İzinsiz Fotoğraf ve Video Çekmek Suç mudur?


Günümüzde artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Herkes her an fotoğraf ve video çekebiliyor. Peki izinsiz fotoğraf çekmek suç mudur?

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber fotoğraf ve video çekmek günlük hayatın bir parçası haline geldi. Özellikle akıllı telefonların fotoğraf ve video çekme özelliği sayesinde evde veya dışarıda her an herkesin videosunu veya fotoğrafını çekebiliyoruz. Ayrıca çektiğimiz bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarımızda herkese açık olarak paylaşmayı da çok seviyoruz. Hatta Facebook, Twitter ve Instagram gibi çokça kullanılan sosyal medya platformlarında artık canlı yayın da yapabiliyoruz. Bunların hepsini yaparken başkalarının izinsiz fotoğraf ve videosu çekmek ve yayınlamak suç mudur diye hiç düşünmüyoruz. Peki bu durum kanunlarda nasıl yer alıyor ve bunları yapmak suç mu?

İzinsiz fotoğraf çekmek suç mudur sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse evet, başkalarının fotoğrafını ve videosunu kayda almak ve yayınlamak çoğu durumda suç teşkil eder. Çünkü bu durum fotoğraflanan kişinin özel hayatının gizliliği ve kişilik haklarını ihlal eden bir durum. Bu suçun cezası ise manevi tazminatlardan başlayıp cezai yaptırımlara kadar gidebiliyor.

Peki başkalarının fotoğrafını çekmek neden suç sayılır? Gerekçesi nedir?

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu’nun 86. maddesine istinaden fotoğrafa ilişkin düzenleme yapılmıştır. Maddenin içeriği ise özetle şöyle; “Bir kişinin fotoğrafı eser niteliğinde olmasa bile kendisinin izni olmadan hiçbir platformda halka açık olarak yayınlanamaz. Yani kendinizin videosunu veya fotoğrafını çekmiş olsanız bile arka planda ve fotoğrafın diğer bölümlerinde başka insanların da resimleri ve video kayıtları bulunuyorsa o kişi veya kişilerden izin almadan bu kayıtları yayınlamanız suçtur. Çünkü az önce bahsettiğimiz 86’ıncı maddeye ve TCK  134’üncü madde olan “Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu” kapsamına göre bu kişilerin kişisel haklarını ve gizliliğini ihlal etmiş sayılıyorsunuz.

Bu durum çoğu zaman suç olsa da bazı Yargıtay kararlarında istisnalar çıkabiliyor. Çünkü gizlilik hakları konusunda kanunlar bulunurken aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğü konusunda da kanunlar bulunuyor. Yani kayıt altına aldığınız fotoğraf veya videolarda ciddi derecede haber konusunun işlenmiş olması ve halkın bu olaylardan haber alma hakkının bulunması gerekiyor.

Yine de çektiğiniz her fotoğraf ve videoda, özellikle tanımadığınız kişiler net bir şekilde seçilebiliyorsa ve kayıt altına alınmışlarsa bunu sosyal medya üzerinden açık olarak yayınlamadan önce iki kere düşünün. Çektiğiniz kişilerin bu yayınlara ulaşması, rahatsız olması ve şikayette bulunması durumunda başınız ağrıyabilir. Özellikle de ünlü kişiler fotoğraf ve videolarını, konserlerini, gezilerini veya özel hayatını kaydedip paylaşmak çok daha riskli ve hukuka ayrı bir durum olacaktır.

Türk Ceza Kanunu, Madde 134 ve diğer kanunlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Android kamera uygulamalarına göz atmak için de buraya tıklayın.


Sponsorlu  23 Yorum

   
    talat1605  
  07.02.2019-00:48
  t

  bugün metroda sevgilim ile sarılmışken çocuğun teki bizi kayda alıyordu biz onu gördük kayda alırken ama pek tepki veremedim biraz şok geçirdik. İnternette vs biryerde paylaşılırsa şikayet etme gibi lüksümüz var mı?

   
    andropedi  
  07.02.2019-01:55
  a

  Evet, eğer çekilen bu video kaydı internette veya herhangi bir mecrada çeken kişi tarafından yayınlanırsa tck madde 134’e göre bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunabiliyorsunuz.

   
    Muhammed Şah Erol  
  01.07.2020-14:09
  M

  Peki şikayetçi olmak için belge amacıyla ceksek

   
    andropedi  
  03.07.2020-11:31
  a

  Şikayetçi olmak için bile izinsiz fotoğraf ve video çekmek suçtur. Zaten izin almadan habersiz çektiğiniz video ve fotoğraflar, ya da ses kayıtları resmi makamlarca genellikle delil olarak da sayılmazlar.

   
    Murat  
  24.09.2020-09:10
  M

  İşte en merak ettiğim konu. Temizlik işlerinde çalışıyorum ve insanlar bizi belediye ‘ye şikayet etmek için sürekli resmimizi çekiyorlar. İnsanlar hep bizimle uğraşıyor 5 dkka bi kenara oturup dinlenelim desek birileri resmimizi çekip belediye’ ye gönderiyor. Bunu yapmaları eğer 134. maddeye giriyorsa ki sanırım suç teşkil ediyor, umarım bigün biri resmimi çeker de bende davayı patlatırım :-)

   
    andropedi  
  24.09.2020-09:13
  a

  Aynen bu şekilde. İstediğiniz iş ile meşgul olun, kimse sizden izinsiz fotoğraf ve video çekip bunu kullanamaz. Örneğin belediyeye gönderdiğinde belediye bu fotoğrafı yok saymak zorundadır. Aksi takdirde belediye de suç işlemiş olur.

   
    Murat  
  24.09.2020-09:18
  M

  Çok hızlı cvp verdin :-) genelde sadece çvş bizi uyarıyor dikkat edin resminizi çekiyorlar diye, tutanak vb bi işlem olmuyor bence onlarda bilincinde :-) zaten tutanak tutmaya veya işten çıkarmaya falan çalışsalar hemen 134. Maddeyi gösterecem inat ederlerse davayı açar geçerim. Az önce merak edip okudum o maddeleri. Ve bunun yapılmasının suç olduğundan emin oldum.
  Cvp için teşekkürler.

   
    andropedi  
  24.09.2020-09:23
  a

  Rica ederim kolay gelsin ✌?

   
    selam  
  26.09.2020-11:43
  s

  merhaba video çekip sosyal medyada kullanılmadı yayınlanmadı bu suç teşkil edermi avukatlar çekmek suç değil yayınlamak suç diyor ne kadar doğru

   
    andropedi  
  26.09.2020-11:46
  a

  Yayınlamak derken aklınıza sadece sosyal medya gelmesin. Bir video/fotoğraf çektikten sonra onu telefonunuzda saklamanız, telefonunuzun ekranından ikinci üçüncü kişilere göstermeniz ve hatta kendiniz izlemeniz bile yayınlamak anlamına gelebilir. Ya da örneğin telefonunuz çalındığında bu videolar başkasının eline geçtiğinde de yine suçlanabilirsiniz.

   
    selam  
  26.09.2020-12:52
  s

  ama avukatlar çekmek değil yayınlamak suç diyor bu doğrumu değilmi ?

   
    andropedi  
  26.09.2020-12:59
  a

  Çekmek, kişinin özel hayatına müdahale kapsamında 1 ila 3 yıl, yayınlamak ise ifşa kapsamında 2 ila 5 yıl arasında hapis cezasına kadar gider. Yani her ikisi de suçtur.

   
    hüseyin ege  
  08.10.2020-20:43
  h

  merhabalar az evel spor salonunda bir kaç kişi ben dans ederken videomu gizlice çekmişler arkadaş bak seni çekiyolar dediğinde arkama dödüm telefonu çevirdiler ne yapmam gerekli suçmudur ya bu videomu çektiken sonra ben şikayet edince silerlerse

   
    andropedi  
  08.10.2020-20:47
  a

  Merhaba, aslında bu gibi durumda çeken kişi ile iletişime geçip neden videonuzu çektiğini sorun. Çektiği videoyu silmesini rica edin ve eğer bu videoyu herhangi bir mecrada görürseniz şikayet edip dava açabileceğinizi söyleyin. En etkili çözüm bu olur.

   
    Beytullah  
  28.01.2021-21:01
  B

  Merhaba…merhaba iş yerinde bi arkadaşım bize her geldiğinde fotoğraf ve video çekiyordu başka da video çeken arkadaşım yok…her sorduğumda kamerayı deniyorum diyor yanımızda başka bi arkadas olsa bile… bekar yasiyorum annemi kaybettim ve evim biraz duzensiz…dikattimi çekmeye başladı bu hareketleri. Birkaç defa istemeden bir şekilde video çekerken yakaladım bişey demedim… Laf arada muhabbet ederken foto yada videomo anlayamadın instegramdan iş yerinde bir bayana gönderdi istemeden olsa gördüm…bu olay yaklaşık 1.5 2 yıl sürmüştü ben onun paylaştığı görene kadar…. yani şahit arkadaşım da var paylaşma diye uyardigimi bilen kişi…Muhtemelen beni uyandırmak ve rezil etmek için yapti…Ben bu arkadaştan şikayetçi olcam… İş yerinden cikarirsalar ikisininde…bana dagva açabilirler mı…

   
    andropedi  
  29.01.2021-00:25
  a

  Sizin izinsiz fotoğraf ve videolarınızı çekip, üzerine de halka açık sosyal mecralarda izinsiz paylaşım yaptığına göre bunları kaldırmasını ve telefonundan silmesini söyleyebilirsiniz. Uymadığı takdirde her türlü davayı açabilirsiniz. Bu durumun iş yerinden çıakrılmanız vs ile bir alakası yok tabi.

   
    Ayşe  
  26.02.2021-05:56
  A

  Merhaba bi şirkette çalışıyorum sevrisle gidip geliyorum ve servis şöförü toplum kurallarına aykırı davranıyo bu belgelemek adına resim çekmek suç olurmu

   
    Melis  
  15.06.2021-13:35
  M

  Merhaba bir düğünde toplu şekilde oynarken organizasyon şirketi videoyu hesabında yayımlamış ve net bir şekilde bende belliyim şikayette bulunabilirmiyim?

   
    andropedi  
  21.06.2021-00:01
  a

  Merhaba, eğer düğün organizasyonu mekan ve düğün için çekim izni aldıysa ve bunun için gerekli lisansları varsa bunu yapabilirler gibi. Çünkü gazetecilik gibi bu düğün ve organizasyon kapsamında bir lisans söz konusuysa aynı gazetecilik ve tv yayıncılığından olduğu gibi sizi yolda yürürken bile kalabalık içinde çekip yayınlayabilme ihtimalleri var. Tabi detaylı ve karışık bir konu, net bir şey söyleyemeyiz.

   
    Taha Özkan  
  19.12.2021-22:58
  T

  Merhaba
  Ben İstanbul ve civarı halka açık mesire yerleri, piknik alanları gezi alanları deoları çekmek ve youtube kanalımda paylaşmak istiyorum.
  1 Bunun için izne ihtiyaç var mı
  2 Bunu yaparken biri yada birilerine odaklanmadığım sürece yürüp geçenler arkadan geçenler içinde geçerli midir.
  Teşekkür ederim

   
    andropedi  
  20.12.2021-00:24
  a

  Merhaba,
  Çekim yapacağınız yerler özel ve ticari bir mülkiyet olmadığı sürece yapabilirsiniz. Özel mülkiyet olan yerlerde izin almanız gerekir.
  Sizinle birlikte kadrajda başkalarının yüzü veya kim olduğunu belli edecek şekilde insanların bir bölümü gözüktüğünde, yani o kişi veya başkaları tarafından tanınabilir şekilde kadraja girdiklerinde o kişilerden izin almanız gerekiyor.

   
    Serkan ciddi  
  10.01.2022-20:47
  S

  Ben bir arkadaşın dolmuşta fotoğrafını çektim ve böyle bir hatayı hayatım boyunca bir kere yaptım ve mahkemelik oldum suçumu kabul ettim sicilim temiz 3 mahkeme dir gidiyorum hep bir sonraki mahkemeye erteleniyor ne sonuç çıkar acaba ceza alırmıyım sicilime islermi

   
    Döndü Aydan  
  20.01.2023-15:00
  D

  2 gün önce evime temizlik şirketinden 2 çalışan geldi işlerin bitmesine yakın evimin fotoğraflarını çektiklerini gördüm ve sinirlendim napiyorsun dedim patron temizliği görmek istiyor ona WhatsApp tan yolladım dedi kızdım ve sildirdim bu olayı nasıl ispat edip şikayetçi olabilirim firma medya üzerinden şikayetçi oldum diye tehditler savuruyor siz o kadar insanın ekmeğiyle nasıl oynarsınız biz bi yerde yayınlamadık diye esip gürlüyor hem maddi hem manevi nasıl şikayetçi olurumYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Haber 23 yorum 19177
Teknoloji Haberleri
, ,
Yazar: andropedi  Puan: 20.7  Y: 25/10/2018  Güncelleme: 25/10/2018      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023