Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu  333 Yorum

   
    deniz  
  05.08.2015-22:22
  d

  Merhaba telefonda görüntülü konuşurken sesim diğer tarafa gitmiyor. Ve ikidebir aramaya son veriliyor acaba telefonda virüs mü bulaşmıştır.

   
    andropedi  
  06.08.2015-22:04
  andropedi

  Hayır, yaşadığınız durumun virüsle alakası yok. Başka bir sorun olmalı.

   
    AYAZ  
  08.08.2015-11:19
  A

  Telefonu ikide bir fabrika ayarı yapmak telefona zarar verir mi?

   
    andropedi  
  08.08.2015-23:16
  andropedi

  En fazla haftada bir kere fabrika ayarlarına dönüyorsanız sorun yok. Bundan daha sık yapıyorsanız ileride sıkıntı çıkabilir.

   
    Serpil  
  13.08.2015-15:51
  S

  Sayfalarda telefonunuza virüs bulaştı sonra şarjinizi öldürebilir acil uyari mesajları çıktı bende virus bulaştı diye temizlemek için tamam butonu çıkıyordu ona bastım ama sonra sayfaya erisilmiyodu telefonuma virus bulaşmış midir ?

   
    andropedi  
  13.08.2015-22:27
  andropedi

  Hayır, herhangi bir sayfa açılmadıysa telefonunuza virüs bulaşmamıştır.

   
    Barel  
  18.08.2015-00:43
  B

  Merhabalar.Benim telefonumada time service ve monkey test adinda iki virus yerlesti. Hard reset atmama ragmen time service den bir turlu kurtulamadım.(Telefonun sistem uygulamaları kısmında gorunmekte ve ne silinebilmekte ne de antivirus prog. ile kaldırılabilmekte) Program durmadan kendigilinden yukleniyor siliyorum tekrar yukleniyor.
  Bu arada wireless modeme baglanınca da monkey test yukleniyor ve o da silinmiyor.
  Gunlerdir bununla ugrasıyorum… Nasil kurtulabilirim acaba? Yardim ederseniz cok sevinirim tesekkurler …

   
    murat  
  18.08.2015-20:39
  m

  aynı sorun bende de var monkey test ve time service uygulaması kendi kendine yukleniyor ve kapatıp açtığımda uygulama yukluyor fabrika ayarları na döndürdüm hep aynı şey lütfen yardım edin

   
    andropedi  
  18.08.2015-20:43
  andropedi

  Büyük ihtimal bağlandığınız wi-fi modeme virüs bulaşmış. Çünkü telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmenize rağmen bu uygulama tekrar yükleniyorsa tek seçenek bu kalıyor. Modeminizi fabrika ayarlarına resetleyip, yazılım güncelleştirmelerini yapıp, ilgili bağlantı ayararlarını doldurmanız gerekiyor. Modem hakkında destek için kullandığınız internet sağlayıcısını arayabilirsiniz.

   
    murat  
  19.08.2015-08:07
  m

  Wifi ye tabletten baglaniyorum onda virus olacagini zannetmem ama fabrika ayarlarina sifirlarim

   
    murat  
  19.08.2015-08:12
  m

  Ayni wifi ye baska telefonu da bagladim onda sorun olmadi acaba android onun biraz daha dusuk onun galaxy y onda sikinti olmadi

   
    Barel  
  19.08.2015-19:33
  B

  Ben monkey test ve time service viruslerinden zar zor kurtuldum.
  Her programı denedim ama ne yazıkki antivirus programını kilitleyen igrenc bir virus.
  yeni rom yukledim mecburen….BASKADA CARESİ YOK…Uzgunum… telefonun driverini ayrı kurdum adroid usb driver i ayrı kurdum…Digital imza hatası aldım vs…Bir suru ugras efor ve sinir bozuklugundan sonra ( sanırım bu arada da delirdim:)) sonucta olayı cozdum.
  Yardıma ihtiyacı olan arkadaslar yazsınlar bana…Benim harcadıgım zamanı emegi eforu harcamayın…

   
    Ayhan  
  20.08.2015-20:04
  A

  Barel kardeşim bendede aynı sorun var nasıl yaptın bu işi yardım edersen sevinirim

   
    ibrahim  
  21.08.2015-20:47
  i

  mrb benim telefon galaxsy s3 mini sürekli telefon kendi kendine uygulama indiriyo monkey test time service silmeme telefonu sıfırlamama ragmen sorun oluyor tekrar

   
    Barel  
  22.08.2015-10:20
  B

  Ayhan ve murat arkadasım… Ilk once Driver_Auto_Installer_v1.1236.00 i kurdum.Benim telefonum lenovo onun driver ını da indirdim.Sonra SP-Flash-Tool son sürümü indirdim.-(SP-Flash-Tool-v5.1528.00 son sürüm buydu benim zamanımda)flash tool u bagladım istediğim rom u sectim yükledim. Burda cok ayrıntılı yazamıyorum cunku sınırlı yazma alanı.(needrom da ayrıntılı bulabilrsin flashtool la işlemin nasıl yapılacagını) teli pc ye bagladıktan sonra hep disconnect oluyordu.Once flashtoolda rom yuklemesini baslattım sonra teli pilsiz bir sekilde bagladım.Birkac kere disconnect oldu basta ama sonra yuklemeyi yaptı.Bu arada flashtool-options- download- usb checksum ve storage checksum un TIKLI olması gerekiyor.yoksa tel kilitleniyor. sorun olursa ardantwinshotmailcom

   
    Gozde  
  26.08.2015-11:16
  G

  Merhaba.. telefonum note4 .Genelde bir sorun yok ama birkac gundur sarji normalden cok daha hizli bitiyor üstelik yeni aldim. Birde okulumun sitesine girdigimde baglantiniz guvenli degil yazisi cikti.bende acaba google play den indirdigim birseyden vs. Virüs mu bulasti diye endiselendim.cunku indirdigim bir uygulama yukardaki gibi bircok sey istiyor

   
    Yaren  
  29.08.2015-17:26
  Y

  Merhaba.ben internetteyken samsung-sm-t520- vorus bulasti yazisi cikti bu uygulamayi indirin temizlensin yazisi ckti.ama ben tabletten giriyorum ve markasi tab3 t210.tablette virus mu bulasmistir

   
    Anonim  
  02.09.2015-07:04

  Abocim benim telefonumda time service monkey tes t gibi uygulamalar gelio ne yapmaliyim ilginiz icin tesekkurler

   
    Anonim  
  03.09.2015-22:47

  Bir kişinin telefonuma fiziksel temasda bulunmadan kameramı kullanıp fotoğraf çekebilmesi mümkün müdür?

   
    Merhaba  
  03.09.2015-22:50
  M

  Telefonumun kamerasının izlenmesi mümkün müdür?

   
    cem  
  04.09.2015-02:50
  c

  Merhaba telefonum s3 mini . telefona virus bulastigini dusunuyorum tarattim 7 virus cikti. Kendi kendine uygulama indiriyor. Easy touch battery bot gibi uygulamalar siliyorum yine iniyo fabrika ayarlarina dondurdum degismedi. Telefonum kapandiginda ve tekrar actigimda android os surumu guncelleniyor 6/6 veya kav uygulama varsa okadar rakam yaziuo acildiginda kaldirdigim uygulamalar yuklu oluyo ne yapmaliyim

   
    andropedi  
  05.09.2015-20:48
  andropedi

  Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürürken sd-kartınızı da formatlayın. Öncesinde yedek almayı unutmayın.

   
    Azra  
  06.09.2015-12:53
  A

  Telefonu ikidebir fabrika ayari yapinca ne tur sikintilar acabilir

   
    andropedi  
  06.09.2015-13:58
  andropedi

  Herhangi bir problem çıkmaz.

   
    Muhammed  
  14.09.2015-22:40
  M

  Note 3 um var bazen internnete bi sayfaya girdigimde tebrikler 25 tl kazandiniz falan diyor bir kerede telefonunuz amerikan hackerler calabilir diye birsey geldi bir siteye girdigimde eger bilgilendirirseniz sevinirim.

   
    andropedi  
  15.09.2015-00:00
  andropedi

  Karşınıza çıkanlar sadece önemsiz reklamlar. Reklamlara tıklayıp herhangi birşey indirip kurmadığınız sürece problem yok.

   
    sevim  
  16.09.2015-12:45
  s

  Telefonumda facebook, instagram, twiteer, whatsapp chrome yuklu sadece baska bisi yuklemedim. Chrome a girdigimde son 2-3 gun guncel olmadigi uyarisini aliyordum bugun ise ” virus algilandi, yetiskin icerikli web sitelerinin ziyaret edilmesi nedeniyle generic android 4.4 cihazinizda tehlikeki bir virus bulundu mesajini aldim ve ikinci bir sayfada mobil guvenligini indir uyarisi geldi. O tur sitelere hic girmedim yalniz supernatural dizisini izlemek icin girdigimde bir kez 18 yas uzerindemisiniz diye bir soru cikti karsima onu gecmeye calistigimda bahsettigi site goruntuleri cikti hic birine tiklamadan geri donmeye calistim olmayinca sayfayi komple kapatmak zorunda kaldim. Gercekten virus bulasip bulasmadigini nasil ogrenebilirim. Tesekkurler.

   
    andropedi  
  16.09.2015-18:03
  andropedi

  Telefonunuza herhangi bir virüs bulaşmamış. Bunlar büyük ihtimalle o anlık çıkan reklamlar. Fakat Chrome uygulamasını her açtığınızda bu tür uyarılar ve siteler açılıyorsa telefonunuza virüs olmayan ama rahatsız edici reklam kodları yerleşmiş olabilir. Eğer Chrome uygulamasını kullanırken şu anda herhangi bir problem yaşamıyorsanız telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

   
    sevim  
  18.09.2015-14:37
  s

  HTC M8w kullaniyorum telefonum kendiliginden Bat Store, Privacy Guard ve APUS yukluyor, engelleyebilirmiyim ve ne yapmaliyim. Arada sanki arka planda calisan bisi varmis gibi rehbere ve arama gecmisine ulasmam zaman aliyor yukleniyor yaziyor bunlarla alakasi olabilir mi. Tesekkurler.

   
    sevim  
  18.09.2015-14:43
  s

  Kaldirmama ragmen tekrar yukleniyor.


1 5 6 7 8 9 12

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 172128
Android ve Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen Sayfalar
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 220.8  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020