Task Killer Uygulamalarını Kullanmanıza Gerek Yok

Task Killer Uygulamalarını Kullanmanıza Gerek Yok


Android telefon kullanıcılarının bir çoğu telefonu hızlandırdığı, pil ömrünü uzattığını düşünerek yüklediği android task killer, görev sonlandırıcı, hızlandırma, RAM boşaltıcı uygulamaları gerçekten işe yarıyor mu?

Task Killer Uygulaması Ne İşe Yarar?

İlk olarak task killer uygulaması ne işe yarar bir göz atalım. Task killer uygulamaları genel olarak telefona yüklendikten sonra yapılacak birkaç ayar veya masaüstü widget’ı ile arka planda çalışmaya devam eden uygulamaları sonlandırır. Böylece telefonun arka planında çalışan uygulamaları kapatarak boş hafızayı arttırır ve işlemciyi hızlandırır. Genel olarak işe yaradığı düşünülen işlevi budur. Ama gerçekten iddia edildiği gibi telefonu hızlandırıp pil ömrünü uzatır mı?

Task killer uygulamaları yukarıda tanımladığımız çalışma şeklini aynen uygular, evet bu doğru. Fakat android kullanıcılarının gözden kaçırdığı bir şey var. Task killer uygulamasının o an için kapattığı her uygulama elbet tekrar açılır. Ya hemen, ya 5 dakika sonra ya 1 saat sonra. Üstelik genelde uygulamalar işleri yarım bırakmayı sevmez ve bir an önce kullanıcıya güncel ve sürekli bilgi akışını sunmak isterler. Bu yüzden task killer uygulamasının kapattığı diğer uygulamarın büyük bir çoğunluğu hemen tekrar açılır. Böylelikle task killer tarafından size verilen bilgi dahilinde arka planda çalışan uygulamalar kapatılmış ve boş hafıza miktarı hemen arttırılmıştır. Doğru fakat bu bilgiden sadece birkaç saniye sonra bu kapatılan uygulamalar kendilerini hemen tekrar açar. Açmak zorundadır da. Yani task killer uygulamaları anı yaşar, anı yaşatır.

Task Killer Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Şimdi task killer uygulamasının kapattığı çalışmakta olan uygulamaların size getirisi ve götürüsüne bakalım. Getirisi tek bir şeydir, o da anlık olarak hafızayı boşaltır telefonu hızlandırır. Ama bu saniyelik bir olaydır. O saniyeden sonra götürdüklerine bakalım ve neler oluyor yazalım. Task killer uygulamasının kapattığı uygulama birkaç saniye içinde tekrar açılmak üzere harekete geçer. Bu tekrar açılma esnasında telefonunuz zorlanır, işlemci kullanır. Bu arka plan uygulaması açıldıktan sonra en son aniden kapatıldığı için ilk önce kendine gelmeye çalışır. Kaldığı yeri bulur ve oradan devam eder. Bu işlem esnasında da kullandığı ram miktarı bir süreliğine normalden daha fazla olur. Bu tekrar açılma sürecinde gördüğünüz üzere işlemci, hafıza ve batarya normalden daha fazla kullanılır ve aslında task killer uygulamasının size vaad ettiği şeylerin hiçbiri gerçekleşmemiştir. Aslında gerçekleşmiş fakat verdiğinden çok daha fazla geri almıştır. Yani o arka planda çalışan uygulama task killer uygulaması olmasaydı bu süreçte 3 birim kaynak tüketecekti fakat task killer onu sonlardığı için aynı sürede 10 birim kaynak tüketti ve siz bunun farkına bile varmadınız. Farkına vardığınız tek şey task killer uygulamasının uygulamaları sonlandırdıktan sonra size verdiği süslü mesajdı. Ama şimdi bu işlemden sonra neler olduğunu gördünüz ve aslında kandırıldığınızı fark ettiniz.

Peki ne yapmak lazım? Eğer bir task killer uygulaması kullanıyorsanız onu telefonunuzdan bir an önce kaldırmalsınız. Eğer yüklemeyi düşündüyseniz artık bu yazıyı okuduktan sonra umarız böyle bir hataya düşmezsiniz. Sizin bu telefon yavaşlığı ve pil ömrü sorununuzu çözmenizin tek yolu, gerçekten(!) aslında kullanmadığınız uygulamaları telefondan tamamen kaldırmaktır. Tek yapmanız gereken bu işin takibini yaptığınızda zaten telefonunuzu kullanabileceğiniz en üst kaynaklarda kullanmış olursunuz. Eğer bir uygulama arka planda çalışıyorsa unutmayın ki o uygulamayı zaten siz yüklediniz ve o uygulamanın arka planda çalışmasına ihtiyacınız var demektir. Yoksa ihtiyacınız olan uygulama stabil çalışamaz ve size istediğinizi veremez.

Sonuç

Sonuç olarak ihtiyacınız olmayan uygulamaları telefonunuzdan kaldırın yeter. Task killer sizden sadece zaman çalar. Bir de onunla uğraşırsınız arka plandaki uygulamaları kapatmak için. Her seferinde sizden zaman ve telefonunuzdan kaynak çalmaktadır aslında. Zaten siz farkında olmasanız bile, tüm bu task killer uygulamasından beklediklerinizi android işletim sistemi zaten arka planda yapıyor, rahat olun. Bırakın milyonlarca insanın kullandığı android işletim sistemi ve yüzlerce lira vererek aldığınız cep telefonunuz bu işi kendisi yapsın.


Sponsorlu  29 Yorum

   
    fatih egün  
  16.04.2013-13:48
  f

  Allah razı olsun kardeşim

   
    kemal  
  08.08.2013-18:34
  k

  Merhabalar,
  Yazınız için çok tşk ederim…

  Bende Samsung Ace2 Var tlf de 4 tane task killer vardı yok temizleyici yok sonlandırıcı felan telefon o kadar ağırlaşmıştı ki gelen aramalara cevap bile veremiyordum. az önce sinirlenip format attım tlf ye ve adam akılı task killer aramaya başladım ve yazınız ile karşılaştım yazınız mantıklı geldi bu defa sizin dediğinizi yapacam bir süre bu şekilde task killer olmadan kullanacağım alacağım performansı size bildiririm insallah…

  çalışmalarınızın devamını dilerim kolay gelsin…

   
    Erkan Uz  
  29.08.2013-00:57
  E

  Abiciğim Allah senden razı olsun gerçekten ama gerçekten.Bir task killer program deliliği içinde kıvranıyordum.Kullandıkça telefon inanılmaz yavaşlıyordu.Aslında bir anlık bir hızlanma ardından inanılmaz kasıyordu ve telefonum iyi olmasına rağmen senin sayende kullanmaz oldum şu programramları ve telefon daha stabil çalışmaya başladı.Sen HARİKASIN dostum :)))))

   
    andropedi  
  22.11.2013-00:29
  a

  Merhaba esatzade. Servisin telefonun android versiyonunu güncellemesi bir takım sorunları çözse de anlaşılan android’in son sürümü telefonunuzda biraz ağır çalışıyor. Tavsiyemiz telefonu tekrar servise göndererek taraflarından yapılan son işlemin, yani android sürüm güncellemesinin telefonunuzu çok yavaşlattığından ve kullanılamaz duruma geldiğinden bahsetmeniz gerekli. Telefonunuzu tekrar eski sürümüne indirsinler(downgrade). Bu işlemden sonra kamera uygulamanız tekrar sorunlu çalışırsa elinizden gelebilecek tek şey, kendiniz root-custom rom işlerine girişmeniz. Bu işler biraz teknik bilgi gerektirse de “galaxy ace root & custom rom” kelimelerini google’da arayarak işlemleri adım adım yaptığınızda telefonunuza stabil bir arayüz yükleyebilirsiniz. Yalnız bu işlemler biraz teknik bilgi gerektirmekte ve telefonunuzu düşük ihtimal de olsa kullanılmaz duruma sokabilir ve varsa garantisini yitirebilirsiniz. Bu işlemler zor geliyorsa en iyisi servis yolu ile bu işi çözmeniz. İyi günler dileriz.

   
    esatzade  
  21.11.2013-23:47
  e

  iyi günler dilerim Bende Samsung Ace2 Var telefon android 2 idi güncelleme geldi ve fotoğraf ları yarım çekmesi veya bozması (kamera sorunu olduğundan dolayı servise 2-3 defa verdim adamlar android 4 olarak güncelleyip verdiler ama telefon beni perişan etti telefon rehberi açmazmı, ne video açabiliyorsun , ne resim bakabiliyorsun Yeniden Android 2 eskiye döneceğim ama tek korkum kamerasının eskisi gibi olacağı eğer kasmayı önleyecek bir bilginiz var sa paylaşırsanız seviniriz teşekkürler..

   
    andropedi  
  22.11.2013-01:10
  a

  Ziyaret ettiğiniz ve iyi dilekleriniz için biz teşekkür ederiz.

   
    esatzade  
  22.11.2013-01:02
  e

  Valla teşekkürler ben cevap vermeyeceğinizi düşünmüştüm ama sağ olun. Gerçekten memnun oldum. Kolay gelsin Başarılarınızın devamını dilerim. Allah’a emanet

   
    Ali Tasdibi  
  06.02.2014-09:00
  A

  Sevgili arkadaşım ellerine sağlık. Konuyu çok açıklayıcı biçimde anlatmışsın. Dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Sağolasın.

   
    Gokhan  
  12.02.2014-12:40
  G

  Iyi günler kolay gelsin bu açıklamadan sonra bu tarz programları kullanmam şu an clean master kullanıyordum ama benim şöyle bir sorum olacak şimdi bir sürü uygulama oyun ivir zivir yüklüyorum sonra uygulama yöneticisinden siliyorum fakat gerek boş klasör olsun gerek bazı dosyalar olsun yinede kalıyor bunların gerekli mi kullandığım uygulamanin klasörü mu oldugunu anlayamadigim zamanlar oluyor bu tarz kalıntı dosyaları tamamen nasıl temizlerim ne tavsiye edersin?

   
    andropedi  
  13.02.2014-22:36
  a

  Gökhan Bey, bahsettiğiniz gibi telefondan kaldırılan uygulamaların bazı klasörleri telefonda kalmaktadır. Bunları otomatik olarak tespit edebilecek ve silebilecek bir uygulama mevcut değil. Ancak kendiniz klasörleri gezinerek klasör isminden tanıyabildiğiniz eski/kaldırdığınız uygulama klasörlerini manuel olarak silebilirsiniz. Malesef şimdilik tek yöntem bu.

   
    Tolga  
  16.02.2014-23:00
  T

  Eyvallah kardeşim çok doğru konuştun.

   
    Gokhan  
  18.02.2014-00:01
  G

  Sağolun teşekkür ederim cevabınız için .

   
    Kaan  
  09.05.2014-09:47
  K

  Tamamda pro xperia s sahibiyim 1 gb yazmasina ragmen ram limiti 634 e sabitlenmis hic birsey acik degilken bile 300 küsür mb garanti gidiyor ben facebook u silip girmek icin her defasinda tekrar mi yükleyeyim?

   
    andropedi  
  09.05.2014-11:10
  a

  Telefonun Ram’i 1gb olsa bile bu hafızanın bir kısmını sürekli telefonun kendi işletim sistemi zaten kullanıyor. Boş ram oldukça da arka planda uygulamalar çalışarak bu hafızayı kullanacaktır. 100-150 mb yer kalana kadar uygulamaların bu hafızayı kullanması normal, telefonunuzda bir yavaşlamaya da sebep olmaz. Eğer bu değerden daha da düşük değerlere ram düşüyorsa ve telefonunuz yavaşlıyorsa arka planda kendini güncelleyen çok uygulamanız var demektir. Ya bu uygulamaların ayarlarından varsa otomatik senkronizasyon, veri eşitleme gibi ayarlarını kapatacaksınız, ya da kullanmadığınız uygulamaları kaldıracaksınız. Bir bilgisayar gibi düşünün, ne kadar program açıksa bilgisayarınız o kadar yavaşlar. Task Killer gibi bir uygulama kullanarak bu sorunu çözemezsiniz. Task killer kullandığınızda üstüne telefonunuzun kararlılığı azalacaktır. Task killer sizi hafıza azalma durumundan anlık olarak kurtarsa da makalemizde bahsettiğimiz gibi sürekli kullanımda telefonu daha da yavaşlatma ihtimali yüksektir. Telefonunuzda ne kadar uygulama kullanırsanız, ana ekranınıza ne kadar widget yerleştirirseniz telefonunuz o kadar yavaşlayacaktır. Bu verdiğiniz para ve aldığınız teknolojinin limitleri olmasından dolayıdır. Çoğu teknoloji cihazında olduğu gibi limitler her zaman vardır. Önemli olan neyi ne zaman ne kadar kullandığınız veya kullanmadığınızdır. Yüklü olan uygulamaları gözden geçirin.

   
    Cemal Yenigün  
  25.11.2014-12:00

  Çok Aydınlandım.
  Teşekkür ediyorum.

   
    ayse  
  06.02.2015-14:37
  a

  Telefon modelim huawei U9200 internetim oldugu halde msjlarim gitmiyor watsapta ne yapmaliyim bilmiyorum gorev sonlandiriciyi sil.dediler ancak gorev sonlandirici nedir onuda bilmiyorum lutfen yardim edin

   
    mehmet kerim  
  21.03.2015-22:39
  m

  çok güzel söylemişsiniz de, “arka planda çalışan uygulamaları siz yüklemişsinizdir” sözünü kabul etmiyorum:) çünkü onlar(google ve hizmetleri,sosyal programlar vs.) hazır yüklü olarak geldiler ve onları kaldırma yani onlardan kurtulma diye bir seçenek yok! eğer siz biliyorsanız lütfen bana söyleyin

   
    andropedi  
  21.03.2015-23:46
  a

  Evet haklısınız. Son zamanlarda yeni çıkan android işletim sistemli telefonlarda standart olarak yüklü gelen uygulama sayısı oldukça arttı. Bunlardan normal yoldan kurtulma şansınız pek olmasa da çeşitli teknik yöntemlerle bu uygulamalardan kurtulmak mümkün. Örneğin “root” işlemi ve “custom rom” yükleme işleminden sonra telefona neredeyse sıfır uygulama ile başlayabiliyorsunuz. Fakat bu işlemler oldukça teknik bilgi ve sabır gerektiren işlemler olduğu için yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmadan yapılmasını önermiyoruz.
  Bahsettiğiniz standart olarak yüklü gelen uygulamaların ayarlarında(çoğunda) senkronizasyon/bildirim gibi ayar seçenekleri bulunur. Bu senkronizasyon ve bildirim ayarlarını ne kadar kapalı tutmaya çalışırsanız arka planda çalışma gereksinimleri o kadar azalacaktır. Bu yöntemle en azından biraz da olsa telefonunuz daha hızlı çalışır ve piliniz daha az tüketilir.
  Ayrıca bu konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler.

   
    Cemail Yenigün  
  22.03.2015-08:30

  Sayin Yetkililer Merhaba
  Sizlere bu bilgileri bizlere sunduğunuz için kalben tesekkür ediyorum.
  Önerilerinizi Aynen uyguladım ve Bana eziyet vermeye başlayan Note 4’ü keyifle kullanmaya başladım.
  Teşekkür ediyorum.
  İyiki varsınız

   
    andropedi  
  22.03.2015-12:44
  a

  Merhaba. Ziyaret ettiğiniz ve zaman ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.

   
    mustafa  
  28.04.2015-13:20
  m

  gercekten de benimde tespit ettigm bir gercek bu telefn rootlu olnasina ramen yine aclyr uyglamalar. yararli bir yazi. tesekkurler

   
    andropedi  
  28.04.2015-17:55
  a

  Ziyaret ettiğiniz için biz teşekkür ederiz. Yararlı ve pratik bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

   
    Cgr  
  19.10.2015-21:43
  C

  Merhaba, Ben galaxy s3 kullanıcısıyım Root, rom, custom rom hakkında çok detaylı bilgi alabileceğim ve bunu fillen gerçekleştirmeme yardımcı olacak site varsa paylaşabilir misiniz ?

   
    andropedi  
  20.10.2015-20:39
  a

  444android şeklinde Google’da arama yaparak ulaşacağınız forumdan bu konuda bir çok bilgi ve yardım alabilirsiniz. İngilizce olarak ise xda-developers forumuna katılabilirsiniz.

   
    Barış  
  29.11.2015-14:22
  B

  Makalede demişsinki uygulama arka planda çalışıyorsa o programı sen yuklemişsindir. Değil o programı lanet olası telefon markasının kendisi yuklemiş ve bana lazım olmayan o lanet programı kaldıramıyorum bunun için root isitiyor. Kaldıki bu da garantili telefon için risk demektir ki bilmeyenler için telefonun çöpe atılmasına kadar gider. Yani benim isteğim dışında yuklu olan programlar için yapılacak bi şey yokmu

   
    andropedi  
  29.11.2015-20:39
  a

  Evet haklısınız. Bazı programlar telefonla birlikte yüklü olarak geliyor ve kaldırmanın tek yolu root. Fakat şöyle yapabilirsiniz. Telefon ayarlarında uygulamalar bölümüne gelerek o uygulama için “bildirimleri göster” işaretini kaldırabilirsiniz. Bu şekilde uygulamanın arka plan çalışmasını en aza indirebilirsiniz. Bu ayar da her telefonda değiştirilemeyebilir.

   
    Hakan  
  25.03.2016-10:26
  H

  Bilinmeyen bişey anlatmış gibi anlatmışsın da oyunları programları kaldır demeyi 60lık dayım da biliyor. Task killer mesajından daha süslü yazı. Sonuç, kullanmadığın programı kaldır! Ara ara kullanıyorsam ve sadece açtığımda çalışsın istiyorsam… Millete bu lazım.

   
    dancingman  
  16.05.2016-14:36
  d

  Ben LG G4 kullanmama rağmen (hafıza ve ram problemi yok) kullanmadığım bütün google uygulamalarını devre dışı bıraktım. En köklü çözüm bu oldu. Diğer task killer uygulamalarını bilmem ama ben greenify den çok memnunum, özellikle şarja çok faydası oldu.

   
    Bu  
  02.02.2018-07:17
  B

  Amlamadığım şu wp nin ayarlarında bile arka plan uyg menüsü vardı tek tuşla kapatıyordu ve sen ihtiyacın olduğunda uyg. Açardın gene arkada çalışamazdı sen çalıştırınxaya kadar bu kadar zormu şu androide böyle bir ayar konmasıYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenUygulamaİpucu 29 yorum 77903
Android UygulamalarPopüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı Bilgiler
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 25.8  Y: 14/12/2012  Güncelleme: 22/04/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023