Samsung Galaxy EK-GC100 Android Fotoğraf Makinesi


samsung-galaxy-camera-android-sc1630-fotoğraf-makinesi-1

Samsung Galaxy Camera daha birçok yeni akıllı telefonda bile bulunmayan Android’in en son sürümü 4.1 Jelly Bean işletim sistemi, 16 megapiksellik çözünürlük, 21x optik zoom gibi özelliklerle rakiplerinden sıyrılarak akıllı fotoğraf makinesi pazarının lideri konumuna daha piyasaya çıktığı anda yerleşti.

İLK BAKIŞ
Önden bakıldığında herhangi bir kompakt fotoğraf makinesine benzese de arkasını çevirip ekrana baktığınızda sizi tanıdık bildik Android arayüzü karşılıyor. Izgaraya oturmuş Android ikonlarını görünce cihazın yeteneklerini daha iyi kavrıyorsunuz. Samsung Galaxy Camera her şeyden önce çok güçlü bir akıllı cihaz. 4,8 inçlik dev ekranı sayesinde cihazı iyi bir multimedya cihazı gibi düşünebilirsiniz. 3G bağlantı yeteneği sayesinde her an her yerde Android deneyimini yaşamanıza izin veren cihazın tabii ki birinci önceliği fotoğraf çekmek. Bunu elinize aldığınız ilk anda hissediyorsunuz çünkü cihazla fotoğraf çekmek istediğinizde anında ergonomik yapısıyla elinize oturuyor ve sağlamlık hissiyle fotoğraf çekerken size güven veriyor. Fakat ergonomik kasanın dezavantajını örneğin cihazı oyun oynamak için kullandığınızda görüyorsunuz. Yanlış anlaşılmasın; “Samsung Galaxy Camera ile oyun oynanmaz” demiyoruz. Sadece ön yüzdeki lens ve tutma yeri çıkıntı yaptığı için ve akıllı telefonların yaklaşık iki katı kalınlığında olduğu için bir akıllı telefon ya da tabletle olduğu kadar rahat oyun oynayamayacağınızı belirtmek istedik. Gövdeyi tarif etmemiz gerekirse boyut ve ağırlık olarak gelişmiş bir akıllı telefonla incecik bir kompakt fotoğraf makinesini sırt sırta yapıştırdığınızı düşünün. İşte o kadar. Daha fazla söze gerek yok. Cihazın eni boyu da sağladıkları da zaten bunu doğruluyor. Telefonla konuşmanızı sağlamıyor fakat sonuçta ikisinin toplamı kadar bir fiyata da sahip olmadığı için fiyat performans dengesinin iyi kurulduğunu söyleyebiliriz.

FOTOĞRAFIN EN AKILLI HALİ
Belirttiğimiz gibi Galaxy Camera’nın öncelikli görevi fotoğraf çekmek. İşinin hakkını verdiğini belrtelim. Galaxy Camera yüksek fotoğraf performansına sahip. 16 megapiksel çözünürlüğündeki Galaxy Camera’nın tabii ki içerisinde akıllı filtreleri bulunuyor. Fotoğraf çekmeyi daha keyifli hale getiren akıllı filtreler ve önceden hazırlanmış ayarlar size hiç iş bırakmıyor. İyi bir kompakt fotoğraf makinesinden bekleyeceğiniz tüm gelişmiş hazır ayarlar Galaxy Camera’da mevcut. Fotoğraf çekerken Galaxy Camera’nın size sağladığı özelliklerle sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Cihaza Google Play’den fotoğraf uygulamaları yüklemezseniz haksızlık edersiniz. Tabii ki cihaz dünyada henüz piyasaya çıkmaya başladığından bir adaptasyon sürecini göz önünde bulundurmak lazım. Cihazın en can alıcı özelliği olan 21x zoom’u üçüncü parti uygulamalar henüz kullanamıyor. Yani bazı uygulamalar cihazla sorunsuz olarak çalışsa da pek çoğu şimdilik bu cihaza göre uyarlanmadığından bazı aksaklıklara sebep olabilir. Bunda cihazın bir kabahati yok. Bu noktada maalesef uygulama geliştiricilerin insafına kalıyoruz. Şimdilik en sorunsuz çalışan uygulama Instagram. Eskiden profesyonel fotoğraf makinelerle çekilen fotoğraflar Instagram’a aktarıldığında kullanıcılar hemen bunun etik olmadığına yönelik yorumlar yazardı altına. Bakalım Galaxy Camera ile çekilip anında Instagram’a yüklenen fotoğrafları kullanıcılar nasıl karşılayacak. Galaxy Camera ile çektiğiniz fotoğraflarınızı dilerseniz anında bulutta depolayabiliyorsunuz. Fotoğraflarınızı paylaşmak isterseniz Wi-Fi, 3G/4G, Wi-Fi direct üzerinden anında arkadaşlarınız ya da sosyal ağlarla akıllı telefonunuzda olduğu kadar hızlı paylaşabiliyorsunuz.

KULLANIM
Bizim test ettiğimiz cihaz bir mühendislik örneği olduğundan bazen kapanıp açılma, lensin kendi kendine kapanıp açılması, modlar arasında geçiş yapmama gibi yazılımsal sorunlarla karşılaştık fakat bunlar her mühendislik örneğinde olan ve normal karşıladığımız aksaklıklar. Nihai üründe böyle aksaklıklarla karşılaşmayacağınızı düşünüyoruz. Öncelikle belirtelim, bu ay test merkezimizden geçen kullanımı en eğlenceli cihaz Galaxy Camera oldu. Her an yeni bir uygulama yükleyip denemekten kendimizi alamadık. En iyi fotoğraf uygulamalarından en kötülerine kadar hepsini indirip 16 megapiksellik fotoğraf performansıyla denemek istedik. Tabii bunun yanında günlük kullandığımız diğer tüm uygulamaları da indirip kullanmayı ihmal etmedik. Dropbox Samsung Galaxy S III’te olduğu gibi Galaxy kullanıcılarına da ücretsiz olarak anında 50 GB ekstra kota veriyor. Cihazın en beğendiğimiz özelliklerinden bir tanesi de 21x optik zoom özelliği oldu. Eğer bir Galaxy Camera almaya karar verirseniz bir anda şimdiki işinizi bırakıp casusluk alanında kariyer yapmaya karar verebilirsiniz. Yerimiz kalmadığından video performansına kısaca değinebiliyoruz. Full HD 1920×1080 30fps video çekebilen Galaxy Camera’nın 720×480 piksel çözünürlüğünde 120 fps slow motion video özelliği oldukça ilgi çekici.

samsung-galaxy-camera-android-sc1630-fotoğraf-makinesi-2

KOMPAKT GÖRÜNÜM
Cihazın önden görünümü herhangi bir kompakt fotoğraf makinesiyle aynı

4,8 İNÇ EKRAN
Arkadan bakıldığında büyük ekranlı akıllı telefonlarla karıştırabilirsiniz

ANDROID 4.1 JELLY BEAN
Cihazı açtığınızda sizi tanıdık Android arayüzü karşılıyor

RENK SEÇENEKLERİ
Galaxy Camera’nın beyaz haricinde bir de siyah rengi bulunuyor

OPTİK ZOOM
Galaxy Camera’nın en büyük artısı 21x optik zoom özelliği

SADE TASARIM
Cihazda yalnızca deklanşör, açma/kapama, zoom, flaş tuşu bulunuyor

ARTILAR
Ekranı muhteşem, uygulamalar, 21x optik zoom

EKSİLER
Henüz üçüncü parti uygulamalar cihazla tam olarak uyumlu değil

kaynak: log


SponsorluYORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


Haber 11097
Teknoloji Haberleri
, ,
Yazar: andropedi  Puan: 2.7  Y: 18/12/2012  Güncelleme: 07/01/2019      
ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2023