Google Arama İpuçları

Google Arama İpuçları


İnternette arama yaparken kullanabileceğiniz Google arama ipuçları ile aradığınızı daha hızlı ve kolay bulabilirsiniz. Google’da bir şeyler aramak sadece kelime yazmaktan ibaret değil. Dosya türüne, arama kelimelerinin tam eşleşmesine, arama sonuçlarının daha yeni internet sayfası olmasına göre farklı komutlar ile birçok çeşit arama yapabilirsiniz. İşte arama yaparken kullanabileceğiniz bazı Google arama ipuçları:

arama yapılacak kelime
Arama yaparken istemediğiniz kelimeleri başına eksi işareti koyarak arama sonuçlarından çıkarabilirsiniz. Bu örnekte arama sonuçlarında sadece “arama yapılacak” ibareleri yer alır. “arama yapılacak kelime” ile ilgili hiçbir sonuç gösterilmez.

arama AROUND(2) kelime
Birkaç kelime arayacaksınız fakat kelimelerden birini veya birkaçını unuttunuz. bu durumda AROUND(2) yazarak unuttuğunuz kelimelerin olduğu yere yerleştirin. Bu durumda yukarıdaki arama sonucu “arama yapılacak olan kelime” şeklinde sonuçlar bulabilir.

arama * kelime
Eğer unuttuğunuz kelime sadece tek bir adetse o unuttuğunuz kelimenin yerine yıldız işareti koyabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte yapılan aramanın sonuçları “arama yapılacak kelime” şeklinde çıkacaktır. Burada unuttuğumuz kelime “yapılacak” ibaresiydi.

android OR ios
Herhangi iki kelimeyi ortasına OR ifadesi koyarak karşılaştırmalı arayabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte android ve iphone karşılaştırmalı sonuçlar çıkacaktır. Bu yöntem herhangi iki kelimeyi karşılaştırmak için ya da iki kelimeyi karıştırdığınızda hangisinin doğru olduğunu bulmak için kullanılabilir.

site:andropedi.com android
Bu şekilde arama kelimesinden önce site ismini yazarak sadece yazdığınız site içinde kelime arayabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte andropedi.com sitesinde android kelimesi için arama yapıyoruz. Yani arama sonuçlarında sadece içinde android kelimesi geçen andropedi sitesinin sayfaları gösterilecek. (iki nokta üstüste işaretinden sonra boşluk bırakmamalısınız, site isminden hemen sonra arayacağınız kelimeyi yazmadan önce boşluk bırakmalısınız)

intitle:Android
Sitelerin başlığında sadece istediğiniz kelimenin bulunduğu sayfaları bulun. Bu örnekte site başlığında “Android” kelimesi geçen sayfalar arama sonucu olarak gösterilecektir. (iki nokta üstüste işaretinden sonra boşluk bırakmamalısınız)

inurl:Android
Sitelerin sadece link içinde istediğiniz kelime geçenleri bulun. Bu örnekte sadece internet adresinde (yani linkte) “Android” kelimesi yer alan arama sonuçları gösterilir.

arama yapılacak kelime
Bu şekilde arayacağınız kelimeleri tırnak işareti içine alırsanız sadece o kelime bütünü olan sonuçlara ulaşırsınız. Yani kelimelerin arasında başka kelimeler olan sonuçlar gösterilmez. Sadece tam eşleşmiş olan “arama yapılacak kelime” ifadesi aynen yer alan sonuçlar görüntülenir.

arama yapılacak“+”kelime
Üstteki örneğe benzer olan bu örnekte ise tırnak içine alınan iki kelime(ler)in arasına artı işareti koyduğunuzda her iki ifadenin de aynen yer aldığı arama sonuçlarını elde edersiniz. Bu örnekte arama sonuçlarında sayfa içinde “arama yapılacak” ve “kelime” ifadeleri aynen yer alacak sonuçlar elde edersiniz.

filetype:pdf Android
Filetype komutu ile dosya türünü belirtebilirsiniz. Bu şekilde aranacak “Android” kelimesinin geçtiği pdf dökümanları sonuçlarda gösterilir. İsterseniz pdf yerine xls, doc, gif gibi dosya uzantıları yazarak arayacağınız dosya türünü değiştirebilirsiniz.

Bonus İpucu:

arama sonuçları süresi

Arama sonuçlarında sadece yeni yayınlanmış sayfaları görüntülemek için aramayı yaptıktan sonra üstteki resimde gösterdiğimiz gibi “Araçlar”a tıkladıktan sonra “Herhangi Bir Zaman” yazan menüden zaman sınırlaması koyabilirsiniz. Bu şekilde sadece güncel sonuçlara ulaşmış olursunuz ve daha eski sayfalar gösterilmez. Ayrıca yine “Araçlar” menüsünden sadece Türkçe olan sayfaları seçebilir veya örneğin video arıyorsanız video süresini belirleyebilirsiniz. “Araçlar” menüsü aynı şekilde görsel aramalar yaparken de belirir. Resim araması yaparken size istediğiniz resmi bulmak için daha detaylı arama sonuçları gösterebilir.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


İpucuNasıl YapılırHaber 2508
Teknoloji HaberleriAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
,
Yazar: andropedi  Puan: 1.4  Y: 19/12/2018  Güncelleme: 12/02/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023