Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  333 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 »

    Esma  (misafir)
  08.05.2015-21:20
  E

  Hepsini okudum zaten fakat yaptıklarım işe yaramadı ve şimdi farkettim laptobumda da aynı reklamlar çıkıyor bu wifi den kaynaklanıyor sanırım

    andropedi  (üye)
  08.05.2015-21:29
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Evet modeminizi fabrika ayarlarına döndürerek tekrar ayarlamanız gerekiyor.

    Esma  (misafir)
  08.05.2015-21:33
  E

  Teşekkürler ..

    Hasan  (misafir)
  15.05.2015-10:26
  H

  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. .
  Peki android telefonlarda ücretli veya ücretsiz virüs programı indirmek ne kadar telofonu etkiler ve yavaşlatır mı.?
  Teşekkür ederim. .

    andropedi  (üye)
  15.05.2015-22:03
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Android telefonlara virüs programı yüklenmesine gerek yoktur. Ücretli de olsa ücretsiz de olsa antivirüs programı telefonunuzu yavaşlatır. Fakat tek bir şart var. Yazımızda bahsettiğimiz basit önlemleri bilinçli bir şekilde sürekli aklınızda bulundurmak ve uygulamak…
  Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

    erol  (misafir)
  16.05.2015-17:17
  e

  yazının sonunda ”hayır antivirüs yazılımına ihitiyacınız yok diyorsunuz” sonra çok önemli bilgileriniz varsa değişebilir diyorsunuz kardeş birşeyi gerçekten net biliyorsan yaz boşu boşuna uzun bir yazı okutma millete bulaşırmı bulaşmaz sorusuna vereceğin cevap ne kadar uzun olabilirki bence senin kafan sulanmış virüs bulaşabilir diyorsun konuyu uzatıyorsun sanki omazmış gibi bulaşır kardeşim sakın ha bankacılık işlemleri yapmayın bu istikrarsız yazıyı yazan kardeşimide kaale almayın.

    andropedi  (üye)
  16.05.2015-18:24
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Antivirüs uygulaması kullandığınız zaman da virüs bulaşması gayet mümkündür. Antivirüs programı kullanmadan da virüslerden uzak durabilirsiniz. Yazımızda bundan bahsetmeye çalışmıştık. Önemli olan noktalara dikkat ettiğiniz sürece antivirüs programı kullanıp kullanmamanız çok fark etmeyecek. Virüslerden uzak durmak için bilinçli kullanım yeterli. Yine de yorumunuz için teşekkür ederiz.

    Yıldırım  (misafir)
  18.05.2015-02:20
  Y

  Samsnung Accont ile Google play sürekli aktif ise-hesaplar- kapatılıp fabrika ayarlarına döndüm ancak reklamların yönlendirmesinden kurtuluyorsunuz;Modem sıfırlamakta çözüm oluyor .Ben denedim….

    Pirverdi  (misafir)
  15.06.2015-09:07
  P

  Menüm plansetimde viruS var nece temizleye bilerem xais tez cvb yazin

    Melis  (misafir)
  17.06.2015-16:45
  M

  Bilgiler için teşekkür ederim. Ben bu reklamlardan kurtulmak istiyorum. Sürekli ortaya çıkarak beni rahatsız ve sinir ediyor. Bu reklamlardan nasıl kurtulabilirim??

    andropedi  (üye)
  17.06.2015-22:41
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Bu sayfaya yazılan daha eski yorumları okursanız reklamlar ile ilgili olarak çözüm yolları bulabilirsiniz. Daha önce başka ziyaretçilerimizle bu konuyu konuşmuştuk.

    bekir şenol  (misafir)
  28.06.2015-17:55
  b

  telefonuma monkey test ve time service diye 2 virüs girdi antivirüs programı indirdim ama ben indirmeden kendileri iniyolar bu olay yaklaşık 1 haftadır oluyo ve bu durum telefonumu gerçekten çok yavaşlattı nasıl kurtulurum?

    bekir şenol  (misafir)
  28.06.2015-17:57
  b

  telefonum galaxy win

    andropedi  (üye)
  28.06.2015-18:03
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Öncelikle telefonunuzun ayarlarından uygulamalara gelerek tek tek gözden geçirin. Yabancı ve tanımadığınız uygulama görürseniz kaldırın. İkinci yapmanız gereken ise kullandığınız tarayıcıyı yine bu uygulamalar sayfasından bularak tarayıcının verilerini ve önbelleğini temizlemeniz. Bunları denedikten sonra tekrar yazın.

    Mavi  (misafir)
  01.07.2015-15:37
  M

  Reklam surekli geliyo ve neden oldugunu bilmiyorum gitmesi icin ne yapmam lazim

    Ozen  (misafir)
  04.07.2015-04:19
  O

  Merhaba benim telefonum t50 ve inteinternetten bir dizi izleyecek olsam baska sayfalara giriyor ve onume uyari geliyor virus algilandi yada virus olabilir diye telefonumu sifirladim ama yine ayni sey oldu yani onceden iphone kullaniyordum o kadar dizi izledim hic boyle bir sey gelmedi basima bu telefonda cok cabuk virus bulaşıyor ne yapabilirim

    andropedi  (üye)
  04.07.2015-13:18
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba, telefonunuza aslında virüs falan bulaşmıyor. Bu fazladan açılan virüs uyarısı pencereleri aslında sadece birer reklam. Bunlara tıklamayın ve o pencereyi kapatıp telefonunuzu normal kullanmaya devam edin. Telefonunuza virüs falan bulaşmıyor. Bu sayfadaki eski yorumları da okursanız yaşadığınız durum hakkında daha da geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Anlattığınıza göre telefonunuza virüs bulaşma gibi bir durum yok, normal kullanmaya devam edin. Sadece bu tür reklamlara tıklamayın yeterli.

    su  (misafir)
  04.07.2015-19:04
  s

  Arkadaşlar ben internetteyken telefonunuzda 3 virus bulasti şu uygulamayı yuklerseniz silindir dedi bunlar dogru mu?

    su  (misafir)
  04.07.2015-19:08
  s

  Virusun çeşidini hatırlamıyorum ismi garipti galiba.

    andropedi  (üye)
  04.07.2015-22:11
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Doğru değil. Yüklemeyin.

    su  (misafir)
  05.07.2015-10:32
  s

  Teşekkürler ben zaten google olay storedaki en begenilen antivuris uygulamaları yükledim hicbiri virus bulamadi. Cevap verdiginiz icin tesekkurler.

    hande  (misafir)
  05.07.2015-10:35
  h

  Benim tabletim tab 3 ama çok yavaş oyunlar 1 tane var daha başka bos ey yok pili çabuk bitiyor ne yapmam gerekir? Cevap yazabilirmisiniz

    Güven  (misafir)
  06.07.2015-12:44
  G

  selam elimde samsung s4 var ve telefonuma sürekli silmeme rağmen monkeytest diye birşey yükleniyor, durduk yere oyun yükleniyor, hatta bir süre sonra wifi ve mobil interneti kendisi açmaya başlıyor, ardı arkası kesilmeyen reklamlar çıkıyor. telefonumda ayarlar seceneği dışında aynı simgede “ayarı” diye birşey çıktı tıklıyorum com.android… durdu diyor. android.permission.access_downloadmanager ve bir sürü com.adroid’le başlayan şeyler çalışıyor telefonda. lütfen acil yardım…

    hande  (misafir)
  07.07.2015-10:52
  h

  Buyuk ihtimalle virus girmis.

    andropedi  (üye)
  08.07.2015-19:53
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  @Güven merhaba, telefonunuzla internette gezerken veya daha önce uygulama veya oyun yüklerken büyük ihtimal reklamlardan birinde yer alan uygulamayı yanlışlıkla indirip kurmuşsunuz. Şu andan itibaren en temiz yöntem telefonunuza format atmak olacak. Çünkü reklam uygulamaları sanırım telefonunuzda bayağı yayılmış. Formattan sonra ise internette dolaşırken “virüs girdi” vs yazan reklamlara kesinlikle tıklamayın ve bilmediğiniz herhangi bir uygulamayı indirip kurmayın. Bu şekilde bu reklam botlarından kurtulmuş olacaksınız.

    Anonim  (misafir)
  09.07.2015-14:01

  Çok faydalı oldu tşk.

    deniz celik  (misafir)
  09.07.2015-21:07
  d

  Merhaba telefonuma time service ve monkeytest adinda iki program kendigilinden yukleniyo siliyorum tekrar yukleniye ve bu arada yine kendi kendine oyun yukleniyo nasil kurtulabilirim format attim duzelmedi fabrika ayarlarini yuklemekte ise yaramadi yardim ederseniz cok sevinirim tesekkurler

    andropedi  (üye)
  09.07.2015-22:42
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Format atmanıza rağmen kurtulamadıysanız bağlandığınız wi-fi modeme reklam kodları yerleşmiş olabilir. Bu sayfadaki daha önceki yorumları okursanız wi-fi modemdeki reklam virüslerinden nasıl kurtulacağınızı başka soranlar için anlatmıştık. Lütfen o yorumları bularak okuyun. (özet: wi-fi modemin fabrika ayarlarına döndürülerek tekrar ayarlanması gerekiyor)

    Süleyman  (misafir)
  03.08.2015-13:22
  S

  Merhaba,
  Ben casper via tablet kullaniyorum. İnternette dizi izlerken diziye tıkladığımda android -app- play. com/app/tr. php?v=102 &key=38_44328 &subid =410262& amp; img=1 sayfasina yönlendiriyor ve virüs uyarısı veriyor. Tableti taradim virüs yok ama bu devamli oluyor ve dizi sayfasından çıkıyor devamlı.

    andropedi  (üye)
  04.08.2015-22:01
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Ziyaret ettiğiniz dizi sitesi dahil, çoğu site bu tarz reklamlardan para kazanıyor. Karşınıza çıkan uyarı tamamen bir reklam. Tabletinizi güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 »siz de Yorum Yazın   PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 170301
Android ve Teknoloji HaberleriPopülerÖnerilen
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 233.8  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019 

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019