Wi-Fi Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Wi-Fi Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?


Telefonunuzda veya tabletinizde wi-fi bağlantı sorunu veya internete bağlanamama sorunu yaşıyorsanız bu adımları uygulayarak sorunu büyük oranda çözebilirsiniz. Wi-fi bağlanma sorunu genel olarak daha önce bağlandığınız bir wifi ağına tekrar bağlanamama olarak gerçekleşse de yeni bir ağa bağlanma sırasında da sorun yaşıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar her iki duruma göre önem sırasına göre önerilen çözüm yöntemleridir. Duruma göre ilgili olmayan adımları atlayabilirsiniz.

Adım 1: Uçak Moduna Geçmeyi Deneyin

En hızlı ve pratik çözümlerden biridir. Daha önce bağlandığınız veya ilk defa bağlandığınız bir ağa şimdi bağlanamıyorsanız ilk bu yöntemi deneyin. Telefonunun veya tabletin tüm bağlantılarını kapatan uçak moduna geçin. En az 30 saniye bekledikten sonra uçak modundan çıkın. Bir 10 saniye bağlantıların gelmesini bekledikten sonra bağlanmaya çalıştığınız wi-fi ağına tekrar bağlanmayı deneyin. (Not: Eğer bu şekilde sorun çözülüyorsa fakat bu işlemi sık sık yapmak zorunda kalıyorsanız kalıcı çözüm için aşağıdaki adımları deneyin)

Adım 2: Wi-Fi Ağını Unut Seçeneği

Diğer bir hızlı ve pratik deneme yöntemi ise daha önce bağlanmış olduğunuz bir Wi-Fi ağına tekrar bağlanamamanız durumunda geçerli. Telefonunuzun wi-fi bağlantılar penceresine gelin. Bağlanmaya çalıştığınız wi-fi ağının ismine bir süre basılı tutun. Açılan pencerede “Ağı Unut” seçeneğini seçin. Bu seçenek bu ağ ile ilgili daha önce telefonunuzda kaydedilmiş tüm ayarları silecek. Böylece tıkanmış bir ayar olması durumunda bu bozuk ayardan kurtulacaksınız. Bu işlemden sonra tekrar wi-fi ağına bağlanmayı deneyin. (Not: Wi-fi ağını unut seçeneğini seçmeden önce unutmayın; bu ağın şifresini biliyor ve tekrar yazabiliyor olmanız gerekmekte)

Adım 3: ADSL Modemi Yeniden Başlatma

Wi-Fi bağlantı sorunu için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise bağlanmaya çalıştığınız modemi yeniden başlatmak. Bu modeme başka cihazlar bağlı ve interneti kullanabiliyor olsa bile sizin bağlanamama durumunuz normal olabilir. Çünkü modem kendine gelen bağlantıları çeşitli özellikler ile kaydeder. Ayrıca her modemin bağlantı limiti mevcuttur. Daha önce bir çok cihaz bağlandıysa ve bazıları başarılı çıkış yapamadan askıda kaldı ise modeminiz bu diğer cihazları hala kendine bağlı görüyor olabilir. Bu durumda bağlanma limiti dolduysa siz telefonunuzla modeme yeni bir bağlantı oluşturamayabilirsiniz. Modemdeki bu geçmiş bağlantıları sıfırlama ve varsa takılmış otomatik IP atama gibi bazı işlemleri sıfırlamanın en kolay yolu onu yeniden başlatmaktır. Bunu yaparken modemin üzerindeki düğmeden değil, modemi tamamen fişten çekip en az 10 saniye bekledikten sonra fişi takın. Modemin başlaması ve internete bağlanması için bir süre bekledikten sonra telefonunuzla tekrar bağlanmayı deneyin.

Adım 4: Modemin İsmini Değiştirmek

Bu ayar değişikliği biraz teknik bilgi gerektirse de bazı durumlar için kesin çözüm olabilir. Çünkü modemin wi-fi ismini değiştirdiğinizde ona daha önce bağlanmış olan her cihaz için o artık yeni bir modemdir. Daha önce bağlanıp artık bağlantı kuramadığınız modemlerde bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızdan modem ayarlarına girerek wi-fi adını başka bir isim ile değiştirin ve kaydedin. Sonrasında ise üçüncü adımda bahsettiğimiz şekilde modeminizi tekrar başlatın. Bilgisayar, tablet veya telefonun wifi ayarlarında modeminizi artık yeni bir isimle göreceksiniz. Bu yeni isim üzerinden modeminize tekrar bağlanmayı deneyin.

Telefon veya tablette wi-fi bağlantı sorunu yaşıyorsanız bu sorundan kurtulmanın en kolay ve pratik çözümlerini anlattık. Daha birçok teknik sebep ve çözüm mevcut olabilir. Diğer durumları sormak için veya başka önerebileceğiniz çözüm yöntemleri varsa aşağıdaki yorum bölümünde yazabilirsiniz.


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  10 Yorum

    Anonim  (misafir)
  Bugün-20:24

  meraba benim tel.wifi ye baglanmiyor. sifreyi girince kaydedildi diyor ama baglanmiyor ara sira sol ust kosede wifi isareti yaninda kucuk bi soru isareti cikiyor. her yontemi denedim olmadi unut yapip denedim baska modemlerede baglanmiyo bi ara kendi kendine baglaniyo bi kac saat icinde tekrar gidiyodu ama şimdi hic gelmiyo format ta attim yine gelmedi nedeni nedir acaba. ne yapmaliyim

    andropedi  (üye)
  16.10.2018-00:17
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Sadece aynı modeme bağlanmıyor olsaydı problemi modemde arayabilirdik. Fakat başka bağlantı ve modemlerde de bu şekilde sıkıntı çıkarıyorsa telefonda donanımsal veya yazılımsal olarak bir sıkıntı mevcut. Eğer telefon daha önce böyle yapmıyor ve yeni yapmaya başlasaydı bir uygulamanın internet bağlantı ayarları üzerinde değişiklikler yaptığını söyleyecektik. Fakat telefona format attığınız için böyle bir durum da söz konusu değil. Bu yüzden eğer telefonunuz yeniyse garanti kapsamında teknik servis ilgilenecektir. Yeni değilse internet üzerindeki forumlardan sorunu araştırmaya devam edebilirsiniz. En kötü ihtimalle telefonunuzun içinde takılı olan wifi kartı değiştirebilirsiniz. Eğer bu wifi kart ana karta gömülüyse bu da mümkün olmayacak.

    Anonim  (misafir)
  09.11.2018-16:17

  Telim internete giriyo fakat cikiyo ve tekrar kapatıp açmam gerekiyo

    ecem  (misafir)
  12.11.2018-19:53
  e

  daha ne bağlandığım wifie bağlanamıorum oturum a diyo ama sayfa gelmiyor ne yapmalıyım

    andropedi  (üye)
  12.11.2018-20:28
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Google Chrome veya başka bir tarayıcıda herhangi bir web sitesine girmeyi deneyin. Bu şekilde oturum açma sayfası gelebilir. Ya da Chrome veya Safari kullanıyorsanız işlemi yeni bir gizli/özel pencere açarak yapmayı deneyin.

    andropedi  (üye)
  12.12.2018-23:04
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenize rağmen sorun düzelmediyse ve başka şifreli modemlere bağlanırken sorun çıkmıyorsa geriye tek seçenek modem kalıyor. Modemin ayarlarını detaylı şekilde incelemeniz gerek. Firewall ayarı, IP havuzu ayarları vs gibi ayarları değiştirerek deneyin. Hatta direkt modem ayarlarını fabrika ayarlarına döndürseniz sanki daha garanti olur. Tabi internete bağlanması için fabrika ayarlarına döndükten sonra tekrar internet ayarlarını yapmanız gerekecek.

    BAHAR EROĞLU  (misafir)
  23.04.2019-12:37
  B

  Merhaba ben ev internetine bağlantı sorunu yaşıyorum sorun şu şifreyi bilememe ragmen bağlantı sağlanamıyor ama evdekiler bağlanıyor neden boyle bi sorun yasiyorum anlamadım bu konuda desteğinizi önemle rica ederim

    andropedi  (üye)
  23.04.2019-14:49
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba, ilk olarak bu sayfada anlattığımız ikinci adımdaki “WiFi Unut” işlemini yapmanız gerek. Eğer bu işe yaramazsa ikinci denemenizi dördüncü adımdaki modem ismini dğeiştirme ile yapmanız gerek. Eğer bu da işe yaramazsa modemin kendi ayarlarında kablosuz ağ ayarları sayfasında kanal seçimi ile ilgili bir bölüm olacak. Oradan kanal numarasını değiştirmeyi veya otomatik kanal seçimini aktifleştirmeyi deneyebilirsiniz.

    kardelen vural  (misafir)
  21.06.2019-17:14
  k

  merhaba casper vıa v3 telefonunu kullanıyorum fakat kablosuz ağlar hiçbir şekilde açılmıor nasıl çözüm bulabilirim acaba yardımcı olabilirmiisniz

    andropedi  (üye)
  21.06.2019-17:17
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Eğer sayfadaki yöntemleri sırasıyla denediyseniz ve hala hiçbir şekilde WiFi ağlarını göremiyorsanız ve bağlanamıyorsanız telefonunuzun wifi bağlantı kartında sorun olabilir.siz de Yorum Yazın   PopülerÖnerilenİpucuNasıl YapılırHaber 10 yorum 22717
Android ve Teknoloji HaberleriPopülerÖnerilenAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
Yazar: andropedi  Puan: 63.4  Y: 17/05/2018  Güncelleme: 26/04/2019 

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019