Push Notification Nedir?


push notification
Android veya iOS (Apple) mobil cihazlarda bildirim çubuğuna mesaj gelmesini sağlayan sistem “Push Notification” olarak isimlendirilir. Genel olarak arka planda ait olduğu uygulamanın çalışması ile sağlansa da uygulama çalışmıyor olsa da bildirim gelebilir. Push Notification özelliği kullanan bazı sistemlere örnekler verilebilir. Bunlar; e-posta gelmesi, canlı maç sonuçları bildirimleri, çeşitli uygulama ve oyunlardır.

Google kendi yayınladığı dökümantasyonda “Push” bildirimlerinin tanımını yapmıştır. Bu tanıma göre “Google Bulut Mesajlaşma sistemi, uygulamaların sunucudan cihazlarda yüklü olan uygulamalara veri gönderiminin yapılmasının sağlanması” push bildirimleri olarak tanımlanmıştır. İlgili dökümana buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu dökümanda yer alan bilgiye göre “Google Cloud Messaging” (GCM) servisinin yerine yeni geliştirilen “Firebase Cloud Messaging” (FCM) sistemi önerilmektedir.

Push bildirimlerinin en önemli avantajı ise uygulama için yapılan kodlama ile bildirimlerin gelmesi için arka planda herhangi bir sistemin sürekli çalışmasının gerekli olmamasıdır. Bunun anlamı, uygulama kapalı bile olsa yeni bir bildirim hazır olduğunda sunucudan mobil uygulamaya istek gönderilir ve bildirim anlık olarak çalışan uygulama ile bildirim çubuğuna düşer. Bu sistem sayesinde telefonunuzda sürekli çalışan bir uygulama olmaması ile pilden tasarruf edilir ve sürekli RAM, CPU gibi entegrelerin çalışmasına gerek kalmaz. (Android telefonunuzda uygulamalarla ilgili pil tasarrufu yapmanızı sağlayacak sayfalara buradan ulaşabilirsiniz)

Push Notification için Nelere Dikkat Etmeli?

Yine de mobil cihazınızda Push bildirimleri kullanıyorsanız birden fazla uygulama ve oyun yüklü olduğu dikkate alındığında her uygulama ve oyun için bu bildirimlerin sıklığını ayarlarken dikkatli olmalısınız. Bir çok uygulamanın push bildirimler çok sık göndermesi yine telefonunuzun pilini etkileyecek bir unsurdur. Push bildirimleri ilgili uygulama veya oyunlar için açtıktan sonra ne sıklıkla bu bildirimlerin yapılacağını da uygulamanın ayarlarından biraz seyrek olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Google’ın yukarıda kaynak olarak gösterdiğimiz Push bildirimleri hakkındaki dökümanından da görüleceği üzere push bildirimi sistemi her geçen gün geliştirilerek daha az kaynak tüketmesi için yeniden yazılmaktadır. Bu sayede telefonlar ve mobil cihazlar daha az pil tüketerek daha uzun kullanım süreleri sunabilecektir. Telefonunuzda yaşadığınız push bildirimi ile ilgili sorunları veya merak ettiklerinizi de yorum kısmında paylaşabilir ve bu sorularınıza cevap arayabilirsiniz.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


İpucuHaber 6927
Teknoloji HaberleriAndroid İpuçları ve Yararlı Bilgiler
Yazar: andropedi  Puan: 3.0  Y: 30/09/2017  Güncelleme: 30/09/2017      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023