Uygulama Güncellemesi Nasıl Yapılır?


Android telefonlarda Google Play’den yüklediğiniz uygulamaların çoğuna belli aralıklarla güncellemeler gelir. Bu uygulamaların daha yeni ve gelişmiş versiyonlarına geçmek için telefonunuzda veya tabletinizde uygulama güncellemesi yapmanız gerekir.

Uygulamaların güncellenmesindeki asıl amaç uygulama yapımcılarının uygulamalara yeni özellikler eklemesi ve yeni Android versiyonları ile uyumlu hale getirmesidir. Bu yüzden her güncellemede daha yeni özellikler uygulamaya eklenir. Bununla birlikte özelliklerin eklenmesi sonucu bazı uygulamalar yavaşlayabilir ya da performans geliştirmeleri ile bazı uygulamalar hızlanabilir. Genel kanı uygulamaların yeni versiyonlarının daha hızlı çalışacağı yönünde olsa da eklenen özellikler uygulamayı ve telefonunuzu yavaşlatabilir. Buna kanaat getirecek olan cihaz sahipleri güncellemelerden sonra uygulamaları kullanırken buna karar verebilir.

Telefonunuzda yeni versiyonlara güncellediğiniz uygulamaları tekrar eski versiyona döndürmek zor bir iştir. Çünkü Google Play uygulama mağazası uygulamaların eski versiyonlarına döndürülmesini desteklemez. Sadece güncelleme gelen uygulamaları üst versiyonlara çıkarır. Eğer bir uygulamayı eski versiyonuna (eski haline) döndürmek isterseniz “uygulama ismi” + “o versiyon numarası” + “apk” şeklinde Google’da arama yaparak eski versiyonun apk dosyasını bulup telefonunuza indirebilir ve kurabilirsiniz. Bu apk dosyalarını internetten indirirken doğru dosyayı indirdiğinize dikkat etmelisiniz çünkü internette apk indirme aracılığı ile telefonunuza yanıltıcı dosyalar inebilir. İndirdiğiniz eski versiyon apk dosyasını kurarken telefonunuzda daha yeni bir versiyon olduğu uyarısı ile uygulamayı yükleyemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda yeni uygulamayı kaldırdıktan sonra indirdiğiniz apk dosyasını kurmanız gerekecektir.

Telefonunuzda yüklü olan uygulama ve oyunların otomatik güncellenmesini isterseniz:

Google PLay uygulamasının ayarlarından “uygulamaları otomatik güncelle” seçeneğini seçebilirsiniz. Veya uygulamaları kendiniz güncellemek isterseniz bu seçeneği “uygulamaları otomatik güncelleme” olarak seçebilirsiniz. Eğer uygulamaların otomatik güncellenmesini istiyorsanız fakat bazı uygulamaların güncellenmesini istemiyorsanız her bir uygulama için tek tek otomatik güncelleme seçeneği belirleyebilirsiniz. Bunun için Google Play uygulamasını açın. Menü’den “Uygulamaların ve Oyunlarım” seçeneğini seçin. Güncelleme ayarı yapmak istediğiniz uygulamayı seçin. Diğer’e dokunun. “Otomatik Güncelle” seçeneğinin yanındaki kutucuğun işaretini kaldırın. Bu ayardan sonra o uygulama artık otomatik olarak güncellenmeyecek.

Uygulama ve oyun güncellemeleri ile ilgili soru ve yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz.


Sponsorlu  2 Yorum

   
    Asuman Balcı  
  13.01.2019-16:23
  A

  J7 telefonuma uygulama güncellemesi geliyor ekran boyutunda bu nedir

   
    andropedi  
  13.01.2019-16:53
  andropedi

  Büyük ihtimal yüklediğiniz bir uygulamanın arka planda çalışan reklamları gibi.
  Bir diğer ihtimal ise telefonun kendi yazılımına gelen güncelleme olabilir.
  Biraz daha detay verirseniz ya da ekran görüntüsü paylaşabilirseniz kesin yorum yapabiliriz.YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

Nasıl YapılırHaber 2 yorum 2378
Android ve Teknoloji HaberleriNasıl Yapılır? (Android)
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 5.9  Y: 30/03/2018  Güncelleme: 14/09/2019      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020