Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu  333 Yorum

   
    cem  
  04.09.2015-02:50
  c

  Merhaba telefonum s3 mini . telefona virus bulastigini dusunuyorum tarattim 7 virus cikti. Kendi kendine uygulama indiriyor. Easy touch battery bot gibi uygulamalar siliyorum yine iniyo fabrika ayarlarina dondurdum degismedi. Telefonum kapandiginda ve tekrar actigimda android os surumu guncelleniyor 6/6 veya kav uygulama varsa okadar rakam yaziuo acildiginda kaldirdigim uygulamalar yuklu oluyo ne yapmaliyim

   
    andropedi  
  05.09.2015-20:48

  Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürürken sd-kartınızı da formatlayın. Öncesinde yedek almayı unutmayın.

   
    Azra  
  06.09.2015-12:53
  A

  Telefonu ikidebir fabrika ayari yapinca ne tur sikintilar acabilir

   
    andropedi  
  06.09.2015-13:58

  Herhangi bir problem çıkmaz.

   
    Muhammed  
  14.09.2015-22:40
  M

  Note 3 um var bazen internnete bi sayfaya girdigimde tebrikler 25 tl kazandiniz falan diyor bir kerede telefonunuz amerikan hackerler calabilir diye birsey geldi bir siteye girdigimde eger bilgilendirirseniz sevinirim.

   
    andropedi  
  15.09.2015-00:00

  Karşınıza çıkanlar sadece önemsiz reklamlar. Reklamlara tıklayıp herhangi birşey indirip kurmadığınız sürece problem yok.

   
    sevim  
  16.09.2015-12:45
  s

  Telefonumda facebook, instagram, twiteer, whatsapp chrome yuklu sadece baska bisi yuklemedim. Chrome a girdigimde son 2-3 gun guncel olmadigi uyarisini aliyordum bugun ise ” virus algilandi, yetiskin icerikli web sitelerinin ziyaret edilmesi nedeniyle generic android 4.4 cihazinizda tehlikeki bir virus bulundu mesajini aldim ve ikinci bir sayfada mobil guvenligini indir uyarisi geldi. O tur sitelere hic girmedim yalniz supernatural dizisini izlemek icin girdigimde bir kez 18 yas uzerindemisiniz diye bir soru cikti karsima onu gecmeye calistigimda bahsettigi site goruntuleri cikti hic birine tiklamadan geri donmeye calistim olmayinca sayfayi komple kapatmak zorunda kaldim. Gercekten virus bulasip bulasmadigini nasil ogrenebilirim. Tesekkurler.

   
    andropedi  
  16.09.2015-18:03

  Telefonunuza herhangi bir virüs bulaşmamış. Bunlar büyük ihtimalle o anlık çıkan reklamlar. Fakat Chrome uygulamasını her açtığınızda bu tür uyarılar ve siteler açılıyorsa telefonunuza virüs olmayan ama rahatsız edici reklam kodları yerleşmiş olabilir. Eğer Chrome uygulamasını kullanırken şu anda herhangi bir problem yaşamıyorsanız telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

   
    sevim  
  18.09.2015-14:37
  s

  HTC M8w kullaniyorum telefonum kendiliginden Bat Store, Privacy Guard ve APUS yukluyor, engelleyebilirmiyim ve ne yapmaliyim. Arada sanki arka planda calisan bisi varmis gibi rehbere ve arama gecmisine ulasmam zaman aliyor yukleniyor yaziyor bunlarla alakasi olabilir mi. Tesekkurler.

   
    sevim  
  18.09.2015-14:43
  s

  Kaldirmama ragmen tekrar yukleniyor.

   
    simgeee  
  18.09.2015-18:52
  s

  meraba bugun internette bi siteye girdim ama androidlerle ilgili bir siteydi hemen baska bir sekme açıılıp reklamlar cıktı daha sonra telefonumda virüs uyarısı cıktı ve hemen play storeda virüs programları indirmeye yönlendirdi sizce bulaşmışmıdır

   
    andropedi  
  19.09.2015-14:38

  Telefonunuza virüs bulaşmadı. Normal kullanmaya devam edebilirsiniz.

   
    htc service ankara  
  22.09.2015-15:38
  h

  Genelde Htc one m8w Sim kilitli olarak satılan modeller olur. Fakat ne yazık ki bu Time service ve test monkey sistemi ve telefonu oldukca yoran islemci hatalarına sebep olan bir kotu reklam yazılımıdır genelde silinsede hemen akabinde tekrar yüklenir. yüklediği prgramları kaldırsanızda kapatıp açılınca tekrar yükler. Bu anakart değişimine kadar gider. Fakat bu virüs reklam uygulamaları genel olarak wifi modemlerden bulaşmaya başladı bu yüzden dışarıda bir modeme bağlanırken mutlaka dikkat edilmesi gerekli

   
    sevim  
  22.09.2015-16:45
  s

  Telefonumda kendiliginden Bat Store, Privacy Guard ve Apus yukluyor kendiliginden ve kaldirmama ragmen tekrar yukleniyor bunlar virus olabilirmi? Telefonumda arama gecmisine ve rehbere zaman zaman ulasmakta sıkıntı yasiyorum bunlarla ilgili olabilirmi? Yuklenmesini engelleyebilirmiyim? Tesekkurler

   
    htc service ankara  
  23.09.2015-20:54
  h

  Sevim hanım hangi ildesiniz.

   
    buse  
  17.10.2015-09:31
  b

  Bu konuyla alakasız soru soracağım. Ben telefonda come youtube filan girdiğimde 2 dk sonra chrome durduruldu youtube durduruldu yazısı çıkıyor telefonum arasira donuyor. telefonum 8gb ve5gb boş. 1gb ramın 500 mb boş ne yapmak gerekiyor

   
    yaz  
  20.10.2015-16:45
  y

  Merhaba, android telefonu yeni kullanmaya başladım. Facebook ve whatsapp gibi gerekli uygulamaların dışında hiçbir uygulama indirmedim. Sadece chrome da dolaşırken, bir iki kez internet sitesine girdiğimde uyarı verdi ve hemen geri çıktım. Bunun fark edilir bir etkisini görmedim ama bu gibi durumlarda telefonuma virüs girme ihtimali nedir, endişelenmeli miyim? Ya da ne gibi önlemler alabilirim?

   
    andropedi  
  20.10.2015-20:38

  Önleminizi zaten uyarı gibi gözüken reklama tıklamayarak almışsınız. Telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

   
    ezgi  
  31.10.2015-15:09
  e

  merhabalar bazen internette herhangi bi siteye girdigimde karsıma direk reklamlar cıkıyor bu reklamlara yanlıslıkla tıkladım virüs bulasmısmıdır

   
    andropedi  
  31.10.2015-18:08

  Reklama yanlışlıkla tıkladıktan sonra telefonunuza bir dosya inerse, inen dosyayı açmadığınız sürece herhangi bir virüs bulaşmaz.

   
    Erhan  
  05.11.2015-13:45
  E

  Merhaba,
  Sony z2 kullanıcısıyım. Twitterdan veya facebooktan bir bağlantıya tıkladığımda telefonunuza virüs girmiştir diye bir uyarı çıkıyor ve beni play store a yönlendiriyor. Yukarıdaki yorumlarda modemden kaynaklandığını söylüyorlar. Ama tek bir modemde olmuyor bu sorun nereden bağlanırsam aynı sorun oluyor. Bütün modemleri sıfırlamamın imkanı yok. Başka bir çözüm yolu yok mudur?

   
    tugce  
  05.11.2015-16:17
  t

  Meraba benim soracağım soru konuyla alakasiz senkranizsyonlari telefonumda kapattim cok sarj yiyor bi problem olur mu bu durum telefonda

   
    berke  
  05.11.2015-16:25
  b

  Merhabalar modemi fabrika ayarlarina nasil döndürüyorz ya da nasil sifirliyoruz acaba

   
    aysegul  
  05.11.2015-18:49
  a

  nolur yardım edın telefonuma sevım arkadaşımızın dedıgı seyler geldı fabrıka verlerıne sıfırlıyom yıne aynı yaa telefonum cok hızlıydı yavaşlamaya başladı nolur yardım edın kendı kendıne engırıks falan dıe uygulama yukluyo onune gecemıyom ne yapabılırım

   
    andropedi  
  05.11.2015-21:54

  @erhan, Eğer bu durum tüm internet bağlantılarında ve farklı modemlerde meydana geliyorsa çok büyük ihitmalle telefonunuza yüklediğiniz bir program buna yol açıyor. Ya sorunu yaşamaya başladıktan sonra yüklediğiniz programları kaldırara deneyeceksiniz, ya da telefonunuzu fabrika ayarlarına döndüreceksiniz. Bu yöntemlerle bu sorundan kurtulmanız çok büyük ihtimal.
  @tugce, senkronizasyonları kapatmanıza rağmen telefonunuz hala çok şarj yiyorsa buraya tıklayarak telefon şarjı ile ilgili yazdığımız tüm yazıları okuyun. Muhtemelen çözümü bulacaksınız.
  @berke, Modemi fabrika ayarlarına döndürmek ve modeminizin internet ayarlarını tekrar yapmak için modem markanızın çağrı merkezini aramanız gerekmektedir.
  @aysegul, Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenize rağmen aynı problemi yaşamaya devam ediyorsanız büyük ihitmal fabrika ayarlarına döndükten sonra tekrar yüklediğiniz ve eskiden de yüklü olan bir uygulama buna sebep oluyor. Eğer hiçbir uygulama yüklemediğiniz halde bu sorun meydana geliyorsa modeminizi fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir.

   
    aysegul  
  06.11.2015-23:14
  a

  saolun ama ben bugun her ıhtımale karsı telefoncuya gıttım telim cin malı bu yüzden telefoncu cokebılır dedı vırus bulasmıs telefon kendı kendını rootlamıs cunku ufff çökme olabılırmı
  kafayı yıcem
  :(

   
    andropedi  
  10.11.2015-19:59

  Xml dosyaları genellikle zararsız olmakla birlikte flaş disk dediğiniz mikro sd kart mıdır? Bu dosyalar nerede tekrar oluşuyor? Bunlar hakkında da detaylı bilgi verir misiniz?

   
    gökhan  
  10.11.2015-19:06
  g

  customized capability xml default capability xml bu dosyalar nedir acaba sony z2 kullanıcısıyım flaş disk taktıktan sonra bu dosyalar oluştu ve sildiğimde geri yüklüyor v,irüs içerir mi

   
    gökhan  
  10.11.2015-23:26
  g

  yeni cıkan piyasada hem pc takılıyor hem tele takılıyor flaş bellek, dahili depolama alanına dosya olarak geliyor açılmıyor, acmaya calışınca yazar adı belirleyin diye bir yazı geliyor. uluslar arası sitede bir kac yazı var tam anlamadım. 2 3 gün net te arama yaptım ne oldugunu anlamadım teli formatlamam gerekiyor mu

   
    gökhan  
  10.11.2015-23:41
  g

  şimdi pc taktım albüm deki resimler dcım klosörü içinde .thumbnails adlı dosya oluştur muş ve pc den gözüküyor sadece anlamadım.

   
    andropedi  
  15.11.2015-15:07

  Thumbnails klasörü telefonun kendi dosyasıdır. Galerideki resimleri dolaşırken size ön izlemeleri göstermek için otomatik olarak oluşur.

   
    ayşe  
  26.11.2015-21:35
  a

  lg g2 telefonuma virüs bulaştı ve şuan tuş kilidini bile açamıyorum. Bana reset at filan deniliyor ama dokunmatik çalışmıyor şuan ne yapmam gerekiyor?

   
    andropedi  
  26.11.2015-22:54

  Telefonunuzun pili çıkıyorsa pilini çıkartıp yarım saat öyle bekletin. Sonrasında pili takıp tekrar deneyin.

   
    Mustafa  
  27.11.2015-08:58
  M

  Benim cihazım android ve virus bulaştı wifi ye baglandıgım reklamlar gelmeye başlıyor ve bunların %90 nı pornografik 4 defa format atmama ragmen telefona hep aynısı oluyor ve silinmiyor sizden rica ediyorum lütfen yardımcı olun bana play marketten hicbirsey indiremiyorum ve telefona otomatikmen dosya iniyor lutfen yardımcı olun . . .

   
    andropedi  
  28.11.2015-15:04

  Telefonunuz root’lu değilse internete bağlandığınız modemde reklam virüsü olabilir. Bu sayfadaki önceki yorumları okuyun lütfen.

   
    cansu  
  02.12.2015-00:35
  c

  Telefondan dizi veya film izlerken virus bulasir mi ?diziyi tiklayinca farkli bir sayfa cikiyor virus uyarisi yapiyor tehlikeli virus buladti telefonuzdaki bilgilere ulasabilir diye gercekte bulasmis olmasi mumkunmu?

   
    andropedi  
  02.12.2015-20:51

  Hayır dizi veya film izlerken telefonunuza virüs bulaşmaz. Bu açılan pencereler sadece reklam. Tıklamayın yeterli.

   
    buse  
  11.12.2015-14:07
  b

  bilgisayarımda virüs var telefonumu bilgisayara baglamam gerektiginde napmalıyım telefonada virüs bulasır mı

   
    andropedi  
  11.12.2015-20:15

  Telefonunuza virüs bulaşma ihtimali çok çok düşük..

   
    andropedi  
  20.12.2015-00:18

  Android telefonunuzda veya tabletinizde Facebook güvenliğinizi artırmak için Facebook içerisinde bir güvenlik taraması sistemi var. Bu sayfadaki yazımızdan okuyarak uygulayabilirsiniz:
  http://www.andropedi.com/facebook-guvenliginizi-artirin-facebook-guvenlik-kontrolu/

   
    kylo  
  07.01.2016-11:28
  k

  Telefonda browser ile dolaşırken bir linke tıkladığımda “dikkat telefonunuzda 13 virüs var. kurtulmak için tamam adımına tıklayın” tarzı birşey çıktı. Tamama bastım mı basmadım mı hatırlamıyorum ama problem yaratır mı ?

   
    andropedi  
  07.01.2016-20:50

  Tamam’a basıp markete yönlendirildikten sonra veya telefonunuza herhangi bir apk indirttikten sonra bir uygulama yüklemesi yapmadıysanız problem yok.

   
    ozlem  
  08.01.2016-13:04
  o

  merhaba lg c4 kullanıcısıyım. internetde film izlerken bi reklam çıktı telefonuzda virüs bulaştı bu program indirin dedi reklama tıklamadan geri döndüm sizde virüs bulaşmış olabilir mi ?

   
    andropedi  
  08.01.2016-21:40

  Hayır virüs bulaşmamış. Bu tür reklamlara tıklayıp yükleme yapmadığınız sürece sorun yok.

   
    ASUS ZENFON 2  
  15.01.2016-16:50
  A

  ASUS ZENFON 2 KULLANIYORUM GOOGLE DAN BİR SAYFA AÇTIĞIMDA FARKLI ADRES ÇUBUĞUNA YÖNLENDİRİLİYORUM SONRADA TELİNİZDE VİRÜS VAR UYARISI GELİYOR. FABRİKA AYARLARINA DÖNÜNCE SORUN KALKIYOR TEKRAR ARAMA YAPINCA YİNE BULAŞIYOR NE YAPMAM GEREK :(

   
    andropedi  
  15.01.2016-20:31

  Bu tarz siteler çok çoğaldı. Telefonunuza bulaşan virüs falan yok. Sadece gezdiğiniz sitelerle alakalı bir durum. Sitelerde bu tarz çıkan reklamlara tıklamayın yeterli. Başka bir sorun yok.

   
    asya  
  16.01.2016-14:42
  a

  ben telefonumdan film izliyecektim birden virüs uyarısı geldi uygunsuz sitelere girdiğiniz için virüs bulaştı diye ama girmedim direkt Google playe yönlerdirdi bende bitane virüs koruma programı indirdim açtım taradı virüs gözükmedi temiz dedi virüs varmıdır acaba

   
    andropedi  
  16.01.2016-21:59

  Telefonunuzda virüs programı yok. Ayrıca telefonunuza yüklediğiniz o antivirüs programına da ihtiyacınız yok, kaldırabilirsiniz. Şarjınızı daha hızlı bitirir ve telefonunuzu yavaşlatır.

   
    andropedi  
  16.01.2016-23:55

  Telefonun sistem dosyalarına ait geçici(temp) klasör olabilir. Fakat buna başka bir uygulama neden oluyor da olabilir. Sabit bir isme sahip olsaydı tespit etmek daha kolay olurdu.

   
    kenan  
  16.01.2016-23:48
  k

  note 3 kullanıyorum telin cihaz belleğinde Z2FiWHhhQm4…. isimli bir klasör var sildikçe benzer isimlerle tekrar çıkıyo bu nedir acaba


1 3 4 5 6 7

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 175517
Android ve Teknoloji HaberleriPopüler UygulamalarÖnerilen Sayfalar
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 203.2  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020