Microsoft’un Sıradaki İşletim Sisteminin Adı: Windows 10


windows-10-resimler-1
Herkes Windows 8’den sonra Windows 9’u beklerken Microsoft firmasından bir sürpriz haber geldi. Microsoft’un yeni Windows sürümünün adı Windows 10 olacak.

Microsoft firması, tarihe geçen Windows XP sürümünden sonra hala çok beğenilen bir Windows sürümü çıkaramadı. Windows 7, biraz olsun istekleri ve talepleri karşılayarak yerinde bir sürümdü. Daha sonra Windows 8, beklenen ilgiyi göremedi. Şimdi ise herkes sırada Windows 9’un olduğunu düşünürken Microsoft’un Windows tanıtım toplantısında yeni sürümün Windows 10 (belki de Windows X) olacağı haberi geldi. Neden Windows 9’un atlandığı durumu ise, Windows 8.1 sürümünün Windows 9 olarak kabul edildiği ve bu yüzden sıradaki Windows’un 10 olarak çıktığı tahmin ediliyor.

Yeni Windows sürümü Windows 10’un tanıtımını Microsoft’un şefi Terry Myerson yaptı. Tanıtım toplantısı sadece basın mensuplarına açıktı. Myerson, yeni işletim sisteminin şimdiye kadar piyasaya çıkan sürümlere göre en geniş cihaz uyumluluk yelpazesine sahip olacağını açıkladı. Aynı zamanda bir kişiye ait olan tüm Windows yüklü cihazların birbirleri ile uyumlu ve senkronize hale geleceğini vurguladı.

Basın toplantısında yeni Windows 10’un demosu da tanıtıldı. Bu demoya göre yeni Windows 10’daki en büyük değişikliklerden birisi, Windows’un alışılagelmiş “başlat” menüsünün geri gelmesiydi. Klasik başlat menüsünün hemen sağına metro arayüzüne alışanlar için kutucukların olduğu bir sütun eklenmiş. Bu sütundaki kutucuklar isteğe göre yeniden boyutlandırılabiliyor. Ayrıca başlat çubuğunda kelime ararken sadece bilgisayarda bulunan dosyalar değil, aynı zamanda internet üzerinden de arama sonuçları gösterilecek.

Windows 10, henüz kullanıcıların hizmetine sunulmadı. Toplantıda bildirilene göre şu an için test ve hata giderme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Yeni Windows 10’da ayrıca “Task View”, yani görev yöneticisi özelliği eklenmiş. Aynı android telefonlarda olduğu gibi “Task View” özelliği sayesinde masaüstü ekranlar arasında geçiş yapılabilecek ve açık olan tüm programlar aynı anda görüntülenebilecek. Komut penceresine ise kopyala-yapıştır özelliği yıllar sonra sonunda eklenmiş.

Yeni Windows 10, hem dokunmatik hem de fare(mouse) kullanıcıları için ortak olarak tasarlanmış. Yani hem dokunmatik ekranlara, hem de klasik masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara uyumlu.

Windows 10’un çıkış tarihi ise 2015 yılının sonları gibi gözüküyor. Yeni Windows 10’un tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. Windows 10 hakkındaki yorumlarınızı beklerken, gelişmeleri ilerleyen zamanlarda paylaşmaya devam edeceğiz.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Haber 4847
Teknoloji Haberleri
,
Yazar: andropedi  Puan: 1.4  Y: 01/10/2014      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023