Powerbank Kullanımı Hakkında İpuçları

Powerbank Kullanımı Hakkında İpuçları


Android ve iPhone telefonlar günümüzün büyük bölümünde vakit geçirdiğimiz ve vazgeçemediğimiz mobil cihazlar. Peki bu telefonların pil şarjı için satın aldığımız powerbank cihazlar hakkında neler biliyoruz? İşte powerbank kullanımı konusunda dikkat etmemiz gerekenler ve bazı ipuçları…

Powerbank (Taşınabilir Şarj Cihazı) Seçimi?

Android ve iPhone telefonlar ya da tabletler için aldığımız şarj cihazları konusunda ilk dikkat etmemiz gereken konu powerbank cihazın kapasitesidir. Yani bu şarj cihazı telefonumuzu kaç kere şarj edebilecek? Bu konuda ilk yanıldığınız konu büyük ihtimalle aldığınız şarj cihazınızın telefonunuzu en az bir kere şarj edebileceği. Örneğin telefonunuzun bataryası 3bin mAh ve siz 3bin mAh değerinde bir powerbank satın aldınız. Eğer bu şarj cihazının telefonunuzu kesin olarak 1 kere tam yüzde yüz yapacağına inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü satılan powerbank değerlernin üzerinde yazan değerler genelde ilk satın alındığında tam verimle şarj edebileceği değerler olur. Yani bu 3bin değeri hava sıcaklığı, şarj cihazının ne kadar yeni olduğu ve hangi koşullarda şarj edildiği ile alakalıdır. Tüm bu parametreler her zaman tam olarak sağlanamayacağı için aslında 3bin olarak satın aldığınız şarj cihazı genel olarak ortalamada size 2500 ve 2000 aralığında bir şarj imkanı sunar. Bu yüzden telefonunuz hiçbir zaman tam olarak yüzde yüz şarj olmayacaktır. O zaman bu konuda dikkat etmemiz gereken eğer telefonunuz 3bin mAh değerinde bir pile sahipse, sizin en az 4bin mAh değerinde bir taşınabilir şarj cihazı almanı gerektiğidir. Böylelikle kayıplarla beraber telefonunuz en az 1 kere tam şarj olabilir.

Şarj cihazı seçiminde bir diğer konu ise marka yani ürünün kalitesidir. Bu konuda fiyat aralığı olarak geniş bir yelpazede ürün karşınıza çıkabilir. İstediğiniz fiyatlarda ürün alabilirsiniz. Fakat aklınızda bulunması gereken konu, ne kadar para verip kaliteli ürün alırsanız, o cihazın kullanım süresince geçen zaman karşısında veriminin o kadar azalacağıdır. Yani ucuz bir ürün tercih ederseniz bu cihazı ortalama 1 sene kullanırsınız. Pahalı ve kaliteli bir marka tercih ederseniz bu ürünü ortalama 3 sene kullanırsınız.

Powerbank Kabloları Hakkında

Powerbank cihazınızı satın aldığınızda bu ürün yanında bir adet şarj kablosu ile birlikte gelir. Öncelikle bu kablonun telefonunuzla uyumlu olduğuna emin olun. Çünkü biliyorsunuz iphone ile android telefonun şarj girişleri farklı olmakta. Buna göre kutunun üzerinde yazan desteklediği telefon modellerini inceleyin ve telefonunuz veya tabletinizle uyumlu olanı seçmeye öze gösterin. Şarj kablosu konusunda bir diğer konu ise bazı ucuz ürünlerde bu kablonun kalitesiz olarak kutuda sunulduğunu unutmayın. Eğer aldığınız ürünün kablosuna güvenmiyorsanız orijinal şarj adaptörünüzün kablosunu kullanmaya çalışın. Bu şekilde kablo daha kaliteli ve verimli çalışarak şarj cihazından aldığı enerjiyi telefonunuza veya tabletinize daha verimli olarak gönderecektir.

Powerbank Şarj ve Kullanım Süreci

Günümüzde çoğu taşınabilir şarj cihazı aynı telefonlarımızda olduğu gibi Lityum pillerle üretilmektedir. Bu yüzden ilk iki üç şarjda powerbank cihazını tam dolum ve tam boşaltma koşullarına göre kullanmanızı öneririz. Bu konuda telefonlar için yazdığımız şarj konusundaki adımları takip edebilirsiniz. İlgili sayfa için buraya tıklayın. Şarj cihazını bu koşullarla birkaç gün kullandıktan sonra cihaz tam verimle çalışmaya başlayacaktır. İlk birkaç kullanımda powerbank’ten tam performans beklemeyin. İleriki kullanımlarda da bu adımlara uymak şarj cihazının ömrünü uzun tutacaktır. Eğer şarj cihazını devamlı kullanmıyorsanız mutlaka şunlara dikkat edin: Hiçbir zaman powerbank’in şarjını tamamen bitmiş olarak bekletmeyin. Hiçbir zaman powerbank’in şarjını yüzde yüz olarak bekletmeyin. Bu bekletme süresinden kastımız 3-5 günden fazla süreler. Yani bir cihazı en az 1-2 hafta kullanmadan kenarda bırakacaksınız şarjı hiçbir zaman dolu veya boş olmasın. Bu kurallar dışında günlük kullanımda powerbank ve telefonunuzu istediğiniz zaman birbirine bağlayabilir ve istediğiniz zaman çıkartabilirsiniz. Her ikisi de günümüz teknolojisinde lityum pillerle üretildiğinden tam şarj veya tam boşaltmaları beklemenize gerek yok.

Powerbank Saklama Koşulları

Şarj cihazını yanınızda taşırken veya bir yerde muhafaza ederken dikkat etmeniz gereken iki konu var. Birincisi cihazın bulunduğu ortam sıcaklığı. Hiçbir zaman powerbank’inizi direkt güneş ışığı alacak şekilde bırakmayın. Yüksek sıcaklıklarda lityum piller patlayabilir veya ömrü kısa sürede tükenebilir. İkinci konu ise cihazın hiçbir zaman nemli ve ıslak havaya maruz kalmaması. Direkt yağmur veya ıslak yerde bulunması cihazı ıslatarak hemen bozulmasına veya kısa sürede paslanmalar sonucu kullanılmaz hale gelmesine sebep olabilir.

Bu sayfada bahsettiğimiz temel kullanım ve ipuçlarına ek olarak bu yazımız sürekli güncellenecek. Siz de powerbank’ler hakkında yorum ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


Sponsorlu  14 Yorum

   
    neset  
  22.06.2020-15:31
  n

  Powerbank sarzi sıfır taktim ama 0 yanip yanip sonuyor powerbank sarz oluyormu . Normal sarz olup takili oldugu halde mavi ısık yanardi simdi yanmiyor

   
    andropedi  
  23.06.2020-12:18
  a

  Merhaba, powerbank büyük ihtimal şarj olmuyor. Başka bir şarj aleti ve şarj kablosu ile denediniz mi? Pil performansı da azalmış gibi gözüküyor.

   
    Haktan  
  16.08.2020-01:33
  H

  Powerbank iş yerinde şarjda unuttum 1gün kalacak bir sakıncası var mı

   
    Haktan  
  16.08.2020-01:34
  H

  Acil yanit vermeniz rica olur

   
    andropedi  
  16.08.2020-01:35
  a

  Eğer çok dandik bir powerbank değilse sıkıntı olmaz :)

   
    Haktan  
  16.08.2020-01:40
  H

  Dandik değil ben onu operatör mağazasindan aldim

   
    andropedi  
  16.08.2020-01:41
  a

  O zaman sıkıntı olmaz merak etmeyin.

   
    Haktan  
  16.08.2020-01:42
  H

  Teşekkür ederim

   
    Özgür  
  05.09.2021-11:48
  Ö

  Poverbank aldım sıfır sarjinida yükledim ormanda bi geçe kaldım sabah power bankda şarj yoktu neden

   
    Özgür  
  05.09.2021-11:50
  Ö

  Sarzi neden boşalmış

   
    Özgür  
  05.09.2021-11:54
  Ö

  Markası platoon

   
    andropedi  
  06.09.2021-17:29
  a

  Merhaba, eğer powerbank’i yeni aldığınızda birkaç gün şarj ve deşarj yapmadan ilk seferde kampa götürdüyseniz powerbank henüz tam çalışmaya başlamamış olabilir. Bir de özellikle kamp ve ormanlarda geceleri rutubet yüksek olduğundan elektrikli aletlerin şarjlarının durduğu yerde boşalması daha hızlı gerçekleşebiliyor. Tabi bir iki hafta kullanımdan sonra hala powerbank’in durduğu yerde şarj boşalıyorsa garantiye göndermeniz gerekebilir.

   
    Mehmet  
  22.06.2022-23:58
  M

  Ben acl 5000mah bı powerbank aldım kablosu var adaptörü yok hangi ataptor kullanmalıyım
  2.1 cikis

   
    andropedi  
  04.07.2022-12:47
  a

  Telefonu şarj ettiğiniz adaptörü kullanabilirsiniz.YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenİpucuHaber 14 yorum 16017
Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı Bilgiler
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 13.4  Y: 05/05/2018  Güncelleme: 03/08/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023