Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  675 Yorum

   
    andropedi  
  21.07.2018-23:28
  andropedi

  Uygulamyı kullandıkça kapladığı yerin artması normal. Uygulamyı her açtığınızda hafızaya kendi dosyalarını atar daha hızlı çalışmak için. Siz uygulamayı kaldırıp tekrar yüklediğinizde bu geçici dosyalar silinir. Yani bahsettiğiniz olayın telefonun ana güncellemesiyle pek alakası yok.

   
    Anonim  
  28.07.2018-15:41
  A

  Merhabalar, bir Samsung galaxy A5 2017 telefonu almıştık ilk 4 şarjı 8 saat kapalı olarak yaptık çok memnunuz fakat kendime aldığım aynı telefonda bu sefer hızlı şarj özelliğini kapatmayı unutmuşum ikinci kez şarj ettim kapalı olarak 8 saat ve ilk seferine göre çabuk bitmeye başladı inceleyince hızlı şarj özelliğini kapatmadığımı fark ettim, bu bir zarar vermiş midir ?

  Kalan 2 seferi (ya da 3 sefer yaparım) yavaş şarjda yine aynı şekilde kapalı 8 saat yapsam eğer pil bu ilk iki şarja göre bir kalibrasyon yaptıysa durum düzelir mi ?

  Teşekkürler

   
    Anonim  
  28.07.2018-15:42
  A

  Bir üstteki mesajıma ekleme ilk iki şarj hızlı şarj özelliği ile 8 saat kapalı yapılmıştır.

   
    andropedi  
  29.07.2018-13:10
  andropedi

  İlk şarjlarda hızlı şarj özelliği kapalı olması ilk pil kalibrasyonları açısından daha uygun olurdu. Tabi bunu fark etmeniz ve sıradaki şarjları hızlı şarj kapalı olarak yapmanız durumu toparlayacaktır. Sıradaki şarjları hızlı şarj kapalı ve mümkünse telefon da kapalı olarak yaparsanız pil performansınız kısa sürede oturur.

   
    Anonim  
  29.07.2018-18:41
  A

  Cevabınız için teşekkür ediyorum, ben de kalıcı olarak bir etki bırakmak için erken olduğunu düşünüyordum açıkcası ilk iki şarjın böyle olmasının, umarım dediğiniz gibi durum düzelir tekrar teşekkür ederim.

   
    andropedi  
  29.07.2018-20:29
  andropedi

  Rica ederiz, telefonunuzu iyi günlerde kullanın.

   
    Mehmet  
  01.08.2018-12:51
  M

  Merhaba, bugün lenovo moto z telefon aldım, dediğiniz gibi yaklaşık %70 şarjı var telefonumun şu anda açık şarja takmadım %5 e düştüğünde kapatıp şarja takacağım ama bu telefonda turbo şarj özelliği var, siz 8 saar şarja takın demişsiniz, bu telefon içinde geçerlimi acaba?

   
    andropedi  
  02.08.2018-01:16
  andropedi

  Merhaba, kapatabiliyorsanız telefon ayarlarından turbo şarj özelliğini kapatıp telefonu ilk bir hafta bu şekilde kullanın. Eğer ayarlardan kapatamıyorsanız çok önemli değil. Yine sayfadaki adımları uygulamanız pil kalibrasyonunu kısa sürede tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

   
    Emir Kaan Solmaz  
  09.08.2018-13:57
  E

  Çok teşekkürler, tamamını okudum işime yarayacağını düşünüyorum.

   
    andropedi  
  16.08.2018-23:58
  andropedi

  Okuduğunuz için biz teşekkür ederiz. Faydası olursa ne mutlu bize.

   
    Ali  
  03.09.2018-19:27
  A

  Hocam Venüs V4 telefonum Lipo batarya ile çalışmakta. internette de bu pilin telefonlarda nasıl şarj edilmesi gerikildiği yazılmıyor.Lityum İyon Yazmakta Nasıl Sağlıklı Şarj etmeliyim yeni telefon.

   
    andropedi  
  03.09.2018-23:34
  andropedi

  Lityum Polimer piller de Lityum Ion pillerle benzer davranışları sergiliyor sanırım ama emin olmadığım için araştırmaya devam etmenizi öneriyorum. Bilgi sahibi olunca tekrar yazacağım.

   
    Ali  
  04.09.2018-14:24
  A

  Lipo Piller hakkında bilgiler buldunuz mu.Nasıl Şarj Edilmeli Ne Aralıklarda Şarja koyulmalı vs.

   
    andropedi  
  04.09.2018-14:57
  andropedi

  Kısa bir araştırmadan sonra Lityum Polimer pillerin de Lityum İyon pillerin bir türü olduğunu gördüm. Yani şarj ve deşarj konularında bu sayfadaki adımları aynen uygulayabilirsiniz.

  Ekstra dikkat etmeniz gereken konu ise aslında yine lityum iyon pillerde de olduğu gibi telefonun şarjını yüzde sıfıra kadar bitirmemek. Telefonunuzu yine istediğiniz zaman şarja takıp şarjdan çıkarabilirsiniz normal kullanımda. Ayrıca lityum polimer piller lityum iyon pillere göre biraz daha fazla ısınabiliyormuş, bu yüzden endişelenmeyin. Son olarak eğer pili/telefonu uzun süre kullanmayacaksanız asla pil bitik şekilde bırakmayın. İçinde %50 %80 civarı şarj olacak şekilde bırakın ve en az ayda bir kere tekrar şarj edip boşaltın.

   
    Ali  
  04.09.2018-22:34
  A

  Çok Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için lipo pillerde tam olarak pilin performans artışı için şarja yüzde 15 te felan mı takmam gereklidir.Birde Gece koyduk şarja sabaha kadar 3 4 saat yüzde yüzde durdu bi sıkıntı yapar mı bataryaya şimdiden bilgileriniz için saolun…

   
    andropedi  
  04.09.2018-23:03
  andropedi

  Pil seviyesini yüzde 5lere kadar indirebilirsiniz. Tabi yüzde 5’e düştüğünde hemen şarja takabileceğiniz bir yerdeyseniz..
  Pil tamamen şarj olduktan sonra şarjda kalmaya devam edebilir. Telefon ve pil şarj olmayı çok yüksek ihtimalle kesecektir zaten.

   
    Ali  
  07.09.2018-14:39
  A

  Yeni aldığım telefonu hiç açmadım ve %5’e düşmesini beklemeden şarja taktım. Yine de 8 saat bekleyim mi?

   
    andropedi  
  07.09.2018-20:58
  andropedi

  Evet yine de ilk şarjlarda biraz daha uzun süre şarjda bırakmanızı öneririz.

   
    Mutlu  
  24.09.2018-23:18
  M

  Telefonum huawei p smart yeni aldım dediklerinizi 1 gün sonra yaptım ama sarjda çok ısınma var ve sarjdan ses geliyor bu normalmi acaba

   
    andropedi  
  25.09.2018-13:53
  andropedi

  Hızlı şarj özelliği olan telefonlarda ve adaptörlerde ısınma bir miktar daha fazla olabiliyor. Özellikle yaz aylarında ve havanın sıcak olduğu günlerde bu fazla ısınma fark edilebiliyor. Ayrıca hızlı şarj özellikli adaptörlerin çınlama gibi çok hafif bir ses çıkarması da normal. Düşük miktarlarda olduğunda bu yazdıklarınız problem çıkarmaz.

   
    Hakki  
  15.10.2018-21:06
  H

  Ben ilk şarjı 6 buçuk saat ikinci şarjı kaç yapmayilim

   
    andropedi  
  16.10.2018-00:12
  andropedi

  2-3 şarjı yine aynı şekilde 6 saat şeklinde yapabilirsiniz.

   
    erdem  
  17.10.2018-07:55
  e

  Bu huc bana yardimci olmadi ama yinede tesekur ederim bunu yapanlara

   
    isim  
  17.11.2018-18:35
  i

  Merhabalar ben daha öncede sormuştum size şimdi merak ettiğim ilk şarjları gayet başarılı yaptık ve %5 civarında şarja takıyoruz. Sormak istediğim bu hep böyle mi devam edecek tamamen kapanmasınıda bekleyeyeyim mi 5-6 şarjda bir ?
  Yani telefonun kapanmasına hiç mi izin vermeyeyim yoksa arada bu işlem faydalı olur mu ?

   
    andropedi  
  17.11.2018-21:47
  andropedi

  Telefon kendi kendine kapanmadan en az yüzde 1-2’de şarja takmak her zaman daha iyi olur. Tabi telefon kapansa da bu bir problem değil. Yalnız kapandığı zaman aynı gün şarja takmak gerekli. Yoksa içinde kalan son enerji de bittiğinde bir daha şarj olmayabilir.

   
    İsim  
  18.11.2018-01:06
  İ

  Yani telefonun 4-5 şarjda bir olacak şekilde kapanmasını beklemem doğru değil, ben bunun bataryada dejarj gibi fayda sağlayacağını düşünmüştüm çünkü sürekli %5te şarja taktığımda o %5lik kısmın kullanılmayıp bataryanın ömrünü kısalttığını düşünmüştüm. Telefonum 4 aylık 4 aydır ilk 4 şarjı kapalı 8 saat yapmanın üzerine hiç kapatılmadı bu nedenle sormak istiyorum.

  Tekrar teşekkür ederim :)

   
    andropedi  
  18.11.2018-21:03
  andropedi

  Yoo özellikle şarjı bitip kapanmasını beklemenize gerek yok. Yüzde 3-5 şarj kaldığında taksanız yeterli. Kendi kendine kapanması da sorun olmaz. Yeter ki kendi kapandığında çok uzun süre şarjsız kalmasın, en fazla bi gün içinde şarja takın.

   
    Büşra  
  19.11.2018-20:05

  Merhaba telefonu alalı 3 4 gün oldu ve ben maalesef geldiği zaman 50 olan şarjı 100 olması için şarja taktım çok zarar verir mi bu ve bundan sonra ne yapabilirim ayrıca farkındayım ki pil asıl performansı göstermiyor şuan :(

   
    andropedi  
  19.11.2018-20:57
  andropedi

  Telefonu ilk geldiğinde şarja takıp 100e tamamlamanız çok problem değil. Bundan sonraki 3-4 şarjda yüzde 3-5e kadar şarjı bitirip yukarıdaki adımlara devam ederseniz yeterli olur.

   
    Anonim  
  29.11.2018-18:55

  Huwai mate 10 literatür aldım şarjım saattir şarjda ve şarjı 82de daha normalmi


1 18 19 20 21 22 23


siz de Yorum Yazın

E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 675 yorum 560353
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 680.7  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 31/10/2019 

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019