Telefona Gelen Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

Telefona Gelen Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?


Daha önce numaranızı hiçbir yere vermemiş de olsanız telefonunuza reklam mesajları gelir ve gelmeye devam edebilir.

Bazı sms mesajları açık numara ile gönderilirken bazıları ise sadece marka ismi veya takma isim ile gönderilebiliyor. Sizin numaranızı vermediğiniz bir firmadan mesaj gelmesinin de birçok sebebi olabilir. Siz sadece güvendiğiniz sitelere ve firmalara telefon numaranızı vermiş olsanız bile başka firmalar o firmalardan kişi telefon numaralarını parayla satın alıp size sms gönderebilirler.

Reklam mesajları numarası gözükmese bile Android telefonlarda engellenebilir ve bir daha hiç aynı firmadan veya kişiden size SMS gelmez. Reklam mesajları (SMS’leri) engellemek için telefonunuzdan aşağıda gösterilen adımları takip edin.

1) Telefonunuzda “Mesajlar” uygulamasını açın ve engellemek istediğiniz firmanın/kişinin mesajına basılı tutun. Engellemek istediğiniz mesajları tek tek dokunup seçtikten sonra ekranın sağ üst köşesindeki “Engelle” butonuna basın. Eğer mesajların gelmeye devam etmesini fakat bildirim ve ses çıkarmamasını isterseniz de engelleme butounun sol tarafındaki “Zil” işaretine basabilirsiniz.

2) SMS mesajlarını engellemek veya sessize almak, ya da bildirim sesini ve titreşimini değiştirmek isterseniz de aşağıdaki ikinci resimden itibaren adımları takip edin. İlk olarak engellemek istediğiniz mesajı açın ve mesajların bulunduğu pencerenin sağ üst kısmındaki üç nokta işaretli menüye basarak “Ayrıntılar” yazısına tıklayın.

3) Mesaj gönderenin “Ayrıntılar” sayfası açıldığında bu sayfadan bildirimleri kapatabilir, bildirim sesini değiştirebilir, titreşimi açıp kapatabilir veya göndereni engelleyip spam olarak bildirebilirsiniz.

4) Son olarak üçüncü adımda “Engelle ve spam olarak bildir” yazısına dokunduğunuzda dördüncü resimdeki gibi bir açılır pencere çıkar. Bu pencerede “Spam Bildir” yazısını işaretleyerek penceredeki “Tamam” yazısına tıklayın.

Adımlar için sırasıyla açıklayıcı ekran görüntüleri:

Telefon Mesaj Engelleme Sms Engelleme Telefon Mesaj Engelleme Sms Engelleme Telefon Mesaj Engelleme Sms Engelleme Telefon Mesaj Engelleme Sms Engelleme
Bu adımları takip ettikten sonra telefonunuza artık seçtiğiniz bu kişilerden ve firmalardan hiç sms gelmez ve direkt olarak spam’a gönderilir. Ayrıca sms ve çağrı engelleme Android uygulamaları da mevcut. Fakat bu uygulamalar genellikle sizden rehberinize erişim izni isterler ve telefon rehberinizdeki tüm kişileri kendilerine alırlar. Daha sonra da bu numaraları ve sizin numaranızı her ne kadar yapmadıklarını iddia etseler de reklam firmalarına satarak size reklam gönderilmesini sağlarlar. Aslında sms ve çağrı engellemek için yüklediğiniz bu uygulamalar sizin numaralarınızı toplar ve kurtulmaya çalıştığınız reklam sms’lerinin tekrar hedefi haline gelebilirsiniz. Bu yüzden yukarıda anlattığımız şekilde sms’leri kendiniz tek tek engellemeniz daha sağlıklı olacaktır. Aynı şekilde telefon numaralarından gelen çağrıları da engellemenin manuel yolu mevcut. Bunu sonraki yazılarımızda detaylı olarak anlatacağız. Sitemizi takip etmeye devam edin.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Nasıl Yapılır 2365
Nasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 1.3  Y: 20/06/2019  Güncelleme: 03/08/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023