Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

    İPUCU 19/12/14

Getty_010913_ChargingPhoneTablet
Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Android telefonda şarj kullanım verimini ve pil artırmak için yazdığımız diğer sayfalara ulaşmak için tıklayın:

Android Pil Ömrü Uzatma: Uygulamalar ve Oyunlar

Android Pil Ömrü Uzatma: Ekran Parlaklığı

Android Pil Ömrü Uzatma: Senkronizasyonlar
  460 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]

    duru  (misafir)
  19.07.2017-10:42

  telefonum note 5 telefonu yeni aldım %30 şarjı vardı ben bilmediğim için tabi kapanasıya kadar kullanıp şarja taktım %100 oluncada çıkardım bu pile çokmu zarar verdi şimdi bi

    andropedi  
  19.07.2017-11:11
  andropedi
  Yorum: 1131
  Üyelik: 02.08.2012

  Pili sürekli olarak sonuna kadar kullanmak bataryanın uzun vadede ömrünü kısaltır. Normal kullanımda %2 civarında şarja takmalısınız.

    muhammed Şahin  (misafir)
  27.07.2017-15:17

  Telefonum note 5 telefonu aldığımda zatrn şarjı %0 di sarjda kac saat kalmalı birde telefon acik halde sarj oluyor şuan ne yapmali telefonu kapatayimmi

    Muharreö  (misafir)
  31.07.2017-20:12

  Merhaba benim j7 prime telefonum var normalde 2 günü çıkarır diyorlar ama bende bi günü zor çıkarıyo telefonu ilk gün yüzde beş felan iken şarj ettim arada sırada şarjda oyun oynuyom ve 2. Haftada oyun indirdim ne yapmalıyım şarjının daha iyi gitmesi için ?

    Turgay Kilic8  (misafir)
  06.08.2017-17:30

  Galaxy Not 5 cep telefonum 1.5 saatte şarz dolmuyor yani 2.45 dk da doluyor bunun için şarz kablosunu degiştirmeme rağmen değişen bir şey yok yardımcı olursanız sevinirim

    Kardelen  (misafir)
  09.08.2017-13:56

  Telefonumu alalı 2 gün oldu ve şarjı çok hızlı bitiyor.gece ise %5 oranında şarj yiyor ne yapmalıyım?

    Aslı  (misafir)
  11.08.2017-00:03

  Yeni telefon aldım şarja koydum 8 saat doldu fakat şarjı 80 gösteriyor ne yapmalıyım

    andropedi  
  11.08.2017-13:08
  andropedi
  Yorum: 1131
  Üyelik: 02.08.2012

  Yeni telefonun ilk şarjında şarjın tam 100% dolmadığını görmeniz normal olabilir. 2-3 şarjdan sonra yüzde yüz şarj ve yüzde sıfır şarjlar oturmaya başlayacaktır.

  Yeni telefonda ilk 1 hafta şarjın hızlı bitmesi normaldir.

  Ayrıca samsung note5’in tam şarj olması 2 -3 saat bulabilir. Yine de sadece kablo değil başka orijinal hızlı şarj adaptörü de deneyebilirsiniz..

    Anonim  (misafir)
  12.08.2017-21:56

  Yeni j3 aldım ama tam sarjını bitirdim kapandı sarja taktım bir simsek isareti geliyor ardından %0 isareti geliyor ama ardından gine simsek israti geliyor ard arda oyle oluyor

    andropedi  
  13.08.2017-11:31
  andropedi
  Yorum: 1131
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonun şarjını sonuna kadar, yani yüzde sıfıra kadar kullanırsanız telefon kapanır ve şarja taktığınızda bir süre telefonu açamazsınız. Bu süre içinde de şarj oluyor simgesi görürsünüz. Telefon açılmak için bir süre şarj olmalıdır. Telefonun şarjını sonuna kadar bitirmek, telefonun pilinin ömrü açısından oldukça zararlıdır. En düşük %2’ye kadar kullanmaya çalışın.

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]siz de Yorum Yazın


İsim:
Üyeliğiniz varsa giriş yapın veya kayıt olun. Üye olduğunuzda profilinize fotoğraf ekleyebilir ve çeşitli avantajlardan yararlanabilirsiniz.
Yorum:

   

Yorum göndermeden önce yukarıdaki kutucuğu işaretlerseniz, bu sayfaya sonradan yapılacak yorumlar e-posta adresinize gönderilir.

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj  5 yıldız
Benzer Sayfalar:
İpuçları ve Yararlı Bilgiler, Makaleler, Nasıl Yapılır?, Önerilen, Popüler
, , , , , , , , , , , , , , , , , ,


 SON YAYINLAR
 İkinci El Araç Fiyatı Uygulaması – Araba Değeri
 Android’in Yeni Versiyonu “Android O” Yenilikleri
 Clash of Clans’ta İnşaatçı Niye Gitti?
 Android Telefonda Ekran Paylaşımı – oneAssistant
 Takipçi Listesi – Instagram’da Takibi Bırakanlar
 SOSYAL
 
 BİLGİ
DMCA.com Protection Program
Kullanıcı Sözleşmesi
Hakkında/İletişim
Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2017 (dmoz registered) (1492 sayfa / 6365 yorum) k201208021123 9809