Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  333 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 »

    M.KARACA  (misafir)
  08.03.2015-18:43
  M

  maalesef oyunu yükleyip silmekte bir işe yaramadı ne yapacağım bilmiyorum artık :(

    andropedi  (üye)
  08.03.2015-21:26
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  İlk defa böyle bir problemle karşılaşıyoruz. Sorunu isterseniz internette biraz daha araştırın. Çözümünü bulamazsanız tek çözüm telefona format atmak gibi gözüküyor.

    Hilal  (misafir)
  18.03.2015-10:34
  H

  Merhabalar son 1 2 haftadır android telefonumdan chromede gezinirken otomatik farklı sitelere yönlendiriyor ve bu siteler bazen absürtte olabiliyor. Telefonu sıfırladım olmadı,virüs programı yükledim virüste bulmadı. Lütfen yardım edin napmam gerekiyor? Cidden canımı sıkmaya başladı bu durum.

    Nuri Bayram  (misafir)
  28.03.2015-08:42
  N

  M.Karaca nin sorununu bende yasiyorum. Tus kilidi acildiginda 2048 adli oyunun google playdeki sayfasina yonlendiriliyorum. Formatta atmama rağmen cozum olmadi. Yardimci olursaniz sevinirim

    yusuf  (misafir)
  01.04.2015-19:07
  y

  Merhebe andropedi benimttelefonun rootlu ve King Root uygulaması yüklü ve telefona telefon kapalı iken bile reklam geliyor internet yokken de sadece beyaz bir çubuk oluyor kapıyorum geçiyor bir süre sonra yyinegeliyor lütfen yardım edin

    andropedi  (üye)
  02.04.2015-00:41
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmenizi öneririz. Sorun devam ederse tahmini olarak reklamlara custom rom içerisinde yer alan bir kodalama sebep oluyordur. Farklı bir rom denemeniz gerekir.

    mert  (misafir)
  18.04.2015-11:45
  m

  Galaxy S3 mini kullanıyorum google play store den telefonun ekranına game yazısı ve luck try diye bir uygulama geliyor tıkladığım zaman uygulamaya beni google play store ye yönlendiriyor sinir bozucu ben siliyorum o yine geliyor 3 defa telefona format attım yine kurtulamadım hangi siteye girersem gireyim o uygulamanın reklamı çıkıyor önüme. . .

    büşra  (misafir)
  24.04.2015-16:04
  b

  Merhaba bir kaç gün önce note 3 aldım, dün kardeşimin hafıza kartını telefonuma taktım kısa süreliğine, bugün bilgisayarımdan bluetooth la müzik attım telefonuma ama müzikler sadece dosyalarımda indirilenler kısmında görünüyor, müzik kısmında gözükmüyolar, arkadaşıma sordum virüs bulaşmış dedi, hafıza kartından olduğunu düşünüyorum. Ne yapmam lazım?

    andropedi  (üye)
  24.04.2015-16:12
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuza attığınız müziklerin Müzik Çalar uygulamasında gözükmesi belli bir süre alabilir. Çünkü Müzik uygulaması belli aralıklarla telefonunuzu tarar ve bulduğu müzik dosyalarını kendi listesine ekler. Telefonunuzu kapatıp açarak Müzik uygulamasını açın ve varsa uygulama içerisinde “liste güncelleme”, “medya listesini güncelleme” gibi işlemler arayın. Bulursanız bu şekilde telefonunuzdaki müzikleri tekrar taraması için uygulamayı yönlendirebilirsiniz. Eğer bu şekilde manuel işlem için bir buton vs. bulunmuyorsa bir süre bekleyin. Telefonunuza yeni eklediğiniz müzikler bir süre sonra listeye eklenecektir. Eğer bir süre sonra tekrar müzikleri listenizde göremezseniz indirilenler klasöründeki müzikleri yeni açacağınız bir klasöre taşıyın ve aynı işlemleri tekrar yapın.
  Bu durumun herhangi bir virüsle alakası yoktur. Telefonunuza takıp çıkardığınız sd karttan direkt olarak bir virüs bulaşması söz konusu değildir. Sadece Müzik uygulamanız telefonunuza yeni attığınız müzikleri henüz taramamış ve görmemiş gibi gözüküyor.

    büşra  (misafir)
  24.04.2015-16:21
  b

  Çok teşekkürler cevapladığınız için, şimdi deneyeceğim.

    Tuğçe  (misafir)
  24.04.2015-17:01
  T

  telefonum samsung galaxy s4 internete girerken bir yazı çıkıyor telefonunuz virüs kapmış power clean indirin yazıyor bir cok kez karşıma çıktı bu ne yapmalıyım?

    büşra  (misafir)
  24.04.2015-17:27
  b

  Merhaba, söylediklerinizi denedim fakat, telefonu aldığım ilk zamanlarda bluetoothla sorunsuz yolladığım bir müzik vardı, müzik çalarda görünüyordu, onuda diğer görünmeyenlerle taşıdım farklı bir dosyaya şuan oda gözükmüyor. Yine daha önceden sorunsuz yolladığım resimler galeride görünüyordu fakat şimdi bir resim attım bluetoothla ve o gözükmedi. Sizce bir sorun var mı telefonda?

    andropedi  (üye)
  24.04.2015-18:29
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  @Tuğçe; Yukarıda yazdığımız daha eski yorum sizin için de geçerli: “İnternette dolaşırken karşınıza çıkan “cihazınıza/telefonunuza virüs bulaşmış” gibi yazılar aldatıcı reklamlardır. Telefonunuza herhangi bir virüs bulaşması ve bunun internette gezerken tespit edilmesi mümkün değildir. Bu tarz reklamlara tıklamayın, tıklarsanız da karşınıza çıkan uygulamaları indirmeyin ve söylenenleri yapmayın. Tamamen aldatıcı reklamlardır, telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.”

  —-

  @büşra; Telefonu tamamen kapatarak sd kartınızı çıkarın. 2-3 dakika bekledikten sonra sd kartı yavaşça takın ve tam oturduğundan emin olun. Telefonunuzu tekrar açın ve telefon açıldıktan sonra en az 5-10 dakika kadar hiçbir işlem yapmayın.(Telefonunuzun sd kartı tamamen okuyabilmesi ve dizinleyebilmesi için). Sonrasında tekrar Galeri ve Müzik uygulamalarına göz atın ve yeni resim ve müziklerin gelip gelmediğini kontrol edin. Bu durumun herhangi bir virüsle falan alakası yok. Sadece telefonunuz yeni gelen resim ve müzik dosyalarını normalde hemen müzik ve galeri uygulamalarına eklemesi gerekirken bir tıkanıklık veya gecikme meydana geliyor. Daha önceden müzik listesinde gözüken fakat başka klasöre taşıdıktan sonra artık gözükmeyen müzik dosyasını da tekrar eski yerine koyduktan sonra müzik uygulamasında tekrar gözüküp gözükmediğini de kontrol edin. Yapacağınız şeyler burada yazdığımız gibi biraz deneme yanılma yöntemiyle telefonun yeni resim ve müzik dosyalarını tarayarak uygulamalara eklemesi. Eğer sorun hakkında daha kesin bir çözüm bulursak yine buraya yazacağız.

    dygm  (üye)
  26.04.2015-12:39
  d
  Yorum: 1
  Üyelik: 26.04.2015

  merhaba, tlefonum samsung E5 , her internete girdiğimde virüs zanettğim reklamlar çıkıyor. androidiniz eski sürüm ya da pil ömrünüzü uzatın fln diye apus louncher diye uygulama öneriyor . internette dolaştırmıyor beni diye bi kez indirdim :) anasayfa değişti fln.. virüs zannedip virüs koruma programı indirdim, içime sinmedi ardından da tlf fabrika ayarlarına döndürdüm. şimdi hala her internete girdiğimde aynı reklamlar çıkıyor ancak o kadar çok karşıma çıkıyor ki internette gezemiyorum. istisnasız reklam çıkıyor ve geri tuşuna bassam da farklı reklamlar çıkıyor. ne yapmalıyım ??

    andropedi  (üye)
  26.04.2015-13:28
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  merhaba, karşılaştığınız apus uyarı reklamları sıradan google reklamlarıdır. uygulamanın yazdığı hiçbir şeyin gerçeklik payı bulunmuyor. Yani telefonunuza reklamda yazdığı gibi virüs bulaşması, yavaşlaması, temizlenmesi gibi durumlar söz konusu değil.
  Eğer bu reklamlar internet sayfalarının içinde çıkıyorsa maalesef buna yapacak bir şey yok. O reklamları kaydırarak ve geçerek yok sayacaksınız. Fakat pop-up, açılır reklam şeklinde çıkıyorsa veya istisnasız gezdiğiniz her sayfada çıkıyorsa telefonunuzda reklam sistemi çalıştıran bir uygulama mevcut demektir. Aslında reklamların nerede ve nasıl çıktığını resimli olarak görmemiz durumda daha detaylı yardımcı olabiliriz. Ekran görüntülerini çekerek herhangi bir resim yükleme sitesine yükleyip linkleri burada paylaşırsanız daha detaylı yardımcı olabiliriz.
  Fakat anladığımız kadarıyla fabrika ayarlarına da döndüğünüz için bunlar tamamen internet sayfalarında veya kullandığınız bazı oyun/uygulamalarda çıkan doğal reklamlar ve telefonunuzda virüs gibi herhangi bir problem bulunmuyor.

    özlem  (misafir)
  30.04.2015-19:57
  ö

  “dygm”nin sorununun aynısını yaşıyordum, buradaki yazılar ve açıklamalar çok yardımcı oldu, sonunda problemin modemdeki virüsten kaynaklandığını anladım, çünkü telefondan kendi internetimle böyle bir sorun oluşmuyordu. modemi resetledim, tekrar kurdum ve sorun kalmadı. belki başka arkadaşlara da yardımı olur.

    jstn  (misafir)
  01.05.2015-11:46
  j

  Merhaba,telefonumda google sayfasında herhangi bir arama yaptığımda sayfa beni başka başka sayfalar açarak virüs programı indirmeye yönlendiriyorve sayfayı açmıyor.Bununla ilgili ne yapabilirim yardımcı olursa nız sevinirim.Teşekkürler,

    andropedi  (üye)
  01.05.2015-13:48
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  İlk olarak telefonunuza başka bir internet tarayıcı yükleyin (Google Chrome, Opera, Tably, Puffin, Next Browser gibi tarayıcılardan biri olabilir). Aynı sorunun o tarayıcıda da meydana gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer yeni yüklediğiniz tarayıcıda aynı sorun meydana gelmiyorsa eski tarayıcınızın dosyalarına reklam yerleşmiş anlamına gelir. Bu durumda telefonunuzun ayarlar sayfasından uygulama yöneticisine gelin. Listeden eski tarayıcınızı bulun ve onun sayfasında verileri temizle, önbelleği temizle seçeneklerini seçin. Hatta kaldırabiliyorsanız uygulamayı kaldırıp tekrar kurun. Tamamen kaldıramıyorsanız da eğer mümkünse güncellemeleri kaldırın ve tekrar güncelleyin.

    ali  (misafir)
  05.05.2015-18:47
  a

  mrhaba aynı sorunu bende yaşıyorum,google yada chrome dan bir sayfaya girmeye çalıştığımda ard arda başka sayfalar açılıyor.Wifiden yada mobil veriden farketmiyor.Ne yapmam gerekiyor çözemiyorum.

    Cnn  (misafir)
  06.05.2015-01:35
  C

  Eğer virüs bulaştı uyarısına tamam deyip başka bir şey yapmayıp kapadıysak sorun olur mu. ( iPhone 6 kullanıyorum)

    andropedi  (üye)
  06.05.2015-02:13
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Ancak reklama tıklayarak açılan sayfadan uygulama vs. indirip kurmanız durumunda virüs veya reklam kodları telefonunuza yerleşebilir. “Virüs bulaştı” tarzında reklamlara tıklamadıysanız ve herhangi bir dosya indirip uygulama kurmadıysanız hiçbir problem yok.

    htc  (misafir)
  06.05.2015-18:26
  h

  merhaba samsung galaxy s5 telefon aldım internete girerkn sorun yaşıyorum yukarıda yazmış olduğunuz her şeyi denedim telefonu fabrika ayarlarına tekrar çevirdim fakat sorun devam ediyor .SORUNUM: internete girmek istediğim sayfaya giriyor ama hemen ardından başka yerlere yönlendiriliyor ayrıca virüs msj geliyor tamam demiyorum ama istediğim siteyede ulaşamıyorum. LÜTFEN LÜTFEN LÜTFEN ne yapabilirim bana kesin bir çözüm söyleyin ve bu bir virüsmüdür onu öğrenmek istiyorum ..yardım edin lütfen

    andropedi  (üye)
  06.05.2015-19:35
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmenize rağmen bu olay devam ediyorsa bağlı olduğunuz internet ağında ve modemde reklam virüsü yerleşmesi olabilir. Sadece wi-fi üzerinden ve belli bir modemden bağlandığınızda mı bu sorun meydana geliyor yoksa tüm wi-fi ve 3g bağlantılarında mı bu sorunu yaşıyorsunuz? Bunu bir test edip geri dönüş yapabilirsiniz. Ayrıca bu sayfadaki eski yorumları okuyun. Benzer problemi yaşayıp çözüme ulaşan ziyaretçiler vardı.

    htc  (misafir)
  06.05.2015-22:13
  h

  wi-fi de ve 3g de aynı sorun yaşıyorum. denedim ve değişen birşey olmadı. sizce yapabileceğim başka birşey varmı LÜTFEN YARDIM EDİN. telefonumu henüz yeni aldım ilk taksitini bile ödemedim ve çok üzgünüm :( yardım edin lütfen

    andropedi  (üye)
  06.05.2015-22:53
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merak etmeyin. Bu problem kalıcı bir sorun değildir. Çok büyük ihtimalle olay şu şekilde gerçekleşiyor. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra örneğin evinizdeki modemden internete bağlandığınızda modeminizdeki virüsten dolayı telefonunuza tekrar reklam kodu yerleşiyor. Sonrasında da wi-fi’den de bağlansanız 3G’den de bağlansanız bu reklam kodları devamlı çalışıyor. Telefonunuzda herhangi kalıcı bir sıkıntı yok endişelenmeyin.
  Yapmanız gereken telefonunuzu tekrar fabrika ayarlarına tamamen sıfırlamak ve sonrasında sadece 3G bağlantısı üzerinden internete girmek. Bu süre içerisinde internet tarayıcınız ile tekrar internette gezinin ve aynı reklamların çıkıp çıkmadığına bakın. Bu test sırasında hiçbir yeni uygulama vs. yüklemeyin. Eğer bu şekilde reklam sayfaları açılmıyorsa problem yok. Sonrasında tekrar ev veya sürekli bağlandığınız wi-fi ağına tekrar bağlanıp deneyin. Yine reklam sayfaları açılmaya başlarsa sorunun bağlandığınız modemde olduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra iste telefonunuzu tekrar fabrika ayarlarına döndürmeniz ve bağlandığınız modemi de resetleyerek fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekir. Bu şekilde sorunu çözen kullanıcılar bu sayfada daha önceki yorumlarda mevcut.

    salih  (misafir)
  07.05.2015-22:56
  s

  Ben Chrome veya internetten bişey arastirirken sürekli sayfada farklı uygulamalar kndirmem için veya telefonun hack lenmeye çalıştığı için uyarı veriyor ne yapmalıyım

    andropedi  (üye)
  07.05.2015-23:51
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Eğer gezdiğiniz internet sayfalarının içinde bu şekilde uyarı pencereleri çıkıyorsa bunlar sadece reklamdır. Tıklamadığınız sürece herhangi bir problem yok.

    Zeynep  (misafir)
  08.05.2015-10:21
  Z

  Çok teşekkürler son yukarıdaki yönlendirmenizle virüsten kurtuldum.Gerçekten sinir harbi idi. Modemim de virüs var sanırım , şimdi onunla savaşacağım. Teşekkürler.

    Esma  (misafir)
  08.05.2015-20:15
  E

  Merhaba bir süredir canımı sıkan bi olayla karşı karşıyayım telefonum g.mobile discovery internete ne zaman girsem kendi kendine farklı sitelere giriyor ve bu siteler tıkla tanış + erotik reklamlı siteler.antivirüs kurdum hiçbir şey bulamadı o da yetmedi telefona format attım ama yok yine de kurtulamadım artık gerçekten bıktım telefonda onun dışında bir sorun yok.kendi kendine google playden uygulamalara yönleniyor ben bu virüsten nasıl kurtulacağım lütfen yardımcı olun ?

    andropedi  (üye)
  08.05.2015-21:05
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Bu sayfadaki sizden birkaç önce yazılan yorumları okursanız sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Sayfalar: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 »siz de Yorum Yazın   PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 170300
Android ve Teknoloji HaberleriPopülerÖnerilen
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 233.8  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019 

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019