Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  333 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 »

    simgeee  (misafir)
  18.09.2015-18:52
  s

  meraba bugun internette bi siteye girdim ama androidlerle ilgili bir siteydi hemen baska bir sekme açıılıp reklamlar cıktı daha sonra telefonumda virüs uyarısı cıktı ve hemen play storeda virüs programları indirmeye yönlendirdi sizce bulaşmışmıdır

    andropedi  (üye)
  19.09.2015-14:38
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuza virüs bulaşmadı. Normal kullanmaya devam edebilirsiniz.

    htc service ankara  (misafir)
  22.09.2015-15:38
  h

  Genelde Htc one m8w Sim kilitli olarak satılan modeller olur. Fakat ne yazık ki bu Time service ve test monkey sistemi ve telefonu oldukca yoran islemci hatalarına sebep olan bir kotu reklam yazılımıdır genelde silinsede hemen akabinde tekrar yüklenir. yüklediği prgramları kaldırsanızda kapatıp açılınca tekrar yükler. Bu anakart değişimine kadar gider. Fakat bu virüs reklam uygulamaları genel olarak wifi modemlerden bulaşmaya başladı bu yüzden dışarıda bir modeme bağlanırken mutlaka dikkat edilmesi gerekli

    sevim  (misafir)
  22.09.2015-16:45
  s

  Telefonumda kendiliginden Bat Store, Privacy Guard ve Apus yukluyor kendiliginden ve kaldirmama ragmen tekrar yukleniyor bunlar virus olabilirmi? Telefonumda arama gecmisine ve rehbere zaman zaman ulasmakta sıkıntı yasiyorum bunlarla ilgili olabilirmi? Yuklenmesini engelleyebilirmiyim? Tesekkurler

    htc service ankara  (misafir)
  23.09.2015-20:54
  h

  Sevim hanım hangi ildesiniz.

    buse  (misafir)
  Dün-09:31
  b

  Bu konuyla alakasız soru soracağım. Ben telefonda come youtube filan girdiğimde 2 dk sonra chrome durduruldu youtube durduruldu yazısı çıkıyor telefonum arasira donuyor. telefonum 8gb ve5gb boş. 1gb ramın 500 mb boş ne yapmak gerekiyor

    yaz  (misafir)
  20.10.2015-16:45
  y

  Merhaba, android telefonu yeni kullanmaya başladım. Facebook ve whatsapp gibi gerekli uygulamaların dışında hiçbir uygulama indirmedim. Sadece chrome da dolaşırken, bir iki kez internet sitesine girdiğimde uyarı verdi ve hemen geri çıktım. Bunun fark edilir bir etkisini görmedim ama bu gibi durumlarda telefonuma virüs girme ihtimali nedir, endişelenmeli miyim? Ya da ne gibi önlemler alabilirim?

    andropedi  (üye)
  20.10.2015-20:38
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Önleminizi zaten uyarı gibi gözüken reklama tıklamayarak almışsınız. Telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

    ezgi  (misafir)
  31.10.2015-15:09
  e

  merhabalar bazen internette herhangi bi siteye girdigimde karsıma direk reklamlar cıkıyor bu reklamlara yanlıslıkla tıkladım virüs bulasmısmıdır

    andropedi  (üye)
  31.10.2015-18:08
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Reklama yanlışlıkla tıkladıktan sonra telefonunuza bir dosya inerse, inen dosyayı açmadığınız sürece herhangi bir virüs bulaşmaz.

    Erhan  (misafir)
  05.11.2015-13:45
  E

  Merhaba,
  Sony z2 kullanıcısıyım. Twitterdan veya facebooktan bir bağlantıya tıkladığımda telefonunuza virüs girmiştir diye bir uyarı çıkıyor ve beni play store a yönlendiriyor. Yukarıdaki yorumlarda modemden kaynaklandığını söylüyorlar. Ama tek bir modemde olmuyor bu sorun nereden bağlanırsam aynı sorun oluyor. Bütün modemleri sıfırlamamın imkanı yok. Başka bir çözüm yolu yok mudur?

    tugce  (misafir)
  05.11.2015-16:17
  t

  Meraba benim soracağım soru konuyla alakasiz senkranizsyonlari telefonumda kapattim cok sarj yiyor bi problem olur mu bu durum telefonda

    berke  (misafir)
  05.11.2015-16:25
  b

  Merhabalar modemi fabrika ayarlarina nasil döndürüyorz ya da nasil sifirliyoruz acaba

    aysegul  (misafir)
  05.11.2015-18:49
  a

  nolur yardım edın telefonuma sevım arkadaşımızın dedıgı seyler geldı fabrıka verlerıne sıfırlıyom yıne aynı yaa telefonum cok hızlıydı yavaşlamaya başladı nolur yardım edın kendı kendıne engırıks falan dıe uygulama yukluyo onune gecemıyom ne yapabılırım

    andropedi  (üye)
  05.11.2015-21:54
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  @erhan, Eğer bu durum tüm internet bağlantılarında ve farklı modemlerde meydana geliyorsa çok büyük ihitmalle telefonunuza yüklediğiniz bir program buna yol açıyor. Ya sorunu yaşamaya başladıktan sonra yüklediğiniz programları kaldırara deneyeceksiniz, ya da telefonunuzu fabrika ayarlarına döndüreceksiniz. Bu yöntemlerle bu sorundan kurtulmanız çok büyük ihtimal.
  @tugce, senkronizasyonları kapatmanıza rağmen telefonunuz hala çok şarj yiyorsa buraya tıklayarak telefon şarjı ile ilgili yazdığımız tüm yazıları okuyun. Muhtemelen çözümü bulacaksınız.
  @berke, Modemi fabrika ayarlarına döndürmek ve modeminizin internet ayarlarını tekrar yapmak için modem markanızın çağrı merkezini aramanız gerekmektedir.
  @aysegul, Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenize rağmen aynı problemi yaşamaya devam ediyorsanız büyük ihitmal fabrika ayarlarına döndükten sonra tekrar yüklediğiniz ve eskiden de yüklü olan bir uygulama buna sebep oluyor. Eğer hiçbir uygulama yüklemediğiniz halde bu sorun meydana geliyorsa modeminizi fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir.

    aysegul  (misafir)
  06.11.2015-23:14
  a

  saolun ama ben bugun her ıhtımale karsı telefoncuya gıttım telim cin malı bu yüzden telefoncu cokebılır dedı vırus bulasmıs telefon kendı kendını rootlamıs cunku ufff çökme olabılırmı
  kafayı yıcem
  :(

    gökhan  (misafir)
  10.11.2015-19:06
  g

  customized capability xml default capability xml bu dosyalar nedir acaba sony z2 kullanıcısıyım flaş disk taktıktan sonra bu dosyalar oluştu ve sildiğimde geri yüklüyor v,irüs içerir mi

    andropedi  (üye)
  10.11.2015-19:59
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Xml dosyaları genellikle zararsız olmakla birlikte flaş disk dediğiniz mikro sd kart mıdır? Bu dosyalar nerede tekrar oluşuyor? Bunlar hakkında da detaylı bilgi verir misiniz?

    gökhan  (misafir)
  10.11.2015-23:26
  g

  yeni cıkan piyasada hem pc takılıyor hem tele takılıyor flaş bellek, dahili depolama alanına dosya olarak geliyor açılmıyor, acmaya calışınca yazar adı belirleyin diye bir yazı geliyor. uluslar arası sitede bir kac yazı var tam anlamadım. 2 3 gün net te arama yaptım ne oldugunu anlamadım teli formatlamam gerekiyor mu

    gökhan  (misafir)
  10.11.2015-23:41
  g

  şimdi pc taktım albüm deki resimler dcım klosörü içinde .thumbnails adlı dosya oluştur muş ve pc den gözüküyor sadece anlamadım.

    andropedi  (üye)
  15.11.2015-15:07
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Thumbnails klasörü telefonun kendi dosyasıdır. Galerideki resimleri dolaşırken size ön izlemeleri göstermek için otomatik olarak oluşur.

    ayşe  (misafir)
  26.11.2015-21:35
  a

  lg g2 telefonuma virüs bulaştı ve şuan tuş kilidini bile açamıyorum. Bana reset at filan deniliyor ama dokunmatik çalışmıyor şuan ne yapmam gerekiyor?

    andropedi  (üye)
  26.11.2015-22:54
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuzun pili çıkıyorsa pilini çıkartıp yarım saat öyle bekletin. Sonrasında pili takıp tekrar deneyin.

    Mustafa  (misafir)
  27.11.2015-08:58
  M

  Benim cihazım android ve virus bulaştı wifi ye baglandıgım reklamlar gelmeye başlıyor ve bunların %90 nı pornografik 4 defa format atmama ragmen telefona hep aynısı oluyor ve silinmiyor sizden rica ediyorum lütfen yardımcı olun bana play marketten hicbirsey indiremiyorum ve telefona otomatikmen dosya iniyor lutfen yardımcı olun . . .

    andropedi  (üye)
  28.11.2015-15:04
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuz root’lu değilse internete bağlandığınız modemde reklam virüsü olabilir. Bu sayfadaki önceki yorumları okuyun lütfen.

    cansu  (misafir)
  02.12.2015-00:35
  c

  Telefondan dizi veya film izlerken virus bulasir mi ?diziyi tiklayinca farkli bir sayfa cikiyor virus uyarisi yapiyor tehlikeli virus buladti telefonuzdaki bilgilere ulasabilir diye gercekte bulasmis olmasi mumkunmu?

    andropedi  (üye)
  02.12.2015-20:51
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Hayır dizi veya film izlerken telefonunuza virüs bulaşmaz. Bu açılan pencereler sadece reklam. Tıklamayın yeterli.

    buse  (misafir)
  11.12.2015-14:07
  b

  bilgisayarımda virüs var telefonumu bilgisayara baglamam gerektiginde napmalıyım telefonada virüs bulasır mı

    andropedi  (üye)
  11.12.2015-20:15
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuza virüs bulaşma ihtimali çok çok düşük..

    andropedi  (üye)
  20.12.2015-00:18
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Android telefonunuzda veya tabletinizde Facebook güvenliğinizi artırmak için Facebook içerisinde bir güvenlik taraması sistemi var. Bu sayfadaki yazımızdan okuyarak uygulayabilirsiniz:
  http://www.andropedi.com/facebook-guvenliginizi-artirin-facebook-guvenlik-kontrolu/

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 »siz de Yorum Yazın   PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 170331
Android ve Teknoloji HaberleriPopülerÖnerilen
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 233.5  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019 

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019