Google Kameralı Kontakt Lens Üzerinde Çalışıyor

  HABER 19/04/14

kamerali-lens

Google, Ocak ayında diyabet hastaları için özel bir kontakt lens üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Bu lens ile kontakt lens takan diyabet hastasının sürekli olarak kanındaki şeker seviyesi ölçülecek. Ama Google kontakt lens entegreleri üzerindeki çalışmalarını bir seviye daha ilerletti: Kameralı kontakt lens

Kameralı kontakt lens düşüncesini ilk olarak görme engelliler için kullanmayı hedefleyen Google, kontakt lens üzerine yerleştirilecek bir mikro kamera ile etraftaki nesnelerin verilerini görme engellilerin duyma organlarına iletecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Örneğin trafik akışı olan bir caddede karşıdan karşıya geçmek isteyen bir görme engelliye kamera tarafından algılanan trafik bilgisi ses ile aktarılacak. Aynı zamanda bu kameralı kontakt lens yüzleri, hareketi, renkleri, ışığı ve bazı belirli nesneleri kamera ile algılayabilecekler.

Google, kameralı kontakt lensi sadece görme engelliler için düşünmüyor. Aynı zamanda yakınlaştırma özelliği, fotoğraf çekme gibi özellikler ile fotoğraf çekme teknolojisinde bir adım daha ileri gitmeyi planlıyorlar. Mesela gözünüzde yer alan bir kontakt lens ile çok uzaktaki bir nesneyi yakınlaştırıp fotoğrafını çekebiliyorsunuz.

Teknoloji giderek biyomekanik bir hal alıyor. Patent başvurusunu gerçekleştiren Google şirketinin bu teknolojik atılımı ne kadar gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini ve bu ürünlerin serbest piyasada satılıp satılamayacağını hep birlikte göreceğiz.
  1 Yorum

      Nihal  (misafir)
    22.04.2014-12:45

    bence güzel bir buluş..işe yarar…siz de Yorum Yazın


İsim:
Üyeliğiniz varsa giriş yapın veya kayıt olun. Üye olduğunuzda profilinize fotoğraf ekleyebilir ve çeşitli avantajlardan yararlanabilirsiniz.
Yorum:

   

Yorum göndermeden önce yukarıdaki kutucuğu işaretlerseniz, bu sayfaya sonradan yapılacak yorumlar e-posta adresinize gönderilir.

Google Kameralı Kontakt Lens Üzerinde Çalışıyor  4 yıldız
Benzer Sayfalar:
Bilim ve Teknoloji Haberleri
, , , , , , ,


 SON YAYINLAR
 Çizim ve Not Tarama Uygulama Uygulaması – Notebloc
 Çocuklar için Piyano Uygulaması – Kids Piano
 Android Gemi Oyunu – DOKDO
 Galaxy S8 ve Galaxy Note 8 için Oreo Güncellemesi
 Android Roket Simülatörü – Spaceflight Simulator
 SOSYAL
 
 BİLGİ
DMCA.com Protection Program
Kullanıcı Sözleşmesi
Hakkında/İletişim
Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2018 (dmoz registered)  (1553sayfa/6676yorum) k201208021123 9809 2018830316