Google Kameralı Kontakt Lens Üzerinde Çalışıyor


kamerali-lens

Google, Ocak ayında diyabet hastaları için özel bir kontakt lens üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Bu lens ile kontakt lens takan diyabet hastasının sürekli olarak kanındaki şeker seviyesi ölçülecek. Ama Google kontakt lens entegreleri üzerindeki çalışmalarını bir seviye daha ilerletti: Kameralı kontakt lens

Kameralı kontakt lens düşüncesini ilk olarak görme engelliler için kullanmayı hedefleyen Google, kontakt lens üzerine yerleştirilecek bir mikro kamera ile etraftaki nesnelerin verilerini görme engellilerin duyma organlarına iletecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Örneğin trafik akışı olan bir caddede karşıdan karşıya geçmek isteyen bir görme engelliye kamera tarafından algılanan trafik bilgisi ses ile aktarılacak. Aynı zamanda bu kameralı kontakt lens yüzleri, hareketi, renkleri, ışığı ve bazı belirli nesneleri kamera ile algılayabilecekler.

Google, kameralı kontakt lensi sadece görme engelliler için düşünmüyor. Aynı zamanda yakınlaştırma özelliği, fotoğraf çekme gibi özellikler ile fotoğraf çekme teknolojisinde bir adım daha ileri gitmeyi planlıyorlar. Mesela gözünüzde yer alan bir kontakt lens ile çok uzaktaki bir nesneyi yakınlaştırıp fotoğrafını çekebiliyorsunuz.

Teknoloji giderek biyomekanik bir hal alıyor. Patent başvurusunu gerçekleştiren Google şirketinin bu teknolojik atılımı ne kadar gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini ve bu ürünlerin serbest piyasada satılıp satılamayacağını hep birlikte göreceğiz.


Sponsorlu  1 Yorum

     
      Nihal  
    22.04.2014-12:45
    N

    bence güzel bir buluş..işe yarar…YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

Haber 1 yorum 6667
Teknoloji Haberleri
Yazar: andropedi  Puan: 2.6  Y: 19/04/2014      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2021