Android Güvenlik: Her APK Dosyası Güvenli mi?

     İNDİR Okunma: 5113   Yorum: 5  Puan: 8.9  Favori: 0  Link: us7   G: 08/11/2015   HABER 

Android telefon ve tabletlere virüs, reklam botu vs. gibi kontrol dışı istemediğiniz yüklemelerin gerçekleşmesi eskiden her ne kadar zor olsa da artık dikkat etmediğiniz durumlarda telefonunuzda istemediğiniz reklamlarla karşılaşmanız kolay hale gelmeye başladı. Gelişen teknoloji ve sayısı giderek artan android tabanlı cihazlar, özellikle reklam sektörünün gözdesi haline gelmeye başladı. Bu durum, telefonunuzda size daha fazla reklam göstermeyi hedefleyen malware denilen ve telefonunuzda size reklamlar gösteren reklam uygulmalarının sayısını artırdı.

Bu noktada telefonunuzun güvenliğini sağlamak için ilk görev tabi ki size düşüyor. Yüklemek istediğiniz bir uygulama veya oyunu ilk olarak mutlaka Google Play Store’un resmi uygulamasından yüklemeyi deneyin. İlk seçeneğiniz Google Play olsun. Eğer yüklemek istediğiniz uygulamayı veya oyunu Google Play’de bulamıyorsanız zaten o uygulamanın güvenliğinden şüphe etmeniz gerekiyor demektir. Google Play’de olmamasına rağmen siz apk dosyası ile o uygulamayı yüklemek isterseniz işte bu noktada güvenlik açığı başlıyor. Çünkü Google Play dışarısından yükleyeceğiniz her apk dosyasının içinde ne olduğunu önceden bilmenizin imkanı yok.

Market dışı yükleyeceğiniz apk dosyalarının kötü amaçlı yazılım içermediğinden emin olmanın yolu yok. Fakat eğer bu apk dosyasını bir forumdan yüklüyorsanız büyük ihtimal yorumları okuyarak tehlikeli bir durumun olup olmadığını önceden kestirebilirsiniz. İzleyebileceğiniz bir diğer yol ise apk dosyasındaki uygulamayı yüklerken izinleri kontrol etmek. Eğer gereğinden fazla izin talep ediyorsa sıradışı bir uygulama olabilir. Son olarak ise apk dosyasını yükledikten sonra telefonunuzu 1-2 gün gözleyin. Daha önce karşılaşmadığınız reklamlar, uyarılar, bildirimler gibi durumlarla yeni karşılaşmaya başlarsanız büyük ihtimal bu durum yeni yüklediğiniz uygulamanın içerisine gömülen reklam yazılımından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca bu içerisine reklam gömülen market dışı apk uygulamaların kodlama teknolojisi o kadar gelişti ki, nadir de olsa bazı cihazların root yetkisini ele geçirip kendilerini cihazınızın sistem dosyalarının derinlerine yerleştiriyorlar (örneğin Shuanet reklam virüsü). Böylece siz cihazınızı fabrika ayarlarına bile döndürseniz o uygulamadan kurtulamıyorsunuz. Tek yapabileceğiniz şey, root yetkisi olan bir dosya yöneticisi ile o dosyayı sistem dosyalarının içerisinde bulup silmeniz. Fakat bu işlemle yanlışlıkla sistem dosyalarını da silebileceğinizden dolayı oldukça sıkıntılı bir süreç haline gelecektir.

Sonuç olarak market dışından yükleyeceğiniz apk dosyalarını mümkün olduğu kadar güvenilir sitelerden edinmeye çalışın. Ayrıca şimdilerde Blackmart, 1Mobile vs. gibi Google Play gibi görünen, hatta ücretli uygulama ve oyunları ücretsiz indirmenizi sağlayan market uygulamalarına oldukça dikkat etmek gerekiyor. Buradan indireceğiniz Facebook uygulamasının içerisinden bile reklam yazılımı çıkabiliyor. Bu yüzden bu gibi Google Play’den farklı olan android marketlerden mümkün olduğunca uygulama ve oyun yüklememeye çalışın.

APK dosyaları ile ilgili olarak tavsiyelerinizi, tecrübelerinizi veya sorularınızı siz de yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
Android Güvenlik: Her APK Dosyası Güvenli mi? 
Benzer Sayfalar:

  5 Yorum

    GameMaster03  (üye)
  14.11.2015-18:10
  G
  Yorum: 2
  Üyelik: 14.11.2015

  Acaba Sizin Sitenizdeki Haberleri vb. Şeyleri Slayt veya Başka Şeyler Halinde Yayınlayabilirmiyim Kaynak Olarak Site Adresinizi Belirtirim Youtube da Mobil Kanalım Varda O Yüzden Diyorum Güzel Bir Siteniz Var Başarılarınızın Devamını Dilerim

    andropedi  (üye)
  15.11.2015-15:18
  Yorum: 1274
  Üyelik: 02.08.2012

  Yorumunuz için teşekkürler. Bahsettiğiniz paylaşıma bir örnek gönderirseniz bu durum için daha kolay karar verebiliriz.

    GameMaster03  (üye)
  20.11.2015-07:36
  G
  Yorum: 2
  Üyelik: 14.11.2015

  Mesela Android Güvenlik: Her APK Dosyası Güvenli mi ? Konusundaki Yazıları Özetleyip ve Aralara Ressim Koyarak Bir Slayt Hazırlamak Gibi ve Bunu Youtube Kanalımda Paylaşacağım Tabi Siz İzin Verirseniz. Video Sonuna ve Açıklama Bölümüne Adresinizi Belirteceğim

    andropedi  (üye)
  20.11.2015-20:06
  Yorum: 1274
  Üyelik: 02.08.2012

  Tamamdır. Bir tane örnek çalışma yapıp yukarıda açıkladığınız şekilde adresimizi de paylaşarak yayınlayabilirsiniz. Sonrasında bizimle de kontrol için paylaşırsanız seviniriz. İlginize teşekkürler.

    Ahmet  (misafir)
  22.05.2017-16:01
  A

  En güvenilir uygulama indirme programları play store ve aptoidesiz de Yorum Yazın


İsim:
Üyeliğiniz varsa giriş yapın veya kayıt olun. Üye olduğunuzda profilinize fotoğraf ekleyebilir ve çeşitli avantajlardan yararlanabilirsiniz.
Yorum:

   

Yorum göndermeden önce yukarıdaki kutucuğu işaretlerseniz, bu sayfaya sonradan yapılacak yorumlar e-posta adresinize gönderilir.

Kategoriler: Android ve Teknoloji Haberleri, İpuçları ve Yararlı Bilgiler, Makaleler, Önerilen, Popüler, Türkçe Android Uygulamaları
Etiketler: , , , , , , , ,


Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2018  (1661sayfa/6959yorum/28favori) k201208021123 m9809