İlginç Google Teknolojileri


insansiz-araba

Eğer Google sizin gözünüzde sadece bir arama sayfasıysa çok şey kaçırıyorsunuz. Çoğu kişinin sadece internette arama yapmak için kullandığı Google, aslında diğer pek çok servisleri ve teknoloji sektöründe yaptığı devrimsel atılımlar ile bazı yönlerden geleceğimizi belirliyor. Yani Google sadece bir arama motoru değil, Google geleceğin teknolojisinin bir parçası. Neden böyle söylediğimize örnek oluşturacak ve birkaç sene içerisinde hayatımıza girerek gerçekleşecek Google teknoloji çalışmalarından bazılarına göz atalım.

PROJECT WING – UÇAN KARGO SERVİSİ

Yakın bir zamanda, internetten veya telefonla verdiğiniz bir sipariş evinize uçarak gelecek. Şu anda Amazon ve Google tarafından üzerinde çalışılan sistem ile, siparişini verdiğiniz ürün çok kısa bir süre içerisinde uzaktan kumandalı uçak ve helikopterlerle ayağınıza kadar otomatik olarak gönderilecek.

Project Wing isimli Google projesinde kargonuz gönderici tarafından helikoptere yükleniyor ve adresiniz tanımlı olduğu için helikopter otomatik olarak teslim adresine uçuyor. Adrese ulaştığında kargonuzu havadan bir ip ile sarkıtıyor ve teslimatı yere bırakarak geldiği yere yine otomatik olarak geri dönüyor. Sistem şu anda Avusturalya’da tam kapsamlı olarak test ediliyor. Örnek bir çalışmayı videoda izleyebilirsiniz:

PROJECT ARA – TAK ÇIKAR TELEFON

Akıllı telefonlar hayatımızın çok önemli bir parçası artık. Bu telefonlar gün geçtikçe gelişiyor ve özellikler artıyor. Fakat kullanıcıların en büyük problemlerinden biri telefonun zaman içerisinde yeni çıkan uygulamalardan dolayı yavaşlaması ve özelliklerinin yetmemeye başlaması. İşte Google’ın üzerinde çalıştığı bir başka teknoloji ise modüler akıllı telefon.

Modüler telefonunuzda size yetmeyen özelliğin bulunduğu parçayı çıkartarak, daha yüksek özellikli parçayı aynı yere takıyorsunuz. Mesela kameranın megapikseli veya özellikleri düşük gelmeye başladığında daha yüksek çözünürlüklü kamera parçasını satın alarak eski kameranızla değiştirebiliyorsunuz. Üstelik bu parçaları değiştirmek yap-boz yapmak kadar basit ve yeni bir telefona vereceğiniz yüksek miktarda paralar yerine sadece gereken parçayı daha uygun bir fiyata değiştirerek bütçenizi korumuş oluyorsunuz. Yakın bir zamanda hayatımızda görmeye başlayacağımız tak-çıkar özellikli modüler akıllı telefonların nasıl olacağına dair videoyu izleyin:

GOOGLE SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ PROJESİ

Google’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir diğer proje ise, haberlerden veya gazetelerden belki de sizin de haberdar olduğunuz insansız araba projesi.

İnsansız araç projesinin amaçlarından en önemlisi uykusuzluk, dikkatsizlik, kontrolsüz araç kullanma gibi başlıca insan hatalarının önüne geçmek. Google projesine göre aracın üzerinde bulunan ve çeşitli özelliklere sahip kamera yardımıyla araç yolda kendi kendine yol alabiliyor. İnsansız araçlar üzerinde birçok teknoloji şirketi çalışmalarını sürdürüyor. Bu da demek oluyor ki, yine yakın bir zamanda yollarda kendi kendine giden araçlar ile karşılaşacağız. İnsansız araba ile ilgili sunumu videodan izleyebilirsiniz:

SAĞLIK KONUSUNDA DEVRİM YARATACAK TEKNOLOJİLER

Son zamanlarda bazılarının dikkatini çeken bir diğer konu ise, özellikle Google ve Android’in üzerinde çalıştığı ve çeşitli uygulamalar ile kendini göstermeye başlayan sağlık konusundaki teknoloji atılımları.

Özellikle akıllı saatlerin çıkmasıyla, akıllı telefonların ve ağ ortamlarının insanla etkileşimi yükseliyor. Örneğin kolunuza taktığınız özellikli bir akıllı saat, sürekli nabzınızı, tansiyonunuzu veya kanınızdaki şeker seviyesini ölçebiliyor. Bu ölçümleri anlık olarak değerlendiriyor ve belirli limitlerin dışına çıkıldığında akıllı telefonunuzun üzerinden veya internet üzerinden sizi ve doktorlarınızı bu konuda anlık olarak bilgilendirebiliyor. Yani artık yakın gelecekteki teknolojilerden birisi de insanların sağlık durumlarını anlık olarak takip eden teknolojiler olacak.

smartphone-healthcare

Tüm bu devrimsel teknolojiler yakın zamanda gerçekleşecek. Bazıları her ne kadar Google ve ürünlerini beğenmese de, Google teknoloji konusunda hayatımıza çok önemli değerleri kattı ve katmaya devam edecek gibi gözüküyor.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Haber 6723
Teknoloji Haberleri
,
Yazar: andropedi  Puan: 2.0  Y: 04/01/2015  Güncelleme: 22/04/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023