Altın Saat Nedir? Altın Saat Hesaplama Uygulaması

Altın Saat ya da Sihirli Saat; fotoğrafçılıkta kullanılan, güneş batmadan önce havanın aldığı altın renk için verilen addır. Günün bu vakti, güneşin batışıyla havanın kararması arasındaki zamana karşılık gelir. Başka bir tanım yapılacak olursa, güneşin ufuk çizgisinden altı derece daha aşağıda olduğu vakittir. Ayrıca bu saatte gölgeler de uzar.

Saat kelimesi kullanılmasına rağmen bu, gerçekten altmış dakika sürdüğü anlamına gelmez. Ekvatora daha yakın yerler için bu etki her zaman daha kısadır çünkü güneş daha bu bölgelerde daha hızlı hareket eder. Teorik olarak da kutup dairesi üzerinde bulunan bölgelerde Altın Saat bütün gün sürebilir.

Bulunduğunuz her konum için altın saat zaman aralıkları değişir. Çünkü güneşin doğuş ve batış zamanları Dünya üzerinde bulunduğunuz konuma göre değişkenlik gösterir. Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız içinde reklam veya satın alma bulunmayan bu uygulama ile fotoğraf çekeceğiniz yerde altın saat planlaması yapabilirsiniz.

Uygulama içinde altın saati seçerken konum ve tarih belirleyebiliyorsunuz. Böylece fotoğraf çekmek için önceden yapacağınız ziyaret ve rota ile ilgili önceden de fotoğraf çekmek için en uygun saati belirleyebilirsiniz.

PhotoTime Hesaplama uygulamasını Google Play’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca bu güzel uygulama içinde reklam bulunmuyor ve tüm özellikleri ücretsiz olarak açık. Sitemizde daha önce yayınladığımız Android Kamera Uygulamaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Android (Google Play)