USB Flash Disk ile Bilgisayarı Kilitlemek ve Açmak

bligisayar-kilitleme

Bilgisayarınızı arkadaşlarınızla ve başka kişilerle paylaşıyorsanız, ya da bir açık ofiste çalışırken bilgisayarınızın başkaları tarafından kullanılmasını istemiyorsanız ekran kilidini büyük ihtimal kullanıyorsunuz. Bilgisayar başından ayrılırken ekran kilidini devreye alıp bilgisayarı kilitliyor, dönüşte ise şifrenizi girerek bilgisayarınıza tekrar giriş yapıyorsunuz. İşte bu işlemi oldukça kolaylaştıracak ve daha da güvenli hale getirecek bir yöntem önereceğiz.

Aşağıda ekleyeceğimiz ücretsiz yazılımlardan sadece birini bilgisayarınıza yükleyerek usb flash diskinizi bilgisayarı kilitlemek ve açmak için anahtar olarak kullanabilirsiniz. Yani pc başından kalkarken flash diki çıkardığınız anda bilgisayara şifre girer. Döndüğünüzde ise tek yapmanız gereken sadece flash diski tekrar bilgisayara takmak. Herhangi bir şifre vs. girmenize gerek yok. Aşağıdaki ücretsiz yazılımlardan birini indirerek kurduğunuz ve bir kereliğine ayarları yaptığınız anda istediğiniz bir flash diski bilgisayarınızı kilitlemek veya açmak için kullanabilirsiniz.

Predator

bligisayar-kilitleme-predator

Predator uygulaması usb flash diskinizi bir bilgisayar anahtarına dönüştürürken ayrıca birkaç ücretsiz özellik daha sunuyor. Mesela birden fazla bilgisayarınız var ise aynı usb flash disk ile birkaç bilgisayarı kilitleyebiliyor veya açabiliyorsunuz. Siz bilgisayar başında değilken birileri bilgisayar kilidinizi açmaya çalışırsa, bu yazılım bilgisayarınızın kamerasını kullanarak ondan habersiz fotoğrafını çekiyor. Böylece kimlerin bilgisayarınıza girmeye çalıştığını geri döndüğünüzde görebiliyorsunuz.

VSUsbLogon

bligisayar-kilitleme-vsusblogon

VSUsbLogon yazılımı da istediğiniz bir flash diski bilgisayar kilitlemek ve açmak için bir anahtara çeviriyor. Bunun dışında bu yazılım ile aynı zamanda herhangi bir harici hard disk ya da telefonunuzu da bilgisayarınızın anahtarına dönüştürebiliyorsunuz. Eğer telefonunuz usb ile bilgisayara bağlanabiliyorsa aynı usb flash disk özelliği gibi bilgisayarınızı kilitlemek ve açmak için kullanılabiliyor.

WinLockr

bligisayar-kilitleme-winlockr

WinLockr yazılımı da usb flash diskinizi bir anahtara çeviriyor. Bu yazılım diğerlerine göre daha az özellik içerirken, basit ve sade arayüzü ile daha kolay ve pratik bir kullanım sağlıyor. WinLockr yazılımı aynı zamanda bilgisayarınızın klavye ve faresini de kilitliyor. Böylece bilgisayarınızın kilidini açmak için sadece daha önceden ayarladığınız flash disk kullanılabiliyor.

USB System Lock

bligisayar-kilitleme-usbsystemlock

Bu usb ile bilgisayar kilitleme uygulaması da seçenekler arasına ekleyeceğimiz sonuncu program. USB System Lock programı da ücretsiz ve açık kaynak kodlu. Çok özelliği yok fakat usb flash belleğinizi veya herhangi bir harici usb flash belleğinizi bilgisayar anahtarına dönüştürebiliyor.

Usb flash disk veya flash bellek ile bilgisayarınızı kilitlemek ve açmak için. yani usb flash diskinizi bir anahtar gibi kullanmak için yukarıdaki ücretsiz programlardan herhangi birini yüklemeniz ve gerekli ayarları yapmanız yeterli. Unutmayın, bu programlarla usb flash diskinizi bir anahtara dönüştürdükten sonra eğer flash diskinizi kaybeder ya da bozarsanız bilgisayarınızı bir daha açamayabilirsiniz. Bu yüzden program izin verdiği takdirde iki flash diski anahtar olarak ayarlarsanız daha güvenli olur. Hatta sadece flash diskle değil de aynı zamanda şifre ile de bilgisayarınızı kilitlemek daha mantıklı olabilir. Seçim size kalmış.PC