Android 5.1 Lolipop ile Gelen Yeni Özellikler


android-lollipop-5-1-guncelleme
Android‘in son sürümü Android 5.0 Lollipop‘a yakın zamanda gelecek yeni güncelleme ile 5.1 sürümünde öne çıkan bazı yeni özellikleri derledik.

Android telefona ve tablete sahip kullanıcıların Android 5.1 Lolipop güncellemesi ile cihazlarında kullanmaya başlayacakları en yeni özellikler şu şekilde:

* Kayıp ve çalıntı durumları için daha etkin koruma geliyor. Cihazınıza koyduğunuz pin, şekil gibi ekran kilidi özelliklerinin zorlanması durumunda telefon sizden Google hesabınıza tekrar bağlanmanızı isteyecek. Eğer telefonda tanımlı olan Google hesabına güvenli bir şekilde bağlanılamazsa telefon kilitlenecek ve sadece fabrika ayarlarına geri dönülerek tekrar kullanılabilir hale gelecek. Böylece telefonunuzdaki bilgiler kayıp çalıntı durumlarında başka kişilerin eline geçemeyecek.

* Daha akıllı Wi-Fi bağlantı özelliği ile telefonunuz daha önce kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptığınız herkese açık ağlara bir sonraki gelişinizde hemen bağlanabilecek. Böylece otel, restoran gibi açık Wi-Fi ağı bulunan yerlere bir sonraki gelişinizde tekrar kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek kalmadan internete bağlanabileceksiniz.

* Öncelik modu (priority mode) ile öncelikli saatleri cihazda belirlediğinizde gelen uyarıların hangi saat dilimlerinde size ulaşabileceğini belirleyebileceksiniz. Böylece gece yatağınıza gittiğiniz saatten sonra telefonunuz sizi rahatsız etmeyecek. Saatleri kendiniz belirlediğiniz için bunu önceden saatleri belirli olan rutin toplantı vs. gibi durumlar için de önceden ayarlamanız mümkün.

* Telefonunuzda veya tabletinizde müzik dinlerken telefonun ses tuşlarını kullandığınızda sadece müzik sesini artırıp azaltmak için çıkan kayan çizgiden dolayı, müzik dinlerken telefonun uyarı ve zil sesi seviyesini değiştiremiyordunuz. Zil sesi veya uyarı sesi seviyesini değiştirmek için ayarlara giderek ses özellikleri sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyordu. Şimdi ise müzik dinlerken ses tuşlarına dokunduğunuzda ses seviyesi çizgisinin sonunda çıkacak olan çan simgesine dokunarak telefonunuzun uyarı ve zil sesi seviyesini de müzik dinlerken değiştirebileceksiniz.

* Daha öncesinde uyarı çubuğunda yer alan wi-fi ve bluetooth simgesine dokunduğunuzda açık/kapalı durumunu ayarlayabiliyordunuz. Birden fazla bağlantının bulunduğu durumlarda ise ayarlar penceresinden bağlantılara gitmeniz gerekiyordu. Yeni gelecek 5.1 güncellemesi ile bu ufak probleme de çözüm bulunmuş. Artık birden fazla bağlantının içinden birini seçmek için bu açma kapama simgelerinin hemen yanında bulunan ok işaretine basarak ufak bir bağlantılar penceresi açabileceksiniz. Böylece hemen istediğiniz bağlantıya bağlanabilmeniz daha kolay olacak.

* Alarm ses seviyesini ayarlayabilmek için öncesinde ayarlar sayfasından uyarı seslerine gelerek ayarlama yapmanız gerekiyordu. Google birkaç adım süren bu işlemin de kısayolunu düşünmüş. Saat uygulamanızı açtığınızda ve telefonunuzun ses artırma ve azaltma tuşlarına bastığınızda artık alarm ses seviyesi ayarına kolayca ulaşabileceksiniz.

* Telefonunuzun ana ekranındayken ses artırma ve azaltma tuşlarına bastığınızda şimdi ses ayar çizgisinin altında çeşitli ses ayarları için hızlı simgeler çıkacak. Böylece sessiz, sadece öncelikli saatler veya tüm sesler modlarını kolayca açıp kapayabileceksiniz.

* Öncesinde telefonu sim kart olmadan kullandığınızda uyarı çubuğunda sürekli olarak “sim kart yok” uyarı yazısı sabit olarak duruyodu. telefonu veya tableti sim kart olmadan kullanan kişiler için bu yazı can sıkıcı olabilir. Bu güncellemeden sonra ise artık sadece telefonunuzun uyarı çubuğunun saat simgesinin hemen yanında bir “sim kart yok” simgesi belirecek. Böylece uyarı çubuğu daha sade ve kullanışlı olacak.

* Ayrıca bu güncelleme ile bazı animasyonlar da geliştirilmiş ve eklenmiş. Cihazı kullanırken görsellik açısından zengin görünüm kazandıracak olan bu yeni animasyonlar ile daha şık bir görünüm elde edilmiş.

Yeni android 5.1 lolipop güncellemesi ile telefonunuza veya tabletinize gelecek yeni bazı özellikle bu şekilde.  Bu 5.1 güncellemesi ilk olarak Google’ın kendi telefon markası Nexus’un bazı modellerine gelecek. Diğer marka ve model telefon ve tabletlere ise ilerleyen zamanda sırayla gönderilmesi bekleniyor. Telefonunuzun kullandığı son android sürümünü görmek ve varsa gelen yeni güncellemeleri yüklemek için telefonunuzun ayarlar sayfasından hakkında bölümüne gelerek sistem güncelleştirmeleri sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor.


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Haber 21022
Teknoloji Haberleri
Yazar: andropedi  Puan: 6.5  Y: 24/03/2015      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023