iPhone mu Android Telefon mu?


Son zamanlarda neredeyse her ay yeni bir modelin çıktığı akıllı telefon piyasasında size en uygun telefonu seçmek giderek zorlaşıyor. Bu makalede sizlere bu konuda az da olsa yardımcı olabiliriz. Hemen ekleyelim; bu yazıdaki karşılaştırma sadece genel kullanım açısından yapılan kaba bir karşılaştırmadır ve performans analizleri, benchmark, overclock, rom, ram gibi teknik ve aslında çoğu telefon kullanıcısı için hiçbir değeri olmayan detay kriterlerden bahsetmeyecektir .

Genel olarak akıllı telefon piyasası kullanım açısından aslında ikiye ayrılıyor. Bunlar; android işletim sistemiyle çalışan android telefonlar ve ios işletim sistemiyle çalışan iphone telefon.

Akıllı telefon seçimi yaparken telefon markasından daha da önemlisi telefonun kullandığı işletim sistemidir. Çünkü telefonu kullanırken size aracılık yapacak olan içindeki işletim sistemi ve dolayısıyla arayüzüdür. Yeni nesil akıllı telefonlar ile belli bir bütçenin (yaklaşık 1000TL) üzerinde para ayırdığınızda zaten alacağınız telefon çok büyük ihtimalle ihtiyacınız olan neredeyse tüm oyun ve uygulamaları çalıştıracak performansa sahip. Bu yüzden android telefonlardan bahsederken marka veya model belirtmeye gerek yok. Zaten ios sistemiyle çalışan tek akıllı telefon da iphone olduğu için bu aşamada iphone ismini kullanacağız. Android telefon denilince öne çıkan markaları hatırlatacak olursak bunlardan bazıları; HTC, Samsung, Motorola, Sony, Nexus, LG markaları bu yazıda bahsedilen performansı ve işlevleri gösterebilecek ilk akla gelenler. iOS ile çalışan akıllı telefon ise dediğimiz gibi sadece iPhone.

Android telefonlarla iphone’u kullanım açısından karşılaştırmak istersek aslında bu tamamen sizin telefonunuzdan ihtiyacınız olan bilginin geri dönüşünü almak için harcayacağınız zamandan ibaret. Seçim yaparken bilmeniz gereken ilk şey, telefonunuzu ve içerisindeki uygulamaları ne kadar özelleştirmek ve bunun için ne kadar zaman harcamak istediğiniz ve zaman harcarken ne kadar eğlenceli vakit geçireceğiniz kriteri.

Bu konuyu biraz açmak istersek kabaca bir örnek verelim. Telefonunuza bir hava durumu uygulaması yükleyerek bulunduğunuz yerin hava durumu bilgisine ulaşmak amacınız olsun. Iphone’da bu uygulamanın kurulumu için harcayacağınız zaman yaklaşık 30 saniye. Android telefonda da bu uygulamanın kurulumu için harcayacağınız zaman yine 30 saniye. Fakat uygulamayı özelleştirip en ince ayrıntısına kadar ayarlamak veya telefonunuzun masaüstüne göstergeler (widget) koymak ister ve bunun için zaman harcamaktan hoşlanırsanız android telefon sizin isteğinize tam cevap verebilecek seçenek olacaktır. Çünkü android telefonlarda uygun uygulama ile bu istediklerinizle uğraşmak için en ince detayına kadar ayarlar mevcut. Ama ben telefonuma zaman harcayamam, uğraşamam dediğinizde bir iphone alip, uygulamayı yükleyip, sadece hava durumunu bana uygulama nasıl yazılmışsa öyle göstersin dediğinizde iphone tam size göre. Yalnız bu konuda bir ekleme yapmak gerekiyor. Android telefonlarda kullanacağınız ve ihtiyacınızı karşılayacak uygulamaların neredeyse tamamını ücretsiz olarak bulabilmek mümkün. Iphone’da ise bazen istediğiniz uygulamaya ancak para ödeyerek ulaşabileceğiniz zamanlar oalcak. Bu ücret bir dolar civarında olsa da kullanacağınız ve deneyeceğiniz uygulamaların tamamına vereceğiniz parayı topladığınızda göz ardı edemeyeceğiniz bir toplama ulaşacağı aşikar.

Iphone mu android telefon mu sorusunu yaklaşık 2-3 sene önce sorsaydınız işte o zaman iphone kesin olarak sorunun cevabı olacaktı. Çünkü android işletim sistemi henüz emekleyen bir aşamada, akıllı android telefon çeşitleri az, fiyatları yüksek, ve daha çok uğraştıran bir konuydu. Ama artık google’ın android işletim sistemini neredeyse ios ile yarışacak düzeye getirmesi ve bununla birlikte android akıllı telefonların marka ve modellerinin iyice çoğalmasıyla birlikte kullanıcılara seçim yapma şansı doğmuş oldu.

Son bir not eklemek gerekirse, uygulama akıcılığı ve ekran dokunmatiği konusunda android cihazlar malesef hala iphone’un bir adım gerisinde. Bu fark artık çoğu telefon kullanıcısının hissetmeyeceği düzeyde olsa da belirtmekte fayda var. Ayrıca windows 8 mobil işletim sistemli telefonlar da microsoft firmasını belki mobil cihaz yarışına sokabilir fakat henüz değil, bunun için biraz zaman gerekecek.

Android telefon mu iphone mu sorusuna vereceğimiz cevabı bir cümle ile özetlersek:
Android telefon; telefonuna zaman harcamayı sevenler için tüm ihtiyaçlarını karşılayacak eğlenceli bir cihazken,
Iphone; telefona zaman harcayamam, uğraşamam diyenler için tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir cihazdır.

Seçim sizin…

www.andropedi.com


Sponsorlu  3 Yorum

   
    Heydər  
  11.07.2015-00:23
  H

  Android daha iyi

   
    Sadullah GÜNEŞ  
  18.05.2016-23:30
  S

  Makaleniz çok yardımcı oldu. Teşekkür ederim.

   
    htc  
  10.11.2016-17:19
  h

  ben telefon alcam ıphone mı samsung mu karar veremedımYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Haber 3 yorum 28763
Teknoloji Haberleri
, , , , , , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 7.5  Y: 27/11/2012  Güncelleme: 06/04/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023