Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  333 Yorum

   
    kylo  
  07.01.2016-11:28
  k

  Telefonda browser ile dolaşırken bir linke tıkladığımda “dikkat telefonunuzda 13 virüs var. kurtulmak için tamam adımına tıklayın” tarzı birşey çıktı. Tamama bastım mı basmadım mı hatırlamıyorum ama problem yaratır mı ?

   
    andropedi  
  07.01.2016-20:50
  andropedi

  Tamam’a basıp markete yönlendirildikten sonra veya telefonunuza herhangi bir apk indirttikten sonra bir uygulama yüklemesi yapmadıysanız problem yok.

   
    ozlem  
  08.01.2016-13:04
  o

  merhaba lg c4 kullanıcısıyım. internetde film izlerken bi reklam çıktı telefonuzda virüs bulaştı bu program indirin dedi reklama tıklamadan geri döndüm sizde virüs bulaşmış olabilir mi ?

   
    andropedi  
  08.01.2016-21:40
  andropedi

  Hayır virüs bulaşmamış. Bu tür reklamlara tıklayıp yükleme yapmadığınız sürece sorun yok.

   
    ASUS ZENFON 2  
  15.01.2016-16:50
  A

  ASUS ZENFON 2 KULLANIYORUM GOOGLE DAN BİR SAYFA AÇTIĞIMDA FARKLI ADRES ÇUBUĞUNA YÖNLENDİRİLİYORUM SONRADA TELİNİZDE VİRÜS VAR UYARISI GELİYOR. FABRİKA AYARLARINA DÖNÜNCE SORUN KALKIYOR TEKRAR ARAMA YAPINCA YİNE BULAŞIYOR NE YAPMAM GEREK :(

   
    andropedi  
  15.01.2016-20:31
  andropedi

  Bu tarz siteler çok çoğaldı. Telefonunuza bulaşan virüs falan yok. Sadece gezdiğiniz sitelerle alakalı bir durum. Sitelerde bu tarz çıkan reklamlara tıklamayın yeterli. Başka bir sorun yok.

   
    asya  
  16.01.2016-14:42
  a

  ben telefonumdan film izliyecektim birden virüs uyarısı geldi uygunsuz sitelere girdiğiniz için virüs bulaştı diye ama girmedim direkt Google playe yönlerdirdi bende bitane virüs koruma programı indirdim açtım taradı virüs gözükmedi temiz dedi virüs varmıdır acaba

   
    andropedi  
  16.01.2016-21:59
  andropedi

  Telefonunuzda virüs programı yok. Ayrıca telefonunuza yüklediğiniz o antivirüs programına da ihtiyacınız yok, kaldırabilirsiniz. Şarjınızı daha hızlı bitirir ve telefonunuzu yavaşlatır.

   
    andropedi  
  16.01.2016-23:55
  andropedi

  Telefonun sistem dosyalarına ait geçici(temp) klasör olabilir. Fakat buna başka bir uygulama neden oluyor da olabilir. Sabit bir isme sahip olsaydı tespit etmek daha kolay olurdu.

   
    kenan  
  16.01.2016-23:48
  k

  note 3 kullanıyorum telin cihaz belleğinde Z2FiWHhhQm4…. isimli bir klasör var sildikçe benzer isimlerle tekrar çıkıyo bu nedir acaba

   
    Hakan  
  20.01.2016-07:00
  H

  Merhaba,
  En son yüklediğim yani suphelendigim programı kaldirdim ve ona ragmen hâlâ uyari aliyorum. Bahsettiğiniz, hangi programdan geldiğini gösteren uygulama, benim işime yaramaz diye düşünüyorum. Bu durumda, telefonun şuan ki halinin backup ini alırsam ve fabrika ayarlarina dönüp, sonra aldığım backup i tekrar yüklersem düzelir mi sizce? Yani virus reklami varken alinan backup bir işe yarar mi? Ya da nasil cozebilirim bu durumu?
  Yardımlarını icin şimdiden teşekkür ederim.

   
    andropedi  
  20.01.2016-22:57
  andropedi

  Virüs reklamı varken aldığınız backup geri yüklendiğinde büyük ihtimal virüs de geri gelecektir. En iyisi rehberinizi yedek alıp sd kartı da bilgisayara yedekleyip her ikisine format atmak…

   
    cansu  
  20.01.2016-23:19
  c

  meraba öncelikle beni sorcagım sey hafıza kartıyla ilgili uzun zamandır teli pc ye baglamadım ama telefon bazen cok takılıyor ve hafıza kartımda olan resimler yer değiştirmiş hafıza kartımda virüs mü var acaba?

   
    gözde  
  21.01.2016-08:58
  g

  evet bende aynı problemle karsılasmıstım telefonu pc ye bagladııgmda karttaki fotolar var ama müzikler 0 olarak gösteriyor.bide eger kartta virüs varsa telefona bulasırmı yani hesaplarımız icin tehlike mi

   
    Simay  
  21.01.2016-11:51
  S

  benimkinde pc de gözüküyor her sey ama bir keresinde fotografların yerleri değişmişti karttaki onun dısında bi problem olmadı telefoncuya götürdüğümde format atın telefona demişti ne alaka anlamadım ama telefonluk bişey mi bu

   
    andropedi  
  21.01.2016-18:20
  andropedi

  Bu durumun telefonla pek ilgisi yok. Yani kullandığınız kamera uygulamalarına göre fotoğraflarınızın yeri değişebilir. Virüs vs. ile alakası yok. Ayrıca telefondaki müzikleri bilgisayarda görebilmek için usb flash disk modunda bağlanıp klasörleri görmeniz lazım. Ya da direkt micro-sd kartınızı telefondan çıkartıp bir micro-sd kart adaptörüne takarak bu şekilde bilgisayara takarsanız müzik dosyalarınız dahil tüm klasörleri görebilirsiniz.

   
    cansu  
  22.01.2016-10:26
  c

  tesekkur ederim evet pcde gözükmeye basladı simdi

   
    tugçe  
  30.01.2016-17:09
  t

  ben telefonuma root atmayı düşünüyorum fakat root attırtıktan sonra telefona virus girer mi ? root attırdıktan sonra virus programı gerekir mi ? root atarken telefonumu nasıl viruslerden korurum.
  telefonum lg g4c

   
    andropedi  
  31.01.2016-20:30
  andropedi

  Root attıktan sonra telefonunuza virüs girmez. Google Play market dışından uygulama veya oyun yüklemeyin yeterli.

   
    Ferhat bedir  
  02.02.2016-12:12
  F

  Of ya hep donuyo telefon

   
    fire_124  
  02.02.2016-13:03
  f

  root atmanın faydaları ve zararları nelerdir? android sürümüm 5.0.2 dir. root atarsam ne gibi zararla karşılaşırım?

   
    andropedi  
  02.02.2016-19:10
  andropedi

  Merhaba fire_124. Sorunuzla ilgili olan cevaplar yazımızda geçiyor zaten. Daha detaylı bir cevaba ihtiyaç olursa dilediğiniz zaman detaylı olarak sorabilirsiniz…

   
    Zeynep Çil  
  19.02.2016-02:01
  Z

  Ayrıntılı bilgilendirdiğiniz için çok tşk ederim.

   
    tuba  
  05.03.2016-19:34
  t

  İnternette 6 virüs var diyorlar ne yapmalıyım

   
    meloki  
  06.03.2016-00:22
  meloki

  İnternette karşılaştığınız bu uyarılar tamamen reklam amaçlıdır. Tıklamadan kapatın, telefonunuzu kullanmaya devam edin. Virüs falan yok telefonunuzda.

   
    andropedi  
  06.03.2016-16:16
  andropedi

  Hayır telefonunuzda virüs yok. Daha önce de dediğimiz gibi bunlar aldatıcı reklamlardır.

   
    Ada  
  06.03.2016-15:39
  A

  Telefondan müzik indirince karsima telefonunuza virus bulasmis telefonunuz ciddi sekilde hasar gormustur dedi teknik servise gittim adam bana dediki inanma o sitenin dedi 360 security indirdim virus taramasini yapiyom guvenli tehdit bulunmadi diyor nolur telefonumda virus varmi yokmu

   
    Ada  
  06.03.2016-15:48
  A

  Ama ben muzikleri indirdim virus var diyen muzikleri tek indirmedim virus bulasmismidir acaba

   
    Ada  
  06.03.2016-15:48
  A

  Nolur yardim edin telefonumda bisey yoktur yani virus

   
    Gamze  
  06.03.2016-18:43
  G

  Merhabalar internet sitsinde dolasırken karsima virus bulundu cihaziniz tehlikede bende normal googleden 360 security indirdim virus taramasi yapiyorum cihaziniz guvende acaba virus varmidir.360 security indirdim telefonuma zarar verirmi.


1 7 8 9 10 11 12


siz de Yorum Yazın

E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 171058
Android ve Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen Sayfalar
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 228.4  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019 

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019