Gelişmiş Ayarlar Uygulaması – Titanium Backup Root

Titanium Backup ile Android cihazınızdaki tüm uygulamaları, uygulama verilerini, hatta sistem uygulamalarını yedekleyebilirsiniz.

Titanium Backup, sistemin derinliklerine ulaşma ihtiyacı duyduğundan telefonunuzun root’lu olması gerekiyor. Bunun yanında Busybox’un da yüklü olması gerekli.

 Peki, Titanium Backup nasıl kullanılır?

Titanium Backup açtığınızda “Overview”, “Backup / Restore” “Scheduler” olmak üzere üç sekme görüyorsunuz. Overview bölümünde Titanium Backup’un sahip olduğu izinler, telefondaki boş alan gibi özet bilgiler görüntüleniyor. Backup / Restore altında ise yüklü olan tüm uygulamalar listeleniyor. Buradaki bir uygulamanın üzerine dokunarak yedeklemeye hemen başlayabilir, uygulamayı ve uygulama verilerini silebilir, uygulamayı “dondurabilir” (ücretli sürümde, 6.36 dolar), yani uygulamayı kaldırmaya gerek kalmaksızın devre dışı bırakabilirsiniz. Scheduler bölümünde ise otomatik yedekler oluşturmak üzere yapılandırmalar oluşturmanız mümkün.

Yedekleme ayarlarına menü tuşlarına bir kez dokunarak ulaşmanız mümkün. Buradan şifreleme, filtreler gibi çeşitli işlevlere ulaşabilirsiniz. Varsayılan seçenekler birçok kullanıcı için yeterli olacaktır.

Kullanıcı ve sistem uygulamaları için ayrı yedekler

Yedeklemeyi Menü > Batch Actions yolunu izleyerek veya sağ üstteki simgeye dokunarak başlatabilirsiniz. Titanium Backup, burada da sınırsız olanak sunuyor ancak önem vermeniz gereken iki ana nokta var. Uygulama verilerini ve sistem verilerini yedeklemenizi sağlayan “Backup all user applications” ve “Backup all system data” seçenekleri sizi yakından ilgilendiriyor.

Bu iki yedeği beraber almanız mümkün, ancak bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Sistem ve kullanıcı uygulamalarını ayrı ayrı yedeklediğinizde, alternatif sistemlerde (custom ROM) yedeklerinizi rahatça geri yükleyebilirsiniz. Sistem uygulamalarını sadece onları oluşturduğunuz işletim sistemi ve sürümünde geri yüklemelisiniz.

Yedek ayarlarında bulunan (“Batch Actions”) “update.zip” oluşturma seçeneği, örneğin yeni bir ROM yüklerken flaşlayabileceğiniz bir zip dosyası oluşturmanızı sağlıyor. Bu sayede sistem kurulumu süresini önemli ölçüde kısaltmanız mümkün.

Titanium Backup’un Play Store’da bulabileceğiniz Pro sürümü ise kısa mesaj yedekleme, çevrimiçi yedekleme (Box, Dropbox, Google Drive), uygulamaları dondurma, yedekleri e-postayla gönderme gibi ek yeteneklere sahip.


Sponsorlu


 Ekran Görüntüleri  İndirme Linkleri 

Android (Google Play)YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Android UygulamalarTürkçe Android UygulamalarıSistem Araçları ve Uygulamaları
, , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yazar: zero  Puan: 2.1  Y: 29/07/2014      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023