İzinsiz Fotoğraf ve Video Çekmek Suç mudur?


Günümüzde artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Herkes her an fotoğraf ve video çekebiliyor. Peki izinsiz fotoğraf çekmek suç mudur?

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber fotoğraf ve video çekmek günlük hayatın bir parçası haline geldi. Özellikle akıllı telefonların fotoğraf ve video çekme özelliği sayesinde evde veya dışarıda her an herkesin videosunu veya fotoğrafını çekebiliyoruz. Ayrıca çektiğimiz bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarımızda herkese açık olarak paylaşmayı da çok seviyoruz. Hatta Facebook, Twitter ve Instagram gibi çokça kullanılan sosyal medya platformlarında artık canlı yayın da yapabiliyoruz. Bunların hepsini yaparken başkalarının izinsiz fotoğraf ve videosu çekmek ve yayınlamak suç mudur diye hiç düşünmüyoruz. Peki bu durum kanunlarda nasıl yer alıyor ve bunları yapmak suç mu?

İzinsiz fotoğraf çekmek suç mudur sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse evet, başkalarının fotoğrafını ve videosunu kayda almak ve yayınlamak çoğu durumda suç teşkil eder. Çünkü bu durum fotoğraflanan kişinin özel hayatının gizliliği ve kişilik haklarını ihlal eden bir durum. Bu suçun cezası ise manevi tazminatlardan başlayıp cezai yaptırımlara kadar gidebiliyor.

Peki başkalarının fotoğrafını çekmek neden suç sayılır? Gerekçesi nedir?

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu’nun 86. maddesine istinaden fotoğrafa ilişkin düzenleme yapılmıştır. Maddenin içeriği ise özetle şöyle; “Bir kişinin fotoğrafı eser niteliğinde olmasa bile kendisinin izni olmadan hiçbir platformda halka açık olarak yayınlanamaz. Yani kendinizin videosunu veya fotoğrafını çekmiş olsanız bile arka planda ve fotoğrafın diğer bölümlerinde başka insanların da resimleri ve video kayıtları bulunuyorsa o kişi veya kişilerden izin almadan bu kayıtları yayınlamanız suçtur. Çünkü az önce bahsettiğimiz 86’ıncı maddeye ve TCK  134’üncü madde olan “Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu” kapsamına göre bu kişilerin kişisel haklarını ve gizliliğini ihlal etmiş sayılıyorsunuz.

Bu durum çoğu zaman suç olsa da bazı Yargıtay kararlarında istisnalar çıkabiliyor. Çünkü gizlilik hakları konusunda kanunlar bulunurken aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğü konusunda da kanunlar bulunuyor. Yani kayıt altına aldığınız fotoğraf veya videolarda ciddi derecede haber konusunun işlenmiş olması ve halkın bu olaylardan haber alma hakkının bulunması gerekiyor.

Yine de çektiğiniz her fotoğraf ve videoda, özellikle tanımadığınız kişiler net bir şekilde seçilebiliyorsa ve kayıt altına alınmışlarsa bunu sosyal medya üzerinden açık olarak yayınlamadan önce iki kere düşünün. Çektiğiniz kişilerin bu yayınlara ulaşması, rahatsız olması ve şikayette bulunması durumunda başınız ağrıyabilir. Özellikle de ünlü kişiler fotoğraf ve videolarını, konserlerini, gezilerini veya özel hayatını kaydedip paylaşmak çok daha riskli ve hukuka ayrı bir durum olacaktır.

Türk Ceza Kanunu, Madde 134 ve diğer kanunlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Android kamera uygulamalarına göz atmak için de buraya tıklayın.


Sponsorlu  4 Yorum

   
    talat1605  
  07.02.2019-00:48
  t

  bugün metroda sevgilim ile sarılmışken çocuğun teki bizi kayda alıyordu biz onu gördük kayda alırken ama pek tepki veremedim biraz şok geçirdik. İnternette vs biryerde paylaşılırsa şikayet etme gibi lüksümüz var mı?

   
    andropedi  
  07.02.2019-01:55

  Evet, eğer çekilen bu video kaydı internette veya herhangi bir mecrada çeken kişi tarafından yayınlanırsa tck madde 134’e göre bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunabiliyorsunuz.

   
    Muhammed Şah Erol  
  01.07.2020-14:09
  M

  Peki şikayetçi olmak için belge amacıyla ceksek

   
    andropedi  
  03.07.2020-11:31

  Şikayetçi olmak için bile izinsiz fotoğraf ve video çekmek suçtur. Zaten izin almadan habersiz çektiğiniz video ve fotoğraflar, ya da ses kayıtları resmi makamlarca genellikle delil olarak da sayılmazlar.YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

Haber 4 yorum 4911
Android ve Teknoloji Haberleri
, ,
Yazar: andropedi  Puan: 13.7  Y: 25/10/2018  Güncelleme: 25/10/2018      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020