Wi-Fi Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?


Telefonunuzda veya tabletinizde wi-fi bağlantı sorunu veya internete bağlanamama sorunu yaşıyorsanız bu adımları uygulayarak sorunu büyük oranda çözebilirsiniz. Wi-fi bağlanma sorunu genel olarak daha önce bağlandığınız bir wifi ağına tekrar bağlanamama olarak gerçekleşse de yeni bir ağa bağlanma sırasında da sorun yaşıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar her iki duruma göre önem sırasına göre önerilen çözüm yöntemleridir. Duruma göre ilgili olmayan adımları atlayabilirsiniz.

Adım 1: Uçak Moduna Geçmeyi Deneyin

En hızlı ve pratik çözümlerden biridir. Daha önce bağlandığınız veya ilk defa bağlandığınız bir ağa şimdi bağlanamıyorsanız ilk bu yöntemi deneyin. Telefonunun veya tabletin tüm bağlantılarını kapatan uçak moduna geçin. En az 30 saniye bekledikten sonra uçak modundan çıkın. Bir 10 saniye bağlantıların gelmesini bekledikten sonra bağlanmaya çalıştığınız wi-fi ağına tekrar bağlanmayı deneyin. (Not: Eğer bu şekilde sorun çözülüyorsa fakat bu işlemi sık sık yapmak zorunda kalıyorsanız kalıcı çözüm için aşağıdaki adımları deneyin)

Adım 2: Wi-Fi Ağını Unut Seçeneği

Diğer bir hızlı ve pratik deneme yöntemi ise daha önce bağlanmış olduğunuz bir Wi-Fi ağına tekrar bağlanamamanız durumunda geçerli. Telefonunuzun wi-fi bağlantılar penceresine gelin. Bağlanmaya çalıştığınız wi-fi ağının ismine bir süre basılı tutun. Açılan pencerede “Ağı Unut” seçeneğini seçin. Bu seçenek bu ağ ile ilgili daha önce telefonunuzda kaydedilmiş tüm ayarları silecek. Böylece tıkanmış bir ayar olması durumunda bu bozuk ayardan kurtulacaksınız. Bu işlemden sonra tekrar wi-fi ağına bağlanmayı deneyin. (Not: Wi-fi ağını unut seçeneğini seçmeden önce unutmayın; bu ağın şifresini biliyor ve tekrar yazabiliyor olmanız gerekmekte)

Adım 3: ADSL Modemi Yeniden Başlatma

Wi-Fi bağlantı sorunu için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise bağlanmaya çalıştığınız modemi yeniden başlatmak. Bu modeme başka cihazlar bağlı ve interneti kullanabiliyor olsa bile sizin bağlanamama durumunuz normal olabilir. Çünkü modem kendine gelen bağlantıları çeşitli özellikler ile kaydeder. Ayrıca her modemin bağlantı limiti mevcuttur. Daha önce bir çok cihaz bağlandıysa ve bazıları başarılı çıkış yapamadan askıda kaldı ise modeminiz bu diğer cihazları hala kendine bağlı görüyor olabilir. Bu durumda bağlanma limiti dolduysa siz telefonunuzla modeme yeni bir bağlantı oluşturamayabilirsiniz. Modemdeki bu geçmiş bağlantıları sıfırlama ve varsa takılmış otomatik IP atama gibi bazı işlemleri sıfırlamanın en kolay yolu onu yeniden başlatmaktır. Bunu yaparken modemin üzerindeki düğmeden değil, modemi tamamen fişten çekip en az 10 saniye bekledikten sonra fişi takın. Modemin başlaması ve internete bağlanması için bir süre bekledikten sonra telefonunuzla tekrar bağlanmayı deneyin.

Adım 4: Modemin İsmini Değiştirmek

Bu ayar değişikliği biraz teknik bilgi gerektirse de bazı durumlar için kesin çözüm olabilir. Çünkü modemin wi-fi ismini değiştirdiğinizde ona daha önce bağlanmış olan her cihaz için o artık yeni bir modemdir. Daha önce bağlanıp artık bağlantı kuramadığınız modemlerde bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızdan modem ayarlarına girerek wi-fi adını başka bir isim ile değiştirin ve kaydedin. Sonrasında ise üçüncü adımda bahsettiğimiz şekilde modeminizi tekrar başlatın. Bilgisayar, tablet veya telefonun wifi ayarlarında modeminizi artık yeni bir isimle göreceksiniz. Bu yeni isim üzerinden modeminize tekrar bağlanmayı deneyin.

Telefon veya tablette wi-fi bağlantı sorunu yaşıyorsanız bu sorundan kurtulmanın en kolay ve pratik çözümlerini anlattık. Daha birçok teknik sebep ve çözüm mevcut olabilir. Diğer durumları sormak için veya başka önerebileceğiniz çözüm yöntemleri varsa aşağıdaki yorum bölümünde yazabilirsiniz.


Sponsorlu  21 Yorum

   
    Anonim  
  15.10.2018-20:24

  meraba benim tel.wifi ye baglanmiyor. sifreyi girince kaydedildi diyor ama baglanmiyor ara sira sol ust kosede wifi isareti yaninda kucuk bi soru isareti cikiyor. her yontemi denedim olmadi unut yapip denedim baska modemlerede baglanmiyo bi ara kendi kendine baglaniyo bi kac saat icinde tekrar gidiyodu ama şimdi hic gelmiyo format ta attim yine gelmedi nedeni nedir acaba. ne yapmaliyim

   
    andropedi  
  16.10.2018-00:17

  Merhaba. Sadece aynı modeme bağlanmıyor olsaydı problemi modemde arayabilirdik. Fakat başka bağlantı ve modemlerde de bu şekilde sıkıntı çıkarıyorsa telefonda donanımsal veya yazılımsal olarak bir sıkıntı mevcut. Eğer telefon daha önce böyle yapmıyor ve yeni yapmaya başlasaydı bir uygulamanın internet bağlantı ayarları üzerinde değişiklikler yaptığını söyleyecektik. Fakat telefona format attığınız için böyle bir durum da söz konusu değil. Bu yüzden eğer telefonunuz yeniyse garanti kapsamında teknik servis ilgilenecektir. Yeni değilse internet üzerindeki forumlardan sorunu araştırmaya devam edebilirsiniz. En kötü ihtimalle telefonunuzun içinde takılı olan wifi kartı değiştirebilirsiniz. Eğer bu wifi kart ana karta gömülüyse bu da mümkün olmayacak.

   
    Anonim  
  09.11.2018-16:17

  Telim internete giriyo fakat cikiyo ve tekrar kapatıp açmam gerekiyo

   
    ecem  
  12.11.2018-19:53
  e

  daha ne bağlandığım wifie bağlanamıorum oturum a diyo ama sayfa gelmiyor ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  12.11.2018-20:28

  Google Chrome veya başka bir tarayıcıda herhangi bir web sitesine girmeyi deneyin. Bu şekilde oturum açma sayfası gelebilir. Ya da Chrome veya Safari kullanıyorsanız işlemi yeni bir gizli/özel pencere açarak yapmayı deneyin.

   
    andropedi  
  12.12.2018-23:04

  Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenize rağmen sorun düzelmediyse ve başka şifreli modemlere bağlanırken sorun çıkmıyorsa geriye tek seçenek modem kalıyor. Modemin ayarlarını detaylı şekilde incelemeniz gerek. Firewall ayarı, IP havuzu ayarları vs gibi ayarları değiştirerek deneyin. Hatta direkt modem ayarlarını fabrika ayarlarına döndürseniz sanki daha garanti olur. Tabi internete bağlanması için fabrika ayarlarına döndükten sonra tekrar internet ayarlarını yapmanız gerekecek.

   
    BAHAR EROĞLU  
  23.04.2019-12:37
  B

  Merhaba ben ev internetine bağlantı sorunu yaşıyorum sorun şu şifreyi bilememe ragmen bağlantı sağlanamıyor ama evdekiler bağlanıyor neden boyle bi sorun yasiyorum anlamadım bu konuda desteğinizi önemle rica ederim

   
    andropedi  
  23.04.2019-14:49

  Merhaba, ilk olarak bu sayfada anlattığımız ikinci adımdaki “WiFi Unut” işlemini yapmanız gerek. Eğer bu işe yaramazsa ikinci denemenizi dördüncü adımdaki modem ismini dğeiştirme ile yapmanız gerek. Eğer bu da işe yaramazsa modemin kendi ayarlarında kablosuz ağ ayarları sayfasında kanal seçimi ile ilgili bir bölüm olacak. Oradan kanal numarasını değiştirmeyi veya otomatik kanal seçimini aktifleştirmeyi deneyebilirsiniz.

   
    kardelen vural  
  21.06.2019-17:14
  k

  merhaba casper vıa v3 telefonunu kullanıyorum fakat kablosuz ağlar hiçbir şekilde açılmıor nasıl çözüm bulabilirim acaba yardımcı olabilirmiisniz

   
    andropedi  
  21.06.2019-17:17

  Eğer sayfadaki yöntemleri sırasıyla denediyseniz ve hala hiçbir şekilde WiFi ağlarını göremiyorsanız ve bağlanamıyorsanız telefonunuzun wifi bağlantı kartında sorun olabilir.

   
    Gizli  
  28.02.2020-10:55
  G

  Wifi sadece goggle chorme ve whatsappa giriyo instagram tik tok you tube vesaire girmiyo dünden beri napmalıyım?

   
    Biri  
  28.02.2020-12:30
  B

  Dün alınan şehit haberlerinden dolayı internette ve bazı sosyal medya platformlarında kesintiler ve yavaşlamalar mevcut.

   
    Anonim  
  21.03.2020-22:04

  Mac adresini etkinlwstirdim ve ondan sonra bağlanıyorum yanlışlıkla oldu nasıl cozebilirim

   
    andropedi  
  22.03.2020-19:35

  Mac adresini tekrar resetleyip baştan deneyin.

   
    Umut  
  17.05.2020-22:14
  U

  Merhaba, bizim genel olarak Wi-fi de sorun çıkıyor hiçbir cihaz bir anda bağlanamamaya başlıyor ve yalnızca modemi kapatıp açınca düzeliyor. Acaba modem panelinden falan bir ayarla düzeltilebilir mi? yoksa modemde mi arıza var

   
    andropedi  
  18.05.2020-13:24

  Model ayarlarından firewall özelliğini kapatarak deneyebilirsiniz. Fakat bu da işe yaramayacak gibi gözüküyor. Sanki modem problemli gibi.

   
    Ferit coşkun  
  27.05.2020-01:11
  F

  Merhaba benim sorunum şöyle iki tane GM 5plus telefon var evde vifi üzerinden bağlantı kurmaya çalışıyorum ikiside bağlantı kuruyor fakat birisi bir dakika içinde vifiden kopuyor aynı anda ikiside bağlantı sorunu yaşıyorum bir ondan Bir diğer cihazdan gidip geliyor vifi

   
    Ferit coşkun  
  27.05.2020-01:13
  F

  Modemden kaynaklı olduğunu sandım ama 4 farklı modem kullandım yinede aynı şekilde başka yer de vifiden denedim sonuç olarak aynı

   
    andropedi  
  27.05.2020-11:39

  İlk başta modem sorunu gibi gözüküyor ama 4 farklı modem denemişsiniz. Telefonların ip veya başka bir ayarı birbirleri ile çakışıyor olabilir. Ya da iki telefon da aynı olduğu için ayarlarda derinlerde bir yerlerde pil tasarrufu gibi bir ayar belki de buna sebep oluyor. Telefon ayarlarını ve özellikle güç, pil tasarrufu ayarlarını kontrol edin. Olmadı birisini fabrika ayarlarına geri döndürüp deneyin.

   
    Büşra  
  03.09.2020-22:39
  B

  Merhaba benim telefonuma wi fi bağlınıyor fakat whatsapp olsun youtube olsin hic bir yere giremiyorum sabit ağ bağlantısı yok diyor araştırdım be teli kapatip acin diyor yaptım olmadı sim kartı cıkarıp yapın diyor yaptım olmadı uçak moduna koyup çıkarin diyor yaptım olmadı fabrika ayarlarına dön diyor yaptım yine olmadı

   
    andropedi  
  04.09.2020-18:05

  Merhaba, büyük ihtimalle bağlı olduğunuz Wi-Fi ağında bir kısıtlama veya problem mevcut.YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl YapılırHaber 21 yorum 36992
Android ve Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
Yazar: andropedi  Puan: 67.4  Y: 17/05/2018  Güncelleme: 26/04/2019      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020