IMEI Sorgulama – Telefon IMEI Kayıtlı mı?

IMEI Sorgulama – Telefon IMEI Kayıtlı mı?


Kullanımı giderek yaygınlaşan Android, iPhone ve diğer tüm telefonlar için IMEI sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu telefon kullanıcılarının karşılaşacağı güvenlik problemlerini en düşük seviyeye indirmeyi amaçlıyor. İlgili bu kurumun altyapısı ile e-devlet resmi sitesinden telefon IMEI numarasını girerek sorgulama işlemi yaptığınızda telefonun marka ve modeli ile IMEI numarasının kayıtlı olup olmadığı kolayca öğrenilebiliyor.

IMEI Kopyalama ve Çalıntı IMEI

Özellikle ikinci el telefon alıyorsanız ya da yurtdışından telefon getirdiyseniz telefonun IMEI numarasını sorgulamanızda büyük yarar var. Kullanımı yaygınlaşan bu mobil akıllı cihazlar ile doğru orantılı olarak çalıntı ve IMEI kopyalama olayları da giderek artıyor. Bu durumlar tüketici yönünden çok büyük maddi ve manevi sorunlara yol açabiliyor. İnternet bağlantısı olan her türlü PC, telefon veya tablet üzerinden yapabileceğiniz IMEI sorgulama ile kullandığınız ya da satın aldığınız telefonun çalıntı/kopya olma ihtimalini ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

IMEI Numarası Öğrenme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sağladığı sistem ile IMEI sorgulama işlemi e-devlet kapısı üzerinden ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Yurtiçi veya yurtdışında üretilen mobil cihazın üretiminde yerleştirilen 16 haneli IMEI numarasının BTK sisteminde kayıtlı olması şart. Cihazın IMEI numarası kayıtlı olmadığı takdirde cihaz Türkiye’de kullanıma otomatik olarak kapanıyor. BTK sistemi ile e-devlet üzerinden IMEI numarasını sorgulamak için telefonunuzun IMEI numarasını girmeniz gerekiyor. Telefonun IMEI numarasını öğrenmek içinse *#06# kodunu arama ekranına girmeniz yeterli. Ya da ürünün orijinal kutusu üzerinde IMEI numarasını bulabilirsiniz. Bazı telefonlarda ise arka kapak altında da IMEI numarası yazmaktadır.

e-Devlet Uygulamasından IMEI Sorgulama

e-Devlet Android uygulamasını telefonunuza indirerek de IMEI numarası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. e-Devlet uygulamasını yükledikten sonra uygulamayı açıp uygulamanın en üstündeki arama kutusuna “IMEI Sorgulama” yazarak IMEI sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Türkiye Gov Tr Sitesinden IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

İsterseniz telefonunuza uygulama yüklenmeden internet üzerinden de IMEI numarası sorgulayabilirsiniz. Resmi türkiye gov tr sitesinden IMEI Numara Sorgulama için tıklayın.

Peki IMEI Kodu Nedir Ne İşe Yarar?

IMEI numarası telefonun üretim aşamasında her telefona özgü ve tek olacak şekilde kodlanan bir numaradır. Telefonun tc kimlik numarası da denebilir. Her cihaz için sadece tek bir IMEI kodu bulunur. Toplamda 15 haneden oluşur ve günümüzde tüm akıllı telefonlarda en az bir adet vardır. Çift sim kartlı bazı telefon modellerinde ise iki tane bulunabilir.

IMEI kodunun çoğunlukla amacı çalıntı telefonların polis tarafından takip edilmesi ve telefon üzerinden işlenecek suçlarda telefon IMEI numarası ile suç işleyen kişinin eşleştirilmesinde kullanılır.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


UygulamaNasıl YapılırHaber 58640
Android UygulamalarTeknoloji HaberleriNasıl Yapılır? (Android)Bilgi Uygulamaları
, ,
Yazar: andropedi  Puan: 24.6  Y: 20/11/2017  Güncelleme: 08/12/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023