Instagram Takipçi gibi Uygulamaları Yüklerken Dikkat

Instagram Takipçi gibi Uygulamaları Yüklerken Dikkat


Android Google Play’de ve internette karşınıza çıkan Instagram takipçi izleme, takipçi toplama, “profilime kim baktı” gibi uygulamaları kullanıyorsanız hesabınız tehlikede olabilir.

Özellikle Google Play uygulamalarında veya internet sayfalarında karşınıza çıkan, telefonunuzdaki Instagram uygulaması ve sizin Instagram hesabınızla ortak çalışan, takip edenleri görme, takibi bırakanları görme, profil görüntüleyenleri görme gibi çeşitli izleme ve istatistik imkanı sunan uygulamalar için bilmeniz gerekenler var. Bu tür uygulamalar öncelikle sizin Instagram hesabınızdan çeşitli yetki ve izinleri almadan bu tür izleme işlemlerini yapamaz. Yani böyle bir uygulama yüklediğinizde bu uygulamanın Instagram hesabınızda bir çok veriye ulaşabilmesi için izin veriyorsunuz. Ayrıca bu uygulamaların neredeyse tamamı ücretsiz olarak bu hizmeti size sunuyor.

Instagram Takip ve Profil Uygulamaları Neden Ücretsiz?

Aslında cevap çok basit. Sizin Instagram hesabınıza erişim izni aldıktan sonra siz farkında olmadan çeşitli Instagram hesaplarının takip edilmesi, Instagram gönderilerinin beğenilmesi, sizin hangi hesapları takip ettiğinizi ve hangi gönderilere baktığınızı vs gibi bir çok işlemi yapabiliyorlar. Örneğin takipçi satan mecralar mevcut. Bu mecralarda sizin profilinizi kullanarak sayfaları takip edip veya gönderileri beğenip takipçi satabiliyorlar. Yani siz belki de “ben bu sayfayı ne zaman takip etmeye başlamışım”, ya da “ben bu gönderiyi ne zaman beğenmişim ki” şeklinde kendi kendinize sorduğunuz sorunun cevabı aslında bu yüklediğiniz üçüncü parti uygulama ile alakalı. Ayrıca sizin hangi gönderileri gezdiğinizi de takip ederek hem bu bilgileri uygulamayı kullanan diğer kullanıcılara sunabilir, hem de reklam şirketlerine sizin bilgilerinizi satarak size özel reklamlar çıkmasını sağlayabilirler. Ayrıca bu tür uygulamalar kendi içlerinde de reklam gösterebilir ve size çeşitli paketler satarak para kazanabilirler.

Sonuç olarak ücretsiz ve oldukça masum şekilde size Instagram takipçi, beğeni ve profil görüntüleme hizmetleri sunan bu uygulamalar aslında göründüğü kadar masum değil. Belirttiğimiz gibi sizin hesabınıza bir çok şekilde erişim izni alıyorlar. Aralarında bu yazdıklarımız kadar ciddi şekilde hesabınızı kullanan uygulamalar olmasa da genelinde bu tür işlemler mutlaka yapılıyor.

Instagram Hesabınıza Verdiğiniz Yetki ve İzinler Nasıl Kaldırılır?

instagram takipçi uygulaması ve izinler
Bu tür uygulamaları yükleyerek Instagram hesabınıza verdiğiniz erişim izinlerini kaldırarak ve uygulamayı da telefonunuzdan silerek bu tehlikelerden tamamen kurtulabilmeniz mümkün. Instagram hesabınıza erişimi olan diğer uygulama ve siteleri görmek ve erişim izinlerini silmek isterseniz buraya tıklayarak Instagram hesabınıza erişim izni verdiğiniz uygulama ve siteleri görebilirsiniz. Eğer hiçbir uygulamaya izin vermediyseniz liste boş gözükecektir. Eğer izin verdikleriniz olduysa bunları listede görecek ve hemen altlarında “Erişim İznini İptal Et” yazısına tıklayıp uygulamaya verdiğiniz izinleri tamamen silmeniz mümkün.

Konu ile ilgili problem yaşıyorsanız veya herhangi bir yorumunuz olursa aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


İpucuNasıl YapılırHaber 3266
Teknoloji HaberleriAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 1.7  Y: 15/03/2019  Güncelleme: 27/10/2022      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023