiliriz. O indirmeden sonra telefonunuza yüklediğiniz başka uygulama veya oyun varsa ve özellikle arka planda çalışan bir uygulama yüklediyseniz bundan şüphelenmeniz gerekli. Son yüklediğiniz uygulamalara ve son değiştirdiğiniz ayarlara bir göz atın, hatırlayın. Arka planda çalışan uygulamaları telefonunuzun ayarlar sayfasına girerek uygulama yöneticisinden görebilirsiniz. Tanımadığınız ve şüpheli çalışan uygulamaları kontrol edin veya bize yazın.

  Bu şekilde biraz telefonunuzu araştırmanız gerekli. Şüphelendiğiniz veya anlamadığınız ayar veya uygulamaları yazarsanız durumu biraz daha detaylı inceleyebiliriz.

    Deniz  (misafir)
  21.01.2015-00:13
  D

  Merhaba, Android telefonumda Chrome tarayıcısında gezinirken bi uyarı geldi, Telefonunuza Virüs bulaşmış, Telefonunuz çökmeden virüs programı indirin, bu yazı için TAMAM yazısına tıklayın gibi birşey geldi. Bende tamam a tıkladım , google play storede bi virüs programı açıldı indirmedim,İptal ettim. İnternette gezinmeye devam ettim , ama beni abuk subuk başka sitelere yönlendirmeye başladı. Hemen virüs bulaştı diye telefonumu fabrika ayarlarına geri döndürdüm. Ama hala internette dolaşırken farklı sitelere yönlendiriyor. O yazı tekrar geldi virüs programı indirin diye indirdim tarattım telefonu virüs bulunamadı. Ama o abuk subuk sitelere yönlendirmesi hala devam ediyor. Sizce nedeni ne ve bu virüsten nasıl kurtulucam?

    andropedi  (üye)
  21.01.2015-12:40
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürdüyseniz büyük ihtimal telefonunuzdan kaynaklanan bir problem yok. Bu sayfalara yönlendirme ve aynı tür reklamların çıktığı esnada hep aynı modemden mi bağlı oluyorsunuz? Çünkü modeminize virüs bulaşma ihtimali de var. Bu durumda telefonla alakalı bir problem olmayabilir.

    Deniz  (misafir)
  21.01.2015-12:52
  D

  Evde iki modemim var, biri eski çok önce kullandığım modem diğeri ise yeni internet bağlanınca hediye edilen modem. Eski modemimde gerçekleşti bu olay, sizin burda yazdıklarınızı okudum ve hediye edilen modemle değiştirdim tekrar denedim yine aynı başka sitelere yönlendiriyor. Bi arkadaş yazmış burda google chrome ayarlar bölümünden java scripti devre dışı bıraktığında düzeliyo diye. Devre dışı bıraktım ama bu sefer verimli şekilde birşey yapamaz oldum internette.

    andropedi  (üye)
  21.01.2015-12:59
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Evet Google Chrome’da javascript’i devre dışı bırakırsanız dediğiniz gibi başka konularda problem yaşamaya başlarsınız. Peki sadece evinizdeki modemle bağlanınca mı bu sorun meydana geliyor? Yani 3g ile veya başka modem üzerinden bağlandığınızda da aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı detaylı bir şekilde kontrol edin. Hatta başka bağlantıya geçtiğinizde telefonunuzun internet tarayıcısının önbelleğini ve verilerini de temizleyip telefonu yeniden başlatın. Belki de telefonun internet tarayıcısının belleğine yerleşmiş reklam kodları olabilir. Telefonun ayarlar bölümünden uygulama yöntecisinden internet tarayıcınızı bulduğunuzda o sayfadan önbelleği ve verileri temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra telefonunuzu kapatıp pilini de çıkartarak bir dakika sonra tekrar açın ve deneyin.

    Deniz  (misafir)
  21.01.2015-14:49
  D

  Sanırım Evdeki ağda bi problem var , arkadaşım bilgisayarından ve telefonundan bağlandı onda da aynı şekilde yazı geldi telefonunuza virüs bulaştı TAMAMa tıklayın diye ve bilgisayarındaki tarayıcıdan yeni sekme açtığında yine farklı saçma sapan siteler açılıyor. İki Modemde de denedik aynısı oluyo.

    andropedi  (üye)
  21.01.2015-15:12
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Belki bir şekilde modem aracılığı ile ağdaki bilgisayarlara ve cihazlara yerleştikten sonra denediğiniz diğer modeme de bu reklam kodları yerleşmiş olabilir. Dediğiniz gibi sorun büyük ihtimal ağdan kaynaklanıyor ve ilk tahmin ettiğimiz gibi büyük ihtimal her iki modemde de bu yazılım yerleşmiş. Modem ayarlarına girerek modemi fabrika ayarlarına döndürüp ayarlarını tekrar yapmanız bir başka yöntem. Bunun için modemin marka ve modeli ile birlikte internette arama yapabilirsiniz. Kullanım kılavuzu veya kullanıcılar tarafından hazırlanmış adımlarla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

    Deniz  (misafir)
  21.01.2015-19:24
  D

  Modemi fabrika ayarlarına geri dondurdum. 2 saattir falan hersey normal düzeldi galiba.

    andropedi  (üye)
  21.01.2015-21:35
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Umarız problem giderilmiştir. Modemin ayarlar sayfasında aynı zamanda Güvenlik ayarları ya da Firewall ayarları gibi bir sayfa da bulunması lazım. Eğer Firewall koruma işaretli değilse, yani etkin değilse onu da aktif hale getirin. Böylece modeme tekrar bu tarz reklam kodlarının bulaşmasını zorlaştırmış olursunuz.

    üstüntürk  (misafir)
  30.01.2015-22:02
  ü

  öncelikle herkese merhaba; benim sorunum s3 mini telefonumda internete bağlıyken ( Wi-fi veya 3G ) web sayfası açtığımda coo123(nokta)net/touchtest/test.php?c=231168…….ile başlayan bir sayfanın da açılması. Farklı farklı web browserlar kurdum hepsi aynı sayfaya bağlanıyor. bu durumdan nasıl kurtulabileceğimi söyleyebilir misiniz?

Sayfalar: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »siz de Yorum Yazın   PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 170329
Android ve Teknoloji HaberleriPopülerÖnerilen
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 233.5  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019 

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019